Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

Rok 2017 – Stěžejní rok pro polskou armádu

Datum přidání 09.01.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 18 komentářů    autor autor: Tomáš Zwiefelhofer

Modernizační program polských ozbrojených sil, zahájený v roce 2013, doznal za poslední roky několik změn. S krizí na východě Ukrajiny se mu dostalo větší politické a finanční podpory. Tato podpora ještě narostla se zvolením nové polské vlády, která má obranu země jako jednu z politických priorit.

Foto: Polská armáda získá v nejbližších letech 96 samohybných houfnic Krabvětší foto / HSW 

 

Kromě větší mediální pozornosti se modernizaci dostalo příslibu dalšího navýšení rozpočtu. Nově Polsko cílí mnohem výše než ke 2 % HDP. Více finančních prostředků jde ruku v ruce s rostoucími polskými vojensko-politickými ambicemi. V letošním roce je naplánováno uzavření hned několika klíčových nákupů.

 

Program protiraketové obrany Wisla

V roce 2015 byl téměř uzavřen nákup osmi baterií částečně „polonizovaného“ (termín označující vysoký podíl polského obranného průmyslu při výrobě) systému protivzdušné obrany (PVO) středního dosahu Patriot. Nicméně s nástupem nové vlády byl nákup odložen.


Polská strana se rozhodla zvážit ještě evropský systém MEADS. Vítěz programu Wisla by měl být znám letos. Nákup kompletů PVO středního dosahu je jeden z klíčových modernizačních programů.


Nákup vrtulníků

V současné době poptává Polsko dvě kategorie vrtulníků. První z nich je víceúčelový stroj, který nahradí vrtulníky Mi-8/17 používané všemi složkami ozbrojených sil, včetně speciálních jednotek. Stejně jako program Wisla je i tento nákup poznamenán změnou vlády ve Varšavě.


Původně byla uzavřena dohoda na nákup 50 strojů Caracal s firmou Airbus Helicopters. Z nákupu však sešlo a následkem toho vznikla polským ozbrojeným silám mezera ve schopnostech. Tu měl zacelit urgentní nákup vrtulníků Black Hawk pro speciální síly v roce 2016. I přesto, že byly stroje Black Hawk vybrány urgentně a mimo výběrové řízení, stále nedošlo k jejich dodání.


V letošním roce dojde k nákupu dalších vrtulníků. Vítězem se pravděpodobně stanou vrtulníky Black Hawk vyráběné v licenci polskou firmou PZL Mielec, neboť provozování více typů stejné kategorie nedává smysl.


Druhou poptávanou kategorií jsou bitevní vrtulníky. Program nákupu bitevních vrtulníků nese označení Kruk a měl by být uzavřen rovněž letos. Polsko poptává celkem 32 bitevníků - prvních 16 strojů plánuje Varšava získat do roku 2022. V polských službách nahradí sovětské bitevníky Mi-24.


V uvedeném tendru spolu soutěží americké stroje AH-64E Apache (Boeing), AH-1Z Viper (Bell), evropský Tiger (Airbus Helicopters) a turecký T129 ATAK (TAI). V případě bitevníku AH-1Z Viper se spekuluje o možném společném nákupu s Českou republikou.


Raketové dělostřelectvo

V rámci programu Homar plánuje Polsko nákup raketometů schopných zasahovat pozemní cíle na vzdálenost do 300 km. Ve hře je americká nabídka raketometů HIMARS s raketami ATACSM a GMLRS. Konkurencí je blíže nespecifikovaná nabídka Izraele.


Program Homar se sice vyhnul vyloženým fiaskům na rozdíl od výše zmíněních nákupů, nicméně i přesto došlo ke zpoždění - vítěz měl být znám již v roce 2015.


Teritoriální obrana

Iniciativa nové polské vlády lehce pozměňuje dříve schválený modernizační plán. Nově se počítá s vytvořením páté složky ozbrojených sil, kterou budou Vojska teritoriální obrany.


I když byly jisté kroky a přípravy podniknuty již v roce 2016, většina stěžejních nákupů bude uzavřena v roce 2017. Pro teritoriální obranu nakoupí Polsko v letošním roce vybavení v hodnotě 831 milionů zlotých (5,1 miliardy Kč).


Na rozdíl od výše popsaných programů však budou výdaje rozděleny do menších dílčích nákupů. Kromě standardní pěchotní výzbroje a výstroje se plánuje také nákup komunikačních prostředků a protitankové výzbroje v rámci programu Pustelnik. Veškerý materiál bude vyroben polským průmyslem.


Závěr

Kromě uvedených programů dojde v letošním roce k nákupu plavidel pobřežní ochrany Miecznik a taktickým dronům krátkého dosahu. Stále také pokračují debaty o nových BVP.


Polsko opět potvrzuje, že to myslí se svojí obranou vážně a ministerstvo obrany to doplňuje příslibem navyšování rozpočtu na úroveň 2,2 % do roku 2022 a 2,5 % do roku 2030. Konečným polským cílem je vydávat na obranu 3 % HDP.


