Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Robotická strážní věž pro ochranu základny

Datum přidání 01.10.2015    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 19 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká armáda (U.S. Army) na cvičení ‪‎Network Integration Evaluation‬ 16.1 (NIE 16.1) představila koncept robotické strážní věže. Koncept si klade za cíl snížit zátěž vojáků při střežení (především) základen. Jde o další důkaz pokračující automatizace a robotizace vojenských schopností.

Foto: Robotická strážní věž na cvičení NIE 16.1 / U.S. Army

Foto: Robotická strážní věž na cvičení NIE 16.1 / U.S. Army

 

Armády všech států se potýkají s nedostatkem žen a mužů v ozbrojených silách. Situaci nezlepšuje ani čím dál náročnější výcvik, kdy se voják musí naučit ovládat a efektivně používat v boji náročně zbraňové systémy a vybavení. Jedním z řešení nedostaku personálu je širší využití automatizace a robotizace.

 

Americká armáda na cvičení NIE 16.1 zkouší koncepty, které mohou snížit personální zátěž při strážních úkolech. Typickým příkladem je ochrana předsunutých vojenských základen.

 

Každoroční cvičení NIE 16.1 a sesterské AWA (Army Warfighting Assessments) se od letošního roku budou soustředit na zkoumání nových vojenských konceptů, technologií a taktik. Na rozdíl od NIE 16.1 nebude AWA obsahovat provozní zkoušky nových technologií a konceptů.

 

 Foto: Strážní věž s odstřelovací puškou. / YouTube

 

NIE 16.1 probíhá od 25. záři do 8. října a účastní se ho 9000 vojáků, především ze Spojených států. Na cvičení najdeme také vojáky ze zemí NATO, např. z Velké Británie nebo Itálie.

 

Zpět k robotické věži. Na předsunutých základnách velitel vyčleňuje 4 až 6 můžu na jedno strážní stanoviště k obsluze jednoho zbraňového systému (např. těžkého kulometu). Vojáci se na hlídce střídají v osmi až dvanácti hodinových intervalech.

 

"Voják, kterého přidělím na zajištění perimetru, je voják, kterého nemohu využit pro plnění mise," uvedl podplukovník Raphael Heflin, 142. prapor bojové podpory armády (CSSB), 1. obrněná divize.

 

Během cvičení NIE 16.1 armáda vyzkoušela několik robotických strážních věží. Každá věž se svým provedením odlišovala. Princip všech věží je ale podobný - na vysokém výsuvném stožáru je umístěná zbraňová stanice s příslušnými senzory. Stanice je ovládaná vojáky ukrytými na kontrolním stanovišti.

 

Foto: Vojáci ovládají robotické věže pomocí "herních" gamepadů. / YouTube

  

Vojáci robotické věže řadí k neoficiální kategorii "kontejnerových zbraní". V podstatě jde o zbraňové systémy, které lze uložit do standardizovaných přepravních ISO kontejnerů. Kontejnery lze snadno přepravit letadly, loděmi a na zemi nákladními nosiči kontejnerů.

 

Každou zbraňovou stanici dokáže 6 vojáků zprovoznit za méně než hodinu. Po skončení mise lze věž jednoduše složit do kontejneru a transportovat pryč.

 

Na vrchol věže lze umístit prakticky libovolný zbraňový systém. Vojáci na cvičení NIE 16.1 testovali například zbraňovou stanici CROWS (Common Remotely Operated Weapon Station) s těžkým kulometem a raketovým kompletem FGM-148 Javelin. Javelin dokáže kromě tanků ničit také další vozidla nebo například opevněné postavení. CROWS je standardní dálkově ovládaná zbraňová stanice americké armády.

 

 Foto: Strážní věž se zbraňovou stanicí CROWS. / YouTube

 

Další věž byla vybavená odstřelovací puškou. Všechny zbraně spolupracují se senzory na věži a lze je samozřejmě ovládat na dálku. Pokrytí je celokruhové.

 

Obsluha sedí v kontrolním stanovišti a obrazový výstup ze senzorů na věži si prohlíží na velkých LCD obrazovkách. Kromě klasické denní kamery jsou věže vybavené nočním viděním a termovizí.

 

Senzory jsou dokonce účinnější v noci, kdy je větší teplotní rozdíl mezi okolní krajinou a člověkem/vozidlem, takže případného protivníka lze vidět na větší vzdálenost.

 

Software vyniká velkou dávkou autonomie - dokáže údajně rozpoznat vlastního vojáka od podezřelé osoby. Systém také automaticky předává údaje o poloze protivníka, takže lze na cíl okamžitě navést minometnou nebo dělostřeleckou palbu.

 

Zdroj: Army.mil

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
urban Datum: 03.10.2015 Čas: 15:27

6ti členná skupina afrických běženců napadla kapitána americké armády. Voják ztratil hodně krve a má mnohočetné zlomeniny kostí v obličeji, poškozený oční nerv a frakturu lebky.
http://www.amren.com/news/2015/09/off-duty-army-captain-beaten-senseless-by-6-men-outside-kc-restaurant/

avatar
shal Datum: 02.10.2015 Čas: 19:14

GAVL: Zastřelit vojáka je jednodušší než trefit čočku teleobjektivu, byť asi budou celkem velké. Navíc budou muset střílet z mnohem větší vzdálenosti než v případě hlídky, ať už kvůli nočnímu vidění, nebo permanentní ostražitosti automatiky neustále sledující okolí teleobjektivem.

A pokud ti odstřelovač zastřelí jednoho ze DVOU (ne šesti) vojáků na hlídce, tak ti ostatní 4 v průběhu palby asi nepolezou na věž, aby byli na mušce. Ono úplně stačí, že případná palba nikoho neohrožuje, vyřadit věž je mnohem náročnější než vyřadit vojáka a hlavně taková střelba zalarmuje celou základnu. Hlavně nepřítel nemůže použít taktiku hit and run, kdy zastřelí vojáka na hlídce a pak se stáhne, už jenom kvůli podlomení morálky.

avatar
GAVL Datum: 02.10.2015 Čas: 18:17

HonzaH
pokud mi ta stanice má nahradit palebnou sílu třeba dvou mužů ze šesti přidělených na daný úsek což se asi tak nějak očekává, tak její bojová funkčnost při obraně základny je zcela zásadní.
Pokud mi odstřelovač střelí jednoho ze šesti mužů a u nejtěžší zbraně lze zastřeleného nahradit je menší problém, než mít vyřazený jediný kulomet na štangli.

avatar
Kozlus Datum: 02.10.2015 Čas: 17:50

RiMr71: drony nad Afganistanem taky zvladaji ovladat z USA, tak proc by nemohli i tohle? Nejakej lag tam nejspis bude, to je fakt.

avatar
HonzaH Datum: 02.10.2015 Čas: 17:05

Převzít kontrolu asi nebude až tak lehké, nevidím důvod,proč by měla být věž připojena k internetu apod. Ani bezdrátové spojení není nutné, může to jít kabelem.
Oproti útoku odstřelovače to může být pancéřované. Jinak, pokud to odstřelovač vyřadí, jaký je problém, aby ten odstřelovač vyřadil člověka? Řekl bych, že ještě menší.
Jedna obsluha pak může obsluhovat více stanovišť, takže pro zátěž celé posádky to bude určitě přínos.
A pokud se to zasekne? Vždyť to není bojová stanice, je to hlídkovací stanice. Takže řešit opravy nebo dobíjení v průběhu boje není zas až tak důležité.

avatar
GAVL Datum: 02.10.2015 Čas: 16:44

Jistě na zajištění stabilních pozic je to dobré, zde ale řeší užití odlišné než ke kterému je užívá IDF v tom bych viděl trošku problém.

avatar
GAVL Datum: 02.10.2015 Čas: 16:37

Docela by mě zajímalo zda se ten stožár vysouvá motoricky, či manuálním pohonem.
Např. při zádržce, nebo přebíjení pásu na zbrani by asi byl celkem problém lézt nahoru po žebříku, pod palbou nepřítele. Zároveň přebíjení javelinu by mohl být celkem problém.

avatar
shal Datum: 02.10.2015 Čas: 16:10

Tyhle stanice nemají ani připojení k internetu, ani si na tom nezahrajete hry a taky se to nedá efektivně hacknout. Méně filmů, více reality :)

avatar
Jan Horten Datum: 02.10.2015 Čas: 16:00

Jen ještě doplním, že israelská "robotická" dálkově ovládaná střeliště (požívaná od roku 2008) jsou vybavena řadou senzorů, noční vidění, termo kamera, schopností automatického sledování cíle atd. (vše ale plně pod kontrolou operátorky IDF) a operátorky mají přehled o okolí i díky dalším senzorům, které jsou rozmístěné v okolí. Výsledkem je systém, který poskytuje mnohem lepší ochranu a ostrahu (i obranu), než klasická strážní služba a to s podstatně redukovaným počtem lidí.

avatar
jenikdavid Datum: 02.10.2015 Čas: 15:54

RiMr71

třeba mají toho "plejstejšna" za odměnu po práci...:) na odreagování a s kafem v ruce

avatar
RiMr71 Datum: 02.10.2015 Čas: 15:44

"Voják, kterého přidělím na zajištění perimetru, je voják, kterého nemohu využit pro plnění mise," uvedl podplukovník Raphael Heflin"

...hmmm... a vojáka který "hraje plejstejšna" s touto stanicí, při plnění mise použít může?

avatar
RiMr71 Datum: 02.10.2015 Čas: 15:43

...no jistěé, každý kozom*d v Afghánu je certifikovaný hacker, který se prolomí do sítí a a obrátí stanice proti vlastní síle...!
...nečučte tak na tu telku...

avatar
Jan Horten Datum: 02.10.2015 Čas: 15:38

Israel podobné střelecké věže, kulometné "drony" používá již od roku 2008 a velmi se osvědčily. Tato dálkově ovládaná střeliště jsou součástí ochranné zdi podél Gazy, v okolí Betléma a na jiných exponovaných místech. Tyto zbraně ovládají ženské příslušnice IDF, které procházejí výcvikem podobným jakým procházejí operátoři leteckých dronů. FOTO operátorky střeliště http://www.ynet.co.il/PicServer2/24012010/2443911/1.jpg_wa.jpg -- FOTO střelecké věže http://img.mako.co.il/2011/11/13/ZAXZXZZ_c.jpg -- FOTO střeliště na ochranné zdi http://972mag.com/wp-content/uploads//2014/04/machine.jpg A krátké video ukazuje operátorku dálkového střeliště VIDEO https://www.youtube.com/watch?v=vBW9P6mragU

avatar
Gloton Datum: 02.10.2015 Čas: 14:04

Četli...... :)))

avatar
Gloton Datum: 02.10.2015 Čas: 14:03

pks_, fotr, niko:
Četly jste ten článek pořádně?
Jsou to robotizované, nikoliv autonomní stanice. Rozpoznávat a identifikovat cíle, určovat cíle palby atd. bude ta obsluha u monitorů.

arr