Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

GRU: Nejnebezpečnější složka ruské armády má nového šéfa

Datum přidání 11.02.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 11 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před několika dny se novým šéfem ruské Hlavní rozvědkové správy GRU (Glavnoje razvedivatěl'noje upravlenije) stal generálporučík Igor Valentinovič Korobov. Generál Korobov nastoupil na místo zesnulého Igora Serguna. Co můžeme od nového šéfa ruské GRU, kterou proslavily “hybridní” akce na Ukrajině, čekat?

Foto: Ruský ministr obrany Sergej Šojgu a nový šéf GRU Igor Korobov. / TASS

Foto: Ruský ministr obrany Sergej Šojgu a nový šéf GRU Igor Korobov. / TASS

 

Hlavní rozvědková správa GRU

Ruská vojenská rozvědka ve své podobně funguje od 5.11.1918. Tento den se v Rusku slaví jako Den Vojenského zpravodajství. O vytvoření vojenské špionážní agentury se zasadil tehdejší vůdce Lev Trockij.

 

Hlavními oblastmi působení GRU jsou, podle anglosaské terminologie: HUMINT, SIGINT a IMINTPro následující definice jsme využili výkladový slovník Českého úřadu pro zahraniční styky a informace:


Zobrazovací zpravodajství IMINT (Image Intelligence) je technickou metodou sběru informací. Spočívá ve fotograficko-vizuálním monitoringu z letounů a (u velkých států) družic. GRU provozuje velkou skupinu ruských špionážních družic. GRU například poskytuje vizuální informace z letadel a satelitů pro potřeby ruské armády v Sýrii.  


Rádiové zpravodajství SIGINT (Signal Intelligence) je technickou metodou sběru informací spočívající v monitorování, záchytu a vyhodnocování elektronických vyzařování. Jde například o veškerou elektronickou komunikaci (internet, e-maily, mobily, atd.), bezdrátový přenos dat (Wi-Fi, datalinky letadel), radary (letadel, lodí, satelitů, atd.), výškoměry letadel, atd.


Výstavní skříní GRU však vždy byla zpravodajská operativní práce HUMINT (Human Intelligence). Jde historicky o nejstarší metodou sběru informací a tzv. “královnu zpravodajství”. Spočívá v utajeném využití (získávání, řízení, úkolování) spolupracovníků různého typu, informátorů a agentů (v českém právním jazyce označených jako "osoby jednající ve prospěch"). Je to tedy získávání informací "od a prostřednictvím lidských zdrojů".


HUMINT je nejúčinnější, ale riskantní a výsledky přicházejí pomalu; nasnadě jsou výhody a nevýhody "lidského faktoru".


V případe GRU můžeme vzpomenout na legendárního sovětského špiona Richarda Sorgeho - ten Sovětskému svazu poskytl informace o přípravách operace Barbarossa. Z poslední doby připomeňme Roberta Hanssena, agenta FBI, který 20 roků pracoval pro Sovětský svaz a Rusko. Chycen byl v roce 2001 a následně odsouzen na doživotí bez možnosti propuštění.


GRU je také jedním z hlavních nástrojů Ruské federace v uplatňování doktríny tzv. hybridních válek - viz Krym a východní Ukrajina.

 

Důraz na lidské zdroje

Podle webu Rossijskaja gazeta, ruského deníku a úředního listu ruské vlády, ruské ministerstvo obrany nejdéle zachovávalo sovětský způsob organizace a řízení lidí a GRU byl bez nadsázky poslední ostrov sovětské armády. K reformě GRU začalo docházet v roce 2011.


Zesnulý Igor Sergun, který stál v čele vojenského zpravodajství od roku 2011, byl považován za odborníka a “workoholika”, který pozitivně ovlivnil práci GRU. Pod jeho vedením GRU připravila anexi Krymu (jak potvrdil ruský prezident Vladimír Putin) a podporovala pro-ruské povstalce na východě Ukrajiny. Pod vedením Serguna prováděla GRU zpravodajské operace v Sýrii a připravila půdu pro nasazení ruské armády.


Po jeho smrti se spekulovalo o nástupu civilisty-vládního úředníka do vedení GRU. Ministr obrany Sergej Šojgu ale prosadil dosazení Igora Korobova - profesionálního vojáka s rozsáhlými zpravodajskými zkušenostmi.

 

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu osobně předal standartu GRU Igoru Korobovi v 1. února. Generálporučík Igor Korobov byl do svého jmenování prvním zástupcem náčelníka GRU. Měl na starosti operace HUMINT a jeho velení podléhali všichni zpravodajci GRU v zahraniční - s výjimkou nejdůležitějších rezidentů, ti podléhali přímo šéfovi GRU.

 

Podle názoru Rossijskaja gazeta je díky svým zkušenostem a znalostem z prostředí GRU zřejmě nejlepším kandidátem na nového šéfa.

 

Zrcadlová paranoia

Ruský, anglicky píšící, web Russian Defense Forum, známý svou konstruktivní kritikou ruské armády, při příležitosti jmenování nového šéfa přikládá své postřehy o “ruské špionážní kultuře”.


Web například zmiňuje, že během studené války Sovětský svaz byl ve špionáži HUMINT mnohem úspěšnější než Spojené státy. Avšak po roce 1990 agenti neustále vymýšleli zpravodajské zprávy, aby uspokojili své šéfy. Zmínit můžeme i příklad ruské špionky Anny Chapmanové, kterou Spojené státy vyhostily v roce 2010.


Jmenování Korobova, bývalého šéfa “lidského zpravodajství”, podle podle Russian Defense Forum lecos vypovídá o ruské zpravodajské kultuře, která hlavně sází na zpravodajskou operativní práci. 


“Kreml a ministerstvo obrany nikdy neopustilo sovětský (možná historicky ruský) paranoidní zrcadlový pohled na své nepřátele. Věří, že jejich nepřátele mají ďábelské plány na jejich zničení, protože mají stejné plány proti svým nepřátelům. Samozřejmě, že ty plány jsou tak tajné (nepřátel - pozn. red.), že žádný satelit je nemůže vyfotit, odhalit nebo sledovat je. Mohou být odhaleny jen lidskými agenty, proto kladou důraz na HUMINT,” soudí ve svém článku Russian Defense Forum.


“Neschopnost najít tyto nepřátelské plány neznamená, že neexistují; to jen znamená, že pouze úředníci, kteří to mají na starost, selhali,” píše ironicky autor článku a dodává: ”A jakékoliv informace, kterými informátoři zásobují své sekundanty, sekundanti ústředí,a které ústředí připravuje a prezentuje vedení, je lepší, aby odpovídaly výše uvedeným názorům. Ústředí pravděpodobně ani nepředkládá příběh, který neodpovídá způsobu myšlení vedení.”  

 

Zdroj: Rossijskaja gazeta, Russian Defense Policy

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
fenri Datum: 13.02.2016 Čas: 11:48

Kozlus: je ta na jejím bloku na aktuálne.cz
Je to vynikající práce :-)

avatar
urban Datum: 13.02.2016 Čas: 11:22

Francie: politické procesy s polními generály jako u nás v 50.letech.
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Matej-Siroky-Zadrzeli-nam-ctyrhvezdickoveho-generala-aneb-Evropsky-trend-dvojiho-metru-421701

avatar
Dzin Datum: 12.02.2016 Čas: 23:22

Upřesnil bych ohledně Sorgeho. Sice se mu připisuje zásadní informování o Barbarosse, ale ve skutečnosti byl v tomto jako zdroj spíše druhořadý a Sověti měli z jiných zdrojů daleko přesnější zprávy, než to co hlásil. Jeho opravdovým přínosem byla spíše informace z pozdější doby, že Japonsko se (v dohledné době - 1941/2) nehodlá proti SSSR nijak angažovat, což utvrdilo Stalina (který jim pro změnu uvěřil) v přesvědčení, že se nemusí na Dálném východě ničeho obávat a nasadit síly určené pro toto případné bojiště proti Němcům.

Ohledně závěrečného poukázání Russian Defense Forum je zde vidět, že víceméně podobně se charakterizuje ruské resp. sovětské zpravodajství v knize Mitrochinův archiv.

avatar
Kozlus Datum: 12.02.2016 Čas: 21:34

fenri: Byl by link na tohle uzasne dilo? :-D

avatar
fenri Datum: 12.02.2016 Čas: 20:50

No podle s. Džamily Stehlíkové to bylo celé jinak:
Protože se Rusům v Syrii nedaří, jel Sergun říct Assadovi, aby odstoupil. Že to odtroubí a půjdou domu. Jenže Assad se rozlítil a Serguna zabil (nechal zabít).
No a Rusové se asi lekli, že by třeba Assad zabil i Putina a proto zvýšili nasazení VKS v Syrii :-)
Tohle stvoření má volební právo...

avatar
Luky Datum: 12.02.2016 Čas: 19:11

Ale Kolte, tím nás přeci krmí i američané, např. Peter Joseph a mnoho dalších...
třeba tady:
https://www.youtube.com/watch?v=eLjMV_ZBhic#t=25m15s

avatar
astrian Datum: 12.02.2016 Čas: 18:03

priznam sa že som milo prekvapený prispevkom od pana Grohmanna ..obvykle zastavate tvrdší postoj voči Rusku ako takemu...niekedy až neobjektivny...ale tento krat smekám

avatar
KOLT Datum: 12.02.2016 Čas: 16:05

Souhlasím s hodnocením p. Grohmanna. Pokud nemáme solidní zdroj, který by potvrzoval, že I. Sergun zemřel jinak, než jak tvrdí oficiální zpráva, jsou spekulace jen mlácením prázdné slámy. Samozřejmě to neznamená, že určitě zemřel tak, jak je uvedeno. Klidně ho mohl na Novém Zélandě zabít sebevražedný sionistický atentátník. Ale bez relevantních důkazů...

avatar
KOLT Datum: 12.02.2016 Čas: 16:01

Poslední dva odstavce myslím dosti vystihují paranoiu, která v ruských vládních kruzích funguje. Ne, že by podobně smýšlející skupiny nebyly i v jiných státech, svého času na tom USA nebyly o mnoho lépe, ale v Rusku dotáhli paranoidní chování téměř k dokonalosti (KLDR je bezpochyby ještě o řád dál).

Také je tím dobře vysvětleno, proč nás proruská propaganda neustále krmí tím, jak jsou všechny revoluce na světě ve skutečnosti řízené ze zahraničí (zpravidla Washingtonu)...

avatar
Jan Grohmann Datum: 12.02.2016 Čas: 10:28

BrothersAndSisters - tahle informace je součásti americko-ruské informační války a sama o sobě má 0 informační hodnotu.
Vydala ji americká centrum Stratfor, které někteří nazývají jako "stínová CIA". Stratfor se odvolává na "neznámé" zdroje - to je jediný zdroj této informace.
Tohle oznámení mělo vyvolat tyhle přesně tajuplné otázky, které si nyní BaA pokládáte. Vyvolat tajemnost, nejistotu, pochyby, zájem médií a veřejnosti. Přesně proto jsme ji do článku nedali.

Takže poprosím, v této diskuzi prosím nebuďte nástroji informační války a nešiřte fámy o smrti Serguna v Libanonu. Děkuji.

avatar
BrothersAndSisters Datum: 12.02.2016 Čas: 10:05

Do zmiňované ruské špionážní kultury patří už jen samotné okolnosti této změny na tak důležitém postu. Důvodem je nečekané úmrtí Igora Serguna na zástavu srdce. Podle oficiálního prohlášení Kremlu zemřel v rekreačním středisku u Moskvy 3. ledna letošního roku. Jak ovšem vypátraly tajné služby USA, Igor Sergun zemřel již 1. ledna a ne u Moskvy, ale v Libanonu (jen hlava ruské GRU dokáže umřít dvakrá a na různých místech!). K této informaci se samozřejmě následně vyjádřily obě strany, tedy americká i ruská:

Nejprve americká:
"Je-li tato zpráva pravdivá, vzniká otázka, co Sergun dělal v zemi, která je křižovatkou světových zpravodajských služeb, a proč Kreml jeho smrt v cizině tají..." napsal Stratfor

Ruská reakce:
"Tak to není, tak to vůbec není ..." uvedl pro LifeNews mluvčí Dmitrij Peskov.

Vzhledem k tomu, že Libanon sousedí se Sýrií a vzhledem k tomu že Dmitrij Peskov říká, že tak to není, tak to vůbec není je jasné, že tak to je, tak to přesně je.

arr