Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Robotické roje miniaturních bezpilotních letadel

Datum přidání 01.06.2015    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americké letectvo rozvíjí ideu robotických rojů bezpilotních letadel. Nově mají desítky nebo stovky malých bezpilotních letadel mást radary protivníka a zajišťovat „kobercový“ průzkum zájmové oblasti. Robotické roje dronů jsou odpovědí amerického letectva především na nejmodernější systémy protivzdušné obrany.

Foto: Desítky nebo spíše stovky mini-dronu dokáží zahltit radary protivníka nebo zajistit průzkum zájmové oblasti. Zničení všech mini-dronu klasickými prostředky je krajně obtížné. / US. Air Force

Foto: Desítky nebo spíše stovky dronů dokáží zahltit radary protivníka nebo zajistit průzkum zájmové oblasti. Zničení všech mini-dronů klasickými prostředky je krajně obtížné; ilustrační foto / US. Air Force

 

Koncept letectva ideově kopíruje program amerického námořnictva LOCUST (Low-Cost UAV Swarming Technology). V roce 2016 námořnictvo LOCUST otestuje na lodi Sea Fighter. Během námořních testů loď vypustí během jediné minuty do vzduchu 30 malých bezpilotních letadel.

 

Cílem snažení letectva a námořnictva je vyvinut průzkumný/zbraňový systém postavený na malých bezpilotních letadlech, která dokáží mez sebou kooperovat, například jako roj včel. Výzvou jsou především pokročilé algoritmy pro řízení letu, resp. pro neustály koordinovaný pohyb jednotlivých dronů v roji.

 

„Je to postavené na biologické koncepci, řekněme roje včel. Jednotlivé včely létají jako skupina, ale přitom se vzájemně nesrazí. Mají mezi sebou zvládnutý nějaký druh kooperace, aby se dokázaly úspěšně navádět," říká Mica Endsley, hlavní vědecký pracovník amerického letectva. „V laboratořích jsme vyvinuli algoritmy, které umožní malým dornům fungovat ve skupině tak, aniž by hrozila srážka."


Desítky nebo stovky malých bezpilotních letadel pak lze využít pro rozmanité úkoly. Americké letectvo se zajímá především o systém schopný zajišťovat zpravodajské, sledovací a průzkumné úkoly ISR (Intelligence, Surveillance and Reconnaissance).

Video: Námořní program LOCUST (česky „kobylka") je součástí širšího vývoje spolupracujících robotických strojů./ YouTube

 

„Možná budete chtít nadstavit úkol pro pět nebo šest bezpilotních prostředků a pokrýt konkretní oblast, kde budou pracovat ve skupině. Možná jeden letoun bude mít jeden druh senzoru, druhý zase jiný typ senzoru, aby se vhodně doplňovaly," říká Endsley. „Pokud pak někdo vybere objekt zájmu, může se připojit další dron s jiným druhem senzoru s větším rozlišením."


Roje dronů mohou fungovat také jako high-tech verze dipólových odražečů a mást radary protivníka. „Jedná se o mnoho cílů, které nemohou být řešeny najednou," říká pro magazín Military.com Phillip Finnegan, odborník na bezpilotní letadla z firmy Teal Group.


Nasazením desítek nebo stovek bezpilotních dronů lze řešit také problémy s hustou protivzdušnou obranou. Drony lze vypouštět z velké výšky a vzdálenosti, mimo dosah protivzdušné obrany. Desítky nebo stovky dronů pak budou představovat velmi obtížně zničitelný cíl.


Drony lze také vybavit bojovou hlavici. Již dnes vojáci v Afghánistánu používají kamikadze drony Switchblade od firmy AeroVironment. Drony dokáží ničit cíle až na vzdálenost 10 km, výdrž ve vzduchu je pak maximálně deset minut.

Video: F-35 díky svému pokročilému elektronickému a programovému vybavení poslouží jako velitelské místo pro bezpilotní letadla. Americké letectvo již během několika týdnů zveřejní zcela novou koncepci společného nasazení F-35 a bezpilotních letadel; ilustrační video / YouTube

 

Switchblade však lze vypouštět také z letadel nebo vrtulníků. Před měsícem například americká námořní pěchota vypustila Switchblade ze zadní rampy konvertoplánu MV-22 Osprey. Při použití vhodného softwaru lze vypouštět drony hromadně tak, aby k cíli letěly koordinovaně.


Cílem celého konceptu je vlastně ekonomicky vyčerpat protivníka. Cena jednoho dronu a doba výroby je o řád nebo o několik řádů menší, než cena a výroba jedné rakety protivzdušného systému. Připomeňme, že cena protiletadlové rakety dosahuje stovky tisíc nebo jednotky miliónů dolarů.


"Z hlediska nákladů je důležité zjistit, jako to udělat, s co nejnižšími finančními náklady. Jakmile začnete používat přesnou munici, je to velmi drahé," vysvětluje Finnegan.


Z dlouhodobého hlediska pak americké letectvo plánuje nasadit robotické roje malých a levných dronů ve spolupráci s novými stíhačkami F-35 Lightning II. Americké letectvo plánuje malé drony umístit přímo na letadla F-35. Uvažuje se také o přestavbě velký dopravních letadel C-17 Globemaster III jako nosič dronů.


„Chceme bezpilotní letadla používat pro mnohem širší spektrum misí," říká Endsley. „Dnes jsou hlavně využívaný pro dlouhodobé ISR mise, při kterých sbíráme informace. V budoucnu vytvoří společný tým s pilotovanými letadly a budou fungovat jako vylepšení kapacit pilotovaných letadel."

 

Zdroj: Defense Tech

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
flanker.jirka Datum: 01.06.2015 Čas: 14:43

Zajímalo by mne, jak vyčerpají ekonomiku protivníka válčícího s RPG a AK?
Aby to nedopadlo naopak, pokud nebudou drony vysazovat z letadel z pozice "stand off" - mimo dosah PVO, pak by jim mohl protivník sestřelit drahé letadlo a ještě naložené drony v něm.
Otázkou bude i výbava dronu, aby se zabránilo vedlejším škodám na civilním obyvatelstvu a objektech.

avatar
Beny Datum: 01.06.2015 Čas: 14:24

janone5:
To je určitě pravda, ale na druhou stranu kolik národů si může či v blízké budoucnosti bude moci dovolit podobnou technologii(laser), se kterou by mohli tyto drony zničit? Myslím si, že jich asi tolik nebude a ty které ji budou mít budou jako Izrael spojenci USA nebo jako v případě Ruska nebude válka reálná

avatar
Luky Datum: 01.06.2015 Čas: 14:15

laser je může provozně levně ničit, ale zase bude potřeba odhalit a zaměřovat...REB je takový "paušální" a např. Rusové ho celkem umí

avatar
janone5 Datum: 01.06.2015 Čas: 13:03

Tak v USA na to určitě mysleli, ale co s těmi drony udělá laser? Je pravda že dostatečně výkonný laser (aby mohl zasahovat cíle vy vyšších výškách) ještě pár let nebude, ale ty drony taky ne, že. Navíc v Izraeli chtějí tuším už letos zavést do protivzdušné obrany laser, který je schopný detekovat cíle na 7.5 km a ničit je na 5 km (!), takže ty výkonné lasery nejsou zas tak daleká budoucnost.

avatar
Luky Datum: 01.06.2015 Čas: 09:38

...ono to ale při misi nebude asi moc blízko u sebe (vizualizace je po vypuštění)...takže řešení spíš asi opět v REB.

avatar
Luky Datum: 01.06.2015 Čas: 09:34

Je to jozkošný. Aby měl jeden doma schovanou brokovnici.

Na hejno komárů nemá cenu brát plácačku, ale spíš sprej nebo nejlépe moskytiéru.

Odpovědí by mohla být třeba PL střela se speciální, modulovatelnou EMP hlavicí.
Bylo by dobré, aby se ti droidíci vyráběli z dobře rozložitelných ekomateriálů a pohnojili pole.

arr