Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Rok 2017 – Stěžejní rok pro polskou armádu

Datum přidání 09.01.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 18 komentářů    autor autor: Tomáš Zwiefelhofer

Modernizační program polských ozbrojených sil, zahájený v roce 2013, doznal za poslední roky několik změn. S krizí na východě Ukrajiny se mu dostalo větší politické a finanční podpory. Tato podpora ještě narostla se zvolením nové polské vlády, která má obranu země jako jednu z politických priorit.

Foto: Polská armáda získá v nejbližších letech 96 samohybných houfnic Krabvětší foto / HSW 

 

Kromě větší mediální pozornosti se modernizaci dostalo příslibu dalšího navýšení rozpočtu. Nově Polsko cílí mnohem výše než ke 2 % HDP. Více finančních prostředků jde ruku v ruce s rostoucími polskými vojensko-politickými ambicemi. V letošním roce je naplánováno uzavření hned několika klíčových nákupů.

 

Program protiraketové obrany Wisla

V roce 2015 byl téměř uzavřen nákup osmi baterií částečně „polonizovaného“ (termín označující vysoký podíl polského obranného průmyslu při výrobě) systému protivzdušné obrany (PVO) středního dosahu Patriot. Nicméně s nástupem nové vlády byl nákup odložen.


Polská strana se rozhodla zvážit ještě evropský systém MEADS. Vítěz programu Wisla by měl být znám letos. Nákup kompletů PVO středního dosahu je jeden z klíčových modernizačních programů.


Nákup vrtulníků

V současné době poptává Polsko dvě kategorie vrtulníků. První z nich je víceúčelový stroj, který nahradí vrtulníky Mi-8/17 používané všemi složkami ozbrojených sil, včetně speciálních jednotek. Stejně jako program Wisla je i tento nákup poznamenán změnou vlády ve Varšavě.


Původně byla uzavřena dohoda na nákup 50 strojů Caracal s firmou Airbus Helicopters. Z nákupu však sešlo a následkem toho vznikla polským ozbrojeným silám mezera ve schopnostech. Tu měl zacelit urgentní nákup vrtulníků Black Hawk pro speciální síly v roce 2016. I přesto, že byly stroje Black Hawk vybrány urgentně a mimo výběrové řízení, stále nedošlo k jejich dodání.


V letošním roce dojde k nákupu dalších vrtulníků. Vítězem se pravděpodobně stanou vrtulníky Black Hawk vyráběné v licenci polskou firmou PZL Mielec, neboť provozování více typů stejné kategorie nedává smysl.


Druhou poptávanou kategorií jsou bitevní vrtulníky. Program nákupu bitevních vrtulníků nese označení Kruk a měl by být uzavřen rovněž letos. Polsko poptává celkem 32 bitevníků - prvních 16 strojů plánuje Varšava získat do roku 2022. V polských službách nahradí sovětské bitevníky Mi-24.


V uvedeném tendru spolu soutěží americké stroje AH-64E Apache (Boeing), AH-1Z Viper (Bell), evropský Tiger (Airbus Helicopters) a turecký T129 ATAK (TAI). V případě bitevníku AH-1Z Viper se spekuluje o možném společném nákupu s Českou republikou.


Raketové dělostřelectvo

V rámci programu Homar plánuje Polsko nákup raketometů schopných zasahovat pozemní cíle na vzdálenost do 300 km. Ve hře je americká nabídka raketometů HIMARS s raketami ATACSM a GMLRS. Konkurencí je blíže nespecifikovaná nabídka Izraele.


Program Homar se sice vyhnul vyloženým fiaskům na rozdíl od výše zmíněních nákupů, nicméně i přesto došlo ke zpoždění - vítěz měl být znám již v roce 2015.


Teritoriální obrana

Iniciativa nové polské vlády lehce pozměňuje dříve schválený modernizační plán. Nově se počítá s vytvořením páté složky ozbrojených sil, kterou budou Vojska teritoriální obrany.


I když byly jisté kroky a přípravy podniknuty již v roce 2016, většina stěžejních nákupů bude uzavřena v roce 2017. Pro teritoriální obranu nakoupí Polsko v letošním roce vybavení v hodnotě 831 milionů zlotých (5,1 miliardy Kč).


Na rozdíl od výše popsaných programů však budou výdaje rozděleny do menších dílčích nákupů. Kromě standardní pěchotní výzbroje a výstroje se plánuje také nákup komunikačních prostředků a protitankové výzbroje v rámci programu Pustelnik. Veškerý materiál bude vyroben polským průmyslem.


Závěr

Kromě uvedených programů dojde v letošním roce k nákupu plavidel pobřežní ochrany Miecznik a taktickým dronům krátkého dosahu. Stále také pokračují debaty o nových BVP.


Polsko opět potvrzuje, že to myslí se svojí obranou vážně a ministerstvo obrany to doplňuje příslibem navyšování rozpočtu na úroveň 2,2 % do roku 2022 a 2,5 % do roku 2030. Konečným polským cílem je vydávat na obranu 3 % HDP.


Polsku nejde upřít snaha modernizovat ozbrojené síly. Bohužel v některých případech je toto téma zbytečně zneužíváno pro politické účely a armáda se musí v lepším případě potýkat se zdržením a odklady dodávek nové techniky.

 

Zdroj: Defence24

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Datum: 12.01.2017 Čas: 14:03

Pro Rim71 a další - každé procento HDP představuje určitou částku. nevím nyní z hlavy, jaký je přesně polský HDP, každopádně ale každé procento představuje částky v řádu miliard. Ty pak mohou být vynaloženy na nákup výzbroje. Takže ano, za procenta se nakupuje.
Já se prostě obávám, že se z toho udělá politikum, že se řekne - dáme 3% HDP na obranu, abychom se vyrovnali Rusku -a až následně se bude řešit, za co konkrétně budou prostředky vynaloženy.
Nevím, i v Polsku dochází k neracionálním zbrojním akvizicím; jako typický příklad bych mohl uvést program korvet Gawron, do kterého se investovaly stovky milionů, aby nakonec byl celý program zrušen. A podobných případů se najde více. Pokud Poláci půjdou cestou mechanického navyšování zbrojních výdajů bez nějaké snahy o racionalizaci výdajů, o alespoň částečné odstranění zbytečných akvizic a výdajů (plně se to asi nedokáže nikdy, mnohé programy si najdou své odpůrce i zastánce, ale přec je v tomto směru prostor pro zlepšování), pak se celé polské zbrojení mine účinkem. A naopak, stát jako takový to může výrazně oslabit

avatar
Rase Datum: 11.01.2017 Čas: 09:14

Lukas:
díky za objasnění.
Na ten demonstrátor jsem hodně zvědavý

ps. trochu mi to připomíná prohlášení lidí od Zetoru, že demonstrátor Wolfdogu postaví, až o něj bude zájem - neboli až jim na něj někdo dá peníze :D
V našem případě doufám, že MO na něj nedá ani milion - ať si vývoj a stavbu demonstrátoru zafinancuje podnik sám. Když už chtějí jít na světový trh, tak by se neměli bát, do něj nalít nějaké ty soukromé finance. Ne hned dyndat u státu.

avatar
Lukas Datum: 11.01.2017 Čas: 08:22

Warnost - to nie takie proste...
Aby ocenić Kraba trzeba znać historie programu... (1998-2016)
Wówczas wszystko ma sens...

Co do planów - owszem jest dużo zapowiedzi...
Ale realnie wszystko się nie zmaterializuje...
Powód jest prosty - ani nie ma tylu pieniędzy, ani zdolności do kupna / opracowania nie są tak duże...

Już z Wisła jest problem bo amerykanie nie chcą sprzedać IBCS (do PDB-8) przed 2020 rokiem. A sam koszt Wisły szacowany jest teraz na 30 mld zł (gdzie wcześniej mowa była o 16 mld!)

O programach typu Gepard / PL-01 mówić nie będę - bo to tylko "propaganda" przemysłu. Wojsko ma Leopardy i Twarde i czeka na nowy BWP.

Który też nie pojawi sie szybko - bo dopiero w tym roku HSW ma zbudować 1 demonstrator.

Więc tak dobrze to nie jest..

avatar
Rase Datum: 10.01.2017 Čas: 18:13

Baraka: misto T-72 chteji stredni tank / vozidlo palebne podpory Gepard (driv tech. demonstrator PL-01). Nejsem si jisty, jak moc to bude platforma pro vic vozidel, ale bude docela tezky. BVP chteji mnohem lehci navic ve dvou podvozkovych verzich - lehkou plavouci a druhou tezsi.
Jeste chteji zavest "komplet vojaka budoucnosti".

avatar
baraka Datum: 10.01.2017 Čas: 17:44

Ja Vám teda neviem, píšem bez nejakej prípravy...

1, nový viacúčelový vrtuľník - aj ozbrojený plus v námornej verzíí torpéda, sonar, senzory.
2, útočný vrtuľník s výzbrojou
3, náhrada MIG29 a SU22M4
4, nové húfnice a mínomety - že potom jedno s nasilnejších delostrelectiev v EU.
5, nové konvenčné ponorky ale chcú aj s Tomahawkom - takže ,,norská" veľkosť to nebude - takže niečo v strednej veľkosti?
6, PL sýstém Visla
7, stredné taktické drony
8, nové BVP
9, stále sa tam objavuje ľahká platforma ako Anders
10, taktické raketomety.
+ niečo sa ešte nájde

plus ešte stále nedokončili alebo ani nezačali

nová útočná puška do armády a novo budovanej domobrany
munícia do nej
nekonečný prípech Gawron a teda čo s triedou OHPery?
modernizácia Leo
čo s T72 - modernizácia alebo nový tank?

+ už si nespomínam ale niečo sa určite nájde najma logistika a pod.

Ja im teda držím palce aby to všetko dali. mať spokojného suseda je fajn. ale trocha mni to za posledné roky pripomína Indiu.

ale hovorím - nech sú spokojní, a možno budú v dohľadnej dobe riešiť iného suseda ako toho stále spomínaného.

avatar
Warnost Datum: 10.01.2017 Čas: 17:03

Tady ta "polanizace" za každou cenu mi přijde nesmyslná. Chápal bych licenční výrobu doma, ale překopávat kvůli tomu půl vozidla a čekat třeba 8 let mi přijde hrozně dlouho...každopádně jsem se chtěl zeptat, na tu složeninu věže z AS90 a podvozku z K9, nebylo by jednodušší, levnější a rychlejší prostě nakoupit/vyrobit v licenci kompletní K9? Ta věž toho nemůže zase tolik jiného nabídnout ne?

avatar
RiMr71 Datum: 10.01.2017 Čas: 16:22

Davide, to je přece nesmysl, % HDP přece neříkají nic o reálných výdajích, za % se nenakupuje ani nevyrábí...

avatar
PavolR Datum: 10.01.2017 Čas: 15:01

David:
No, nezabúdajte, že Poľsko je navzdory tendenciám je ešte stále demokratickou krajinou s funkčným pluralitným systémom, takže sa na rozdiel od takého Ruska zatiaľ nemôže uzbrojiť, pretože v určitom okamihu by začal dostatok voličov hromžiť.

avatar
David Datum: 10.01.2017 Čas: 13:47

K samotnému Polsku - kladu si otázku, kam až s těmi vojenskými výdaji chtějí jít.
V případě České republiky, která má jedny z nejnižších vojenských výdajů (vůči HDP), mi navyšování přijde více než na místě, ono cca 1,1% je opravdu málo. Ale v případě Polska? Již nyní vydávají ona doporučená 2% HDP -a chtějí navýšit na 2,5%, což mi připadá jako až přílišné. Nyní se objevují zprávy, že ani to jim nestačí - a uvažují o 3%. A tak si říkám, kde se to zastaví. Brzy mohou přijít na to, že Rusko dává na obranu 4% -a že by tedy měli také navýšit na 4%. Pak si řeknou, že ona 4% jsou v případě Ruska pouze deklarovaná, že ve skutečnosti se šplhají někam k 6% - budou chtít navýšit také? Obávám se, že tímto přístupem by mohli dosáhnout výsledku přesně opačného, než sami chtějí - uzbrojení a následně celkového oslabení státu

avatar
Kozlus Datum: 10.01.2017 Čas: 13:40

Nezapomente, ze u nas budou volby, takze nejakej fond nejspis soucasna vlada neuzakoni - ostatne herec na to zatim uplne kasle. IMHO, bude ten fond vyuzit v predvolebnim boji - podle nalady obyvatel. Kdyz se bude zdat, ze lidi na armadu slysi, tak se bude o fondu velmi hlasite mluvit, jak ho budou prosazovat a podobne.
Mno a vzhledem k tomu, ze budou ty volby, tak cert vi, co bude po nich, aby z tech planu na 2019-2020 neco zbylo.

avatar
juhelak Datum: 10.01.2017 Čas: 13:30

sterling : jelikož psali že na té vyrobě participuje i výzkumný ustav tak zrejme půjde o nejaky jejich vyvinuty pancir..na stránkach měli že něco vyvíjí..parametry neznám.

avatar
Rase Datum: 10.01.2017 Čas: 13:24

stirling:
jak Pandury, tak i budoucí Titusy, budou mít Protiminové sedačky vyvinuté v VVU Brno:
http://palba.cz/viewtopic.php?f=175&t=7246&sid=c9dfe65dae440961782f0d14c88fb9e5
S tím pancéřováním to může být obdobně, nejspíš se jedná o to nové pancéřování, co už nemálo let kutí, myslím že taky ve VVU Brno. Původně bylo určené pro Pandury (!) Plus samozřejmě modernější elektronika - původní zadání, je taky pár let staré (2013), což je u velitelských a spojovacích vozidel velice důležité. Zhruba od roku 2013 vznikly zajimavé tuzemské komponenty, které můžou být použity + je na trhu lepší elektronika. Mě to přijde v pohodě (připlatit si).

avatar
RiMr71 Datum: 10.01.2017 Čas: 12:35

...nevěřím tomu, že se Vipery (a vlastně cokoliv) koupí společně s Poláky, ale doufám, že je vyberou a tyto krásné mašiny s bojovými zkušenostmi budou k vidění na Dnech NATO.
Nebo "aspoň" ty Apache no... :D

avatar
stirling Datum: 10.01.2017 Čas: 10:45

pajo: to jsem četl a zase se dozvím jen to, že jsou stále levnější než ty původní, ale nevím jestli lepší balistika znamená lepší oproti původní nabídce nebo lepší dokonce oproti původním strojům a co znamená lepší vybavení. Prostě bych rád znal technické specifikace a ne jen fráze.

avatar
Bazinga20 Datum: 10.01.2017 Čas: 10:19

Já jsem hlavně zvědav co v ČR a taky v jakém počtu aby to k něčemu v případě nutnosti použití bylo se doopravdy koupí a co zůstane jen výkřikem do tmy jako je už roky dobrým zvykem.

arr