Polsku nejde upřít snaha modernizovat ozbrojené síly. Bohužel v některých případech je toto téma zbytečně zneužíváno pro politické účely a armáda se musí v lepším případě potýkat se zdržením a odklady dodávek nové techniky.

 

Zdroj: Defence24

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Datum: 12.01.2017 Čas: 14:03

Pro Rim71 a další - každé procento HDP představuje určitou částku. nevím nyní z hlavy, jaký je přesně polský HDP, každopádně ale každé procento představuje částky v řádu miliard. Ty pak mohou být vynaloženy na nákup výzbroje. Takže ano, za procenta se nakupuje.
Já se prostě obávám, že se z toho udělá politikum, že se řekne - dáme 3% HDP na obranu, abychom se vyrovnali Rusku -a až následně se bude řešit, za co konkrétně budou prostředky vynaloženy.
Nevím, i v Polsku dochází k neracionálním zbrojním akvizicím; jako typický příklad bych mohl uvést program korvet Gawron, do kterého se investovaly stovky milionů, aby nakonec byl celý program zrušen. A podobných případů se najde více. Pokud Poláci půjdou cestou mechanického navyšování zbrojních výdajů bez nějaké snahy o racionalizaci výdajů, o alespoň částečné odstranění zbytečných akvizic a výdajů (plně se to asi nedokáže nikdy, mnohé programy si najdou své odpůrce i zastánce, ale přec je v tomto směru prostor pro zlepšování), pak se celé polské zbrojení mine účinkem. A naopak, stát jako takový to může výrazně oslabit

avatar
Rase Datum: 11.01.2017 Čas: 09:14

Lukas:
díky za objasnění.
Na ten demonstrátor jsem hodně zvědavý

ps. trochu mi to připomíná prohlášení lidí od Zetoru, že demonstrátor Wolfdogu postaví, až o něj bude zájem - neboli až jim na něj někdo dá peníze :D
V našem případě doufám, že MO na něj nedá ani milion - ať si vývoj a stavbu demonstrátoru zafinancuje podnik sám. Když už chtějí jít na světový trh, tak by se neměli bát, do něj nalít nějaké ty soukromé finance. Ne hned dyndat u státu.

avatar
Lukas Datum: 11.01.2017 Čas: 08:22

Warnost - to nie takie proste...
Aby ocenić Kraba trzeba znać historie programu... (1998-2016)
Wówczas wszystko ma sens...

Co do planów - owszem jest dużo zapowiedzi...
Ale realnie wszystko się nie zmaterializuje...
Powód jest prosty - ani nie ma tylu pieniędzy, ani zdolności do kupna / opracowania nie są tak duże...

Już z Wisła jest problem bo amerykanie nie chcą sprzedać IBCS (do PDB-8) przed 2020 rokiem. A sam koszt Wisły szacowany jest teraz na 30 mld zł (gdzie wcześniej mowa była o 16 mld!)

O programach typu Gepard / PL-01 mówić nie będę - bo to tylko "propaganda" przemysłu. Wojsko ma Leopardy i Twarde i czeka na nowy BWP.

Który też nie pojawi sie szybko - bo dopiero w tym roku HSW ma zbudować 1 demonstrator.

Więc tak dobrze to nie jest..

avatar
Rase Datum: 10.01.2017 Čas: 18:13

Baraka: misto T-72 chteji stredni tank / vozidlo palebne podpory Gepard (driv tech. demonstrator PL-01). Nejsem si jisty, jak moc to bude platforma pro vic vozidel, ale bude docela tezky. BVP chteji mnohem lehci navic ve dvou podvozkovych verzich - lehkou plavouci a druhou tezsi.
Jeste chteji zavest "komplet vojaka budoucnosti".

avatar
baraka Datum: 10.01.2017 Čas: 17:44

Ja Vám teda neviem, píšem bez nejakej prípravy...

1, nový viacúčelový vrtuľník - aj ozbrojený plus v námornej verzíí torpéda, sonar, senzory.
2, útočný vrtuľník s výzbrojou
3, náhrada MIG29 a SU22M4
4, nové húfnice a mínomety - že potom jedno s nasilnejších delostrelectiev v EU.
5, nové konvenčné ponorky ale chcú aj s Tomahawkom - takže ,,norská" veľkosť to nebude - takže niečo v strednej veľkosti?
6, PL sýstém Visla
7, stredné taktické drony
8, nové BVP
9, stále sa tam objavuje ľahká platforma ako Anders
10, taktické raketomety.
+ niečo sa ešte nájde

plus ešte stále nedokončili alebo ani nezačali

nová útočná puška do armády a novo budovanej domobrany
munícia do nej
nekonečný prípech Gawron a teda čo s triedou OHPery?
modernizácia Leo
čo s T72 - modernizácia alebo nový tank?

+ už si nespomínam ale niečo sa určite nájde najma logistika a pod.

