Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

RQ-180: Tajný stealth letoun CIA

Datum přidání 09.12.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Firma Northrop Grumman pro potřeby CIA a amerického letectva US Air Force tajně vyvinula nový průzkumný stealth dron RQ-180. Americké letectvo společně s CIA mají údajně první stroje odebrat již v roce 2015.

Foto: Informace o novém letounu přinesl jako první magazín Aviation Week. / Aviation Week

Foto: Informace o novém letounu přinesl jako první magazín Aviation Week. / Aviation Week

 

Nový stroj spadá do skupiny výzvědných, sledovacích a průzkumných ISR (Intelligence, Surveillance, Reconnaissance) letadel. Je konstruován tak, aby nenápadně pronikl nad zájmový prostor a získával zpravodajské informace.

 

Bezpilotní dron RQ-180 navazuje na tradici tajných ISR letadel, jako byl Lockheed U-2 nebo SR-71 Blackbird. Jak připomíná magazín Aviation Week, provoz tajného RQ-180 bude zajišťovat CIA společně s americkým letectvem.

 

Americké letectvo nebo Northrop Grumman (natož CIA) se k letounu oficiálně nevyjadřuje. Na dotaz magazínu Avitaion Week o projektu, mluvčí Air Force Jennifer Cassidy pouze řekla: "Air Force tento program nekomentuje.

 

Lze si však udělat představu o rozsahu programu i parametrech letounu. Northrop Grumman například nedávno odhalil, že připravuje výrobu bezpilotního letounu – několik let poté, co investoval 2 miliardy dolarů do svého vývojové střediska. Jde o stejné středisko, které pracuje například na stealth dronu X-47B.

 

Satelitní snímky Výzkumného centrum leteckých sil, Oddělení 3 (Air Force Flight Test Center, Detachment 3), spíše známého jako Oblast 51 (Area 51), odhalily stavbu několika nových hangárů. Z velikosti hangárů se rozpětí nového letadla odhaduje na 40 metrů.

 

Díky zkušenostem firmy Northrop Grumman s vývojem letounu B-2 Spirit a X-47B bude mít RQ-180 s největší pravděpodobnosti tvar zalomeného samokřídla. Tvar samokřídla také potvrzuje poměr šířka/délka hangárů.

 

RQ-180 vlastně navazuje na podobný, rovněž vysoce tajný, ISR letoun RQ-170 Sentinel (odhadované rozpětí až 27 metrů). RQ-170, provozovaný CIA a USAF, se účastnil například tajné operace v roce 2011, při které byl zabit Úsáma bin Ládin. Nechtěnou popularitu RQ-170 Sentinel získal také kvůli svému „sestřelení“ íránskou armádou.

 

Koncepce RQ-180 je jasným odklonem od iráckého a afghánského období, kde proti technologicky zaostalejšímu protivníkovi stačily „klasické“ bezpilotní letouny typu MQ-1 Predator.

 

Nový ISR letoun RQ-180 je navržen pro operace v „zakázaném“ nebo „odepřeném“ prostředí. Takové prostředí je charakteristické zejména pokročilými systémy protivzdušné obrany – příkladem může být Sýrie, Írán, Severní Korea nebo sporné ostrovní území Číny.

 

Zdroj: Aviation Week

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr