Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za ... Více

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?

Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách ... Více

S-70M Black Hawk: Univerzální vrtulník pro Armádu ČR?

Ministryně obrany Karla Šlechtová zadala ... Více

Experimentální přesun mechanizovaného praporu AČR

Přesun je nedílnou součástí vojenského umění. ... Více

Námořní technika

Raketový křižník Petr Veliký vyzkoušel protiraketový systém

Datum přidání 23.09.2012    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Michal Polák

Ruský raketový křižník Petr Veliký uskutečnil v nedávné době test svého protiletadlového a protiraketového systému. Ruské námořnictvo se tak zapojilo do série testů, kterými se Rusové snaží ověřit a vylepšit schopnosti svého obranného štítu, do kterého vedle pozemních systémů spadají také lodě. Připomeňme, že výše uvedený křižník je vybaven výkonnými systémy S-300F a S-300FM.

 

Petr Veliký

Foto: Raketový křižník Petr Veliký třídy Kirov / Wikipedia, RIA Novosti, Grigory Sysoev


Ruský raketový křižník Petr Veliký je v současné době jediné sloužící plavidlo třídy Kirov, která byla vyvinuta ještě v době Studené války. Dodnes se jedná o jednu z hlavních chloub ruského námořnictva, jež hraje významnou roli v Severní flotile. O pohon křižníku se totiž stará dvojice jaderných reaktorů a na palubě se nachází výkonné protiletadlové systémy s možností použití také proti balistickým raketám.

 

Hlavní obrannou zbraní určenou proti vzdušným cílům je totiž dvojice protiletadlových systémů středního až dlouhého doletu S-300F a modernějšího S-300FM vybaveného výkonnějším typem antirakety 48N6. Zatímco prvně uvedený systém dříve nasazovaný také na plavidla třídy Slava dokáže sestřelovat cíle do vzdálenosti 90 a letové hladiny 25 kilometrů, novější varianta dokáže ničit vzdušné cíle až na vzdálenost 150 kilometrů do výšky od hladiny moře 27 kilometrů!

 

Petr Veliký

Foto: Umístění antiraket systému S-300F(M) na raketovém křižníku Petr Veliký / Wikipedia, RIA Novosti, Grigory Sysoev

 

Právě protiletadlový komplet S-300FM  byl vybaven systémem využívající poloaktivní radar a rádiové navádění. Získal tím schopnost zasahovat taktéž proti balistickým raketám kratšího doletu. Petr Veliký je navíc v současné době jediným ruským plavidlem, které je vybaveno nejmodernější variantou S-300FM.

 

Rusové v současnosti provozují Petra Velikého zároveň jako jediné plavidlo třídy Kirov z celkem 4 vyrobených lodí. Do roku 2020 však Rusové vážně uvažují o znovu nasazení zakonzervovaných tří zbývajících křižníků, která mají pomoci zvýšit sílu ruského obranného systému.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Black Eagle Datum: 21.12.2012 Čas: 17:00

Myslím si že protiraketový systém sa bude modernizovať a bude sa vybavovať raketami s väčším dostrelom a lepšiou manévrovateľnosťou .

avatar
cejkis Datum: 01.10.2012 Čas: 23:47

Díky za tento článek. Jen bych doplnil, že autonomní systém protiraketové obrany byť s uctyhodnými parametry v moderním bojišti neobstojí.

arr