Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

RS-28 Sarmat: Ruská super raketa pro konec světa

Datum přidání 11.05.2016    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 47 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Moskva je podle ruských médií připravena otestovat novou mezikontinetální balistickou raketu ICBM (InterContinental Ballistic Missile) RS-28 Sarmat. Cílem rakety není nic menšího, než zasadit protivníkovi co nejtěžší úder na civilních cílech a zlomit tak jeho odhodlání pokračovat v boji.

Foto: Start rakety R-36 Vojvoda. / Public Domain

Foto: Start rakety R-36 Vojvoda. / Public Domain

 

Nová raketa RS-28 Sarmat nahradí v raketovém vojsku strategického určení Ruské federace obří ICBM rakety na kapalné palivo R-36 Vojvoda (v kódu NATO SS-18 Satan). Podobně jako R-36 i RS-28 budou patřit mezi největší ICBM rakety vůbec.

 

Původní raketa R-36 Vojvoda měří na výšku 32,2 m (průměr 3,1 m) a má startovací hmotnost téměř 210 tun. Na odhadovanou vzdálenost 16 000 km dokáže doručit (verze R36M2) až deset samostatně naváděných jaderných hlavic o síle až 750 kt. R-36 vstoupila do služby v roce 1988.


V současné době ruská armáda provozuje 46 těchto mohutných raket ukrytých v pozemních šachtách. Podle amerických analytiků je R-36 Vojvoda díky své velké nosnosti (počtu jaderných hlavic i velkému počtu klamných cílů - až 40) zbraní prvního úderu. Díky své mohutnosti Vojvoda dokáže nést teoreticky i více než deset jaderných hlavic.


Již brzy mají rakety Vojvoda nahrazovat nové střely RS-28 Sarmat. “Vývoj těžkého šachtového raketového systému Sarmat je skoro u konce,” řekl ruské agentuře TASS generáplukovník Sergej Karakajev, velitel ruských raketových vojsk. “Zastoupí střely Vojvoda v raketové divizi Užur z Domboravské oblasti.”


Původně se předpokládalo vyřazení R-36 bez náhrady s tím, že postačí „lehké“ rakety série Topol-M/Jars. Někdy kolem roku 2010 však převládl názor, že raketová vojska skutečně potřebují i novou raketu o startovní hmotnosti asi 100 tun.


První prototyp RS-28 Sarmat byl dokončený v roce 2015 a na konci tohoto roku proběhne první ostrá zkouška. Výroba raket RS-28 je naplánována na roky 2018 až 2021.


Technických informací (samozřejmě) o raketě Sarmat není mnoho. Podle deníku National Interest však Sarmat vychází konstrukčně ze starší rakety Vojvoda - používá například čtveřici upravených motorů RD-274 na kapalné palivo z rakety Vojvoda. Motory spalují směs asymetrického dimethylhydrazinu (UDMH) a okysličovadla tetraoxidu dusíku (N2O4).

 

Video: Test rakety R-36M2 Vojvoda; ilustrační video / YouTube

 

Odhadovaný dolet 100 t vážící rakety RS-28 je 11 000 km, při nosnosti 10 tun. Obsah “užitečného nákladu” není znám, ale podle nosnosti RS-28 může na cíle dopravit až 15 samostatně naváděných jaderných hlavic. V případě útoku na Spojené státy jediná RS-28 zničí celý pás měst na východním pobřeží Spojených států.


Jako všechny jiné ruské ICBM rakety je i Sarmata vyvíjená s cílem porazit protiraketovou obranu protivníka. Jaderné hlavice RS-28 by měly být schopny určitých obranných manévrů a součástí nákladu bude jistě mnoho klamných cílů.


Ruská média přispěchala samozřejmě s tvrzením, že Sarmat překoná jakoukoliv protiraketovou obranu. Avšak jde o základní nepochopení (nebo zamlžení) principu vývoje a zavádění nových zbraní do výzbroje.


Protiraketová obrana nemá vytvořit neproniknutelný deštník, ale donutit protivníka ekonomicky krvácet - utrácet miliardy dolarů (a vyčlenit velkou část zbrojního průmyslu a vědeckých kapacit) na vývoj adekvátních protiopatření.


Na konci pak zůstane stát ten, jehož ekonomika dokáže zvládnout tempo zbrojení a vývoj nových zbraní.

 

Informace: V článku jsme opravili nepřesnou informaci o používaném palivu. R-36 sice skutečně používá kapalné palivo, jak jsem uváděli, ale není pravdou, že by ho bylo nutné přechovávat mimo palivové nádrže samotné rakety a do stroje čepovat těsně před startem. Proto se v motorech R-36 i dalších balistických raket používají stabilní sloučeniny, jako je právě dimethylhydrazin a tetraoxid dusíku.

 

 

Zdroj: National Interest

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Laci Datum: 16.05.2016 Čas: 14:28

..a vlastně že protiraketový deštník je zaručený otvírák další studené války - závodu ve zbrojení mezi východem a západem.

Zkrátka hodně nešťastně napsaný článek.

avatar
Laci Datum: 16.05.2016 Čas: 14:27

Tak nevim :D
Nejdřív, že rakety jsou určeny k útoku na civilní cíle, aby byla zlomena odhodlanost.
O pár řádků níže je psáno, že rakety jsou určeny pro vyřazení protiraketové obrany nepřítele.
A vtipná je informace na konci, že protiraketový deštník vlastně neni určen k tomu, aby likvidoval útočící rakety, ale k tomu, aby donutil nepřítele zbrojit více a více, což donutí i nás zbrojit o to více - uklidňující.

Já tak nějak chápu, co chce autor vlastně ve finále říci, ale tenhle článek je celkem nešťastně formulovaný.

avatar
Charlie Datum: 16.05.2016 Čas: 10:15

Pro ty co zajímá jak jsou rakety jištěný proti neautorizovanému odpálení - podívejte se po nějakém dokumentu o amerických nebo ruských raketách, tam většinou je i popsán celý cyklus odpálení - všechny ty ověření rozkazů, autorizační klíče, až to finálové "synchronní" otočení obou klíčů obsluhou a zmáčknutí příslušných tlačítek.

Ne, fakt to nejde odpálit bez toho, aniž byste rozebrali půlku velínu do šroubku a našli příslušný vodiče.

avatar
Grull Datum: 14.05.2016 Čas: 13:50

asdf > Souhlasím, že ničit rakety krátce po startu je nejlepší, ale technicky to není možné. Musel bys mít nějaký laser na horizontem, aby ji zasáhl. V případě, že Rusko bude vypouštět odněkud z centra svého území, by tento letoun musel být těsně u hranic nebo dokonce již nad Ruskem.
Máš pravdu, že s tím počítali Hvězdné Války, někde jsem viděl obrázek, jak je vlna ruských raket postupně ničena vrstvenou obranou začínající v kosmu nad Ruskem :-)

Kdyby USA umístilo na oběžnou dráhu výkonný laser na ničení raket, myslím, že by to Rusko považovalo za vyhlášení války. A pokusilo se ho zničit, než bude zcela operační.
Nehledě na to, že je do kosmu zakázáno tahat zbraně :-) Navíc, pokud by ten laser byl schopný zasáhnout letící raketu, asi by nebyl problém zaměřit a usmažit člověka na povrchu :-P Toho bych se asi dožít nechtěl. Byl by to jinný level než teď drony.

avatar
asdf Datum: 13.05.2016 Čas: 20:54

To by ma zaujimalo, ze co je zle na tom, ked poviem ze existuje zmluva o zakaze rakiet so strednym doletom a ked sa spytam, ktore rakety ruske rakety maju dolet vecsi ako 500 km ?

Ale, nech sa paci.

avatar
asdf Datum: 13.05.2016 Čas: 13:00

jsk1 > Existuje zmluva z roku 1987 o Zakaze riadenych striel odpalovanych zo zeme s doletom 500 az 5500 km.

https://en.wikipedia.org/wiki/Intermediate-Range_Nuclear_Forces_Treaty

Mozes hodit odkaz, ktore nove ruske rakety maju dolet vetsi ako 500 km. Moc to nesledujem.

avatar
Shania Datum: 13.05.2016 Čas: 09:56

Britský report o stavu nuklearních sil na celém světě (v článku je plný report - dole)

http://researchbriefings.parliament.uk/ResearchBriefing/Summary/CBP-7566#fullreport

avatar
asdf Datum: 13.05.2016 Čas: 08:18

Len tak ma zaujimalo rozlozenie jadrovych hlavici podla nosicov.

USA ponorky - Trident II - 1012 atomovych hlavic 66 % zo vsetkych
pozemne - Minuteman III - 441 hlavic 28.5 %
letectvo 5.5 %
dokopy maju 1,538 hlavic

Rusko pozemne - - 900 hlavic - 52 %
ponorky - - - 40 %
letectvo 3 %
dokopy maju mat nejakych 1750 hlavic.

To sa jedna o cisla hlavic, ktore su umietnene na nosicoch.
Zdroj je toto http://nationalinterest.org/feature/us-vs-russia-struggling-undersea-nuclear-supremacy-16116


Podla tohto http://fas.org/issues/nuclear-weapons/status-world-nuclear-forces/
Maju Americania az 1750 hlavic na nosicoch. Tam zapocitavaju do hlavic na nosicoch aj bomby, ktore su pripravene na zakladni pre strategicke bombardery.

Tu je zaujima rozpisane aj na akych nosicoch maju Rusko tie hlavice
http://www.tandfonline.com/doi/pdf/10.1080/00963402.2016.1170359

A tu mame tretie cisla
https://www.armscontrol.org/factsheets/Nuclearweaponswhohaswhat#1

K tym poctom hlavic. Tie cisla okolo 1700 hlavic su hlavice umiestnene priamo na nosicoch. Dalsie tisice su este v skladoch.

avatar
Klimesov Datum: 13.05.2016 Čas: 07:18

Oprava pokud bude zavedena do výzbroje :-)

avatar
Klimesov Datum: 13.05.2016 Čas: 07:17

Popravdě osobně si taky myslím, že vývoj téhle rakety je jen vyhazování financí a plítvání zdroji. Místo ní bych spíše investoval do bombardérů, které se dají využít i konvenčně, nebo do letadlových lodí nebo do něčeho co se prostě dá využít i v konvenčním boji a není to jen obrovská drahá, ikdyž technicky vynikající, trubka v zemi, která čeká na dotankování a odpal.
Nic jiného. Bude sloužit jen k psychologickému vydírání jiných zemí, a trochu se mi po zavedení téhle zbraně ztrácí ta Ruská rétorika, že oni se pouze brání. Tohle je jednoznačně zbraň prvního úderu.

avatar
DJW_ Datum: 13.05.2016 Čas: 02:29

Technicka poznamka: od odborneho periodika by som ocakaval presne oznacenie R-36M2 - tie su skutocne v slyzbe a su z 80-tych rokov.
Kvapalne palivo nie ke krok spat, skor zaziva renesanciu. Jednak ma vyssi impulz (vykon) ako tuhe palivo (potrebne na prekonanie ABD - vid priblizovanie sa armad nato na rusku hr , jednak moderne paliva uz mozno skladovat mesiace v nadrziach rakiet..

avatar
green_korytnacka Datum: 12.05.2016 Čas: 21:20

tiez sa obavam nahodneho ci teroristickeho odpalenia rakety. pretoze staci jedna taka a do hodiny je v radioaktivnych plamenoch cela planeta.

urcite na odpalenie treba nejake bezpecnostne kody ktore pozna iba par ludi, ale i auta maju otvaranie a startovanie sifrovane a ide to obist. a iba ti co to projektovali vedia, ci je to skutocne zabezpecene komplexne, alebo staci odsrobovat kryt ovladacieho panelu a droty spojit napriamo.

avatar
asdf Datum: 12.05.2016 Čas: 20:05

Takze tie RS-28 by mali nahradzat tuto verziu rakety R-36M2 Voevoda. Tym ma koncit zivotnost podla wiki v roku 2019, Zase inde som narazil az na rok 2026.

Na wiki som nasiel aj toto

The commander of the Strategic Rocket Forces Lt. Gen. Andrei Shvaichenko announced on December 16, 2009, that Russia planned to "develop a new liquid-propellant ICBM to replace the Voyevoda (SS-18 Satan), capable of carrying 10 warheads, by 2016

avatar
Marthy Datum: 12.05.2016 Čas: 19:13

S tou "účinností" protiraketové obrany souhlasím,ale mám za to že Rusové vyvinuly tuhle novou raketu ne pro to že by se báli že nedokáže proniknout přes obranu nebo že by snad byla málo účinná,ale proto že už jsou příliš staré,končí jim technická životnost.
Jinak,zase takový prodělek to nebude,motory téhle rakety určitě využijí i ke komerčním účelům na vypouštění družic,takže minimálně část prostředků vložených do vývoje téhle rakety se vrátí :)

avatar
dusan Datum: 12.05.2016 Čas: 17:56

Zbytočne vyhodnené peniaze ...

Protirakeová obrana je stále i perspekívne zúfalo neúčinná voči hromadnému úderu i "starých" rakiet s jednou jadrovou hlavicou s klamnými cieľmi.

Povedal by som, že ak Rusko má vyhadzovať peniaze na zbrane (export len znižuje náklady, stále ide o stratový biznis pre štát, nie samozrejme pre firmy), tak na niečo čo sa dá i vyvážať. Nech skončí projekt akokoľvek technicky úspešne, pre ruský rozpočet to bude katastrofa ...

arr