Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

RS-28 Sarmat: Rusko sází na jaderné zbraně

Datum přidání 03.08.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 48 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V médiích se objevily nové informace o vyvíjené ruské těžké mezikontinentalní balistické raketě ICBM (Inter-Continental Ballistic Missile) RS-28 Sarmat. Střela v ruské armádě nahradí starší střely R-36M2 Vejvoda (SS-18 Satan) a/nebo UR-100N (SS-19 Siletto). Vývoj ICBM RS-28 potvrzuje důležitost jaderného odstrašení pro ruskou bezpečnostní strategii.

Foto: UR-100N v kódu NATO SS-19 Siletto při jednom z testovacích odpalů (2016); ilustrační foto / Sergej Kazak, Sputnik

 

Hra na třetí světovou

Ruské konvenční síly se nemohou rovnat (v počtech a kvalitě) armádám hlavních mocenských oponentů - zemím NATO a Číně. Například čínskému útoku na Sibiř ruská armáda vzhledem k odlehlosti základen jen obtížně zabrání a je také otázkou, zda Rusko dokáže na Dálný východ poslat (po železnici, letecky) dostatek sil k případnému konvenčnímu protiútoku.


Vzhledem ke své obří rozloze a omezeným konvenčním silám, které nedokáží ochránit celé území Ruska, jsou pro jakoukoliv ruskou bezpečnostní strategii naprosto klíčové jaderné síly. S tím souvisí také nezbytná nutnost vyvolávat u mocenských protivníků (resp. u jejich široké veřejnosti) přesvědčení o připravenosti a rozhodnosti jaderné zbraně použít - bez ohledu na následky na celý svět.


Ať je toto "hraní si na třetí světovou" reálné nebo ne, jde o poměrně efektivní nástroj ruské bezpečnostní strategie. Není divu, že Rusko bez ohledu na hospodářskou situaci neustále financuje vývoj nových jaderných zbraní a rovněž velmi citlivě reaguje na každé technologie, které mohou ruskou "hru" na jadernou válku ohrozit.


Dlužno dodat, že se Moskva v poslední době soustředí také na rozvoj menších taktických jaderných zbraní a jejich nosičů - především střel vzduch-země a země-země dlouhého doletu. Ty lze použít jako účinnější nástroj odstrašení (nebo mocenského nátlaku), protože práh použití taktických jaderných zbraní je mnohem nižší než u strategických jaderných zbraní a může dokonce převládnout názor, že omezené použití taktických jaderných zbraní nespustí okamžitou odvetu strategickými jadernými zbraněmi.


Defacto se tak obrátila situace z 50. a 60. let minulého století, kdy naopak Spojené státy zaváděly velké množství taktických a strategických jaderných zbraní, aby vyrovnaly množstevní výhodu sovětské armády na evropském bojišti.


Z pohledu Rusů je proto vývoj amerického protiraketového deštníku nástrojem, jak podlomit hlavní bezpečnostní nástroj Ruska a/nebo nástroje (podle úhlu pohledu), kterým Rusko uplatňuje své mocenské zájmy na zahraniční scéně.

 

RS-28 Sarmat

Podle ruských médií je právě vývoj systémů americké protiraketové obrany důvodem vývoje nové ICBM RS-28 Sarmat. Vývoj RS-28 se dá posuzovat jak z technické, tak z nedílné propagandistické stránky:


RS-28 má dle ruských médií údajně nahradit obří 210t raketu R-36M2 Vejvoda, která dokáže na cíl dopravit náklad o hmotnosti 8,8 t. Západní odborníci zase soudí, že jde však spíše o náhradu lehčích UR-100N (106 t).


Problematická kategorizace je dána nejednoznačnými informacemi o schopnostech RS-28, která dostala NATO označení SS-X-30 Satan 2.


Dle ruské tiskové agentury RIA Novosti RS-28 váží asi 110 t a má nosnost 5 t. RS-28 je přitom navržená tak, aby překonala jakoukoliv protiraketovou obranu.


Extrémně chráněná mají být také nové odpalovací sila. “Odpalovací silo nových střel bude co nejvíce fyzicky chráněno - úplné zničení jednoho odpalovacího zařízení si vyžádá nejméně sedm velmi přesných jaderných úderů,” píše RIA Novosti. Jak píše magazín War Is Boring, Rusko na zničení každého sila amerických střel Minuteman III vyčleňuje dvě jaderné hlavice.


Dlužno dodat, že je naprosto nejednoznačné, co znamená “přesný zásah” - zda jde o pozemní nebo vzdušný jaderný výbuch, jaká je síla výbuchu a jaká je vzdálenost výbuchu od sila (stovky metrů, jednotky kilometrů?). Je jasné, že opravdu přímý zásah žádné silo vydržet nemůže.


Pokud jsou informace RIA Novosti správné, dolet RS-28 je 11 000 km a unese 10 až 15 samostatně naváděných návratových hlavic MIRV (Multiple Independently Targetable Reentry Vehicle). Každá hlavice má mít sílu 750 kt.


"Hlavice letí do svých cílů při hypersonických rychlostech po vlastní naváděcí ose. Nebude snadné zachytit několik nezávislých hlavic: v závislosti na situaci budou schopny manévrovat jako okřídlené nebo hypersonické střely," píše RIA Novosti.


Oleg Olikere, ředitel programu pro Rusko a Eurasii v think-tanku CSIS (Center for Strategic and International Studies) soudí, že RS-28 má skutečně hmotnost kolem 100 t a tudíž se jedná o náhradu lehčí UR-100N. Informace o nahrazení supertěžké (a samozřejmě také superdrahé) R-36M2 Vejvoda bere jako ruské PR a přirozený propagandistický boj - tedy v duchu “hry na třetí světovou”, především směrem k široké veřejnosti.  


Koncepce rakety Sarmat (RS-28 - pozn. red.) jako následovníka SS-18 (R-36M2 Vejvoda - pozn. red.) byla vždy ruská PR. Rusové jsou dlouhou dobu hrdi na Vejvodu, jako nejtěžší ICBM na světě, která má NATO označení Satan,” říká Oliker. “Vejvoda je pryč, ale pokud jste na něco hrdý, nechcete se toho vzdát, stavíte tedy ještě něco lepšího. Z toho důvodu se raketa Sarmat prodává jako náhrada Vejvody.”


V ruských médií se např. objevily informace o nosnosti RS-28 až 10 t, což je ještě více než unese SS-18. Západní odborníci však souhlasí s informacemi RIA Novosti o nosnosti kolem 5 t.


Nosnost kolem pěti tun však nesouhlasí s množstvím MIRV, které proklamuje RIA Novosti. Dlužno dodat, že ruská Wikipedia píše u RS-28 o nosnosti 5 t a o 3 až 10 MIRV. 

 

"Za předpokladu, že tato raketa je větší než SS-19 (UR-100N - pozn. red.) a s technologií lepší než to, co bylo k dispozici v sedmdesátých letech minulého století (vznik SS-19 - pozn. red.), je celkem logické, že nosnost je kolem pěti tun, ale nevysvětluje to jiné informace o hlavicích a falešných cílech,” říká Michael Kofman, z federálně financovaného výzkumného a analytického centra CNA (Center for Naval Analyses). "Jestliže má RIA pravdu - a pravděpodobně nemá - jak vložíte 10 bojových hlavic a tunu návnad do pěti tun?"


Podle Kofmana se RS-28 podobá více SS-19 - získá ale o něco více pokročilých bojových hlavic a především velké množství klamných cílů, které pomohou penetrovat americkou protiraketovou obranu.

 

Zdroj: War Is Boring

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Shania Datum: 08.08.2017 Čas: 10:42

Echo: je to reakce na echo, sorry.

avatar
Shania Datum: 08.08.2017 Čas: 10:41

Echo: aha, takže všechny civilní ztráty připíšeme amíkům co? Co takhle uvědomit si, že jsou na to potřeba dva a byl to severní Vietnam co vedl partizanskopu válku na jihu a ne a naopak...

A jediný důvod proč severní Vietnam mohl válku na jihu vést byla podpora Číny a SSSR, naše a dalších....


Dál si uvědom kolik milionů mrtvých má na svědomí export komunismu a podpora nejrůznějších režimů ze strany SSSR... ne že by si při tom západ nepřipsal taky pár zářezů při podpoře režimů stojící proti komunistům a zejména evropské mocnosti po odchodů z kolonii se velmi vyznamenali.....

avatar
PavolR Datum: 08.08.2017 Čas: 09:28

Pepos: Nie nepísal si, že vo vojnách. Písal si iba od konca 2. SV. (kde som si zasa ja nevšimol, že veta pokračuje - mea culpa). Tým sa ale nič nemení na fakte, že Vietnam sám o sebe nestačí ani na mŕtvych po 2. sv. celkovo, ani iba vo vojnách ... teda, nie že by tým mŕtvym na tom už nejako záležalo ... :-/

Fluidum: No ona je už väčšina ruskojazyčnej populácie (a absolútna väčšina sociálne médiá používajúcej ruskej populácie) výlučne na vKontakte, čiže úplne FB bloknúť pod nejakou zámienkou by nebolo také výbušné, ako povedzme v Turecku.

avatar
Charlie Datum: 08.08.2017 Čas: 08:26

Já teda nechci bejt hnidopich, ale ať si prosím autor dá ránu přes ruce za toho "Vejvodu" - je to sakra Vojvoda!

avatar
Fluidum Datum: 07.08.2017 Čas: 22:07

Echo: Tričko? Co prosím?

