Bitevní tank (MBT) vs. bojové vozidlo pěchoty (IFV) pro armádu malého státu

Při diskusích ohledně budoucnosti našich obrněných ... Více

Ruská vojenská politika v roce 2018

Ruský politolog Pavel Luzin v článku Limity ... Více

Ruský Rostech – současnost a plány zbrojního giganta

Ruský státní technologický holding Rostech je obří ... Více

Rakouské granáty pro Armádu ČR

Česká zbrojovka dodá české armádě nové útočné a ... Více

Události

Revoluční elektromagnetická munice MAHEM

Datum přidání 21.08.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Dnešním článkem začínáme volný seriál o výjimečných vojenských projektech americké agentury pro výzkum obranných technologií DARPA. Prvním na řadě je program nového explozivního elektromagnetického systému MAHEM. Podle vize DARPA bojové hlavice budoucnosti probijí pancíř díky silnému elektromagnetickému (EM) poli.

DARPA

Foto: Vize bojiště budoucnosti podle agentury DARPA; ilustrační foto / DARPA

 

Projekt MAHEM (Magneto Hydrodynamic Explosive Munition) se zaměřuje na tzv. výbuchem formované projektily EFP (Explosively Formed Penetrator). Jedná se o kumulativní nálože určené k probíjení pancíře nebo také železobetonových konstrukcí (bunkry).

 

Současná technologie EFP využívá chemickou explozivní reakci k vytvoření speciálně formovaného projektilu a paprsku, které probíjejí pancíř. Takové řešení je však podle agentury DARPA málo energeticky efektivní a je náročné na průmyslovou výrobu – kovová vložka, z které se formuje projektil, musí být přesně strojně opracována.

Defense Advanced Research Projects Agency (DARPAAgentura pro výzkum pokročilých obranných projektů, do roku 1972 jen ARPA) je agentura amerického ministerstva obrany, která je zodpovědná za vývoj nových vojenských technologií. Jedná se o relativně malou organizaci, počet zaměstnanců je 240, 140 z nich jsou techničtí odborníci. Rozpočet agentury je přibližně 3,2 miliardy dolarů. Wikipedia

Jak se říká: „Vše už bylo kdysi objeveno.“ Již v roce 1955 autor sci-fi románů Arthur C. Clark popsal zbraňový systém, který pomocí elektromagnetických polí metal rychlostí světla kusy rozžhaveného kovu. Ve své podstatě MAHEM dělá (nebo má dělat) něco podobného.

 

Avšak je jasné, že klasická baterie k vytvoření vysoce intenzivního EM pole nebude stačit. Podstatou systému MAHEM je proto tzv. Generátor stlačeného magnetického toku CMFG (Compressed Magnetic Flux Generator). Generátor dokáže převést energii z explozivního materiálu do velmi silného EM pole, které následně vymete rozžhavený kov požadovaným směrem.

 

MAHEM

Foto: MAHEM má za sebou již první testy. Zde zkoušel probít železobetonový kvádr. / DARPA

 

Podle předběžných výzkumů a prvotních testů má takové řešení proti klasickým výbuchem formovaným projektilům řadu výhod. MAHEM má být především při menších rozměrech mnohem účinnější. Jde o to, že elektromagnetická hlavice dokáže účinněji „hospodařit“ se vzniklou energii. Kumulativní hlavice mohou být proto mnohem menší. MAHEM také dokáže vytvářet několik kumulativních paprsků při jediném výstřelu - lze tak zasáhnout větší počet cílů.

 

Avšak možností uplatnění systému MAHEM je mnohem více. DARPA uvažuje o velmi lehkých obranných systémech, které mohou chránit vozidla (nebo také lodě) před reaktivními granáty a řízenými střelami. Naopak MAHEM představuje velmi účinný způsob probíjení pancíře a překonávání aktivních obranných systémů vozidel.

 

Zdroj: DARPA

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 22.08.2013 Čas: 15:40

Zajímavé, ale nepřijde mi to příliš odlišné od EM děl - jen je to v podstatě aplikované do munice.

arr