Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Rumunsko posiluje zbrojní průmysl a kupuje transportéry Piranha 5

Datum přidání 16.10.2017    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Rumunské ministerstvo hospodářství a americká firma General Dynamics European Land Systems (GDELS) podepsali memorandum o porozumění. Memorandum upravuje podmínky o budoucí spolupráci, v rámci které budou v Rumunsku vyráběny obrněné transportéry (OT) Piranha 5. Bukurešť v první fázi nakoupí 227 transportérů Piranha 5.

Foto: Piranha 5 v konfiguraci obrněný transportér; větší foto / General Dynamics 

 

V minulém roce vše přitom vypadalo jinak – rumunská média přinesla informace o vývoji nového rumunského OT, který měl využívat klíčové mechanické systémy a uzly z německého vozidla Boxer od společnosti Rheinmetall. Rumunské ministerstvo obrany v té době projevilo zájem až o 1500 vozidel.

  

V červnu dokonce rumunská společnost Moreni (UAM) založila s Rheinmetallem společný podnik a dohodla se na vývoji nového OT Agilis 8×8. „Agilis nezemřel, právě naopak. Jsme v poměrně pokročilé fázi," dementoval Thorsten Heinzen, generální ředitel firmy Rheinmetall, zvěsti o krachu německo-rumunské spolupráce v souvislosti s nákupem vozidel Piranha.

 

Prototyp Agilis 8×8 má vzniknout v roce 2020 a Rheinmetall plánuje rumunská vozidla Agilis výkonnostně zařadit do nabídky mezi transportéry Fuchs 6×6 a Boxer 8×8. Dodejme, že firma Moreni je největší výrobce obrněných vozidel v Rumunsku.

 

Zvěsti o konci německo-rumunské spolupráci se začaly objevovat v průběhu roku, kdy rumunská média informovala o zájmu ministerstva obrany nakoupit 94 OT Piranha pro elitní 2. pěší brigádu "Škorpion" ( 2. pěší divize) z města Craiov. Brigáda již provozuje 31 OT Piranha 3C.

 

Zdá se tedy, že Rumunsko nakonec zvolilo typ Piranha 5 a rumunsko-německé vozidlo Agillis bude nabízeno především pro export.

 

"Celý rok dokončujeme smlouvu s General Dynamics o nákupu vozidel Piranha 5, které se stanou páteři rumunské armády a budou vyráběny ve Strojírenských závodech UMB v Bukurešti," uvedl ministr obrany Fifor. "Nejdůležitější ale je, že z 227 obrněných transportérů Rumunsko nakoupí prvních 30 vozidel přímo ze Švýcarska, protože tam pošleme zaměstnance ze Strojírenského závodu v Bukurešti, aby prošli školením. Od 31 vozidla bude výrobní linka umístěná ve Strojírenském závodě v Bukurešti."

 

Nyní celou spolupráci posvětilo rumunské ministerstvo hospodářství podepsáním memoranda o spolupráci. „Dokumenty podepsané ministerstvem hospodářství a General Dynamics European Systems Land jsou předzvěstí nového, dlouhodobého americko-rumunského strategického partnerství, což je v zájmu zbrojního průmyslu a rozvoje armády," uvedl Gheorghe Simon, rumunský ministr hospodářství.

 

V rámci podepsané dohody rumunská společnost UMB pošle do švýcarského podniku MOWAG 25 vedoucích pracovníků kvůli získání znalosti výroby vozidel Piranha 5. UMB se také stane subdodavatelem GDELS – převezme část výroby a montáže vozidel. V další fázi se počítá se založením společného podniku UMB a GDELS za účelem výroby minimálně 227 OT Piranha 5 pro rumunskou armádu.

 

Foto: Piranha 5 s bojovým modulem LANCE; ilustrační foto, větší foto / GDLES

 

Piranha V je kolová obrněná platforma klasického uspořádaní s motorem vpředu a zadní sklopnou rampou. Posádku tvoří tři a výsadek osm vojáků. Prázdná hmotnost je 30 t.

 

Základními verzemi je OT s dálkově ovládanou věžičkou s kulometem nebo granátometem a bojové vozidlo pěchoty (BVP) s bojovou věží (LANCE) vyzbrojenou 30mm rychlopalným kanónem. Rumunská armáda v první fázi dostane pouze OT s kulomety nebo granátomety.

 

Piranha V pohání motor o výkonu 430 kW (580 koní). Převodovka je automatická se sedmi stupněmi vpřed, jedním vzad. K dispozici je i nezávislá pomocná motorová jednotka (AUP) o výkonu 75 kW.

 

Pancéřování podle výrobce „poskytuje nejvyšší ochranu proti minám a IED." Balistická ochrana je modulární, a lze ji upravovat instalaci pancéřových plátů. Podvozek umožňuje instalaci těžkých plátů úrovně 5 podle alianční normy STANAG 4569. Pláty tedy vozidlo chrání před průbojnými náboji 25 mm nebo dělostřeleckými granáty ráže 155 mm vybuchující ve vzdálenosti 25 m.

 

Video: Prvním zákazníkem OT Piranha 5 je dánská armáda, která již získala první vozidla. / YouTube

 

Rumunsko hledá nový OT kvůli potřebě nahradit vozidla TAB, která jsou licencovanou variantou sovětské BTR. Rumunská armáda pro transport vojáků používá především 401 obrněných transportérů 4×4 TABC-79. Jedná se v podstatě o jednoduší verzí rumunského transportéru 8×8 TAB-71 - ten je odvozen od sovětského BTR-60. V rumunské armádě slouží na 387 vozidel TAB-71.