Chcete tady tvrdit že žijeme v zemi kde je systematicky vražděna opozice (Němcov, několikrát Vladimir Kara-Murza..)
Případně zda nesvobodný soudný systém u nás v rámci "tradic" posílá občany na roky do vězení za hraní her na mobilu v kostelech?

Při současné rychlosti vydávání zákazů šifrované komunikace v Rusku tam zanedlouho ani Facebook mít nemusí, případně jen na v Rusku umístěných serverech ...

avatar
Pepos Datum: 07.08.2017 Čas: 13:45

PavolR
písal som vo vojnách zabili USA viac ako ZSSR a Rusko dokopy nepleť hrušky a jablká(to robia politici ,ale Oni na to majú dôvod -peniaze ,money ,geld .... . Čo si robili doma to je ich vec.

avatar
PavolR Datum: 07.08.2017 Čas: 08:04

Echo:
To bude skôr tým, že mnoho jedincov nechápe, čo vlastne sloboda slova a demokracia znamená, lebo im to nikdy nikto poriadne nevysvetlil. Tesne po prvej svetovej mnohí nechápali, prečo proti nim zasahuje brachiálna moc, keď rabujú, však je predsa demokracia, sloboda a rovnosť a dnes podobne mnohí nechápu prečo sa im bráni kydať, špiniť a šíriť nenávisť, keď je tá sloboda slova. Lenže každá sloboda končí tam, kde začínajú práva niekoho iného - preto je napr. ohováranie trestný čin.
Ak vám vadí, že si musíte dávať pozor aby ste nepovedali nejakú blbosť, tak skúste viesť auto bez toho, aby ste dávali pozor na dopravné značky. Prídete v tom lepšom prípade o vodičák ani sa nenazdáte a plným právom. V tom horšom spôsobíte nehodu a prídete k ujme buď vy, alebo niekto iný. A slovom sa dajú napáchať väčšie škody ako automobilom.
Druhá strana mince - neviem, za aký status dostal ten Váš kolega výpoveď, ale ak nie za niečo, čo je v rozpore so zákonom, alebo internými smernicami zamestnávateľa, tak je to zasa iba o tom, že našu spoločnosť nikto poriadne nenaučil, čo to demokracia je a ako môžeme svoje práva účinne hájiť, lebo na toho, o kom vedia, že vie, ako sa brániť by si zrejme netrúfli.

avatar
Echo Datum: 07.08.2017 Čas: 07:02

Fluidum -> Potom asi zijete v inej dimenzii. Skuste si napriklad do prace zobrat politicky nekorektne tricko. Pripadne povedat nejaku blbost alebo mat hlupu poznamku. Ludia si davaju obrovsky pozor co hovoria a robia. Kolega dostal hodinovu vypoved kvoli statusu na Facebooku. Sloboda a demokracia ako lusk!

avatar
Fluidum Datum: 06.08.2017 Čas: 22:08

Echo:
"Nie sme na tom o nic lepsie"

Pokud si opravdu myslíte, že to je u nás stejné, nebo horší než v Rusku - je mi líto kvality života který žijete.

avatar
UnionPacific Datum: 06.08.2017 Čas: 13:17

pavolR : Keď sa čínania trhnú,nebude pre putinovu propagandu problém presvdčiť rusov,že čínania sú nepriatelia a sotva bude niekto namietať,ak sa použije tvrdá sila.
Další scenár vidím podobne ako v čečensku : Niekolko taktických jadr. hlavíc zlikviduje jadro odboja,zvyšok ujde do číny,trosky zrovnaju buldozérmi,na pozíciu miestneho guvernéra dosadia blázna typu Kadyrov,a začne sa znova od začiatku,ale tentokrát budú skrutky utiahnuté pevnejšie.
čínske jednotky sa budú môcť akurát prizerať spoza hranice,pokiaľ teda nemá nejaký Sarmat priletieť do Pekingu :-)
A možno sa nájde nejaká Procházková,ktorá bude dalších 25 rokov písať články o utrpení čínskej menšiny,len rusom to bude srdečne jedno.

avatar
PavolR Datum: 06.08.2017 Čas: 12:38

Pepos:
No pardon, ale s tými svojimi predstavami, že kto má aké gule komu vypovedať vojnu, ste teda dosť vedľa. Ani Japonsko napríklad nevypovedalo vojnu ZSSR. A v septembri 1939 ani VB a Fr. nevypovedali vojnu ZSSR, hoci bola spojencom Nemecka pri napadnutí Poľska, za čo však Nemecku vojnu vypovedali. To, že na metanfetamínoch frčiaci Hitler promptne vypovedal vojnu USA neznamenalo, že mal "najväčšie gule", ale že bol najväčší cvok.
Apropo: keby USA a spol zabili vo Vietname viac civilistov ako ZSSR, kto by tam dnes žil? :-D Iba Stalin má na konte odhadom 23 miliónov obetí.

avatar
Echo Datum: 06.08.2017 Čas: 11:39

hm, zase zaujimava diskusia. Faktom, ale je, ze obycajny Rus sa nikdy nemal tak dobre ako teraz. Pracujem vo firme (IT sektor), ktora spolupracuje s Rusmi. Obycajneho Rusa trapia podobne problemy ako mna a mojich znamych (hypoteka, byt, atd,... ). V pohode sa s nimi da bavit aj o politike, Putinovi, Medvedevovi, ..... Takisto si na svojich politikov ponadavaju a otvorene povedia, ze s tym a tym nesuhlasia. Ale Putina a spol. by nemenili v ziadnom pripade. Nie je pre nich svaty a bez chyby, no vidia, ze Rusko sa pocas jeho ery dostalo z Jelcinovych sraciek a v podstate kazdy aspekt ich zivota sa zlepsil. To je dovod preco ma u Rusov taku podporu. A cuduj sa svete, ani im nevadi, ze sa z neho stal miliardar.

A reci o totalite, slobode slova, FSB, atd. Nie sme na tom o nic lepsie ;)

Rus, ale v ziadnom pripade neda dopustit na Rusko a Rusov. Robit si z nich srandu je najrychlesia cesta ako dostat pohube.

avatar
Pepos Datum: 06.08.2017 Čas: 11:29

Píšete tu o Rusoch ako o vrahoch atď. Fakty od konca 2.SV .USA a spojenci len vo Vietname zabili viac civilistov ako Sovietsky zväz a teraz Rusko dokopy a to je pravda.
Bez Sovietskeho zväzu by Hitlera nikto neporazil.(Nemecko bola technologická superveľmoc- aj v súčasnosti USA špehuje naviac práve Nemecko stále má z neho strach)
Na margo hrdinstva USA vojnu Hitlerovi nevyhlásili ,ale naopak (proste na to nemali gule).
Na záver zločiny či boli spáchané SSSR ,al. USA sú zločiny a nič ich neospravedlní.
A poznámka Čína bola pri Sibírskej oblasti už tisíce rokov ,ale nekolonizovali ju.Rusi ju z kolonizovali vďaka vodke.Môj názor je ,že ak Číňan začne piť vodku bude časom z neho Rus.

avatar
PavolR Datum: 06.08.2017 Čas: 10:24

... samozrejme, keby dokázali Rusi skutočne rýchlo zareagovať a prisunúť na ohrozené miesta dostatok vojakov (výsadkárov) a vojenského materiálu - podľa možnosti do 24-30 hodín - udusili by pokus o rozpútanie hybridnej vojny už v zárodku a ušetrili si množstvo trápenia sa a ohromné výdavky na dlhodobé boje v ťažkom teréne. Inak povedané, karty bude rozdávať a ten, kto bude rýchlejší a udrie silnejšie hneď na začiatku.

avatar
PavolR Datum: 06.08.2017 Čas: 10:02

UnionPacific:
Nerozporujeme sa v tom, že Putin má ľudské životy, Rusov nevynímajúc, na háku. Nezhodneme sa na tom, koho by v danej situácii a v akej miere obetoval.
Miera zastrašenia domáceho obyvateľstva, obzvlášť rôznych etník, nehrá rolu, keď treba čeliť "separatistom" neustále presakujúcim spoza dlhočizných hraníc (cca 3000 km) vytvárajúcich klin. V takom prípade sú represie voči domácim neúčinné a skôr kontraproduktívne. Lebo čeliac hybridnej vojne zo strany Číny by Rusi potrebovali čo najširšiu medzinárodnú podporu, ba čo viac - spojencov. Inak by mali problém takú rozsiahlu vojenskú operáciu ustáť a na rozdieľ od Čečenska (kde tiež najskôr prehrali) by už nemali možnosť na reparát.

arr