Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Vojenská výstroj

RECENZE: Balíček proti masivnímu krvácení BL Kit

Datum přidání 23.06.2015    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: SOLDATO Team

Catastrophic hemorrhage. Dle posledních poznatků zbytečně umírá na masivní, život ohrožující krvácení kolem 90% vojáků. Některá zranění jsou bohužel neslučitelná se životem, s tím se musíme smířit. Ale některým úmrtím lze zabránit a zde bychom pro záchranu měli udělat vše, co je v našich silách. Pokud tedy víme, že převažující problém je právě v masivním krvácení, je dobré se na to adekvátně připravit.

bl kIT

Foto: BL Kit na opasku nepřekáží. / SOLDATO Team  

 

Naprostým základem je samozřejmě mít správný a dostatečný výcvik. Metodika TCCC (Tactical Combat Casualty Carre – taktická péče o raněného v boji) je poměrně jasná a i v našich končinách už kvalitně vyučována. Zde je tedy první krok, který musíme učinit – absolvovat kurz, kde bychom se měli pod vedením zkušených instruktorů naučit to nejdůležitější – jak zachránit život v případech, kdy je to možné.

 

Dalším krokem je na to mít správné zdravotní vybavení. Samozřejmě záleží na situaci, v jaké se budete nacházet. Jiné zdravotní vybavení má voják na misi, jiné máte ve vozidle a jiné budete mít doma (jen tak pro zajímavost – kolik máte ve své domácí lékárně prostředků na stavění masivního, život ohrožujícího krvácení...?! A přitom ostrých kuchyňských nožů pár máte, že ano...?!).

 

Zapomeňte nyní na poučky ze školy. Tepenné krvácení je světlé a stříká, žilní tmavé a teče. My se bavíme o situaci, kdy jde o masivní krvácení, které je většinou jak žilní, tak i tepenné (žíly i tepny vedou poměrně blízko sebe a při větším zranění jsou poškozeny obě tyto cévy). Krev se valí z rány a na stavění krvácení máte vteřiny. Proto musí být stavění tohoto krvácení jak rychlé, tak i účinné a spolehlivé.

 

Proto je nutné mít ze zdravotního vybavení nějaké funkční škrtidlo - turniket. Dají se sehnat opravdu kvalitní turnikety, které používají především vojáci. A mimochodem, jeden je opravdu málo... Dále jsou vhodné hemostatické materiály – prášky (granule) nebo gázy s obsahem prášku, které při kontaktu s tekutinou (krví) vytváří pevnou sraženinu stavějící krvácení. Jako poslední je dobré mít nějaký ten obvaz. Pokud jde upravit na tlakový obvaz, je to určitě lepší.

 

No, a nyní jde o to, kam to všechno uložit. I zde je spousta možností, které jsou odvislé od vaší činnosti a vašich preferencí. Ale protože se naše recenze zaměřují na military scénu, tak se samozřejmě budeme bavit o nějaké osobní lékárně – IFAKu (Individual First Aid Kit). Vlastně v případě této recenze o BL Kitu (Bleeder kit) od FENIX Protector...celou recenzi si přečtete na RECENZE ARMÁDNÍCH NOVIN.

 

Celou recenzi si přečtete na RECENZE ARMÁDNÍCH NOVIN

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr