Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

ROZHOVOR: Ondřej Malý a Ondřej Vetchý o filmu Všiváci

Datum přidání 16.06.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Již za pár dní (19.6.) vstoupí do kin nový český film Všiváci. Film se pyšní jednom českým unikátem – poprvé zde hraje významnou roli moderní česká armáda. Ondřej Malý a Ondřej Vetchý nám v rozhovoru prozradili, jak fungovala spolupráce s českou armádou a jak prožívali natáčení v Afghánistánu.

Foto: Ondřej Vetchý a Ondřej Malý v MRAPu. / Bontonfilm

Foto: Ondřej Vetchý a Ondřej Malý v MRAPu. / Bontonfilm


Ondřej Vetchý ve filmu hraje Rickyho, veterána z české mise v Afghánistánu, který prohrává boj s dluhy i z nich plynoucí složitou situací své rodiny. Ondřeje Malého režisér obsadil do role Oldy, Rickyho spolubojovníka z mise.


Oba herci strávili v Afghánistánu dva týdny. Měli šanci doprovázet vojáky při předávání daru pro místní školy, při nácviku bojových akcí a viděli i to, jak vojáci postupují při napadení základny.

 

Ondřej Vetchý svůj zážitek z natáčení v Lógaru shrnuje: „Fascinovalo mne, jaká tady mezi klukama funguje tolerance, respekt, přátelství, patriotismus a přitom velká dávka humoru. To na mě mocně zapůsobilo. Uvědomil jsem si tady opět to, co jsem už dávno věděl, totiž že skutečně dobrým vojákem může být jen málokdo. Život tady je velmi intenzivní. Dostali jsme v kondenzované formě velikou masáž.“ A k své postavě Rickyho Rohana ještě dodává: “Ten člověk tady odváděl skvěle svou práci, byl respektovaný a měl zde své nejlepší přátele. Nuceně se vrací do civilu, protože se musí starat o dvě děti. Není na to zdaleka tak dobře vybavený a připravený, jako byl na svoji práci v Afghánistánu. Musí se vyrovnat i s tím, že věci v jeho životě už nejsou direktivní, naráží na předsudky většinové společnosti a stává se z něj loser.“


Ondřej Malý ještě doplňuje své zážitky: „Ty dny v Afghánistánu byly neuvěřitelně silným prožitkem na celý život. Všichni jsou zde poznamenáni nekonečnými válkami. Je to místo, kde se odehrává neustálý a tvrdý boj o přežití. A to od samého dětství. Ale je to i místo, kde si děti hrají na ulici, smějí se, chodí do školy. “

 

Foto: Herci a realizační tým. / BontonfilmFoto: Herci a realizační tým. / Bontonfilm

 

Ondřej Malý a Ondřej Vetchý, herci

 

AN: Jak jste snášel natáčení v Afghánistánu, v bojové zóně. Řekl jste si někdy: „Co tady dělám?"
OM: Já myslím, že je to hodně individuální. Každý to snášel jinak, například Roman Kašparovský byl úplně v pohodě. Já jsem si řekl „Co tady dělám", když spadla první raketa a já jsem pochopil, že je to opravdu.
OV: Ano, vždy, když jsem ležel na břiše, kryl si hlavu a modlil se. A to bylo poměrně často.

 

AN: Jaký je Váš nejsilnější zážitek z natáčení v Afghánistánu?
OM: Pro mě bylo silných celých deset dní, co jsme tam byli, od začátku do konce.
OV: Zážitků tam bylo poměrně dost, ale to, co ve mně uvízlo, bylo poznání, jak jsou příslušníci našeho kontingentu - pominu-li jejich vysokou odbornost a profesionalitu - neuvěřitelně přátelští a hodní kluci.

 

AN: Změnil se nějak Váš pohled na armádu před a po natáčení?
OM: Zcela jednoznačně. Když srovnám svou povinnou vojenskou službu v roce 1988 a vojáky, které jsme potkali během natáčení, tak jsou to úplně rozdílné armády.
OV: Jenom jsem si potvrdil to, co jsem asi už dávno věděl. Viz odpověď na předchozí otázku. Ti kluci jsou nejen hodní a přátelští, ale zároveň velcí profesionálové.

 

AN: Co by jste vzkázal lidem, kteří armádu považují za zbytečnou, případně pouze za místo, kde zbytečně mizí peníze?
OM: Vzkázal bych jim, ať se pořádně podívají na to, co se děje ve světě a koneckonců i nedaleko od nás. Protože situace v Ukrajině se nás bezprostředně týká. A pokud to nepochopí, ať jedou na těch deset dní do Afghánistánu.
OV: V případě, že tato tvrzení nepoužívají jen jako populistický politický argument, vzkázal bych jim, že jsou neinformovaní, hloupí a naprosto nezodpovědní.

 

AN: Nemáte chuť zahrát si v čistě vojenském filmu ze současnosti? Myslíte, že na takový film je publikum již připravené?
OM: Nevím, jestli je publikum připravené, ale já jsem si natáčení užíval hodně, takže bych si rozhodně v takovém filmu zahrát chtěl.
OV: Bojím se, že až bude připravené, mohlo by být už pozdě. Kdyby byl kvalitní scénář nebo příběh a má účast ve filmu by byla opodstatněná, určitě bych o to stál.

 

AN: Chcete něco vzkázat vojákům?
OM: Mají můj upřímný obdiv, odvádějí opravdu profesionální práci. Nechci, aby to znělo jako fráze, ale líp to vyjádřit neumím. Věřím, že spousta lidí chápe význam armády a to, proč ji máme a potřebujeme. A těm, co to nechápou, snad Všiváci alespoň trošku otevřou oči.
OV: Určitě bych jim chtěl poděkovat, pozdravit je a ujistit je o tom, že na ně často myslím. Přeju si, aby měli štěstí a chci, aby věděli, že se za ně často modlím.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr