Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Rakouské granáty pro Armádu ČR

Datum přidání 07.01.2018    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 37 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Česká zbrojovka dodá české armádě nové útočné a obranné granáty od rakouské firmy ARGES, dceřiné společnosti německé Rheinmetall Waffe Munition. Cena zakázky dosahuje 200 milionů Kč.

Foto: Vlevo útočný granát OffHGr 85, vpravo obranný SplHGr 85; větší foto / Rheinmetall Waffe Munition

 

„Parametry výběru byly značně náročné, Armáda detailně specifikovala technické a uživatelské parametry a požadavky na granáty. Je evidentní, že cílem bylo vybrat moderní, ale prověřený a účinný prostředek reflektující jednak současné bezpečnostní hrozby a jednak potřeby vojáků v bojových operacích,“ uvedl Petr Vávra, vedoucí vojenského odboru České zbrojovky.

 

Armáda ČR získá granáty SplHGr 85 (obranný) a OffHGr 85 (útočný). Stejné granáty nedávno zakoupila například polská speciální jednotka GROM.


„Se společností Rheinmteall spolupracujeme již skoro 10 let na různých projektech. Jejich vysoce kvalitní munice nám pomáhá v prodeji podvěsného granátometu CZ 805 G1 z produkce České zbrojovky a.s. a my pomáháme jim při prodeji munice,“ uvedl Vávra.


Cena zakázky je 200 milionů Kč, ale v tiskové zprávě se neuvádí počet nakupovaných granátů. V ceně je nepochybně započteno i provozní vybavení, cvičné granáty, výcvikové pomůcky, přepravní boxy, nástroje, nářadí, atd. atd. Obecně se ale cena jednoho granátu pohybuje od několika desítek dolarů, až po několik stovek dolarů. Například výrobní cena standardního amerického granátu M67 je 30 dolarů (při cenách z roku 2005).


Česká zbrojovka plánuje přenesení výroby granátů na území České republiky a to i pro případ mobilizace a krizových stavů státu. Pro projekt ručních granátů počítá při výrobě se spoluprací se státní společností Explosia a.s. „Je to pro nás velmi zajímavý partner, jehož portfolio doplňuje náš program komplexního zajištění výzbroje speciálních jednotek. V současnosti máme společné nabídky ve třech zemích,” komentoval spoluprací Vávra.


Armáda ČR v současné době používá zastaralé československé univerzální ruční granáty URG-86 (hmotnost 430 g) a zbytky sovětských obranných ručních granátů F1 (600 g), který vychází z francouzského granátu F1 z roku 1915. Výroba granátů URG-86 probíhá v českém podniku ZEVETA Bojkovice a ve VOP Nováky na Slovensku.


Granáty URG-86 slovenské výroby v minulosti způsobily několik tragédií. V roce 2012 chybějící distanční kolík (který se přes tlumicí vložku opírá o pyrotechnickou pojistku) způsobil nechtěnou explozi URG-86, která si na Slovensku vyžádala jeden život a tři zraněné. Následná kontrola potvrdila chybějící distanční kolik u tří dalších granátů.


V roce 2013 exploze URG-86 poranila pyrotechnika, který zkoušel funkčnost granátu v Centru testování munice v blízkosti VOP Nováky. Pyrotechnik utrpěl vážné zraněné hlavy, břicha a ruky. Po první explozi slovenská armáda zakázala používat granáty, po druhé se jich již nesměl nikdo ani dotknout.


Aby toho ještě nebylo málo, tak po nedávno inventuře muničních skladů slovenské armády se zjistilo, že chybí velké množství munice, mimo jiné 80 granátů F1 a 40 granátů URG-86.

 

Foto: Granáty československé a české armády; větší foto / CS92; CC BY-SA 3.0


Také v České republice došlo při manipulaci s granátem k tragédii v záři exploze granátu v české Vojenské akademii ve Vyškově zabila jednoho českého vojáka. Typ granátu však ministerstvo obrany neuvedlo.


V každém případě podle tiskové zprávy České zbrojovky, a také podle informací Armádních novin, s granáty URG-86 vyrobenými v České republice nebyly nikdy bezpečnostní problémy.


Nové rakouské granáty budou vybaveny časovým zpožďovačem, který iniciuje granát v rozmezí 4 - 5 sekund. Nové granáty jsou menší a lehčí, což zvýší komfort vojáka při nesení výzbroje, popř. umožní vojákovi nést větší množství granátů. Granát SplHGr 85 má hmotnost 340 g a OffHGr 85 pouze 180 g.


Rozdíl mezi obranným a útočným granátem je zejména v ničivém efektu – obranný granát se soustředí na vytváření co největšího množství fragmentů, útočný pak na vytváření tlakové vlny.


Obranný granát se používá v otevřených prostorech nebo v zastavěných oblastech. Pokud se používá uvnitř, je třeba vzít na vědomí, že fragmenty mohou penetrovat dřevěné nebo sádrokartonové stěny. Útočné granáty jsou používány v boji na blízkou vzdálenost (CQB) k ničení měkkých cílů uvnitř budov, bunkrů nebo jeskyní.


SplHGr 85 vytváří při výbuch 3500 střepin o průměru 2,0 až 2,3 mm (F1 pouze 1200 střepin). Fragmenty mají smrtící účinek na 15 m, zraňující účinek až 30 m. Tlakové vlna z exploze OffHGr 85 fatálně poškozuje plíce a sluchové orgány. Granát spolehlivě vyřadí všechny osoby v místnosti o 40 m3.  

 

Zdroj: MilMag, Česká zbrojovka

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Tesil Datum: 28.01.2018 Čas: 21:00

Pravda je,že RG-4 se pohybuje na hranici zábavní pyrotechniky 4.třídy.Ale F1 zas tak špatný není.Nevím kolik těch granátů běžně naši vojáci nosí aby se ta nižší váha výrazně projevila.
A pochybuji,že fragmenty o průměru 2mm mají dostatečnou kinetickou energii aby na té 30 metrové hranici dokázaly někoho zranit.

avatar
Jengen Datum: 28.01.2018 Čas: 20:10

Docela souhlasím s těmi co říkají, že ruční granáty mají být vyráběny vlastním obranným průmyslem. Výběrové řízení armády nejsou zárukou kvality a u ručního granátu, jestli je kvalita stejná jako u dalších věcí, třeby ty slavné armádní boty, po 30 km pochodu na dranc,...

avatar
Ludra Datum: 10.01.2018 Čas: 15:47

V STV měli hlavně dlouhodobější problémy s kontrolou kvality, potažmo s lidskými zdroji. Ale aby ne při platu cca 13,5 tisíce hrubého (2016) na většině dělnických, avšak na odbornost relativně náročnějších, pozic.

avatar
KOLT Datum: 09.01.2018 Čas: 20:56

Tuším do RPG-75. A problém je eufemismus...

avatar
Cenzor Datum: 09.01.2018 Čas: 19:02

STV tu zakázku chtělo, mělo zadání z ačr podle kterého si vyvinula granát, nicméně ačr následně udělala otevřené výběrové řízení...

Nebyl náhodou problém s termobarickou municí pro rpg-7 od STV?

Nevím, jestli si to pamatuji dobře, ale to by vysvětlovalo opatrnost ačr vůči přímému nákupu od STV???

avatar
Argonaut.CZ Datum: 09.01.2018 Čas: 18:20

díky za info k množství. Jsem mile překvapen.

Nicméně to nemění nic na mém názoru, že co se tu dá vyrobit, se tu taky vyrobit má.

Je to totiž prostá otázka daní a práce místních lidí, na což často zapomínají ti, kdož jsou živeni jenom z daní (státní sektor). Jejich mzdy a daně jsou až podmnožinou toho, co se vybralo jinde, mimo státní sektor. Proto se mi líbí přístup USA, kde když není 50% výroby v USA, tak to armáda nekoupí.

avatar
HEKTOR Datum: 09.01.2018 Čas: 18:11

„Parametry výběru byly značně náročné, Armáda detailně specifikovala technické a uživatelské parametry a požadavky na granáty. Je evidentní, že cílem bylo vybrat moderní, ale prověřený a účinný prostředek reflektující jednak současné bezpečnostní hrozby a jednak potřeby vojáků v bojových operacích,“

--Vždy keď čítam niečo podobné,tak mi to evokuje,že výber je "šitý" na mieru -netvrdím že to je tento prípad. To je len už len taky zvyk,alebo národný folklór v SR a ČR... :)

Každopádne gratulujem k nákupu asi dobrých granátov.

