Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

REPORTÁŽ: Dny NATO 2013

Datum přidání 22.09.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V těchto dnech probíhá největší přehlídka vojenské techniky v České republice – Dny NATO 2013. Redakce Armádních novin samozřejmě na letišti Leoše Janáčka nedaleko Ostravy nemohla první den akce chybět. Jak se akce povedla, či nepovedla, se můžete dočíst na následujících řádcích.

Dny NATO 2013

Foto: Ruslan byl opravdu impozantní. / Jakub Horníček

 

Nejprve musíme připomenout jednu zásadní informaci, která podle nás velmi ovlivnila celý průběh Dnů NATO. Letectvo Spojených států má kvůli škrtům v rozpočtu zakázáno vystupovat na všech vojenských přehlídkách v Evropě. Bohužel spousta strojů, jenž byla přítomná minulý rok, tak letos chyběla.

 

Minulý rok jsme si vychutnali „balet“ obřího strategického bombardéru B-52 Stratofortress nad plochou letiště Leoše Janáčka. Na ploše jsme naopak obdivovali obří dopravní letoun C-17 Globemaster III či dopravní C-130 Hercules. Stejně tak na statické ukázce stál americký F-15 Egale a jedna „ef-šestnácka“ vedle druhé.

Dny NATO 2013Foto: Simulace tankování dvou českých JAS-39 Gripen. / Jakub Horníček

 

Letos jsme se bohužel nedočkali ani rumunského a litevského dopravního letounu C-27J Spartan. Nemluvě o francouzských stíhačka Mirage, polských Su-22 a F-16. Kromě chybějících amerických letadel jsme neviděli ani německé nebo britské, italské a německé Eurofightery, norské F-16 a nakonec ani trvalku akce – létající středisko včasné výstrahy AWACS. Jednoduše, oproti minulým ročníkům citelný úbytek techniky.

 

Chudou leteckou účast zachraňoval obří dopravní letoun An-124 Ruslan. Jeho rozměry byly vskutku impozantní. Pořadatelé dokonce přichystali u obřího letounu jednu diváckou lahůdku – nakládku a vykládku vozidla Pandur.

 

Dny NATO 2013Foto: Ukázka vysoké pilotáže nizozemské F-16 MLU / Jakub Horníček

 

Bohužel jeden z hřebů Dnů NATO organizačně selhal. Naplánované byly původně dvě nakládky/vykládky – v 10:00 a 14:00. U první vykládky jsme čekali třicet minut, než nás čekání přestalo bavit. Při cestě od letadla jsme však slyšeli, jak vypadají skutečné organizační trable…

 

Organizátoři sháněli pojízdný elektrický agregát, aby Ruslan nemusel spouštět pomocné turbíny, jenž slouží k výrobě elektrické energie pro letoun. Bez elektrické energie samozřejmě nešla otevřít nakládací rampa letounu. Kolem 11:00 jsme v dáli konečně viděli, že se „čumák“ letounu otevřel. Zda pomocí agregátu nebo turbín, nevíme.

 

Dny NATO 2013Foto: Zásah české a polské protiteroristické jednotky / Jakub Horníček

 

Chudá nadílka letadel (alespoň v poměru k předchozím ročníkům) naplno odkryla neduh každé podobné akce - desítky stánků s řádně oceněným občerstvením a desítky stánků s nejrůznějším zbožím. Je samozřejmé, že žádná akce se bez platících stánků neobejde, ale nepoměr plochy stánky/technika byl na letošních Dnech NATO do očí bijící.

 

Než se dostaneme k tomu lepšímu ze dne, musíme vyzdvihnout ještě jeden problém. Solární elektrárny nejenže způsobují problém statní kase, ale dokonce i Dnům NATO. Nově vyrostlá elektrárna na letišti Leoše Janáčka z poloviny ukrojila předváděcí polygon pro diváky. Stejnou plochu výhledu tak mělo několik desítek tisíc lidí a několik stovek hostů ve VIP areálu.

 

Abychom ale nehanili věci, s kterými organizátoři příliš nezmůžou. Radost nám udělal naopak bojový vrtulník AH-1 Cobra. Za malý poplatek se nám podařilo dostat až k vrtulníku a do kokpitu. Nenechali jsme si ujít ani start tohoto legendárního vietnamského válečníka…

 


Video: Startu se dočkate v čase 9:30. :) / YouTube Armádních Novin

 

Další nezapomenutelnou ukázku předvedla akrobatická skupina Patrulla ASPA na vrtulnících EC 120 Colibri. Tanec pěti vrtulníků a létaní „rotor na rotor“ byl opravdu uchvátnou podívanou. Bez přehánění show, kterou ještě diváci Dnů NATO neviděli.

 

Ten, kdo vydržel do čtvrté hodiny, pak mohl shlédnout, dle našeho názoru, „zachránce“ celé akce – tureckou akrobatickou skupinu Turkish Stars. Turečtí piloti na proudových strojích F-5 opět předvedli dokonalou ukázku vysoké pilotáže a precizní létání ve formaci.

 

Dny NATO 2013Foto: Patrulla ASPA na vrtulnících EC 120 Colibri / Jakub Horníček

 

Celkový dojem z akce je však rozporuplný. Viníkem možná bylo špatné počasí a otravné bahno, možná vysoká laťka, kterou Dny NATO nasadily v minulých letech. Pár povedených čísel bohužel, alespoň pro nás, nevyvážilo jednoduše chudou účast techniky a okupaci stánků s potravinami.

 

Dnešním návštěvníkům bude přát alespoň počasí…

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
kikoš13 Datum: 23.09.2013 Čas: 15:13

minulí rok jsem tam byl a bylo to super ale tet´ tobylo lepší .škoda že jsem tam letoz nebyl

avatar
Mossback Datum: 22.09.2013 Čas: 18:27

Na předchozích dnech NATO jsem chyběl, ale ve srovnání s jinými akcemi (Čáslav, Pardubice) jsem zklamaný rozhodně nebyl. Organizace se obešla bez větších problémů, změny v programu se dají pochopit, solární elektrárna vedle VPD je zlo, ale s tím nic nenaděláme. Stánků bylo sice jako nas***o, ale kdo přišel hlavně na letecké a pozemní ukázky, tomu by to mělo být jedno - rodinky s dětmi, "civilisty" a vidláky zase stánky určitě přinutily zdržet se na letišti déle. Techniky a ukázek nebylo tolik jako v letech minulých, ale s tím pořadatelé nemohli nic dělat. No a kdo je takový nadšenec jako já, tomu by určitě stačil "jenom" RUSLAN a další relativně málo vídané kousky techniky (Bryza, Cobra atd.).
Takže lepší tenhle "lunapark" než sedět doma na zadku!

avatar
liberal shark Datum: 22.09.2013 Čas: 11:30

Já věděl, proč tam nejedu. Podobné akce se poslední dobou zvrhávají v obrovský lunapark a původní smysl se vytrácí :-(.

arr