Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

RECENZE: Balistická vesta Warrior Raptor

Datum přidání 12.02.2016    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 4 komentářů    autor autor: SOLDATO Team

Bývaly doby, kdy se ochrana vojáka neřešila. Postupem času se ale ukázalo, že výcvik vojáka je dosti nákladný, a plýtvání vojáky je tedy plýtvání penězi. Na řadu přišly různé systémy ochrany - štíty, brnění, helmice. V moderní době a s příchodem nových materiálů se v oblasti ochrany těla setkáváme s balistickými vestami. Ty jsou v porovnání s náklady na výcvik jednoho vojáka mnohonásobně levnější. Jo, a taky šetří životy.

Vesta Warrior

Foto: Warrior Raptor / SOLDATO Team

 

Tvrdá a měkká balistika

Nebudeme probírat historii vývoje taktických balistických vest, ale pár věcí si musíme uvědomit. Pokud se bavíme o ochraně trupu, nastupují nám dvě základní věci – tzv. tvrdá a měkká balistika.

 

Tedy pevný (a těžší) balistický plát a ohebná a relativně lehká balistická vložka. Jejich kombinací (nebo vynecháním jedné z nich) dochází k různým stupňům balistické ochrany a k procentuálnímu pokrytí těla touto ochrannou.

 

Pokud chceme co největší ochranu, je celá plocha trupu pokryta měkkou balistikou, doplněnou o tvrdé pláty na nejzranitelnějších místech (vpředu, vzadu, na bocích). To zní sice dobře, ale dostáváme se do stavu, kdy jsme už dost omezení na pohyblivosti, a to jak z důvodu obepnutí celého těla do „skafandru“, tak i kvůli váhovému nárůstu.

 

Na opačné straně je další varianta, tedy mít co nejmíň balistiky, ideálně jen tvrdé, která dokáže zastavit puškové náboje. Váhový limit je minimální, stejně tak minimální je omezení pohyblivosti. Bohužel je i velmi minimální ochrana těla, kdy zvláště v asymetrickém boji má měkká balistika svoji nezastupitelnou úlohu.

 

Jak je vidět, ideální řešení de facto neexistuje a na každý úkol a pro každou jednotku se může hodit něco jiného. Také různé vesty (a je nyní jedno, jestli se bavíme o taktické balistické vestě nebo nosiči plátů) umožňují různé kombinace umístění balistiky a většinu vest standardního provedení si nyní můžete doplnit o boční díly měkké i tvrdé balistiky.

 

Zapomínat bychom ještě neměli na jednu důležitou věc. V současnosti funguje ochranná vesta také jako nosič vybavení. Mít na sobě balistickou vestu, přes kterou si hodím nosný systém sice možné je (a někde stále praktikované), nicméně spojit tyto dvě věci v jedno vybavení je z mnoha důvodů praktičtější.

 

Vesta Warrior

Foto: Raptor není špatná vesta / SOLDATO Team


Warrior

V dnešní recenzi se podíváme na britskou firmu Warrior, kterou asi nemusíme našim čtenářům blíže představovat. Zprvu nenápadná firma, která nabízela vybavení vyznačující se výborným poměrem ceny a kvality se rozrostla ve firmu, nabízející veškeré potřebné taktické vybavení, od drobných sumek, přes několik typů batohů až po různé taktické vesty a nosné systémy. Vybavení Warrior je dlouhodobě používáno v nejrůznějších konfliktech a nejrůznějšími jednotkami na celém světě.

 

My se podíváme na výstroj, které vám nejspíše vyvstane na mysli, když se řekne taktická balistická vesta. Jedná se střihově o typ vesty, která splňuje požadavky na maximální balistickou ochranu, ale stále svému uživateli zachovává dostatečnou míru pohodlí a pohyblivosti... celý článek si přečtete na RECENZE ARMÁDNÍCH NOVIN.

 

Celý článek si přečtete na RECENZE ARMÁDNÍCH NOVIN 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Hrobař Datum: 16.02.2016 Čas: 06:26

Vývoj celotělových bojových obleků se snažím pečlivě sledovat. Zatím se stále nepodařilo vyřešit základní věci jako je napájení elektřinou a váha. Jedna věc je ale jasná už dnes, budoucnost je určitě v exoskeletálních energo oblecích. Klasická ochrana jak ji známe dnes je jednoduše limitována zátěží vojáka. V tomto jsme blízko dosažení limitů.
Nicméně výzkum stále pokračuje, hlavně proto že vyspělé státy obecně mají problém sehnat dostatečný počet kvalitních vojáků. Jednoduše jsou dnes na vojáka kladeny tak vysoké nároky (fyzické, mentální) že jedinec který je schopný jim vyhovět se snadno uplatní v soukromém sektorů za víc peněz. Armády se pak stávají nekonkurenceschopnými a proto potřebují udržet na živu maximum lidí z toho mála co jsou ochotní to dělat. O veřejném mínění ani nemluvě.

avatar
Spalda Datum: 14.02.2016 Čas: 12:31

to Charlie - Nejsem v tomhle směru odborník, ale se současnou technologií, nevypadal by celotělový pancíř jako těžký pyrotechnický oblek?

avatar
Charlie Datum: 13.02.2016 Čas: 01:33

Mně fascinuje, jak málo prostředků (finančních i kapacitníích) se investuje do ochrany jednotlivce. Přitom profík je drahej, takže je vůle ho chránít, ale celotělový pancíř stále nikde.

avatar
Hrobař Datum: 12.02.2016 Čas: 12:55

Dobrý článek, víc takových článků o výstroji.

arr