Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

RETIA a ELTA společně výrobí radar protivzdušné obrany

Datum přidání 25.11.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 3 komentářů    autor autor: Tisková zpráva

Dnes, v úterý 25. listopadu 2014, byla za přítomnosti předsedy vlády ČR Bohuslava Sobotky podepsána dohoda o partnerství při výrobě a provozování radarů protivzdušné obrany mezi předním českým výrobcem radarů RETIA a.s. a celosvětově významným izraelským výrobcem radarových technologií ELTA Systems Ltd.

ELTA AD-STAR ELM-2288,

Foto: ELTA AD-STAR ELM-2288; ilustrační foto / ELTA

 

Podle dohody budou RETIA a ELTA spolupracovat při výrobě a provozování radaru protivzdušné obrany ELTA AD-STAR ELM-2288, který hodlají nabídnout Armádě ČR a případně dalším evropským zákazníkům. Významná část přidané hodnoty i služeb se zajištěním životního cyklu by se realizovala u českého partnera.

 

AD-STAR ELM-2288MR firmy IAI ELTA je moderní 3D polovodičový mobilní radiolokátor dlouhého dosahu, pracující v pásmu S, navržený pro podporu činnosti protivzdušné obrany, včasné výstrahy a řízení letového provozu. Díky plně digitálnímu svazku, nastavitelnému v elevaci, poskytuje AD-STAR vysoce přesná trojrozměrná (3D) data o detekovaných cílech. Tento nový, moderní a nejprodávanější radiolokátor byl již prodán několika zákazníkům v Americe, Africe a Asii a plně odpovídá technickým požadavkům Ministerstva obrany České republiky.

 

Prezident ELTA Systems Ltd. Nissim Hadass k tomu uvádí: “Jsme poctěni tím, že můžeme spolupracovat se společností RETIA, lídrem na trhu radarů a systémů velení a řízení v České republice. RETIA bude vyrábět a zajišťovat významné části projektu, a to včetně produkce klíčových komponentů radaru, rozhraní pro systémy velení a řízení a následné podpory provozu. Spojení ELTA s místním průmyslovým lídrem poslouží k dalšímu růstu českého radarového průmyslu a nabídne benefity pro zákazníky nejen na českém trhu.“

 

Generální ředitel RETIA a.s. Petr Novák k dohodě uvádí: „Vysoce oceňujeme přístup ELTA Systems, která je expertem na vytváření oboustranně výhodných partnerství s národními výrobci v radarových projektech. ELTA Systems nepřináší jenom špičkovou a v reálném provozu nasazenou radarovou technologii, ale i know-how a přidanou hodnotu pro český radarový průmysl. Jako přední český radarový výrobce se chceme podílet na rozvíjení strategického partnerství mezi Českou republikou a Izraelem na poli pokročilých technologií.“

 

O ELTA Systems Ltd.

ELTA Systems Ltd. je izraelský výrobce a dodavatel služeb v oblasti radarů, systémů velení a řízení, průzkumných systémů pro obranné i civilní využití založený v roce 1967. Je dceřinou společností izraelského státního podniku Israel Aerospace Industries. Podle odvětví vojenské elektroniky je společnost rozdělena do pěti divizí a disponuje vlastními špičkovými centry pro výzkum a vývoj.

 

O RETIA a.s.

RETIA a.s. je přední český výrobce radarů, systémů řízení a velení, elektronických průzkumných systémů a záznamových zařízení. Byla založena na zelené louce skupinou inženýrů, bývalých zaměstnanců podniku TESLA Pardubice, v roce 1993. Příklady vlastní úspěšné technologie jsou radar krátkého dosahu ReVISOR schopný zachytit i letouny s parametry stealth nebo systém velení a řízení RACCOS. Společnost RETIA se účastní úspěšně i zahraničních soutěží a mezinárodních projektů, mezi nimi i projektu AGS pro Severoatlantickou alianci.

 

Redakčně upraveno

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
pepo Datum: 04.12.2014 Čas: 09:09

...jen další z přání soukromé firmy vydáváné za holou skutečnost...
...když již nemůže mlaskat, tak si alespoň uštipne...

avatar
flanker.jirka Datum: 27.11.2014 Čas: 22:50

:-) Kde je sebevědomí pana Nováka při vývoji hned dvou vlastních radarů (ASR, ADR), kdy deklarovali veřejně, že jsou schopni vyrobit radar v požadovaných technických parametrech, přestože měli v ruce pouze obrázek a vývoj anténní fázované soustavy firmy Eldis.
Je vidět, že Retia jde pořád stejnou cestou kliček, kdy získávala zakázky jednu za druhou pro protivzdušnou obranu bez soutěží.
Doufám, že MO nepodlehne tlaku takových pák které vedou ke kmotrům stran jako ČSSD a dojde na výběrové řízení.

avatar
vladimír Datum: 26.11.2014 Čas: 18:29

Po páde ReUNIONu boli u vás, ak sa nemýlim velké plány na výberové konanie na nové radary pre Armádu ČR .No trvali, ak ma pamäť neklame iba zo dva alebo tri týždne, Páni z RETIe to výberové konanie vybavili už v predstihu. Urobili sebavýber a basta. Požehnal im k tomu aj pán Sobotka, ďalej to bude už iba obvyklá trápna komédia akože vyberania, však to tú maškarádu daňový poplatníci pekne aj zacvakajú. Musím uznať páni, že ma vaši politici a zbrojári nesklamali. Tradícia je tradícia a tej sa treba držať a ctiť. Ja len dúfam,, aj keď tomu veľmi neverím, že sa naše MOSR aspoň raz tak hlboko poníži a naozaj urobí riadne výberové konanie na radary a výsledkom bude radar s najlepším pomerom kvality produktu a ceny. Dávam tomu asi tak 5% po tých hókusoch - pokusoch pri nákupoch pre našu armádu v minulosti, ale s hlbokým pochopením ja osobne im spapkám aj ďalšie nahlúple zdôvodnenia naservírované na tanier. Na to sa môžu spoľahnúť.

arr