Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 ... Více

Big 6+1: Podoba americké armády v 21. století

Americká armáda (US Army) představila modernizační ... Více

Německé tanky Leopard 2A4 v Sýrii

Turecká armáda v prosinci poprvé nasadila do bojů ... Více

Elitní 601. skupina speciálních sil: Vše je o lidech

Největší hodnotou 601. skupiny speciálních sil ... Více

Vojenská výzbroj

Revoluční materiál znásobí ničivou sílu zbraní

Datum přidání 10.09.2011    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Rakety a bomby mohou být ještě ničivější! Americký úřad pro námořní výzkum testuje nový druh reaktivních bojových hlavic, které můžou mít až pětkrát větší ničivou sílu. Klasické bojové hlavice jsou, zjednodušeně řečeno, koncipované jako ocelové pouzdro, které obsahuje vysoce výbušnou látku. Avšak nový přístup v konstrukci bojových hlavic jde jinou cestou. Pomocí speciální konstrukce a nového materiálu High-Density Reactive Material (HDRM) se smrticí dosah a síla exploze dostává na nevídanou úroveň.

Exploze HRDM

Foto: Exploze HDRM / US Navy

 

Reaktivní materiál HDRM je složený ze směsí kovů a polymerů. Dosahuje pevnosti hliníku, při hustotě oceli. Vysoká hustota materiálu, při „malé“ pevnosti, je klíčem k úspěchu.

 

Pří explozi výbušniny přejde kinetická energie, díky nižší pevnosti a vysoké hustotě HDRM, mnohem efektivněji do jednotlivých fragmentů materiálu než u klasické oceli. Šrapnely získají při výbuchu několikanásobně větší energii - vzroste jak dosah, tak i smrticí účinek nálože.

 

Při stejné hmotnosti je bojová hlavice mnohem ničivější. Nebo naopak. K dosažení stejné ničivé síly bude zapotřebí zbraň mnohem menších rozměrů a hmotnosti.

 

Zásadní roli rovněž hraje odlišná konstrukce a design hlavice. Výbušná směs i plášť rakety tvoří jeden celek (monolit), čímž konstruktéři dosáhli dalšího nárůstu efektivity výbuchu.  Vše jednoduše vede k jedinému cíli. Dramatickému zvýšení dosahu, síly a ničivosti exploze.

 

Dr. Clifford Bedford z amerického úřadu pro námořní výzkum řekl:

„Nedávné zkoušky a testy opakovaně prokázaly, že nová konstrukce hlavic může být s úspěchem použita ve stávajících raketách.  Materiál je dostatečně odolný, aby vydržel velké zrychlení při odpálení rakety i silám, kterým je vystaven v okamžiku dopadu rakety na cíl.“ 

Vývoj nových bojových hlavic ukazuje, jak „jednoduše“ jde vylepšit ničivou sílu zbraní. Člověku se tak vkrádá otázka, kam až se ničivost zbraní může dostat za 20 nebo 50 let.

 

Zdroj: BBC News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr