Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

RB3D Hercule - kovový oblek pro vojáky

Datum přidání 28.06.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Bojové mechanické obleky, dávající člověku „nadlidskou“ sílu, se pomalu přesouvají z říše sci-fi do skutečného světa. Jednou z prvních vlaštovek byl exoskelet HULC od americké firmy Lockheed Martin. Pozadu ale nezůstávají s vývojem ani Evropané. Důkazem budiž snažení francouzské firmy RB3D, jenž na pařížské výstavě Eurosatory 2012 představila svou vizi "kovového mechanického obleku" s příznačným názvem Hercule (Herkules).

Hercule

Foto: Exoskelet RB3D Hercule od francouzské firmy RB3D / RB3D

 

Mechanické vnější kostry neboli exoskelety, byly donedávna doménou opravdu pouze jen sci-fi filmů. S pokrokem techniky (materiály, baterie) se však nezadržitelně blíží doba, kdy exoskelety najdou uplatnění i v reálném světě.

 

Způsobů využití, v našem případě vojenském, můžeme najít celou řadu. Zbrojíři na letadlových lodích jsou schopni sami přenášet těžkou výzbroj pro letadla, operátoři děl mohou sami vkládat těžké granáty do hlavní děl, vojáci nesou přes 100 kg těžký náklad, těžké pancéřování, ale klidně i těžké zbraně - tedy to vše v případě, že budou oblečení do posilujícího mechanického obleku.

 

HULCFoto: Americký konkurent HULC / Lockheed Martin

  

Mechanický oblek RB3D Hercule je společným dílem francouzských firem RB3D, ESME Sudria, CES LIST a francouzského Generálního ředitelství pro vyzbrojování (GDA). Poslání obleku RB3D Hercule je stejné jako u amerického projektu HULC – tedy přenášet a manipulovat s těžkými předměty.

 

Francouzský prototyp používá pro svůj pohyb revolučních mechatronických končetin, které poskytují podporu svalům člověka. Pro pohyb mechanických částí slouží elektromotory zabudované v jednotlivých kloubech. Elektromotory jednak zajišťují volnost pohybu, jednak pomáhají přenášet zatížení nesoucího nákladu.

Mechatronika je součinná kombinace mechaniky, elektroniky a softwarového inženýrství. Účel tohoto mezioborového inženýrského oboru je studium automatů z inženýrského pohledu a slouží k řízení vyspělých hybridních systémů. Wikipedia

Exoskelet RB3D Hercule obsahuje kovovou kostru, Lithium-iontové baterie, elektroniku a speciální řídící software. Celé zařízení váží 46 kg a na své baterie může fungovat až 4 hodiny, nebo ujít vzdálenost až 20 km – při maximální rychlosti 8 km/h.

 

Video: Exoskelet RB3D Hercule v akci. Zatím vše působí velmi nemotorně a komplikovaně / YouTube

 

Jak je to s nosností a schopnosti přenášet břemena? Voják vybaven exoskeletem RB3D Hercule je schopen na svých zádech nést užitečný náklad o hmotnosti až 100 kg, právě na vzdálenost 20 kilometrů. Jednotlivé „ruce“ pak poskytují podporu pro zvedání závaží až do hmotnosti 20 kg.

 

S nasazením exoskeletu RB3D Hercule se počítá ve vojenských i civilních aplikacích kolem roku 2014. Do té doby chtějí inženýři zapracovat především na posílení mechanických paží, pro přenášení těžkých břemen.

 

Zdroj: Defence IQ, Engadget

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jan Grohmann Datum: 28.06.2012 Čas: 19:05

Pro Mareš: Vidíte, i když se o této technologii psalo v ATM už před rokem, stále o ní spousta lidí neví. Jsme rádí, že jsme to pomohli trošku změnit.

avatar
Deadog Datum: 28.06.2012 Čas: 18:54

ja o tom treba nevedel , ale kdyz pisi ze byl predstaven na Eurosatory 2012 ,tak bych rekl ze to je celkem nove

avatar
Jakub Mareš Datum: 28.06.2012 Čas: 16:32

Tato informace o tomto přístroji proběhla military stránkama už před velice dlouho, možná více jak rok, celou rubkrikou se mu věnoval Armándní technický magazín, proto tedy tento článek považuj na zbytečný..

avatar
RB3D Datum: 28.06.2012 Čas: 15:13

Nestálo by za úvahu spíše odlehčit vojáky, aby mohli znovu bojovat na vlastních nohou? Ne jak dnes, když jsou tak přetížení, že na cokoliv delšího než 24h musí jezdit ve vozidlech, a denodenně jsou zabíjeni na IED. Má smysl na ně věšet další a další krámy a dělat z nich BVP na nožičkách? Pro úkoly, kde je potřeba těžká zbraň, jsou dávno vyvinuté podvozky, rychlejší a silnější s lepší průchodivostí než kdy takovéto posilovače budou schopny. Pěšáci mají svou hodnotu právě v tom, že se dokážou dostat tam, kde stroje ne, a nejsou tolik závislí (závislí jsou, ale méně) na logistice jako mechanizované jednotky. Jsou tišší, dokážou klekat, lehat, plížit se, plavat, šplhat atd. atd., tohle je spíše nápad nadšeného fanouška sci-fi. Ale jak tu někdo podotkl, pro využití v logistice by to mohlo být super.

avatar
Deadog Datum: 28.06.2012 Čas: 09:44

ten Americky HULC sice nevypada tak futuristicky ale rekl bych ze je praktictejsi ,ale jak pises porad to je masakralni nepohyblive psycho urcene nekde pro praci ve skladu nez pro pouziti v boji , nevim nevim jak by takovy typek pridelaval pod kridlo nejakou raketu nebo bombu ,snad to casem zdokonali a budou treba pesaci schopni nest gatling minigun ,nebo M2 ku , chtel bych videt tu zenskou vtomhle obleku zalehnout:)

avatar
James Datum: 28.06.2012 Čas: 07:26

Pěkný pokrok v technice ale stále ještě nedokonalé.... nedokážu si představit, že bych běhal někde v poušti s takovou kravinou na zádech..... a ještě jak se ta ženská v tom pohybovala, skoro jak kdyby byla robot

arr