Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Rozmístění protiraketového deštníku v Turecku vyvolává napětí

Datum přidání 28.11.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 4 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Rozmístění systému protiraketové obrany Patriot, které počátkem tohoto týdne začala přímo na tureckém území připravovat smíšená turecko-německo-holandská skupina vojenských odborníků, není prvním krokem k prosazení bezletové zóny nad územím Sýrie. Jejich umístění má výhradně chránit turecké území před případnými útoky ze strany Sýrie.

Patriot

Foto: Protiraketový systém Patriot / Wikipedia


S odvoláním na pondělní prohlášení nejmenovaného činitele turecké armády to uvedla agentura Reuters. Jak agentura dále informovala, toto rozhodnutí vyzvalo vlnu nevole vedle Sýrie také ze strany Ruska a Iránu. Zatímco Damašek označila toto rozhodnutí za provokaci, ruští a iránští diplomaté se obávají, že může jít o první krok k vytvoření bezletové zóny na podporu protivládních vzbouřenců nad Sýrií.

 

Podle britského deníku The Telegraph nejmenovaný úředník syrské vlády označil žádost Turecka o rozmístění raket Patriot na svém území za nejnovější provokativní krok. „Sýrie považuje tureckého premiéra Recepa Erdogana zodpovědného za militarizaci situace na hranicích mezi Sýrií a Turecka a zvýšení napětí v této oblasti,“ uvedl podle tohoto listu ve vysílání syrské státní televize.

 

Tento deník současně uvedl, že se syrské ministerstvo zahraničí v minulých dnech pokusilo rozmístění raket Patriot na tureckém území neúspěšně odvrátit prohlášením, že v současné době „není žádný důvod k panice, protože Sýrie respektuje svrchovanost a posvátnost tureckého území a zájmy tureckého lidu."

 

Ruská tisková agentura IA Regnum citovala tureckého ministra zahraničí Ahmeta Davutoglu, podle kterého jsou obavy Sýrie z rozmístění těchto raket na tureckém území neopodstatněné. „Pokud nebudou ohroženy turecké hranice, nedojde k použití těchto raket,“ prohlásil Davutogla.

 

Recep ErdoganFoto: Turecký premiér Recep Erdogan / Wikipedia

 

Nespokojenost s rozhodnutím aliance vyjádřil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Čím víc se někde hromadí zbraní, tím víc vzrůstá riziko, že budou použity, mimo jiné je může uvést do chodu i jakákoliv provokace,“ řekl Lavrov podle ruského internetového zpravodajského serveru KM.ru .


Jiný představitel ruského ministerstva zahraničí, Aleksandr Lukaševič, prohlásil, že Moskva považuje rozmístění raket Patriot v této oblasti za znepokojivý signál. „Chtěli bychom našim tureckým kolegům poradit něco jiného. A to aby využili potenciálu svého vlivu na syrskou opozici k tomu, aby došlo co nejdříve k zahájení dialogu mezi znepřátelenými syrskými skupinami místo toho, aby ukazovali svaly a vychylovali situaci nebezpečným směrem,“ citovalo Lukaševiče ruskojazyčné vysílání rozhlasové stanice BBC.

 

Ruskou kritiku záměru NATO rozmístit na tureckém území protiraketový systém Patriot odmítl již v neděli německý ministr obrany Thomas de Maizière. „Rusko nemá právo veta na naše operace na území aliance,“ citoval ruský internetový server Vojennyj informátor s odvoláním na televizi ARD jeho slova.

 

Turecká armáda se v minulých dnech pokusila zmírnit obavy z rozmístění raket Patriot na svém území prohlášením, že nasazení tohoto systému má výlučně obranný charakter a jediným cílem tohoto kroku je ochránit zemi před případným leteckým nebo raketovým útokem ze strany Sýrie.

 

Video: Protiletadlový a protiraketový systém Patriot v rukou nizozemských, německých a amerických vojáků / YouTube

 

„Je vyloučeno, že bychom tyto rakety použili na podporu vytvoření bezletové zóny (nad Sýrií – poznámka redakce) nebo pro útočné operace,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný představitel turecké armády.

 

Deník The Guardian v této souvislosti s odvoláním na generálního tajemníka Severoatlantické aliance Anderse Rasmussena uvedl, že turecká vláda ve své žádosti o poskytnutí protiraketového deštníku ze strany členských zemí NATO, disponujících raketami Patriot, zdůraznila, že je použije výhradně pro obranu svého území.

 

Možnost, že by tyto rakety mohly, spíše než k ochraně Turecka, pomoci syrským vzbouřencům ale naznačil už počátkem listopadu deník The New York Times. Ten s odvoláním na nejmenovaného tureckého představitele napsal, že ve hře je varianta, která počítá s tím, že s  pomocí tohoto zbrojního systému bude vytvořena bezletová zóna nad severní Sýrií, kde v současné době vzbouřenci operují.

 

V rámci členských zemí NATO mají rakety Patriot ve své výzbroji kromě USA pouze německá a holandská armáda. Nizozemské Patrioty chránily Turecko již v letech 1991 a 2003 během obou válek v Perském zálivu.

 

Zdroj: RIA, Military-informant, KM.ru, BBC, Reuters, NY Times, Guradian, Telegraph

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 03.12.2012 Čas: 09:39

Asi ano, wiki říká:
V Polsku bude rozmístěno několik baterií Patriot od dubna 2010.[1] Systém bude plně integrován do obranného systému polského letectva v roce 2012.

avatar
Miroslav N Datum: 29.11.2012 Čas: 22:45

Jen malou připomínku. Polská armáda disponuje též systémem Patriot, nebo se pletu?

avatar
liberal shark Datum: 28.11.2012 Čas: 20:15

Jojo, v rukou Ruska a jeho klientů jsou všechny zbraně obranné, zatímco v rukou NATO útočné :-)).

avatar
Ondřej Lacina Datum: 28.11.2012 Čas: 14:03

Situace v Sýrii vyvolává napětí, turecké bezpečnostní opatření nikoli.

arr