Zaujímavá je aj tá jednotková cena granátu M67-30,-UDS...Tá cena je až smiešna,keď si predstavím cenu,za ktorý by ho kupovala armáda cez "sprostredkovateľa"...

avatar
jadernazima Datum: 09.01.2018 Čas: 17:07

ten skok je pak rychlý od 1 m bude u 1 kg TNT smrtelnost k 99 %, podobně bude těch 100 g u 100 % někde kolem 30 - 40 cm (vzdálenost k hlavě nebo hrudníku)

avatar
jadernazima Datum: 09.01.2018 Čas: 17:03

To bych chtěl vidět t tlakovou vlnu, co trhá plíce. 50 % smrtelnost je u 1 kg TNT 1,5 m a u 2,5 m je 1 kg TNT neschopno způsobit přímá smrtelná zranění a jen malé procento (~ 10 %) si odnese těžká zranění. Takže granát s ekv. 100 g TNT bude smrtelný na cca 45 cm a horní hranice těžkého účinku tlakové vlny bude necelých 90 cm.

Připomněl bych, že ani v Londýně (cca 3 kg TNT) ani Madridu (9 kg TNT) nebylo jediné smrtelné zranění z tlakové vlny nad 3 (5) m. A to bylo v těch 14 vozech k tisícovce lidí....

avatar
KOLT Datum: 09.01.2018 Čas: 10:32

Ono nejde ani tak o to, že bysme museli nutně vyvinout vlastní granát. Spíš by to chtělo získat know-how, abychom ho v případě potřeby dokázali začít co nejrychleji vyrábět ve velkém. A výroba alespoň některých komponentů u nás není k zahození z ekonomických důvodů. Pravdou je, že v případě potřeby bychom s naším průmyslem asi dokázali alespoň základní typy vyrábět vcelku bez problémů.

avatar
Rase Datum: 09.01.2018 Čas: 10:27

plukovník: tak to vypadá skvěle. Za mě určitě dobrý nákup. Počet / cena velice pěkné

KOLT: ty novější speciální granáty vypadají moc dobře, ale taky budou adekvátně drahé. V případě zájmu je klidně může MO koupit. Osobně by mi nevadila ta montáž a přidání výbušniny (od Explosie) v ČR u CZUB. Když už musíme mít něco s nálepkou made in...

avatar
plukovnik Datum: 09.01.2018 Čas: 08:38

Trochu na pravou míru-:)
Granátů je opravdu 216.000 ks ve 3 letech. ale v dodávce jsou i cvičné granáty 22.000 dále školní a speciální (řezy apod.). Dohromady 238.000, takže cena je velmi dobrá a soutěžilo se na cenu, při splnění všech parametrů. Cena je 159 mil Kc bez DPH. Což si můžete následně ověřit na registru smluv.
Můžou se tady vést diskuse, ale realita je, že žádný výrobce na území ČR a ani Slovenska neumí a nevyrábí dnešním dnem ruční granáty. Nedělá je STV ani Zeveta. To že se o to pokouší je dobře, ale granát se nevyvine a neodzkouší za rok. Otázka ekonomická je, zda při tak nasyceném trhu má smysl vyvíjet další granát. Já bych do toho nešel. Výrobců jen v EU na solidní úrovni je šest a jejich kapacita několikanásobně překračuje poptávku.

avatar
Cenzor Datum: 08.01.2018 Čas: 20:28

A tady něco z STV:

http://www.stvgroup.cz/novinky/stv-group-chce-aktivne-podporovat-obranyschopnost-cr-tiskova-zprava

avatar
Cenzor Datum: 08.01.2018 Čas: 19:56

Minulý rok byla vypsaná zakázka u které je uvedeno, že je neukončená...pokud to bylo vysoutěženo v rámci této zakázky, tak by to mělo být 216000 ostrých granátů plus pár tisíc cvičných.

https://ctrlv.cz/pRpO

avatar
Argonaut.CZ Datum: 08.01.2018 Čas: 17:42

pardon, ZS má F1 sovětské produkce

arr