Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Řízené střely AIM-9X pro F-22 Raptor

Datum přidání 12.09.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 2 komentářů    autor autor: Michal Polák

Na konci července se ze stíhacího F-22A Raptor uskutečnil první odpal řízené střely vzduch-vzduch AIM-9X při nadzvukové rychlosti. Jednalo se o jeden z mnoha implementačních testů v rámci probíhající modifikace strojů F-22A Raptor na vyšší standard.

F-22 Raptor AIM-9x

Foto: F-22A Raptor odpaluje řízenou střelu s krátkým dosahem AIM-9X / Lockheed Martin


F-22A Raptor je prvním stíhacím letounem tzv. páté generace zařazeným do služby. Je primárně určen pro vybojování vzdušné nadvlády, ale některé jeho varianty mají být schopny efektivně útočit také na pozemní cíle. Samozřejmě při obou činnostech má Raptor využívat vlastnost stealth. I přes značnou pokrokovost letounu se však nepodařilo hned implementovat nejmodernější zbraňové systémy.

 

Vůbec první Raptory tak byly vybavené pouze střelami AIM-120C a AIM-9 pro svou vlastní ochranu. Obě jsou přitom dostupné také na předchůdci Raptoru, známém F-15C a některých F-16C/D. Vzhledem k finanční náročnosti a k rychlému zařazování letounu do výzbroje, tak bylo rozhodnuto, že modernější typy výzbroje budou implementovány na F-22A až později.

 

Modernizace na plánovanou verzi letounu 3.2 přitom nakonec probíhá postupně. Vedle nových řízených střel AIM-9X a později také AIM-120D se jedná o zbraňové systémy určené proti pozemním cílům GBU-31 a JDAM GBU-39/B SDB-I. Ale také vylepšené letové systémy umožňující například lety v nízké výšce vysokou rychlostí.

 

Nedávno přitom započaly zkušební lety s řízenou střelou krátkého dosahu AIM-9X. V květnu pak došlo k prvnímu zkušebnímu odpálení při podzvukové rychlost. A konečně 30. července došlo k prvnímu odpálení při nadzvukové rychlosti, konkrétně M=1,2.

 

V případě Raptoru nahradí AIM-9X již starší typ AIM-9M. Jednou z hlavních výhod nové varianty střely je možnost jejího odpálení ještě před zaměřením cíle a s tím spjatá kompatibilita s přilbovým zaměřovačem JHMCS. Vedle toho došlo použitím vektorovatelné trysky a zmenšením stabilizačních ploch ke zvýšení manévrovatelnosti. Úpravy se však dotkly také infračerveného zaměřovače a elektroniky.

 

Plná integrace AIM-9X je plánována na rok 2014. F-22A Raptor tak konečně dostane nejmodernější americkou řízenou střelu s krátkým dosahem. Při většině misí by měl být vybaven dvojicí AIM-9X ke své vlastní ochraně – zbývající místo ve zbraňové šachtě má být využito pro řízené střely uřčené pro boj mimo vizuální viditelnost AIM-120C/D, případně také protizemní munici.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
liberal shark Datum: 13.09.2012 Čas: 19:22

Opět se ukazuje, že platforma a výzbroj se mohou vyvíjet nezávisle na sobě svým vlastním tempem.

avatar
Dip Datum: 13.09.2012 Čas: 16:03

Jo, tahle hračka bude setsakramensky nebezpečná a taky asi na dlouho nepřekonaná.

arr