Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

RECENZE: Balíček proti masivnímu krvácení BL Kit

Datum přidání 23.06.2015    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: SOLDATO Team

Catastrophic hemorrhage. Dle posledních poznatků zbytečně umírá na masivní, život ohrožující krvácení kolem 90% vojáků. Některá zranění jsou bohužel neslučitelná se životem, s tím se musíme smířit. Ale některým úmrtím lze zabránit a zde bychom pro záchranu měli udělat vše, co je v našich silách. Pokud tedy víme, že převažující problém je právě v masivním krvácení, je dobré se na to adekvátně připravit.

bl kIT

Foto: BL Kit na opasku nepřekáží. / SOLDATO Team  

 

Naprostým základem je samozřejmě mít správný a dostatečný výcvik. Metodika TCCC (Tactical Combat Casualty Carre – taktická péče o raněného v boji) je poměrně jasná a i v našich končinách už kvalitně vyučována. Zde je tedy první krok, který musíme učinit – absolvovat kurz, kde bychom se měli pod vedením zkušených instruktorů naučit to nejdůležitější – jak zachránit život v případech, kdy je to možné.

 

Dalším krokem je na to mít správné zdravotní vybavení. Samozřejmě záleží na situaci, v jaké se budete nacházet. Jiné zdravotní vybavení má voják na misi, jiné máte ve vozidle a jiné budete mít doma (jen tak pro zajímavost – kolik máte ve své domácí lékárně prostředků na stavění masivního, život ohrožujícího krvácení...?! A přitom ostrých kuchyňských nožů pár máte, že ano...?!).

 

Zapomeňte nyní na poučky ze školy. Tepenné krvácení je světlé a stříká, žilní tmavé a teče. My se bavíme o situaci, kdy jde o masivní krvácení, které je většinou jak žilní, tak i tepenné (žíly i tepny vedou poměrně blízko sebe a při větším zranění jsou poškozeny obě tyto cévy). Krev se valí z rány a na stavění krvácení máte vteřiny. Proto musí být stavění tohoto krvácení jak rychlé, tak i účinné a spolehlivé.

 

Proto je nutné mít ze zdravotního vybavení nějaké funkční škrtidlo - turniket. Dají se sehnat opravdu kvalitní turnikety, které používají především vojáci. A mimochodem, jeden je opravdu málo... Dále jsou vhodné hemostatické materiály – prášky (granule) nebo gázy s obsahem prášku, které při kontaktu s tekutinou (krví) vytváří pevnou sraženinu stavějící krvácení. Jako poslední je dobré mít nějaký ten obvaz. Pokud jde upravit na tlakový obvaz, je to určitě lepší.

 

No, a nyní jde o to, kam to všechno uložit. I zde je spousta možností, které jsou odvislé od vaší činnosti a vašich preferencí. Ale protože se naše recenze zaměřují na military scénu, tak se samozřejmě budeme bavit o nějaké osobní lékárně – IFAKu (Individual First Aid Kit). Vlastně v případě této recenze o BL Kitu (Bleeder kit) od FENIX Protector...celou recenzi si přečtete na RECENZE ARMÁDNÍCH NOVIN.

 

Celou recenzi si přečtete na RECENZE ARMÁDNÍCH NOVIN

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr