Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Robotický pes LS3 – vývoj stále pokračuje

Datum přidání 28.12.2012    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Pamatujete si několik roků nazpět, kdy byl světu představen robo-pes Big Dog (později modernější verze Alpha Dog) od firmy Boston Dynamics? Ač nebylo o tomto projektu v poslední době příliš slyšet, vývoj se nezastavil, ba právě naopak. Vývojových prací se chopila americká agentura pro vyspělé vojenské technologie DARPA, která jde jasně za svým cílem – dostat robotického čtyřnohého mezka, nyní známého pod zkratkou LS3, do výzbroje regulérních vojenských pěších jednotek.

Robot LS3

Foto: Vizualizace robota v akci. LS3 (Legged Squad Support System) je následovníkem robota Big Dog od firmy Boston Dynamics / DARPA

 

Agentura DRAPA před několika dny uvolnila do světa nové videa robotického psa LS3 (Legged Squad Support System). Videa dokazují jednu z hlavních předností čtyřnohého robota, a tím je průchodnost těžkým terénem. Na rozdíl od ideově podobného šestikolového vozidla SMSS může LS3 kráčet mezi stromy, překonávat příkré příkopy a pohybovat se po měkkém a nestabilním podloží. Nevýhodou je samozřejmě řádově větší konstrukční složitost.

 

Stroj dokáže přenést 180 kilogramů nákladu až na vzdálenost 32 kilometrů, samozřejmě za ideálních podmínek. Jak vidíme na jednom z video záznamu, nemusíme se bát ani pádu robo-psa. Jeho elipsové ližiny ho spolehlivě ochrání před úplným převrácením a navíc ho vždy zorientují do správné polohy vůči zemi. Robotické nohy pak mají poměrně snadnou práci s opětovným postavením a pokračováním v chůzi.

 

Video: LS3 dokazuje své schopnosti. Otázkou je, zda nevidíme jen pečlivě vybrané záběry bez „nepříjemných“ situací, kdy si robot prostě neuměl poradit. Je to na nás, čemu chceme věřit. / YouTube


Záběry zkoušek z výcvikového střediska Fort Pickeet ve Virginii pak ukazují také nový způsob ovládání robo-psa LS3 - pomocí slovních příkazů. Operátor může stroj aktivovat jednoduchým slovním heslem a podobně mu dát povel, aby ho následoval.

 

 „Výkon robota v terénu předčil naše očekávání. Testy prokazují jak schopnosti poslouchat příkazy a schopnost ´následuj vůdce´ může zvýšit schopnost interakce mezi robotem a vojákem,“ říká podplukovník Joseph Hitt, manažer projektu LS3 v agentuře DARPA. „Byli jsme schopni pustit robota přes obtížný terén a nechat ho, ať si pomůže sám, s minimálním zásahem lidí,“ dodává plukovník Hitt.

 

Pokud vás zajímá, jak se robot orientuje v prostoru, odpověď je pomoci laseru. Hlavní slovo má tzv. LIDAR, který pomoci laseru měří vzdálenosti od objektů. Laser dokáže během zlomku sekundy pokrýt tisíce bodů v prostoru a na základě vzdálenosti dokáže vytvořit podrobnou 3D mapu okolí.

 


Video: Na vývoji robota pracuje i výzkumné středisko amerických mariňáků MCWL (Marine Corps Warfighting Laboratory) / YouTube


Součásti navigačního systému jsou také stereoskopické kamery a nejrůznější senzory. Můžeme zmínit například gyroskopy, senzory kontrolující natočení robota vůči zemi, senzory kontrolující měrné zatížení jednotlivých nohou a mnoho dalších.

 

Těm, kteří se trošku smějí neobratnosti robota, musíme položit otázku: „Jak dlouho budeme roboty ještě překonávat v obratnosti nebo orientaci v prostoru? 5, 10 nebo 20 let?“ Jedno je jisté, jednou to budou roboti, kteří budou obratnější, rychlejší, silnější a budou mít mnohem větší výdrž než lidé.

 

Zdroj: cnet, Boston Dynamics

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 30.12.2012 Čas: 19:05

Sakryš, proč se moje příspěvky do TOHOTO topicu "odesílají na scvhálení"??? Copak jsem tu někdy předtím spamoval, nebo co? Jsem na černé listině? Trochu nechápu ten systém...

avatar
Deadog Datum: 29.12.2012 Čas: 08:44

to Private : no me pripada ze spise naslapuje jak pavouk nebo krab ,klade nohy zhora ,kdyby ty predni podlamoval pod sebe asi by to neustal

avatar
Bojkas Datum: 29.12.2012 Čas: 00:34

Chybi opravdu jen nova generace baterii. Kdo vymysli baterie, ktere vydrzi 10x tolik pri nizsi hmotnosti a cene, tak se stane snad panem sveta. Dnes veskerym novym technologiim brani jen a pouze zdroj energie. Hafan by mohl ubehnout 400km bez nabiti a potichu, nove proteticke pomucky, elektromobily, uchovani nadbytku energie z elektraren, umela srdce, roboti bez kabelu a mnohe dalsi.

avatar
Private Datum: 28.12.2012 Čas: 22:26

Ačkoliv by se jednalo o technologicky náročnější řešení, tak já bych raději volil jako vzor pavouka, tzn 6 nohou. Myslím, že stabilita v terénu by se značně zlepšila.

avatar
Stranger Datum: 28.12.2012 Čas: 20:55

Tohle mě "jen" na videu v přírodě fascinuje. Tito roboti se jednou stanou velmi obávanými lovci...

avatar
Radek Datum: 28.12.2012 Čas: 17:35

no ťapká si to fakt vtipně :D uvidíme jak se to bude dál vyvíjet..vývojáři maj ještě kus práce před sebou,ale už i ohromnej kus práce odvedli.

avatar
Deadog Datum: 28.12.2012 Čas: 16:21

muze se u toho sam dobijet a prodlouzit tak operacni cas

avatar
Charlie Datum: 28.12.2012 Čas: 14:36

Deaddog: proč mu dávat na nohy powerwalk, když můžete nabíjet přímo z jeho baterie (tj. mnohem účinněji)?

Co mě ale zaujalo, je použitá konfigurace nouhou, která je přesně obrácená než na propagačním obrázku, a dle mého i méně vhodná (stačí se podívat na skutečného psa, jak jsou u něj orientovány klouby). Navíc - všichni živí tvorové používají trojkloubovou konfiguraci nohou (kyčel - koleno- kotník), zatímco tady je kotník vypuštěn. Kvůli jednoduchosti?

Uvidíme, jak bude vývoj postupovat dále, zatím bych spíš viděl reálnější zavedení kolového prostředku (s volitelnou instalací pásů nejspíš), než se doladí tahle koncepce.

avatar
Deadog Datum: 28.12.2012 Čas: 12:26

je to spise krava nez pes ale fakt se mi ta automatizace bojiste libi, supnout mu na klouby powerwalk a nabije baterie celemu druzstvu :)

arr