Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

RETIA dodala Armádě ČR již šestý radar ReVISOR

Datum přidání 04.07.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 20 komentářů    autor autor: Tisková zpráva

Ve čtvrtek 29. června byl završen další z úspěšných projektů pardubické společnosti RETIA, předního českého výrobce radarové techniky a speciální elektroniky. Zástupci firmy v tento den předali Armádě České republiky další radar ReVISOR, čímž byl splněn kontrakt rozvržený na několik let.

Foto: ReVISOR; větší foto / RETIA

 

Šestý dodaný radarový senzor ReVISOR dále rozšíří schopnosti české armády v oblasti protivzdušné obrany. RETIA, která systém ReVISOR kompletně vyvinula a také vyrábí, předala první kus do užívání v dubnu 2014, poslední dva radarové systémy vojáci obdrželi během první poloviny roku 2017.

 

„ReVISOR se ve službách AČR plně osvědčil, což je pro nás jako firmu důležitá reference. Navíc je to ale důkaz, že špičkové radarové systémy může české armádě dodávat nebo se na jejich výrobě podílet český výrobce. Tím má stát jistotu, že se v takto strategické oblasti může spoléhat na domácí zdroje," řekl obchodní ředitel společnosti RETIA Petr Tichý.


ReVISOR představuje základní prostředek radarového průzkumu vzdušného prostoru v sestavě systémů protivzdušné obrany velmi krátkého dosahu VSHORAD (Very Short Range Air Defence) nebo krátkého dosahu SHORAD (Short Range Air Defence).

 

Tyto systémy mají uplatnění v rámci ochrany vlastních jednotek či při ochraně bodových objektů proti vzdušnému napadení (letecké základny, objekty se zásadním významem pro chod státu). V české armádě je ReVISOR využíván především jako podpora protiletadlových raketových systémů RBS-70, jež jsou ve výzbroji strakonického 25. protiletadlového raketového pluku.


ReVISOR je schopen detekovat a identifikovat vzdušné cíle i předávat o nich informace v reálném čase nadřazeným velitelským stanovištím či přímo bateriím protiletadlových raketových prostředků díky schopnosti autonomního nasazení s tzv. C2 modulem. ReVISOR je také plně interoperabilní v rámci NATO a je běžně používán českou armádou v součinnosti s prostředky velení a řízení ozbrojených sil NATO v rámci mezinárodních cvičení.

 

V souvislosti se zmiňovaným výcvikem vojáků nabízí RETIA mimo jiné produkt, který prezentovala na nedávném veletrhu IDET 2017. Jde o optoelektronický systém RetTRACK, který umožňuje zaznamenávat průběh střelby protiletadlového raketového systému na cíl a provádět její následné vyhodnocení a vysoce přesný rozbor úspěšnosti palby.

 

Foto: Radar ReVISOR  je tažen nákladním automobilem Tatra; větší foto / RETIA


Pro českou armádu navíc společnost RETIA v oblasti radarové techniky připravuje společně s izraelskou společností ELTA výrobu nových radarů kategorie MADR. Ministerstvo obrany vybralo typ ELTA EL/M-2084, pro nějž bude RETIA zajišťovat výrobu komponentů a servisní služby po celou dobu životnosti radarových systémů. V minulosti také RETIA pro českou armádu například modernizovala protiletadlové raketové systémy 2K12 KUB nebo vyvinula, vyrobila a zajistila implementaci systému velení a řízení palby RACCOS.


RETIA před nedávnem také mimo jiné završila dodávky pro unikátní systém Alliance Ground Surveillance (AGS) Severoatlantické aliance, jenž slouží k monitorování pozemní situace v určené oblasti a lokalizaci cílů na zemi i moři. RETIA v rámci tohoto aliančního programu dodala speciální mobilní kontejnerová pracoviště operátorů, kteří budou vyhodnocovat informace získané z bezpilotních prostředků.

 

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
flanker.jirka Datum: 06.07.2017 Čas: 13:56

HonzaH: rozdíl v ceně tam samozřejmě je, polský radar Sola stál při kurzu měn v roce 2015 92 mil. Kč - v ceně je i vozidlo na kterém je vezen. Na druhou stranu vyvstane problém pro 2D radary při určení parametrů cílů, k rozlišení typů cílů jako pták nebo dron bude zapotřebí 3D radar.
AČR deklaruje do budoucna schopnosti jako detekce RAM, dronů a boj s nimi a přitom ve stejné době dává přednost technologii minulého století.
Z pohledu pozemáka se na to dívám tak, že pokud mně má někdo bránit nebe nad bojištěm a v jeho okolí, pak na místo jednoho 3D radaru budu potřebovat jeden 2D radar - Revisor a k tomu na detekci RAM, jak píšete dražší, 3D radar, tak že ve výsledku nic neušetříte.

Podporu domácího průmyslu si nepředstavuji způsobem, že firma vezme zahraniční komponenty, včetně elektronek a zdrojů, postaví z toho pak "český radar" a ve výsledku to neprodá nikomu jinému než AČR. Podporou má snad vzniknout něco co má reálnou šanci na trhu i pro jiné zákazníky, tedy konkurence schopné.
Kolik výrobců dnes ještě nabízí jako hightech věc 2D radar v segmentu pro SHORAD systémy?

avatar
HonzaH Datum: 06.07.2017 Čas: 12:23

Clanek: Jistě, podpora za každou cenu není dobrý nápad, ospravedlňovat tím úplně všechno také nejde. Ale v tomto případě nikdo netvrdí, že ReVISOR je předražený, že nesplňuje požadavky, které jsou na něj kladené. Pokud má ReVISOR nějaký závažný nedostatek, tak sem s tím, ať se něco dozvíme. Ale zatím nikdo s ničím takovým nepřišel.
Srovnávat ale ReVISOR s 3D radary s detekcí dělostřelecké munice, aniž by se srovnali ceny a skutečně požadované schopnosti, není korektní. Vybrat super výkoné a super drahé řešení, aniž by to armáda potřebovala, to umí každý internetový teoretik.

avatar
Clanek Datum: 06.07.2017 Čas: 10:47

Ja zase povazuju za skutecne zarazejici snahou o podporu domaciho prumyslu ospravedlnit uplne vsechno. Ano, podpora toho co je doma je dobra, ale v nejakych mantinelech. Pokud je produkt vyrazne predrazeny anebo jsou jeho technicke parametry silne nedosahujici parametry zahranicnich konkurencnich vyrobku, pak musi jit i podpora domaciho prumyslu stranou. Jednoduse ano, ale ne vzdy a za za kazdou cenu.

avatar
HonzaH Datum: 06.07.2017 Čas: 08:21

flanker.jirka: A zamyslel jste se třeba na cenou, kolik stojí radary ReVISOR a ty konkurenční 3D radary se schopností detekce dělostřelecké munice? Podle článků na miliotaryboxu zaplatila armáda za 2 radary 140 mil. Kč. K účelu, ke kterému radary slouží jsou evidentně dostatečné.
Nehledě na to, že nepochopení významu podpory domácího průmyslu a domácího vývoje u některých diskutujících je skutečně zarážející.

avatar
Nesher Datum: 05.07.2017 Čas: 23:27

Hibbs
Díky za info, je to dost zvláštní, ještě před dvěma měsíci MO informovalo o tom, že běží marketingový průzkum a teď najednou se potichu vrací k původnímu záměru koupit RBS 70 NG. Buď se Švédové chytli za nos a něco od nás koupí ( např. Věra NG), nebo je to malá náplast za to, že nevyhrají v tendru na BVP.

avatar
HibbsCZ Datum: 05.07.2017 Čas: 22:23

Dále je na 10.7. na vládě zakázka na modernizaci "Dan"
575/17 Veřejná zakázka „Modernizace 152 mm ShKH vz. 77“, zadávaná s využitím obecné výjimky ze zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek.

avatar
HibbsCZ Datum: 05.07.2017 Čas: 22:20

Nesher
Vypadá to, že žádné výběrové řízení na nových 16 SHORAD nebude a nebo už v tajnosti proběhlo. Neboť na vládě k projednání na 10.7. už leží zakázka na nákup.

721/17 Veřejná zakázka „PPLRK RBS-70NG“ zadávaná s využitím obecné výjimky podle § 29 písm. s) zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek

avatar
flanker.jirka Datum: 05.07.2017 Čas: 12:16

KOLT: Reklama to nebude, kolik potenciálních zákazníků bude chodit na armadninoviny? Spíše jen kalkulované PR, když se tu budou vyskytovat chvalozpěvy na podobná témata častěji, tak to nabude dojmu, že nic lepšího mít nemůžeme ani my ani nikdo jiný :-D Neznalým v oboru by tak dobře postavená kritika pomohla otevřít oči (i když je to dost problém, protože každý si myslí, že když je to zelené, tak tomu rozumí :-D)

A pokud se podíváme na zmíněný radar a porovnáme jej s tím co se dnes používá a poptává jinde ve světě, tak to uvidíme v jiném světle.
AČR nejspíše volila postačující řešení k průzkumu prostoru pro RBS 70. Švédsko u těchto raket přešlo na radary Giraffe AMB (3D radar i s možností RAM detekce) do budoucna plánují vyměnit RBS 70 za IRIS T, tak že postačí jen vyměnit rakety a terminály, protože Giraffe AMB poskytuje kvalitní informaci pro použití raket s koncovým samonavedením IR nebo ARH.
RBS 70 je určen na ochranu vojsk, bylo moc pěkné k nim mít přímo radar, který by poskytoval i informaci o činnosti dělostřelectva dokonce celokruhově, de facto to umí vše jako Arthur, jen s jinými dosahy. Tuto perspektivu výroba malé serie 2D radaru pro AČR nemá.

avatar
Marthy Datum: 05.07.2017 Čas: 06:57

A co energie pro provoz toho radaru,generátor a palivo pro něj,je to taky v tom přívěsu nebo na té tatře?

avatar
KOLT Datum: 04.07.2017 Čas: 21:55

flanker.jirka, to není okurková sezóna, to je prostě reklama :-) Však je to i v kolonce "Tisková zpráva".

avatar
flanker.jirka Datum: 04.07.2017 Čas: 20:53

Okurková sezóna už i tady? :-) O kvalitě a parametrech tohoto radaru svědčí i počty exportovaných kusů pro jiného zákazníka než je MO ČR. Totiž 0 kusů. A není se čemu divit, v 21. století to neumí měřit výšku cíle,vrak že potenciál pro případnou detekci RAM nikde, přívěs má zkrátka potenciál jen jako prodejní stánek. Za hodně peněz žádná muzika.
Stačí se podívat na polský radar Sola:
http://www.pitradwar.com/en/offer/radiolocation-systems/mobile-multibeam-search-radar-mmsr/

Nebo dále na východ na 3D radar, který může být i na trojnožce
http://roe.ru/eng/catalog/air-defence-systems/radar-and-electro-optical-equipment-for-air-target-detection/1l122-1e/

Další kdo podobný radar nabízí je Saab, Elta, Raytheon. Všichni samozřejmě 3D s detekcí dělostřelecké munice.

avatar
Nesher Datum: 04.07.2017 Čas: 19:29

Borek
Však já taky netvrdím, že je to nějaký stěžejní parametr, ale možnost to je. A nemusí to být jen tlačení do kopce, klidně to můžete jen potřebovat umístit někam kam se prostě náklaďák nevejde.
Ten vrtulník není špatný nápad, jen si nemyslím, že by to naše Míly zvládly.

Petres
Máte pravdu, ale u RBS 70 to nevadí.

avatar
Olaf Datum: 04.07.2017 Čas: 18:59

To Nesher
Bych se těch našich lidí tak nějak zastal. Co nám chybí na materiálu, bohatě nahradíme hubou. Viz soustavný orální boj našich statečných brachů, prezidentem počínaje, ministrem obrarny konče proti IS. Sorry za off topic.

avatar
Borek Datum: 04.07.2017 Čas: 18:34

Na kopec by to snad dostali pod vrtulníkem. Teda nevím, kolik to může vážit. Na tlačení lidma do kopce bych si moc nevsadil :)

avatar
petres Datum: 04.07.2017 Čas: 17:11

Tisková zpráva cudně mlčí o tom, že ReVisor je pouze 2D radar, a už v době uvedení to nebyla žádná špička (prostě Retia).

arr