Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

RECENZE: Svítilna Fenix HL50

Datum přidání 02.04.2015    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: SOLDATO Team

Znáte to. Něco se pokazí a všude je zrovna tma jak v pytli. Potřebujete to spravit, využít obě ruce a přitom si posvítit. Vytáhnete si tedy svoji svítilnu, všemožně se ji snažíte opřít o cokoliv v dosahu, strkáte si ji do úst nebo otravujete kolegu. Sami cítíte, že to není úplně to správné řešení. Určitě existuje možnost, jak to vyřešit elegantněji.

Fenix HL50

Foto: Fenix HL50. / SOLDATO Team  

 

 

Čelovka

To elegantní řešení se jmenuje čelová svítilna. Nebo prostě čelovka. Výhody čelovek oproti klasickým svítilnám jsou vcelku jasné. Čelovku si připevníte popruhem kolem hlavy a tím si uvolníte ruce k jakékoliv následné činnosti. Také ji využijete v situacích, kdy je nošení baterky na obtíž – noční běhání je typickým příkladem.

 

Další velkou výhodou čelovek je jejich velikost, hmotnost a skladnost. Samozřejmě existují i větší (většinou jeskyňářské) čelovky, které mají zdroj energie oddělený od zdroje světla. Tyto jsou pochopitelně už trochu větší a o jejich skladnosti či pohodlí při nošení se dá s úspěchem pochybovat. My se však budeme zajímat o malé čelovky, kdy je baterie ve stejném těle jako dioda.

 

S velikostí souvisí výkon, což je poměrně známá věc. Takže jedna z hlavních nevýhod čelovek je právě jejich svítivost. I když v poslední době se s příchodem nové generace LED diod toto negativum v porovnání s klasickými svítilnami trochu stírá. Pravdou ale zůstává, že čelovky nikdy nebudou mít takový světelný výkon jako velké svítilny. To ale snad ani nikdo neočekává. Od čelovek prostě vyžadujeme trochu něco jiného.

 

Ariga & Fenix

Společnost ARIGA, která je výhradním dovozcem svítilen Fenix do České republiky a také provozovatelem e-shopu Kronium.cz, uvedla v nedávné době na trh novinky právě tohoto výrobce. Fenix má již celou řadu snad všech myslitelných svítilen.

 

Od monster s výkonem 3500 lm po mini svítilny s hmotností 12,5 g. Přesto stále vyvíjí nové typy a zavádí nejnovější technologie. SOLDATO team mezi novinkami zaujala čelovka Fenix HL50 a e-shop Kronium nám ji poskytl k testování.

 

Nutno podotknout, že na tuto čelovku již byla napsána spousta recenzí (a nebudeme zastírat, že v drtivé většině recenzí kladných). My se však zcela v souladu s naší filozofií podíváme na tuto čelovku jinýma očima. Očima vojáka. Jak jsme totiž již několikrát zjistili, tak civilní a vojenský pohled je dosti rozdílný a názory na funkčnost vybavení diametrálně odlišné... Celou recenzi si přečtete na Recenze Armádních novin.


Celou recenzi si přečtete na Recenze Armádních novin

Udělte článku metály:

Počet metálů: 1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr