Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Rekordní počet sebevražd v americké armádě

Datum přidání 19.11.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká pozemní armáda US Army a námořnictvo US Navy zveřejnilo nelichotivou statistiku o rekordním počtu sebevražd ve svých řadách. Ač do konce roku zbývá ještě 6 týdnů, obě tyto složky již nyní hlásí rekordní počty vojáků, kteří si sáhli na svůj život. Ostatní dvě složky americké armády, US Air Force a Marine Corps se již k tomuto smutnému rekordu také blíží.

Afghánistán

Foto: Americký ministr obrany Leon Panetta nazývá současný stav jako "epidemii" sebevražd / Ilustrační foto, US Army

 

Je jasné, že od roku 2001, kdy jsou počty sebevražd vojáků sledovány, bude rok 2012 v americké armádě jednoznačně nejhorší. De facto více než jednou denně si některý z amerických vojáků šáhne na život. Do 11. listopadu tohoto roku takto zemřelo 323 vojáků, což překonává rekordní rok 2009, kdy do stejného data úřady zaznamenaly 310 sebevražd mezi členy americké armády.

Od počátků bojů v Iráku a Afghánistánu si na život šáhlo 6 500 vojáků v činné službě a navrátivších veteránů

 

K datu 11. listopadu si konkrétně šáhlo na život 168 členů US Army, 53 námořníků, 56 členů letectva a 46 mariňáků. „Nadále oslovujeme a bereme pod svou ochranu ty, kteří se potýkají s obtížemi,“ říká k těmto číslům hlavní personalista americké armády Generálplukovník Howard Bromberg. „Udělali jsme velký pokrok v předcházení sebevražd, ale naše práce ještě není hotová,“ dodává.

 

Kde leží příčina rekordního počtu sebevražd? Vojenský výzkumník David Rudd, jenž má v americké armádě na starosti výzkum sebevražedného jednání mezi vojáky, si myslí, že hlavní příčinou je kombinace traumatických zážitků z boje a časté nasazování vojáků.

 

David Rudd říká: “Důvodem, že vidíte rekordní počty, je ten, že ubývá válečných konfliktů a tito mladí muži a ženy se vracejí domů.  Po návratu domů, vyplovají na povrch jejich vnitřní konflikty.

V Iráku a Afghánistánu sloužilo jen jedno procento Američanů, ale na celkovém počtu sebevražd v USA se podílí z 20 %

 

Ač se nabízí, že hlavním důvodem mohla být posttraumatická stresová porucha PSDT, nebo traumatické poškození mozku TBI, výzkumy ukazují něco jiného. Až 85 % případů, kdy si vojáci sáhli na život, bylo kvůli nevydařenému milostnému vztahu, často kvůli tomu, že kvůli bojovému nasazení byli partneři více než jeden rok odloučeni.

 

Je třeba si uvědomit, že obětmi jsou často velmi mladí lidé mezi 18 – 25 rokem života. Lidé, kteří ještě nemají příliš životních zkušeností, a přesto na jeden rok odlétají od svých blízkých na druhý konec světa, kde žijí pod neustálým bojovým stresem a často zažívají krutou realitu války.

 

Bohužel po návratů domů se mnoho vojáků nedokáže navrátit do civilního života, což zapříčiní krach jejich osobních životů a rozpad vztahů. Následkem je frustrace, osamění, deprese a jak ukazují záznamy, i rostoucí počet sebevražd.

 

 Příběh Williama Busbe…

Na příjezdové cestě do svého domu Libby Busbe zaklepala na okno auta, kde seděl její syn. Zamčen ve svém autě, seděl armádní specialista William Busbe se svou pistolí ráže 0.45 přiloženou u své hlavy.

Podívej se na mě,“ vykřikla matka na svého syna, když se snažila získat jeho pozornost. „Podívej se na mě!

Nechtěl se podívat.

Díval se pouze na přední sklo, nepřítomný,“ říká Libby Busbe v rozhovoru pro noviny The News Herald.

Pořád jsem křičela. Nechceš to udělat. Nedělej to! Nechtěl otočit hlavu, aby se na mě podíval

Libby Busbe zavolala policii, která zanedlouho dorazila na místo.

Podle policejního protokolu, William Busbbe, 23-letý syn Libby Busbe, komunikoval s policejním důstojníkem, když najednou vystřelil přes přední sklo.

Policie se stáhla. Ve zprávě se uvádí, že William zaklepal na přední sklo v očividné frustraci.

Pak vyšel druhý výstřel…

Věděl jsem, že to je TEN výstřel,“ říká v rozhovoru Libby Busbe.

William Busbe si vzal život v březnu letošního roku, přímo před očima své matky a sestry.

 

Zdroj: Military Times, The News Herald

 

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
oxmyx Datum: 21.11.2012 Čas: 02:49

Deadog:
No já cituji Timesy (indické) a i ty čerpají ze zpráv těchto organizací.
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:Q7Tc0Qo0Yq4J:timesofindia.indiatimes.com/world/europe/119-suicides-in-Russian-army-in-2011-Official/articleshow/10342192.cms+119+suicides+russian+army&cd=1&hl=cs&ct=clnk&gl=cz
moje čísla podporují i ruské media:
http://en.rian.ru/analysis/20110506/163896300.html
ruská vojenská policie:
http://russiandefpolicy.wordpress.com/2011/09/11/suicide-watch-part-ii/

navíc problém ruské armády nejsou sebevraždy jako takové, ale šikana, takže pro spoustu vojáků a důstojníků byla možnost jak zakrýt vraždu viz zde:
http://russiandefpolicy.wordpress.com/2011/10/31/the-ayderkhanov-case-part-i/
a největší zvěrstva mají na svědomí gangy z islámských národů viz zde:
http://observers.france24.com/content/20110905-death-bullying-extreme-hazing-russia-army-military-service-recruit-dedovshchina
a poddůstojníci a i to klesá protože rusové dělají tu svojí reformu a tyhle hodnosti zrušili a ty největší kretény z důstojnického sboru vyhodili nebo zavřeli. Zavedli 12 měsíční službu. Gangy začali rozbíjet.
Čímž nechci zpochybnit eléva Dominika Jandla z amerického serveru Aktuálně.cz který nedokáže přeložit ani slovo komiťét. Počet 2000 mrtvých v ruské armádě byl naposledy za čečenské války. Vůbec netuším jak k tomu došel. Ročně je to cca. 500 lidí. A silně pochybuji že by 2000 obětí šéfka Svazu výborů matek vojáků Melnikovová jako opoziční poslanec neomlátila v dumě Medvěděvovi o hlavu .

avatar
Nicolaj Datum: 20.11.2012 Čas: 17:16

to Deathdog: Ten článek co si sem dal pravý a 341sebevraždách. Od té doby to číslo opravdu klesá díky "modernizaci" vojska. Mnoho lidí tam také není dobrovolně což to číslo spíše zvětší než zmenší.

avatar
Nicolaj Datum: 20.11.2012 Čas: 17:10

To Deathdog: Ne všichni jsou v ozbrojených silách USA dobrovolně, jejich "odvodový systém" hodně připomíná ten anglický ... ovšem z 18.stol. Nehledě na to, že se tam můžou dostat i za trest ( místo do vězení je v některých případech mohou poslat k mariňákům).

Je pravda že lidé po zásahu IED bez nohou a podobně nemají vždy velkou motivaci žít...
Ale přesto, je to velice nelichotivé číslo, stejně jako třeba šikana v armádě německé- prostě je to vždy armáda a má své problémy, ať už o sobě tvrdí jak je "moderní." Smysl armády je totiž vždy stejný - vybojovat válku pro svůj národ za ne zrovna dobrých podmínek a s podhodnoceným rozpočtem. Když se pak vrátí, většina obyvatelstva se na ně stejně kouká jako na lidi z jiného světa a mají malou šanci začlenit se do společnosti. A přitom by stačilo, aby bylo pracovní místo pro veterána dotováno stejně jako pro invalidu.

avatar
Deadog Datum: 20.11.2012 Čas: 16:38

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=622027
- je to sice 4roky stary clanek ,ale nemyslim ze se situace nejak vyrazne zmenila , kdyz si to prectes cele zjistis ,ze se udava az 2000 mrtvych ,to uvadeji nevladni organizace ...cili tvym cislum moc neverim ,odkud to mas ?

avatar
oxmyx Datum: 20.11.2012 Čas: 15:23

Daedog:
Ruská armáda:
2011
asi 1000000 vojáků
9 mrtvých (mimo boj)
119 sebevražd
86 zraněných ve rvačkách, pokusech o vraždu, šikanování
Počet sebevražd, zraněných a mrtvých každý rok klesá.
Vedle oficiálních struktur jako je vojenská prokuratura, vojenská policie, vyšetřující komise ministerstva obrany existuje i neoficiální Svaz výborů matek ruských vojáků, který dává své podklady k vyšetřování.

avatar
Ondřej Lacina Datum: 20.11.2012 Čas: 13:44

Souhlas s Professsorem.. To pomyslné americké síto, pres které se lidé dostávají do armády a posléze do konfiktu s nepřítelem na zahraniční misi, má hodně velká oka.

avatar
Deadog Datum: 20.11.2012 Čas: 10:03

podle me je toro v kazde armade,jenomze se tim nikdo nechlubi , cisla sou velka ,protoze Amerika ma velkou armadu ,opravdu bych nechtel videt treba cisla takove Ruske ci Cinske armady. Jeste by me zajimalo kolik z techto sebevrazd byli zmrzaceni nebo tezce raneni ,to urcite taky hraje roli ,kdyz je mlady 20ti lety kluk na voziku bez nohou asi mu to na psychice taky neprida. Valka je hrozna ,ale nekdo ji vybojovat musi aby dalsi generace mohly zit v miru. Svadet to na armadu je hloupost ,sou tam dobrovolne ,neodvlekli je nikam nasilim ,sou tedy zodpovedni za sva rozhodnuti.

avatar
Professsor Datum: 20.11.2012 Čas: 09:28

Nemá smysl bavit se o tom, proč se tak moc sebevraždí, když si neuvědomíme o jakou skupinu lidí jde. Pokud někdo viděl dokument, jak fungujou američtí verbíři, tak ví používají metody společností, které lidi vyvezou naše důchodce na výlet a lidi pak přijedou s hrnci za 60.000 Kč. Stačilo mi poslouchat ty bláboly zmagořených rekrutů na kameru, které nejsou ničím jiným než marketingovými bullshity převzatými od nadháněčů. "Chytají" je večer na diskotékách, kde paří nebo pijou na žal a to je vhodný mátroš ke zpracování. Nadháněči mají přesný plán kolik těl musí měsíčně dodat, takže se činí - je to otázka jejich cti. Je jim úplně jedno koho dodají - jen musí mít střední školu a nesmí být starý. Je tedy zřejmé, že se do armády dostanou lidi, co mají pozměnněné vidění světa, dokud jsou v drezúře, která to přiživuje tak se jakžtakž drží. Jenže co si budeme povídat, ne každý se na zabíjení hodí. V okamžiku kdy pomine propaganda dopadají na realitu. A někteří to řeší jinak.....

avatar
Karel Datum: 20.11.2012 Čas: 08:21

Přijde mi to tak trochu přitažený za vlasy, resp. jako snaha o uklidnění amerického ovčana... Naši vojíci neumírají protože válčí ve válce bez morálního opodsstatnění, neumírají protože jsou denně v obrovském stresu a přemítají nad absurditou svého života, oni umírají protože jsou to zbabělci, kteří se zabijí protože jim dala kopačky holka.. no super závěr. Armáda na tom nenese ani pramalou vinu.. je to záležitost jen několika málo slabých a bnevyzrálých jedinců ..
A to jsou jen oficiální čísla.

arr