TacticalPro

Strategie Kremlu: Balancovat na hraně třetí světové války

Podle článku Rusko osamoceno: Proč nikdy ... Více

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního ... Více

Černí pasažéři NATO nechápou Donalda Trumpa

Zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA ... Více

Ruské superlehké brigády. Inspirace pro Armádu ČR?

Na základě zkušeností z bojů v Sýrii ruské ... Více

Vojenská výzbroj

RGW 90-AS - pro ničení živé síly uvnitř budov

Datum přidání 11.01.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Nepřítel ukrytý za překážkou představuje velký problém. Je nesnadného ho vyřadit z boje, neboť je před přímou střelbou velmi dobře chráněn. Pokud ho chceme zneškodnit, je potřeba hodně munice a času. Můžeme sice přivolat leteckou podporu, ale opět za cenu velkých nákladů a časové náročnosti. Nemluvě o tom, že sice bezpečně zničíme nepřítele, ale často i široké okolí. Uvedené problémy daly proto vzniknout nové generací zbraní. Jsou jimi granátomety, schopné vyřadit nepřítele schovaného v budově či v jiném úkrytu. Jednou z takových konstrukcí je i německý granátomet RGW 90-AS

RGW 90-AS

Foto: RGW 90-AS / Dynamit Nobel Defence


RGW 90 (Recoilless Grenade Weapon 90 mm) je německé označení pro původní singapursko-izraelský granátomet MATODOR. RGW 90 používá granáty ráže 90 mm, váží necelých 9 kg (bez náboje) a na délku má přesně 1 metr. Původní verze RGW 90 MATADOR je ve výzbroji od roku 2000.

 

Oproti základnímu protitankovému provedení je modifikace RGW 90-AS uzpůsobena pro ničení živé síly ukryté v budovách nebo v jiných zpevněných objektech. Jde o naprosto zásadní vlastnost pro úspěšné vedení bojů v městském prostředí či v současném Afghánistánu.

 

MATADORFoto: Izraelsko-singapurský MATDOR / Wikipedia


Právě kvůli urgentním potřebám německého Bundeswehru byla zbraň modifikována v rekordním čase 3 měsíců. Časový tlak byl tak veliký, že první ostrá demonstrace zbraně byla pojata zároveň jako výcvik německých jednotek ISAF, které budou v nejbližší době nasazeny v Afghánistánu. Pokud půjde vše podle plánu, zbraň bude dostupná již od dubna letošního roku.


RGW 90-AS se oproti protitankovému provedení odlišuje především speciálně vyvinutou tandemovou municí. Munice má schopnost operovat ve dvou režimech - "myší díra" a výbušný mód.


V režimu "myší díra" při kontaktu s překážkou nejprve exploduje první menší nálož a poté s malým zpožděním druhá větší nálož. Výsledkem je vytvoření "myší díry" v překážce. Ideální pro průnik vojáků do objektu.


Ve výbušném módu je postup podobný, jen k explozi dojde o něco později. Výbuch druhé nálože tak nastane těsně za překážkou, samozřejmě s naprosto fatálními důsledky pro vnitřní osazenstvo.


RGW 90-AS patří do nové kategorie zbraní ničící krytou živou sílu. Obdobnou zbraní je i americký granátomet XM-25, který již postupuje ostré nasazení v Afghánistánu. XM-25 však používá časovou roznětku granátu, takže dokáže vyřadit živou sílu (přesně načasovanou explozí granátu) ukrytou dokonce i v zákopech.

 

Zdroj: Defence Talk

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr