Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

RETIA dokončila dodávky pro high-tech projekt NATO

Datum přidání 14.12.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 22 komentářů    autor autor: Tisková zpráva

Pardubická společnost RETIA, výrobce radarů a speciální elektroniky, předala v úterý 13. 12. Severoatlantické alianci poslední speciální mobilní pracoviště pro operátory sledovacího a přehledového systému Alliance Ground Surveillance (AGS).

Foto: Na dnech NATO byl kontejner RETIA pro AGS vystaven na prototypovém podvozku Tatra. Programu AGS se ale TATRA TRUCKS neúčastní. / RETIA

 

RETIA pro NATO

RETIA tím úspěšně dokončila náročnou zakázku pro NATO a dokázala, že patří k předním výrobcům speciálních elektronických systémů a zařízení a že plní přísné bezpečnostní požadavky NATO na ochranu informací a špičkového technologického know-how.

 

Společnost RETIA se v letošním roce stala součástí holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG), který je nyní jejím stoprocentním vlastníkem.

 

Pod křídly holdingu i nadále pokračuje výroba a vývoj špičkových elektronických systémů, radarů, detekčních, záznamových i identifikačních zařízení pro zákazníky po celém světě. Důkazem je i úspěšné završení produkce speciálních mobilních pracovišť pro projekt AGS Severoatlantické aliance.

 

Na systému AGS spolupracují specializované společnosti obranného průmyslu ze 14 států NATO, hodnota zakázky pro společnost RETIA činila 10 milionů eur. Poslední kontejnerové pracoviště pro operátory systému AGS Severoatlantické alianci RETIA předala 13. prosince tohoto roku. Na produkci speciálních mobilních pracovišť se podílela i společnost KARBOX, která je rovněž součástí holdingu CSG.


Náměstek pro řízení Sekce průmyslové spolupráce a řízení organizací Ministerstva obrany ČR Tomáš Kuchta k úspěšnému ukončení projektu AGS uvedl: „Zapojení českého obranného průmyslu do projektu AGS je důkazem jeho vysoké technologické úrovně a také vysoké úrovně jeho důvěryhodnosti i standardu ochrany informací u tak strategického know-how, jakým je unikátní alianční průzkumný systém.“

 

Dále dodal: „Jako největší přínos projektu pro český obranný průmysl je možné jednoznačně uvést zkušenost s projektovým řízením mezinárodního projektu NATO, alianční přístup k zajišťování životního cyklu a způsob nastavení smluvního vztahu mezi subjektem českého obranného průmyslu a NATO. Získané zkušenosti bude možné aplikovat v dalších národních i mezinárodních projektech nejen v rámci NATO, ale třeba i v rámci států V4.“


Generální ředitel RETIA a.s. Petr Novák uvedl: „Splnění požadavků NATO nejen ve vývojové a výrobní oblasti, ale i po stránce ochrany informací bylo velmi náročné a posunulo nás o obrovský kus dopředu. Díky tomu se můžeme pustit do dalších, obdobně náročných mezinárodních vyzbrojovacích projektů.“

 

Video: Základním senzorem celého AGS se stane osm bezpilotních průzkumných dronů RQ-4 Global Hawk Block 40. / YouTube

 

Alliance Ground Surveillance

AGS má být hlavním pilířem ochrany vojáků Aliance na bojišti. Prostřednictvím sítě pozemních senzorů a špičkových bezpilotních letounů bude systém AGS schopen odhalit a stopovat statické i pohybující se objekty na zemi (vozidla i jednotlivé osoby).

 

Systém AGS se skládá ze tří hlavních částí. První tvoří bezpilotní stroje RQ-4 Global Hawk a jejich řídící systémy. Druhou pozemní část tvoří systémy zajišťující přenos dat mezi AGS a vyššími stupni velení a zapojující AGS do společného velitelského a řdícího systému (C2ISR) - tady spadají i mobilní pracoviště RETIA. Třetím segmentem AGS je logistická podpora.

„AGS je průzkumný systém, který bude hlavním pilířem pro ochranu aliančních vojáků na bojišti a umožní Alianci vést nepřetržitý a efektivní průzkum a identifikaci pozemních stacionárních a pohyblivých cílů v zájmovém prostoru. Cílem je dosažení informační převahy nad protivníkem," říká Petr Tichý z české společnosti RETIA. 

 

Pro vytvoření AGS se NATO rozhodlo po zkušenostech z bombardováni Libye v roce 2011, kdy se ukázalo, že si evropští členové NATO nedokáží bez asistence průzkumných a sledovacích prostředků USA udržovat povědomí o dění na bojišti.


AGS tedy poskytne radarové a satelitní snímky pozorovaných oblastí včetně předávání důležitých informací velitelům i vojákům v reálném čase přímo v boji. Systém AGS tak bude vojáky nejen chránit, ale i zvyšovat jejich bojeschopnost a efektivnost. Projekt řadí Aliance mezi naprosté priority.

 

Redakčně upraveno

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Vrata Datum: 15.12.2016 Čas: 13:28

Rase: CANTAS jako bombardovaci?? Vzdyt to ma nosnost 10kg a dolet 100km.

avatar
crusader Datum: 15.12.2016 Čas: 11:08

Ale KOLTe nebuďte na toho prezidenta tak zlý. On by mu někdo musel říct, že naše armáda drony vlastní.
A kdo by to měl být, když o nich neví ani ministr obrany (a kdo ví jestli generalita). Vždycky se to označovalo jako bezpilotní průzkumný prostředek a teď najednou dron. Copak herec a zelený mozky ve velení jsou schopný pochopit, že se jedná o jedno a to samý?

avatar
KOLT Datum: 15.12.2016 Čas: 10:52

Luky, narážel jsem na příspěvek se Zemanem. Nikdo soudný snad nezpochybňuje rostoucí úlohu dronů v armádě. Jenže náš prezident to podává tak trochu dementním způsobem – především jako bychom je vůbec neměli (souhlasím, máme jich málo, ale máme a intenzivně používáme). A o bitevních dronech se v tuhle chvíli moc nemá smysl bavit, protože nic typu Reaper nám nikdo neprodá, navíc bychom to bez pomoci těch zlých ošklivých USA ani nedokázali efektivně provozovat. Jo, a vím, že Zeman o nich onehdá prohlásil "do budoucna", ale jindy se tvářil, jako kdybychom byli sto let za opicemi, že je ještě nemáme.

avatar
Luky Datum: 15.12.2016 Čas: 09:58

Tohle je z webu Armády:
Průzkumný systém RMS (Reconnaissance Management System) je založen na optoelektronických senzorech, kde získané snímky jsou průběžně ukládány oproti předešlým kamerám na digitální paměťové médium. Součástí průzkumného kontejneru je plně číslicový obrazový procesor, zařízení pro přenos průzkumných dat a zařízení pro zobrazení situace v téměř reálném čase v pilotní kabině. Celý průzkumný systém byl navržen tak, aby mohl být používán v jednomístném letounu, tzn. s minimálními nároky na manuální obsluhu pilotem. Například na středový trupový závěsník lze zavěsit průzkumný kontejner VICON 70, který je osazen infračerveným řádkovým snímačem VIGIL, který je určen k vedení optoelektronického průzkumu ve dne i v noci za letu v malé až střední výšce při rychlosti letu až Mach 2.

Máme to?

avatar
Luky Datum: 15.12.2016 Čas: 09:25

Rota bezpilotních průzkumných prostředků (rbpzp)

- je prioritně předurčena k plnění úkolů optoelektronického vzdušného průzkumu ve prospěch vytvářených ÚU AČR.
- je schopna ze své sestavy vyčlenit:
1 skupinu k plnění úkolů optoelektronického vzdušného průzkumu taktickým bezpilotním prostředkem „Scan Eagle“ ve dne a v noci do vzdálenosti 100 km od pozemní řídící stanice a působit jedním kompletem bpzp až 24 hodin,
4 družstva k plnění úkolů optoelektronického vzdušného průzkumu taktickým bezpilotním prostředkem kategorie mini „RQ-11B Raven“ ve dne a v noci do vzdálenosti 10 km od pozemní řídící stanice.

...to má hrozně lokální záběr

avatar
Luky Datum: 15.12.2016 Čas: 09:21

Rase:
Já bych ozbrojeným dronům teď dával minimální prioritu. Spíš jsem myslel na průzkum a hlídkování. Dříve jsme měli průzkumné kontejnery k MiGům-21R, možná šlo něco navěsit i na 23BN nebo Su22, to nevím. Pak tu byla i ta AWACS Mi-8.

JAS má průzkum v názvu, ale nevím o tom, že bychom pro ně něco měli. O ALCE se píše, že je taky pro průzkum, ale opět nevím o žádném specializovaném vybavení.
Přitom letectvo je na tyhle věci ideální. Ale i kdyby jsme pro ně něco našli, mají omezenou výdrž a ve srovnání se specializovaným dronem drahou letovou hodinu, nehledě na ohrožení drahého pilota (pokud by šlo o průzkum v horké oblasti) .

KOLT¨: Nechápu.

avatar
KOLT Datum: 14.12.2016 Čas: 21:28

luky, vytrhávat věci z kontextu a obhajovat s nimi neobhajitelné... už jste jak ta "novinářská žumpa" ;-)

avatar
KOLT Datum: 14.12.2016 Čas: 21:17

pro beebee: Ale vždyť on to *je* PR článek, respektive reklama :-) Je publikován v sekci "Tiskové zprávy".

avatar
bebee Datum: 14.12.2016 Čas: 19:38

Pěkný PR článek. Zajímalo by mě, kde byl napsán. Jak píše Jirka, je to osazení kontejneru HW. Opravdu velká přidáná hodnota. Navíc bych se zeptal, zda je RETIA jediným autorem kontejneru a vybavení. Viz zde http://www.retia.cz/cs/pardubicka-retia-bude-vyrabet-pro-nato

Poprosil bych redakci, aby revidovali nečí PR článek než ho publikují.

Co se týká VERA-NG a ERA. Bohužel informace o tom kam a kolik systémů jde nelze publikovat už z principu věci. Ale jsou indikace, které mohou napovědět. Mimochodem veřte, že je stále čím dál tím více žádoucím a celosvětově uplatňovaným systémem.

avatar
flanker.jirka Datum: 14.12.2016 Čas: 15:32

Na co se tu chválit za to, že někdo umí osadit kontejner nábytkem a počítači?
V ČR máme firmy, které umí celé průzkumné systémy sami vyrobit, například ERA se systémy VERA NG.

Když už budeme mít informační převahu, tak vzhledem k tomu co se používá na východě Ukrajiny budeme potřebovat kvalitní prostředky proti dronům a nejen propojení dronů vlastních.
http://www.securitymagazin.cz/technologie/radary-giraffe-od-saabu-najdou-uav-i-letouny-stealth-1404053940.html

avatar
Rase Datum: 14.12.2016 Čas: 14:02

Luky:
Umím si dost dobře představit, že pro rutinní bombardovací akce, nálety, jako Sýrie, Lybie, atd. by byl dron jako je CANTAS asi více než dostačující. Ideálně s automatickým startem a přistáním, případně i autopilotem pro přiblížení k cíli, přeci jen piloti většinu času stejně jen tak tupě letí, než se vůbec k cíli přiblíží (maximálně pár dotankování za letu). Jako stíhač, nebo pro air-policing, je už potřeba pilotovaný stroj, ale spoustu akcí by v pohodě zvládly drony s proudovým pohonem, které by si převzal operátor až nedaleko od cíle. Tohle je očividně směr, kterým se vývoj ubírá. Za pár hodin by tak operátor zvládl zaútočit s několika drony (jen pro samotný útok), oproti jednomu úderu s pilotovaným strojem, což se může hodit. Pro konvenční bojiště, jako je třeba Ukrajina, by asi stačily vrtulové drony, nebo turbovrtulové.

avatar
Luky Datum: 14.12.2016 Čas: 12:58

Rase:
Já si to myslím taky a roli těžké techniky chápu. Mimochodem např. otázku zastupitelnosti tanku podpůrným vozidlem na bázi nového BVP jsme tu řešili do aleluja. A při zmínce o dronech jsem myslel na CANTAS.

Spíš jsem poukazoval na to, že všechno nemusí být tak směšný, jak se někomu na první pohled zdá. Vlastní drony vyššího řádu než je Sojka jdou využít i při hybridních hrozbách a různých krizích, které nás pravděpodobně čekají. Tanky spíš jen v konvenční válce.

avatar
Rase Datum: 14.12.2016 Čas: 12:01

Luky:
Smysl tanku je úplě odlišný od dronu. Dron ti nedokáže udržet obsazené pozice, podporovat pěchotu atd. Oproti BVP je taky lépe pancéřovaný a nese ultimátní výzbroj. Vzhledem k tomu, že nás nic nenutí provádět škrty v armádě, tak nevidím důvod, proč bysme neměli mít jak pár tanků, tak i drony. Osobně doufám že CSG dokáže nějak dotáhnout koncept dronů CANTAS. Nějaké drony by se daly zatím koupit v EU nebo od Izraelců.

avatar
Jakub2 Datum: 14.12.2016 Čas: 12:00

A máme ty drony v hangárech? A máme k nim řídící stanoviště? A MÁME K NIM SPOJOVACÍ SATELITY?

Dnes mají Predátory třeba Britové nebo Italové, ale při řízení musí používat americké spojovací sítě. Samostatně působící (autonomní) drony nemá ve výzbroji nikdo kromě Američanů + Izraelců a ještě pár let tenhle stav potrvá.

Nemyslím si. že AČR nutně potřebuje milion různých dronů. Přece jen kooperujeme ve vojenské alianci, tj. specializujeme se na určité oblasti, jiné alianční armády zase tlačí na vývoj a výrobu dronů. Vlastně je celá problematika dost podobná sporu o potravinovou (ne)soběstačnost ČR.

avatar
Luky Datum: 14.12.2016 Čas: 10:57

To byla trochu sranda....já proti tankům ani jízdě nejsem...nadruhou stranu je otázka, zda by např. roj dronů s podobnou technologií a našimi vlastními operátory skvěle nedoplnil schopnosti tuzemského letectva a při dostatečném počtu BVP u pozemních vojsk nemělo takové řešení vyšší bojovou hodnotu, než tankový prapor (mluvím o případu, že by se muselo volit buď a nebo).

arr