TACTICAL PRO

Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 ... Více

Big 6+1: Podoba americké armády v 21. století

Americká armáda (US Army) představila modernizační ... Více

Německé tanky Leopard 2A4 v Sýrii

Turecká armáda v prosinci poprvé nasadila do bojů ... Více

Elitní 601. skupina speciálních sil: Vše je o lidech

Největší hodnotou 601. skupiny speciálních sil ... Více

Námořní technika

Raketa K-15 Sagarika – jaderná pěst Indie

Datum přidání 31.01.2013    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Indie pokračuje v úspěšném budování svého jaderného arzenálu. Před několika dny odpálila z ponořené základny v Bengálském zálivu raketu K-15 Sagarika, která má být součásti jaderné triády Indie. Nyní už nic nebrání tomu, aby zbraň byla zavedena do výzbroje indického námořnictva.

K-15 Sagarika

Foto: Start rakety K-15 Sagarika. Všimněte si odlétávajícího podvodního krytu rakety / DRDO

 

K-15 Sagarika patří do kategorie raket schopných startu z  ponorky, tzv. SLBM (Submarine-Launched Ballistic Missile). Výrobcem střely je indická firma DRDO (Defence Research & Development Organisation), která tak posunula Indii mezi elitní skupinu zemí schopných vypouštět balistické rakety z ponorky.

 

Balistická raketa středního dosahu K-15 byla úspěšně otestována v neděli z podvodního pontonu a všechny parametry testu byly splněny,“ řekl generální ředitel DRDO V.K. Saraswat pro indický deník Press Trust of India.

 

Jde o významný pokrok a rozšíření kapacit (indického námořnictva – pozn. redakce),“ komentoval úspěšný test rakety K-15 komodor indického námořnictva Uday Bhaskar. „Vypuštění rakety SLBM je součásti komplexního technologického rozvoje. Nyní, když je raketa připravena k sériové výrobě, půjde o hlavní bod indického raketového programu.“  

 

Raketa K-15 Sagarika je ve vývoji od roku 1990 a je kompatibilní s indickou třídou ponorek Arihant. Na délku střela dosahuje něco přes 10 metrů při váze 15 tun.  Na vzdálenost až 700 kilometrů pak může dopravit jadernou hlavici o hmotnosti 1 000 kilogramů. Pokud však je zvolena konfigurace s méně hmotným nákladem (190 kg), dolet vzroste až na 1 900 kilometrů.

 

Podvodní start K-15 z 27. ledna byl posledním testem před zavedením zbraně do výzbroje indického námořnictva, resp. do výzbroje ponorky Arihant, jež je zatím jediným plavidlem své třídy. Připomeňme, že druhá ponorka Aridhaman třídy Arihant má vstoupit do služby v roce 2016.

 

Obě plánované ponorky (v budoucnu se má mít indické námořnictvo celkově tři podobné ponorky) třídy Arihant patří do kategorie plavidel s jaderným pohonem. Mají výtlak 6 000 tun a stočlennou posádku. Na své palubě unesou až 12 balistických jaderných střel K-15 Sagarika a asi 6 533mm torpéd.

 

Zdroj: DRDO

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr