Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Rakouské vojenské vrtulníky k dispozici i pro vnitro

Datum přidání 13.02.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Martin Uher

Rakouské ministerstvo obrany nabídlo tamnímu ministerstvu vnitra vojenské vrtulníky pro použití při protiteroristických operacích. Ministerstvo vnitra provozuje pouze několik lehkých vrtulníků a nemá vzdušnou přepravní kapacitu pro přepravu větších skupin své protiteroristické jednotky EKO Cobra. Ministerstvo obrany tak efektivně řeší tento problém. Pro naše ozbrojené síly je rakouská iniciativa jistě zajímavou inspirací.

Foto: Rakouský UH-60M BlackHawk; větší foto / Österreichische Luftstreitkräfte

Foto: Rakouský UH-60M BlackHawk; větší foto / Österreichische Luftstreitkräfte

 

Náš jižní soused, Rakousko, bere ochranu svých obyvatel velice vážně. Nejen že armádní jednotky započaly s pravidelným výcvikem operací na záchranu rakouských obyvatel v zahraničí, ale intenzivně řeší také zajištění protiteroristických operací na vlastním území.


Protiteroristickou jednotkou rakouské policie je EKO Cobra. Tato jednotka má svou centrálu ve Wiener Neustadt a dále disponuje několika detašovanými skupinami po celé zemi. Poměrně efektně se tak řešila dostupnost jednotky s protiteroristickým zaměřením a schopností provádět operace na osvobození rukojmí a rovněž centrální řízení a výcvik protiteroristických sil v zemi.


Jenže současné hrozby ukazují, že může být potřeba přesunout letecky celou zásahovou skupinu nebo dokonce několik skupin na konkrétní místo.


Letecká jednotka rakouské policie provozuje pouze lehké typy vrtulníků, které umožňují transport pouze několika málo příslušníků zásahové skupiny. 10. února 2015 rakouské ministerstvo obrany nabídlo ministerstvu vnitra, že pro EKO Cobra zajistí pohotovost dvou vrtulníků a to buď typu Augusta-Bell AB-212 a nebo Sikorsky S-70 Blackhawk.


Tyto vrtulníky budou mít přes den 120minutovou pohotovost a přes noc 180minutovou pohotovost. V případě potřeby může být v čase dalších 60 minut připraven další stroj s tím, že tato lhůta se dá v extrémních případech zkrátit na pouhých 15 minut.


Ministerstvo obrany nabídlo vrtulníky také pro výcvik, s tím, že letectvo je schopno nabídnout až 100 dní leteckého výcviku ročně pro jednotku EKO Cobra. Obě ministerstva budou nyní spolupracovat na vyjednání smluv a vyjasnění detailů, aby tato spolupráce byla uvedena v život co nejdříve.


Tento postup je poměrně zajímavý a má řadu kladů. Je pravdou, že vrtulníky střední třídy by byly pro rakouské ministerstvo vnitra dost velikou finanční zátěží.


Na druhou stranu ministerstvo obrany disponuje potřebnými vrtulníky s dostatečnou kapacitou a výcvikové a transportní úkoly umožňují, aby byly vojenské vrtulníky k dispozici i pro policejní jednotku. Je to prakticky ukázkové efektivní využití státních prostředků.


Při úvaze o pořízení nových vrtulníků pro slovenské ministerstvo obrany se řešila možnost využití vrtulníků pro účely záchranného systému. Rakouská myšlenka je však neméně zajímavá a určitě stojí za úvahu. Podobné sdílení schopností mezi resorty je vysoce efektivní.

Zdroj: Österreichische Luftstreitkräfte

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Karlos73 Datum: 14.02.2015 Čas: 14:12

Inspiracia niele pre ACR, ale aj pre OS SR a ich zamer nakupu Sikorsky S-70 Blackhawk. Stale sa mame co ucit v efektivite....

arr