Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Revoluční zaměřovač TrackingPoint i pro útočné pušky

Datum přidání 09.01.2014    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Pamatujete si na firmu TrackingPoint a její revoluční zaměřovač PGF (Precision-Guided Firearm)? Firma se nikdy netajila záměrem vstoupit na vojenský trh a před několika dny dostala svým slovům. Na výstavě elektroniky CES 2014 v Las Vegas představila útočnou pušku AR-15 osazenou nejnovější verzi zaměřovače TrackingPoint.

Foto:  TrackingPoint 500 Series AR / TrackingPoint

Foto: TrackingPoint 500 Series AR / TrackingPoint

 

Firma TrackingPoint představila na CES 2014 zbraňový systém 500 Series AR – automatickou pušku založenou na platformě AR-15 osazenou nejnovější verzí zaměřovače PGF. Nový zaměřovač má menší hmotnost a je kompaktnější než jeho předchůdci, přitom nabízí stejnou užitnou hodnotu.

 

Připomeňme, že PGF využívá zaměřovací technologii Tag Track Xact (TTX; Umístit, Sledovat, Potvrdit). Střelec pouze umístí záměrný kříž na cíl a označí ho. Balistický počítač následně, podle řady proměnných, vypočítá správnou dráhu střely.

 

Foto:  TrackingPoint 500 Series AR / TrackingPointFoto: TrackingPoint 500 Series AR / TrackingPoint

 

Střelec následně na zaměřovači uvidí místo, kde musí mířit, aby skutečně zasáhl cíl. Stačí tak přesunout kříž na nový záměrný bod a vystřelit.

 

Pro spravené fungování zaměřovače musí střelec do systému zanést řadu údajů. Balistický počítač je pak s daty ze senzorů vyhodnocuje a propočítává správnou dráhu střely. V úvahu se bere vzdálenost cíle, pokles střely, Magnusův jev, Coriolisova síla, převýšení, sklon, vítr, tlak, teplota, relativní vlhkost, úsťová rychlost, délka hlavně, stoupání hlavně a mnoho dalšího.

 

Vše řeší počítač a střelec se nemusí těmito proměnnými zatěžovat. Podle vyjádření společnosti TrackingPoint je i začínající střelec schopen zasahovat pomocí AR-15 (neboli armádní M4/M16) cíle velikosti lidské postavy až na vzdálenost 457 metrů (500 yardů). Zaměřovač přitom funguje při jakékoliv pozici střelce nebo zbraně. Lze také zasahovat cíle pohybující se rychlostí 16 km/h.

 

Video: Vize bitevního pole blízké budoucnosti podle TrackingPoint. / YouTube

 

"TrackingPoint s radostí rozšířila a přizpůsobila svou TTX technologii pro trh s poloautomatickými AR. Poprvé mohou AR nadšenci provádět přesné a rychlé zásahy na pohyblivé cíle na vzdálenost pěti fotbalových hřišť,“ říká John Lupher, výkonný ředitel TrackingPoint. „Očekáváme nejen silnou poptávku po našich produktech 500 Series AR, ale rostoucí poptávku po naších technologiích v celém průmyslu.“

 

500 Series AR konstrukčně vychází z automatických pušek řady AR-15. Hlavní odlišností je originální pažba, kde se ukrývají baterie zaměřovače. Těžiště zbraně je tak posunuté směrem dozadu, což pomáhá kompenzovat větší hmotnost zaměřovače.

 

V současné době lze 500 Series AR koupit pouze jako komplet, tedy jako zbraň a zaměřovač, za 9900 dolarů (198 000 Kč). Do budoucna chce TrackingPoint nabízet speciální sadu pro přestavbu jakékoli AR-15 (či armádních modelů).

 

Zdroj: TrackingPoint

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
hurvo Datum: 10.01.2014 Čas: 06:11

Kolko ze to stoji bren?

arr