Ja im teda držím palce aby to všetko dali. mať spokojného suseda je fajn. ale trocha mni to za posledné roky pripomína Indiu.

ale hovorím - nech sú spokojní, a možno budú v dohľadnej dobe riešiť iného suseda ako toho stále spomínaného.

avatar
Warnost Datum: 10.01.2017 Čas: 17:03

Tady ta "polanizace" za každou cenu mi přijde nesmyslná. Chápal bych licenční výrobu doma, ale překopávat kvůli tomu půl vozidla a čekat třeba 8 let mi přijde hrozně dlouho...každopádně jsem se chtěl zeptat, na tu složeninu věže z AS90 a podvozku z K9, nebylo by jednodušší, levnější a rychlejší prostě nakoupit/vyrobit v licenci kompletní K9? Ta věž toho nemůže zase tolik jiného nabídnout ne?

avatar
RiMr71 Datum: 10.01.2017 Čas: 16:22

Davide, to je přece nesmysl, % HDP přece neříkají nic o reálných výdajích, za % se nenakupuje ani nevyrábí...

avatar
PavolR Datum: 10.01.2017 Čas: 15:01

David:
No, nezabúdajte, že Poľsko je navzdory tendenciám je ešte stále demokratickou krajinou s funkčným pluralitným systémom, takže sa na rozdiel od takého Ruska zatiaľ nemôže uzbrojiť, pretože v určitom okamihu by začal dostatok voličov hromžiť.

avatar
David Datum: 10.01.2017 Čas: 13:47

K samotnému Polsku - kladu si otázku, kam až s těmi vojenskými výdaji chtějí jít.
V případě České republiky, která má jedny z nejnižších vojenských výdajů (vůči HDP), mi navyšování přijde více než na místě, ono cca 1,1% je opravdu málo. Ale v případě Polska? Již nyní vydávají ona doporučená 2% HDP -a chtějí navýšit na 2,5%, což mi připadá jako až přílišné. Nyní se objevují zprávy, že ani to jim nestačí - a uvažují o 3%. A tak si říkám, kde se to zastaví. Brzy mohou přijít na to, že Rusko dává na obranu 4% -a že by tedy měli také navýšit na 4%. Pak si řeknou, že ona 4% jsou v případě Ruska pouze deklarovaná, že ve skutečnosti se šplhají někam k 6% - budou chtít navýšit také? Obávám se, že tímto přístupem by mohli dosáhnout výsledku přesně opačného, než sami chtějí - uzbrojení a následně celkového oslabení státu

avatar
Kozlus Datum: 10.01.2017 Čas: 13:40

Nezapomente, ze u nas budou volby, takze nejakej fond nejspis soucasna vlada neuzakoni - ostatne herec na to zatim uplne kasle. IMHO, bude ten fond vyuzit v predvolebnim boji - podle nalady obyvatel. Kdyz se bude zdat, ze lidi na armadu slysi, tak se bude o fondu velmi hlasite mluvit, jak ho budou prosazovat a podobne.
Mno a vzhledem k tomu, ze budou ty volby, tak cert vi, co bude po nich, aby z tech planu na 2019-2020 neco zbylo.

avatar
juhelak Datum: 10.01.2017 Čas: 13:30

sterling : jelikož psali že na té vyrobě participuje i výzkumný ustav tak zrejme půjde o nejaky jejich vyvinuty pancir..na stránkach měli že něco vyvíjí..parametry neznám.

avatar
Rase Datum: 10.01.2017 Čas: 13:24

stirling:
jak Pandury, tak i budoucí Titusy, budou mít Protiminové sedačky vyvinuté v VVU Brno:
http://palba.cz/viewtopic.php?f=175&t=7246&sid=c9dfe65dae440961782f0d14c88fb9e5
S tím pancéřováním to může být obdobně, nejspíš se jedná o to nové pancéřování, co už nemálo let kutí, myslím že taky ve VVU Brno. Původně bylo určené pro Pandury (!) Plus samozřejmě modernější elektronika - původní zadání, je taky pár let staré (2013), což je u velitelských a spojovacích vozidel velice důležité. Zhruba od roku 2013 vznikly zajimavé tuzemské komponenty, které můžou být použity + je na trhu lepší elektronika. Mě to přijde v pohodě (připlatit si).

avatar
RiMr71 Datum: 10.01.2017 Čas: 12:35

...nevěřím tomu, že se Vipery (a vlastně cokoliv) koupí společně s Poláky, ale doufám, že je vyberou a tyto krásné mašiny s bojovými zkušenostmi budou k vidění na Dnech NATO.
Nebo "aspoň" ty Apache no... :D

avatar
stirling Datum: 10.01.2017 Čas: 10:45

pajo: to jsem četl a zase se dozvím jen to, že jsou stále levnější než ty původní, ale nevím jestli lepší balistika znamená lepší oproti původní nabídce nebo lepší dokonce oproti původním strojům a co znamená lepší vybavení. Prostě bych rád znal technické specifikace a ne jen fráze.

avatar
Bazinga20 Datum: 10.01.2017 Čas: 10:19

Já jsem hlavně zvědav co v ČR a taky v jakém počtu aby to k něčemu v případě nutnosti použití bylo se doopravdy koupí a co zůstane jen výkřikem do tmy jako je už roky dobrým zvykem.

arr