Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

Rozmístění protiraketového deštníku v Turecku vyvolává napětí

Datum přidání 28.11.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 4 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Rozmístění systému protiraketové obrany Patriot, které počátkem tohoto týdne začala přímo na tureckém území připravovat smíšená turecko-německo-holandská skupina vojenských odborníků, není prvním krokem k prosazení bezletové zóny nad územím Sýrie. Jejich umístění má výhradně chránit turecké území před případnými útoky ze strany Sýrie.

Patriot

Foto: Protiraketový systém Patriot / Wikipedia


S odvoláním na pondělní prohlášení nejmenovaného činitele turecké armády to uvedla agentura Reuters. Jak agentura dále informovala, toto rozhodnutí vyzvalo vlnu nevole vedle Sýrie také ze strany Ruska a Iránu. Zatímco Damašek označila toto rozhodnutí za provokaci, ruští a iránští diplomaté se obávají, že může jít o první krok k vytvoření bezletové zóny na podporu protivládních vzbouřenců nad Sýrií.

 

Podle britského deníku The Telegraph nejmenovaný úředník syrské vlády označil žádost Turecka o rozmístění raket Patriot na svém území za nejnovější provokativní krok. „Sýrie považuje tureckého premiéra Recepa Erdogana zodpovědného za militarizaci situace na hranicích mezi Sýrií a Turecka a zvýšení napětí v této oblasti,“ uvedl podle tohoto listu ve vysílání syrské státní televize.

 

Tento deník současně uvedl, že se syrské ministerstvo zahraničí v minulých dnech pokusilo rozmístění raket Patriot na tureckém území neúspěšně odvrátit prohlášením, že v současné době „není žádný důvod k panice, protože Sýrie respektuje svrchovanost a posvátnost tureckého území a zájmy tureckého lidu."

 

Ruská tisková agentura IA Regnum citovala tureckého ministra zahraničí Ahmeta Davutoglu, podle kterého jsou obavy Sýrie z rozmístění těchto raket na tureckém území neopodstatněné. „Pokud nebudou ohroženy turecké hranice, nedojde k použití těchto raket,“ prohlásil Davutogla.

 

Recep ErdoganFoto: Turecký premiér Recep Erdogan / Wikipedia

 

Nespokojenost s rozhodnutím aliance vyjádřil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Čím víc se někde hromadí zbraní, tím víc vzrůstá riziko, že budou použity, mimo jiné je může uvést do chodu i jakákoliv provokace,“ řekl Lavrov podle ruského internetového zpravodajského serveru KM.ru .


Jiný představitel ruského ministerstva zahraničí, Aleksandr Lukaševič, prohlásil, že Moskva považuje rozmístění raket Patriot v této oblasti za znepokojivý signál. „Chtěli bychom našim tureckým kolegům poradit něco jiného. A to aby využili potenciálu svého vlivu na syrskou opozici k tomu, aby došlo co nejdříve k zahájení dialogu mezi znepřátelenými syrskými skupinami místo toho, aby ukazovali svaly a vychylovali situaci nebezpečným směrem,“ citovalo Lukaševiče ruskojazyčné vysílání rozhlasové stanice BBC.

 

Ruskou kritiku záměru NATO rozmístit na tureckém území protiraketový systém Patriot odmítl již v neděli německý ministr obrany Thomas de Maizière. „Rusko nemá právo veta na naše operace na území aliance,“ citoval ruský internetový server Vojennyj informátor s odvoláním na televizi ARD jeho slova.

 

Turecká armáda se v minulých dnech pokusila zmírnit obavy z rozmístění raket Patriot na svém území prohlášením, že nasazení tohoto systému má výlučně obranný charakter a jediným cílem tohoto kroku je ochránit zemi před případným leteckým nebo raketovým útokem ze strany Sýrie.

 

Video: Protiletadlový a protiraketový systém Patriot v rukou nizozemských, německých a amerických vojáků / YouTube

 

„Je vyloučeno, že bychom tyto rakety použili na podporu vytvoření bezletové zóny (nad Sýrií – poznámka redakce) nebo pro útočné operace,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný představitel turecké armády.

 

Deník The Guardian v této souvislosti s odvoláním na generálního tajemníka Severoatlantické aliance Anderse Rasmussena uvedl, že turecká vláda ve své žádosti o poskytnutí protiraketového deštníku ze strany členských zemí NATO, disponujících raketami Patriot, zdůraznila, že je použije výhradně pro obranu svého území.

 

Možnost, že by tyto rakety mohly, spíše než k ochraně Turecka, pomoci syrským vzbouřencům ale naznačil už počátkem listopadu deník The New York Times. Ten s odvoláním na nejmenovaného tureckého představitele napsal, že ve hře je varianta, která počítá s tím, že s  pomocí tohoto zbrojního systému bude vytvořena bezletová zóna nad severní Sýrií, kde v současné době vzbouřenci operují.

 

V rámci členských zemí NATO mají rakety Patriot ve své výzbroji kromě USA pouze německá a holandská armáda. Nizozemské Patrioty chránily Turecko již v letech 1991 a 2003 během obou válek v Perském zálivu.

 

Zdroj: RIA, Military-informant, KM.ru, BBC, Reuters, NY Times, Guradian, Telegraph

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 03.12.2012 Čas: 09:39

Asi ano, wiki říká:
V Polsku bude rozmístěno několik baterií Patriot od dubna 2010.[1] Systém bude plně integrován do obranného systému polského letectva v roce 2012.

avatar
Miroslav N Datum: 29.11.2012 Čas: 22:45

Jen malou připomínku. Polská armáda disponuje též systémem Patriot, nebo se pletu?

avatar
liberal shark Datum: 28.11.2012 Čas: 20:15

Jojo, v rukou Ruska a jeho klientů jsou všechny zbraně obranné, zatímco v rukou NATO útočné :-)).

avatar
Ondřej Lacina Datum: 28.11.2012 Čas: 14:03

Situace v Sýrii vyvolává napětí, turecké bezpečnostní opatření nikoli.

arr