Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Raketový křižník Petr Veliký vyzkoušel protiraketový systém

Datum přidání 23.09.2012    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Michal Polák

Ruský raketový křižník Petr Veliký uskutečnil v nedávné době test svého protiletadlového a protiraketového systému. Ruské námořnictvo se tak zapojilo do série testů, kterými se Rusové snaží ověřit a vylepšit schopnosti svého obranného štítu, do kterého vedle pozemních systémů spadají také lodě. Připomeňme, že výše uvedený křižník je vybaven výkonnými systémy S-300F a S-300FM.

 

Petr Veliký

Foto: Raketový křižník Petr Veliký třídy Kirov / Wikipedia, RIA Novosti, Grigory Sysoev


Ruský raketový křižník Petr Veliký je v současné době jediné sloužící plavidlo třídy Kirov, která byla vyvinuta ještě v době Studené války. Dodnes se jedná o jednu z hlavních chloub ruského námořnictva, jež hraje významnou roli v Severní flotile. O pohon křižníku se totiž stará dvojice jaderných reaktorů a na palubě se nachází výkonné protiletadlové systémy s možností použití také proti balistickým raketám.

 

Hlavní obrannou zbraní určenou proti vzdušným cílům je totiž dvojice protiletadlových systémů středního až dlouhého doletu S-300F a modernějšího S-300FM vybaveného výkonnějším typem antirakety 48N6. Zatímco prvně uvedený systém dříve nasazovaný také na plavidla třídy Slava dokáže sestřelovat cíle do vzdálenosti 90 a letové hladiny 25 kilometrů, novější varianta dokáže ničit vzdušné cíle až na vzdálenost 150 kilometrů do výšky od hladiny moře 27 kilometrů!

 

Petr Veliký

Foto: Umístění antiraket systému S-300F(M) na raketovém křižníku Petr Veliký / Wikipedia, RIA Novosti, Grigory Sysoev

 

Právě protiletadlový komplet S-300FM  byl vybaven systémem využívající poloaktivní radar a rádiové navádění. Získal tím schopnost zasahovat taktéž proti balistickým raketám kratšího doletu. Petr Veliký je navíc v současné době jediným ruským plavidlem, které je vybaveno nejmodernější variantou S-300FM.

 

Rusové v současnosti provozují Petra Velikého zároveň jako jediné plavidlo třídy Kirov z celkem 4 vyrobených lodí. Do roku 2020 však Rusové vážně uvažují o znovu nasazení zakonzervovaných tří zbývajících křižníků, která mají pomoci zvýšit sílu ruského obranného systému.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Black Eagle Datum: 21.12.2012 Čas: 17:00

Myslím si že protiraketový systém sa bude modernizovať a bude sa vybavovať raketami s väčším dostrelom a lepšiou manévrovateľnosťou .

avatar
cejkis Datum: 01.10.2012 Čas: 23:47

Díky za tento článek. Jen bych doplnil, že autonomní systém protiraketové obrany byť s uctyhodnými parametry v moderním bojišti neobstojí.

arr