Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Ruská armáda cvičí v Kaliningradské oblasti

Datum přidání 17.05.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 10 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruská armáda nacvičuje obranu Kaliningradské oblasti. Na 300 ruských vojáků z Baltské flotily se vylodilo v ruské exklávě, aby odrazilo útok hypotetického protivníka. Informaci o cvičení přinesla ruská tisková agentura RIA Novosti.

Foto: Těžké výsadkové vznášedlo Mordovija dopravilo na břeh ruské vojáky a techniku. Cvičení Západ 2009; ilustrační foto / Prezidentská kancelář Ruska

Foto: Těžké výsadkové vznášedlo Mordovija v akci. Cvičení Západ 2009; ilustrační foto / Prezidentská kancelář Ruska

 

Kaliningradská oblast je malé ruské území o rozloze 15 100 km2 s necelým milionem obyvatel. V hlavním městě Kalinigradu má domovský přístav ruská Baltská flotila. Za zmínku jistě stojí, že Kalinigrad založil v 13. století český král Přemysl Otakar II.

 

Malé ruské území je uzavřeno mezi Litvou, Polskem a Baltským mořem. Z pohledu mezinárodního práva se jedna o exklávu -  část území státu, které je zcela odděleno od zbývajícího území domovského státu.

 

Jedna se o území strategického významu, z kterého lze kontrolovat celou oblast Baltského moře. Rusové zde mají (či měli) rozmístěny střely země-země Iskander-M s doletem 400 km (některé zdroje hovoří až o 500 km).

 

V Kaliningradské oblasti do roku 2018 spustí provoz také nová jaderná elektrárna. Ruská firma Rosenergoatom chce dodávat elektrickou energii z elektrárny i do okolních zemí. Avšak okolní státy neprojevují zájem zvýšit energetickou závislost na Rusku.

 

Video: Cvičení Západ 2013. / YouTube

 

Ruská armáda pravidelně cvičí ochranu svého malého odloučeného území. Velké cvičení Západ 2013 proběhlo v záři 2013. Ruská vojska trénovala v Kaliningradské oblasti také před měsícem. Nejnovější vojenské cvičení probíhá nyní.

 

„Cvičíme mise na potlačení opevněných pobřežních pozic hypotetické agresora za použití námořních zbraní, vylodění na členitém pobřeží, stejně jako bojové taktiky s obojživelnými útočnými jednotkami," cituje RIA Novosti tiskové prohlášení Baltské flotily.

 

Při posledním cvičení vyloďující se vojáky podporovalo 20 obrněných vozidel. Vojáky a vozidla na loď dopravilo několik výsadkových člunů, včetně obřího výsadkového vznášedla Mordovija třídy Zubr.

 

V ruském námořnictvu slouží dvojice vznášedel třídy Zubr, které dokáží přepravovat 130 tun nákladu maximální rychlostí 113 km/h. Kanónová a raketová výzbroj vznášedla dokáže také účinně podporovat vyloďující se vojáky.

 

Zdroj: RIA Novosti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
liberal shark Datum: 23.05.2014 Čas: 12:43

to: Jan Grohmann

V rozhovoru s ředitelem BAES se v podstatě říká, že o další stavbě Baltijské JE vlastně nikdo nic neví. Projekty menších reaktorů nejsou k dispozici.

http://www.atominfo.ru/newsh/o0764.htm

avatar
semtam Datum: 18.05.2014 Čas: 11:41

Jinak, co se týče našeho členství v Nato, tak je dobrý smysl kolektivní obrany i když má své limity. Bohužel my ho vnímáme špatně, když pomalu armádu fakticky rušíme. Paradoxně, se nám jednou členství může vymstít. Když někdy v budoucnu vznikne ohrožení našeho státu a vycítíme zapotřebí mít sílu pro případný odraz nepřátelských sil, či aspoň pro jejich zastrašení, tak vytvářet zrušené druhy vojsk na zelené louce je pozdě. Ovšem za to nemůže Nato, za to si můžem my.

avatar
semtam Datum: 18.05.2014 Čas: 11:24

Tak pokud se nemýlím, tak obdobná cvičení se provádí snad každoročně. Teď možná byly jen posunuty termíny. V Estonsku probíhá cvičení Nato, za účasti 6000 mužů, z toho US army 600. Dále jsou tam převážně jednotky z pobaltských zemí a zbytek z ostatních zemí Nato (my ne). I když tato cvičení se vedou kvůli Ukrajině, tak naštěstí jsou v únosném měřítku. Jak i ze článku je vidět, tak rusové by radši do pobaltských zemí expandovali s energetikou než s armádou :-)

avatar
shal Datum: 18.05.2014 Čas: 01:58

nevertemediam: Tak za to jsem sakra rád, že jsme v NATO.

avatar
pepe420 Datum: 17.05.2014 Čas: 17:44

Ještě, že jsme v NATO, je dobré, že aliance pořádá manévry v Estonsku, aspoň Rusové vidí, že se jich nebojíme.

avatar
liberal shark Datum: 17.05.2014 Čas: 16:21

to : Jan Grohmann
Tak to bude problém. Rosatom to samozřejmě nikde neinzeroval. Byla zpráva na nějakém webu ruských "atomščikov" ve smyslu, že se odtud stahují kapacity i peníze. Baltijskaja je rozestavěná (stavební část), má dokonce předběžnou bezpečnostní zprávu, napsanou ve formátu US NRC :-), ale její osud je daleko ve hvězdách kvůli chybějícímu vyvedení výkonu a neexistující poptávce v regionu.

avatar
Jan Grohmann Datum: 17.05.2014 Čas: 15:45

Pro liberal - máte nějaký odkaz? Oproti původním plánům má mít elektrárna menší reaktory, ale nenašel jsem zmínku, že má být zastavena. Už jen proto, že elektrárna je už z velké části rozestavěná.

avatar
liberal shark Datum: 17.05.2014 Čas: 14:48

Žádná jaderná elektrárna v Královci nebude. Stavba Baltijské AES, která měla mít dva bloky MIR-1200 a sloužit mimo jiné i jako referenční blok pro Temelín 3,4, byla zastavena pro nedostatek zájmu sousedních států odebírat elektřinu z Královce.

avatar
Nemo Datum: 17.05.2014 Čas: 13:10

Docela mě zaujala formulace "okolní státy neprojevují zájem o zvyšování energetické závislosti na Rusku". Oni ale neusilují o vyvolání závislosti nýbrž o větší hospodářskou provázanost - pak sankce či schválnosti z jedné či druhé strany se vždy obrátí proti svému tvůrci a tudíž to evropskou bezpečnost naopak posiluje. Navíc se tato elektrárna může stát prvkem stabilizujícím en. soustavy na které se připojuje hodně nestabilních "zelených" zdrojů. A hlavně tato propojení jsou brzdou horkým ideologickým hlavám které efektivně blokují v provádění hloupých hurá akcí.

avatar
nevertemediam Datum: 17.05.2014 Čas: 12:29

Pekne cvicenie aj clanok, ale co uz, sme v NATO a z rozhodnutia politikov musia byt rusi nasimi nepriatelmi

arr