 

Třetím nejpočetnějším obrněným transportérem je TAB-77 (161 ks) konstrukčně vycházející ze sovětského BTR-70. V rumunské armádě slouží i 69 relativně moderních kolových transportérů TAB B33 Zimbru (BTR-80). Nejmodernějším kolovým transportérem ve výzbroji je ale švýcarská Piranha IIIC (31 ks).

 

Rumunská armáda tak má značnou paletu obrněných vozidel, které jsou však nejen zastaralá, ale kladou i velké nároky na logistiku, servis a údržbu. Rumunská armáda proto plánuje nakoupit na 1500 nových kolových obrněných vozidel - ty nahradí nejen transportéry řady TAB, ale i pásové transportéry MTLB a částečně možná i pásová bojová vozidla pěchoty MLVM a MLI-84.

 

Rumunsko v současné době provádí rozsáhlý plán modernizace ozbrojených sil. To bylo možné zejména zvýšením výdajů na obranu z 1,3 % HDP v roce 2013 na nejméně 2 % HDP v letošním roce, v souladu s požadavky NATO. Díky tomu se Bukurešť rozhodla mimo jiné získat americké systémy protivzdušné obrany Patriot a raketomety HIMARS. V obou případech s prodejem souhlasilo ministerstvo zahraničí USA.

 

Zdroj: Defence24

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 19.10.2017 Čas: 06:46

Spousta Čechů ohrnuje nos na Rumunama a říká jim cigoši. Je to smutné, ale je to tak. A pak se divíme, že na nás spousta "zápaďáků" kouká stejným způsobem...

avatar
alexa123 Datum: 19.10.2017 Čas: 06:13

...ohrnujeme nos nad "cigošama",

http://zpravy.e15.cz/zahranicni/ekonomika/rumunska-ekonomika-je-na-vzestupu-zeme-se-stava-bastou-modernich-technologii-1338700

avatar
Rase Datum: 18.10.2017 Čas: 18:43

Tak jako je dohodnuta spolupráce mezi AČR a Bundeswehrem, byly podepsány obdobné dohody i mezi Německem a Rumunskem. Německo počítá se spoluprací své divize rychlého nasazení s rumunskou 81. mechanizovanou brigádou. Rumunsko tak sice nakupuje hromadu zbraní v USA, ale zároveň navazuje zajímavé vazby s německem. Pokud se podaří rozjet výrobu vozidla AGILIS v Rumunsku, bude to velice zajímavé pro oba podniky (UAM a Rheinmetall) a pracovních příležitostí není na Balkáně nikdy dost. Rheinmetallu se zase hodí mít v portfóliu levný kolový obrněnec. Ono i na Balkáně je velký zájem o moderní Západní techniku, ale na tu pořádnou nejsou finance - většinou tak mají jen modernizované, ex-sovětské kousky.
Vozidla Piranha V byla v polovině roku předváděna i v Bulharsku

avatar
cejkis Datum: 17.10.2017 Čas: 21:33

Ještě, aby v Rumunsku zvítězil tamní kapitál spojený s Němci nad americkou společností General Dynamics. To jste snad nikdo nemohli čekat....

Pokud by jste chtěli koukat na nákupy nejen Rumunska v souvislostech, doporučuji shlédnout toto video.

https://www.youtube.com/watch?v=FiiIlOkL7TE

avatar
Superme Datum: 17.10.2017 Čas: 19:37

RiMr71 - Říct Rumunům "cigoši" může jenom hlupák... to by se mohlo říkat polovině Východní Evropy "cigoši"...

avatar
GAVL Datum: 17.10.2017 Čas: 16:29

Vzhledem k tomu, jak se prodávají Dacie v Evropě , tak tohle bude další pecka.

avatar
Rase Datum: 17.10.2017 Čas: 14:52

Pokud nakoupí 1500 vozidel Piranha V, byl by to nářez. Loni Dáni zaplatili za 309 vozidel (rovněž jen OT) 600 mil. dolarů. Tedy by to vyšlo na nějakých 2 912 mil. dolarů - 64 miliard Kč. Náklady na vytvoření výrobní linky by se kompenzovaly levnější pracovní silou v Rumunsku. Rozhodně to není nijak závratná cena. KBVP s věží Lance by byla násobně dražší, tak těch pořídí nejspíš jen pár desítek, ale i tak by to byla slušná síla. Rumunskou armádu by to dostalo na moderní úroveň a jednalo by se o zajímavý impulz pro tamní zbrojovky. Pokud jde o spolupráci s Rheinmetallem, tak aby to nedopadlo brzo tak, že Rumunsko bude chrlit kolové transportéry jak pro sebe, tak i pro chudé státy mimo Evropu (které nenakupují od Číny nebo Ruska). Vidím v tom konkurenci pro BTR-4, Pandur a Rosomak.

avatar
RiMr71 Datum: 17.10.2017 Čas: 14:02

...ohrnujeme nos nad "cigošama", ale oproti tomu našemu Agroferstánu...

avatar
Rase Datum: 17.10.2017 Čas: 13:13

Takhle vypadá ten rumunsko-německý Agilis:

https://static.rumaniamilitary.ro/wp-content/uploads/2017/05/Agilis-8x8.jpg

arr