Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Rok 2023: Laserové zbraně na stíhačkách

Datum přidání 22.05.2015    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 13 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Výzkumné laboratoře amerického letectva AFRL (Air Force Research Laboratory) vyvíjejí kompaktní kontejnerový laser. Rozměry a hmotnost umožní kontejner s laserem v budoucnu externě pověsit pod stíhací letadla. První letecký test je naplánován na rok 2023.

Foto: Vize vzdušného boje pomocí laserových zbraní; ilustrační foto / U.S. Air Force

Foto: Vize vzdušného boje pomocí laserových zbraní; ilustrační foto / U.S. Air Force

 

Americké letectvo se v současné době podílí na pozemních testech výkonného laseru HEL (High Energy Laser). Jak uvedla Mica Endsley, hlavní vědecký pracovník amerického letectva, pro server Military.com, letecké testy laseru HEL jsou naplánovány na rok 2023.

 

„Pracujeme na tom, aby řada těchto technologií (laserových – pozn. redakce) dozrála," říká Endsley. „Na vzdušné platformy přejdeme v roce 2023."


Laserové zbraně letectvo otestuje nejdříve na větších platformách. V úvahu přichází letouny jako C-17 Globemaster III. V této etapě dojde především k otestování zaměřovacích systémů laseru.


V další etapě se přistoupí k instalací laserových zbraní na stíhací letadla. Lasery budou umístěny v kontejnerech a zavěšeny pod trupem letadla. Konečným cílem je zabudování laserových zbraní přímo do trupu letadla.


Letectvo plánuje umístit laserové zbraně na pilotovaná/nepilotovaná podzvuková i nadzvuková letadla. Možností použití laserových zbraní je celá řada. Laser dokáže na vzdálenost mnoha kilometrů ničit letadla protivníka nebo řízené střely. Stejně tak lze pomocí laseru bodově zasahovat jakékoliv objekty na zemi.

 

„Příkladem použití je například zničení blížící se rakety. Na rozdíl od kinetického zničení, kdy raketu vyhodíte do povětří, laser za použití nekinetických technik vytvoří z rakety taveninu kovů a elektroniky," vysvětluje Endsley.

 

Z počátku letadla získají laserové zbraně o výkonu 10 až 100 kW. Cílem je výkon postupně zvyšovat. Podle Marka Gunzingera z Centra pro strategické a rozpočtové hodnocení CBSA (Center for Strategic and Budgetary Assessments) dokáží lasery již o výkonu 150 až 200 kW efektivně ničit rakety země-vzduch i vzduch-vzduch a „velmi pravděpodobně" také pilotovaná letadla.


Působivá přednost laseru je také „zásoba munice" - lasery mohou během jednoho letu provést až několik tisíc výstřelů. Elektrickou energii dodá laserovým zbraním palubní proudový motor. Podle výpočtů jeden výstřel laseru spálí asi litr paliva. Například vnitřní nádrže stíhačky F-15C pojmou okolo 6000 litrů paliva.

 

„Skutečnou výhodou je, že dostanete opravdu velký zásobník munice. Dnes můžete vystřelit pět nebo šest střel. Energetické zbraně provedou několik tisíc výstřelů," objasňuje výhody laserových zbraní Endsley.

 

Nejedná se o první snahu amerického letectva umístit laserové zbraně na palubu letadla. V prvním desetiletí 21. století amerického letectvo v rámci programu ARL (AirBorne Laser) umístilo obří laser do dopravního letadla Boeing 747-400 Freighter.

 

Avšak vzhledem k velké komplikovanosti použitých technologií (chemický laser), technickým obtížím a narůstající ceně byl program ARL v roce 2011 ukončen.

 

Zdroj: Military.com

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Shania Datum: 25.05.2015 Čas: 12:33

liberal shark: ano jsou Directional Infrared Counter Measures (DIRCM)

ale jsou zatím pouze pro větší letouny a vrtulníky a jsou pro obranu proti SAM.


První stíhač který DIRCM bude mít bude nejspíš F-35 s tím že později se bude montovat i na starší letadla. Ten systém by měl poskytnout obranu proti SAM tak AAM.

avatar
liberal shark Datum: 25.05.2015 Čas: 09:19

Nejsou už dnes dostupné nějaké letadlové systémy vlastní ochranu proti IR raketám, pracující s laserovým paprskem ?

avatar
Shania Datum: 24.05.2015 Čas: 09:43

ARL byl zrusen, protoze nesplnoval to co mel, tedy nicit prvni stupen balisticke rakety nez se dostane z atmosfery. Na to ale nema dostrel. laser v atmosfere je zbran kratkeho, maximalne stredniho dosahu.

prvni laser ktery bude operacne nasazeny na stihacich bude pro obranu proti raketam: DIRCM

avatar
Todomatch Datum: 23.05.2015 Čas: 20:32

Jistě, tvůrci laserových zbraní to bezpochyby vědí. Vzhledem k tomu, že ono elektromagnetické pole, které má poskytnout ochranu vychýlením laserového paprsku musíte mít stále s sebou a aktivní tzn. napájet ho energií a k tomu je třeba zdroj energie, nebude to zase tak snadná ochrana. Navíc všechno musí být k dispozici ihned, abyste stihli zareagovat, protože Laser je poměrně rychlý, má totiž rychlost světla. To je docela technologický a technický problém. Když někdo posvítí laserovým ukazovátkem při přistávacím manévru do očí pilotům dopravních letadel, taky nestihnou nic než nadávat a to je laser bez destrukčních schopností, jenom oslňuje.

avatar
Arccos Datum: 23.05.2015 Čas: 19:30

"...laser lze snadno vychýlit z dráhy elektro magnetickým polem..."
Tak nanejvýš v hloupých sci-fi.

avatar
Deortc Datum: 23.05.2015 Čas: 10:55

Když by se to Američanům podařilo zkombinovat s Compact Fusion od Lockheed Martin jako zdrojem energie toho letadla, tak by z toho bylo opravdu ultimativní scifi bojové letadlo. :-p

Co se týče toho Compact Fusion. Kdyby za tím nestála firma kalibru Lockheed Martin, tak bych to bral jen jako další novinářskou kachnu, tentokrát z oblasti scifi. Ale vzhledem k tomu kdo to vyvíjí a jak sebevědomě o tom hovoří, tak fakt nevím. Třeba to skutečně dokáží zrealizovat. O Compact Fusion víc viz. třeba tady:
http://www.eweek.com/news/lockheed-martin-claims-sustainable-fusion-is-within-its-grasp.html
http://www.technologyreview.com/news/531836/does-lockheed-martin-really-have-a-breakthrough-fusion-machine/
http://www.lockheedmartin.com/us/products/compact-fusion.html

A když uzdu fantazii popustím ještě víc - silný zdroj el. energie by mohl napájet umělou inteligenci, kterou už řadu let vyvíjí firmy kalibru IBM (viz. jejich Watson), nebo Google. ..... A pak by takovéto bezpilotní umělointeligentní letadlo vybavené takřka nekonečným zdrojem energie a nekonečnou zásobou "munice" ..... no, to už mě fantazie asi ustřelila opravdu hodně. :-p

avatar
Ngarem Datum: 23.05.2015 Čas: 00:48

Nerad Vám kazím radost, ale ani to zrcadlo v laseru nevydrží 1000 výstřelů a i 200 kW laser lze snadno vychýlit z dráhy elektro magnetickým polem. Bude pokračovat souboj projektilu s pancířem na jiné technologické úrovni.
A i geniální lidé mohou být docela hloupí a jednostranní. :-D Uvidíme v budoucnosti, a nebo ti, kteří se té budoucnosti dožijí.

avatar
Adanedhel Datum: 22.05.2015 Čas: 22:38

Děláte si legraci, anebo jste jen hloupí ? Je jasné, že pokud laser zasáhne, tak by několik impulzů mělo stačit. A až se dostanou na oněch 200 kw, bude to záležitost několika málo výstřelů, nebo dokonce jednoho. A ne, mraky, a lesklá plocha nebude moc efektivní obrana.

avatar
stirling Datum: 22.05.2015 Čas: 22:06

Star Trek přichází, jsem na to moc zvědav.

avatar
KazdiceOpice Datum: 22.05.2015 Čas: 20:52

"Působivá přednost laseru je také „zásoba munice" - lasery mohou během jednoho letu provést až několik tisíc výstřelů."

a kolik tech vystrelu na sestreleni letadla potrebujou? 1,100 nebo 1000?

avatar
RiMr71 Datum: 22.05.2015 Čas: 18:40

Ale zbraň, která způsobila revoluci na bojištích tady už přece byla mnohokrát!!
DO doby než se našlo protiopatření. Ale čím modernější a nákladnější zbraň, tím dražší protiopatření.
Tank, synchr. kulomet, optika v tancích, vysílačka... určitě znalejší najdou mnohem víc případů, kdy technologická převaha znamenala buď převahu, nebo mnohem menší ztráty..

avatar
Ngarem Datum: 22.05.2015 Čas: 16:09

Moc pěkná snaha objevit "zázračnou" zbraň, proti které neexistuje obrana. Kde jsme to už zažili? třeba V-1, V-2; atomová bomba, super pancéřovaný tank, nepotopitelné lodě, neporazitelná armáda s technickou převahou viz.Vietnam, ..., Afghánistán, ...
- A co tak základny na Měsíci? Aha, hm to nejde, tam už jsou prý Ufouni.
- Tak co tak cestovat na Mars? Hm, cestou je ale radiace a beztížný stav a odvápňování kostí: "Houstone máme problém, astronautovi se zlomily obě nohy na schůdcích z modulu na povrch."
Mír nastane, až si dva poslední lidé vzájemně rozbijí kamenem hlavu!

avatar
Luky Datum: 22.05.2015 Čas: 16:05

...a kropiči budou mít po ptákách.

arr