Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Letecká technika

RQ-180: Tajný stealth letoun CIA

Datum přidání 09.12.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Firma Northrop Grumman pro potřeby CIA a amerického letectva US Air Force tajně vyvinula nový průzkumný stealth dron RQ-180. Americké letectvo společně s CIA mají údajně první stroje odebrat již v roce 2015.

Foto: Informace o novém letounu přinesl jako první magazín Aviation Week. / Aviation Week

Foto: Informace o novém letounu přinesl jako první magazín Aviation Week. / Aviation Week

 

Nový stroj spadá do skupiny výzvědných, sledovacích a průzkumných ISR (Intelligence, Surveillance, Reconnaissance) letadel. Je konstruován tak, aby nenápadně pronikl nad zájmový prostor a získával zpravodajské informace.

 

Bezpilotní dron RQ-180 navazuje na tradici tajných ISR letadel, jako byl Lockheed U-2 nebo SR-71 Blackbird. Jak připomíná magazín Aviation Week, provoz tajného RQ-180 bude zajišťovat CIA společně s americkým letectvem.

 

Americké letectvo nebo Northrop Grumman (natož CIA) se k letounu oficiálně nevyjadřuje. Na dotaz magazínu Avitaion Week o projektu, mluvčí Air Force Jennifer Cassidy pouze řekla: "Air Force tento program nekomentuje.

 

Lze si však udělat představu o rozsahu programu i parametrech letounu. Northrop Grumman například nedávno odhalil, že připravuje výrobu bezpilotního letounu – několik let poté, co investoval 2 miliardy dolarů do svého vývojové střediska. Jde o stejné středisko, které pracuje například na stealth dronu X-47B.

 

Satelitní snímky Výzkumného centrum leteckých sil, Oddělení 3 (Air Force Flight Test Center, Detachment 3), spíše známého jako Oblast 51 (Area 51), odhalily stavbu několika nových hangárů. Z velikosti hangárů se rozpětí nového letadla odhaduje na 40 metrů.

 

Díky zkušenostem firmy Northrop Grumman s vývojem letounu B-2 Spirit a X-47B bude mít RQ-180 s největší pravděpodobnosti tvar zalomeného samokřídla. Tvar samokřídla také potvrzuje poměr šířka/délka hangárů.

 

RQ-180 vlastně navazuje na podobný, rovněž vysoce tajný, ISR letoun RQ-170 Sentinel (odhadované rozpětí až 27 metrů). RQ-170, provozovaný CIA a USAF, se účastnil například tajné operace v roce 2011, při které byl zabit Úsáma bin Ládin. Nechtěnou popularitu RQ-170 Sentinel získal také kvůli svému „sestřelení“ íránskou armádou.

 

Koncepce RQ-180 je jasným odklonem od iráckého a afghánského období, kde proti technologicky zaostalejšímu protivníkovi stačily „klasické“ bezpilotní letouny typu MQ-1 Predator.

 

Nový ISR letoun RQ-180 je navržen pro operace v „zakázaném“ nebo „odepřeném“ prostředí. Takové prostředí je charakteristické zejména pokročilými systémy protivzdušné obrany – příkladem může být Sýrie, Írán, Severní Korea nebo sporné ostrovní území Číny.

 

Zdroj: Aviation Week

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr