Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Rozšířená realita na bitevním poli

Datum přidání 23.04.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před nedávnem představila firma Google svou nejnovější technologickou hračku Google Glass. Půjde o speciální brýle, schopné promítat na svá skla nejrůznější grafické informace a vytvářet tak tzv. rozšířenou realitu. S podobnou myšlenkou koketují také nejvyspělejší armády světa. Důvod je jasný – poskytnout vojákům lepší povědomí o taktické situaci. Avšak je (lépe řečeno „byl“) zde problém, podobné zařízení bylo dosud příliš objemné než aby se dalo uvažovat o reálnosti použití.

Rozšířená realita

Foto: Nejde sice o ukázku vojenské aplikace, ale krásně nám ukazuje možnosti využití rozšířené reality / YouTube 

 

Připomeňme pár slovy, co rozšířená realita je, a také její výhody pro vojáky. Rozšířená realita umožňuje člověku vidět reálné objekty s počítačem přiřazenými informacemi – ať už grafickými nebo textovými. Děje se to pomocí speciálních brýlí, s průhledným displejem.  Můžeme říct, že jde vlastně o jakousi malou obdobu HUD displeje známého z kokpitů stíhacích letadel.

 

Je zde však rozdíl, součástí brýlí je i kamera s vysokým rozlišením. Kamera snímá obraz před uživatelem a dokáže přesně vyhodnotit, na co se uživatel dívá. Důmyslný software pak dokáže přiřadit grafické informace člověku, budově, může na zemi ukazovat směr, kudy máme jít apod.

 

Video: Svět podle Google. Civilní grafiku nahraďte taktickými informacemi, pozicemi nepřátel, záběry z termovize nebo informacemi s rozkazy / YouTube

 

V případě vojenského použití pak může voják na svých brýlích vidět informace z nejrůznějších senzorů a zaměřovačů. Laser mu okamžitě ukáže vzdálenost jednotlivých objektů, infračervené kamery na brýle promítnou tepelné stopy ukrytých nepřátel. Podle GPS není problém na brýle promítat grafické značky spojeneckých vojáků a techniky (např. UAV) nebo zobrazit záměrný kříž naší zbraně – pokud bude vybavena patřičnou elektronikou. Přesně tak, jako to známe z filmu Terminátor – a teď opravdu nepřeháníme.

 

Zde nastává problém, protože musíme nějakým způsobem překonat omezení lidského oka, které nedokáže ostřit blíže než na několik centimetrů (schválně si to vyzkoušejte).  Je třeba vytvořit takovou technologii, aby oko současně vidělo informace jak na brýlích tak i okolní svět. Tak dokážeme vytvořit dokonalou iluzi, že počítačem vytvořené grafické značky jsou součástí reálného světa.

 

iOpticsFoto: Detail čočky iOptics / Innovega

 

Řešení nakonec poskytla americká firma Innovega. Veřejnosti představila speciální čočky iOptics schopné najednou zpracovávat obraz jak z průhledových HUD brýlí tak i z okolního světa. Děje se to pomocí dvou speciálních filtrů – vnitřního a vnějšího. Vnitřní propouští světlo pouze z HUD displeje do středu oka. Vnější zase propouští obraz z okolního světla. Oko tak ostří na vzdálené a blízké objekty najednou – vidí je současně.

„Tím, že budete mít na očích naše čočky, dostanete okamžitě schopnosti multi-ostření nebo dvojitého ostření a děláte tak to, co normálně lidé nesvedou.“ Generální ředitel firmy Innovega  Steve Wille

Určitě se ptáte, kdy se podobné technologie dočkáme na trhu. I když už existují první prototypy, stále ještě nejsou čočky schopné pracovat s plnou škálou barev nebo s videm ve velkém rozlišení.  Inženýři však věří, že první použitelné čočky a také vhodné brýle by mohly být dostupné na trhu v roce 2014. 

Zdroj: BBC

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 18.12.2012 Čas: 13:14

Nebyl by problém tam promítat do lišt předpřipravené checkpointy, nebo směr ke spráteleným jednotkám, azimuty a kompas, nadmořskou výšku, různé výstražné signály u věcí, které si většina lidí nehlídá tak automaticky (třeba dehydratační signál, atd.)

Záleželo by na tom, jak moc praktičtí by byli ti, co by vymýšleli ovládání a informace co tam promítat. Třeba ten tip informací, který není třeba sledovat průběžně, ale když nastane určitá situace, jsou ty informace nezbytné - to by nevyžadovalo uživatelovu dlouhodobější pozornost a naopak by to z něj nemalou část jeho úkolů snímalo.

avatar
Snippy Datum: 24.04.2012 Čas: 09:55

Pěkná vychytávka. Do civilu určitě fajn. Sice to zas o kousek sníží gramotnost lidí, který budou mít GPS i na toaletu ale budiž. Otázka zda voják který už tak má mraky práce bude schopen informace zpracovávat a nebude jimi přesycen. V takovém případě by takové zařízení bylo spíš na škodu.

avatar
Rybíz007 Datum: 24.04.2012 Čas: 08:39

Opravdu pěkný článek, gratuluji!

avatar
Manas001 Datum: 24.04.2012 Čas: 08:36

Je užasné jak technika pokročila velmi se mi tento članek libí, jak civilní tak i vojenská část.

arr