Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Ruská armáda koupí bojová vozidla BMPT Terminátor

Datum přidání 19.06.2017    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 39 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruská firma UralVagonZavod (UVZ) se připravuje na zahájení sériové výroby bojového vozidla podpory tanků BMPT (Bojevaja Mašina Podděržki Tankov) Terminátor. V současné době se s vozidlem ve firmě seznamují první ruští vojáci.

Foto: Ruská armáda získá BMPT Terminátor v podobné konfiguraci, jako Kazachstán; větší fotoPublic domain

 

BMPT Terminátor je na první pohled velice působivé, ale rovněž velice kontroverzní vozidlo. Počátky vozidla lze dohledat na konec minulého století. Tehdy ruská armáda, na základě zkušeností z bojů v Čečensku, poprvé vznesla požadavek na stroj, který ochrání hlavní bojové tanky před nepřátelskou pěchotou vybavenou přenosnými protitankovými zbraněmi.

 

Varianta BMPT z roku 2002 již prakticky odpovídala sériovému standardu (kromě podvozku). Základem vozidla byl upravený podvozek tanku T-72B se zvýšenou korbou, na níž byla umístěná zbraňová stanice.

 

Zbraňová stanice BMPT byla osazená dvojicí 30mm kanónů 2A42, kulometem PKTM ráže 7,62 mm a protitankovými řízenými střelami (PTŘS) Ataka. Arzenál BMPT doplňovaly dva 30mm granátomety AG-17D v čelních rozích korby, které obsluhují dva speciálně k tomu určení členové pětičlenné osádky.

 

V roce 2006 skončily státní zkoušky a vozidlo bylo doporučeno pro sériovou výrobu - ta se měla rozběhnout v roce 2010. Avšak i když firma UVZ, v očekávání sériové výroby pro ruskou armádu, již investovala do výrobní linky, tehdejší ministr obrany Anatolij Serdjukov program ukončil.

 

Oficiálním důvodem měla být zastaralost podvozkové platformy vycházející z tanku T-90A a také předimenzovaná, špatně řešená a komplikovaná výzbroj. Například granátometům v čele korby byl vyčítán malý rozsah náměru a odměru - granátomety navíc navyšují počet členů posádky o dva.  

 

Kritika směřovala i na dvojici 30mm automatických kanónů 2A42, kdy jeden používal munici proti “měkkým” cílům a druhý proti obrněným vozidlům. Přitom moderní kanóny mají zásobování ze dvou zásobníků s rychlou a automatickou volbou příslušné munice. Další výtky směřovaly na nízkou přenosnost kanónů 2A42, což snižovalo efektivní dostřel.

 

Kolem vozidla navíc existuje "mrtvá zóna" o poloměru 35 m, kde žádná ze zbraní nedokázala střílet. Také střely PTŘS Ataka byly v nepancéřovaných tubusech, což činilo celý system značně zranitelný.

 

Armáda Ruské federace se tedy rozhodla sériová vozidla BMPT neodebrat, ač zaplatila náklady na jeho vývoj. Podle webu BMPD Journal, neoficiálního blogu moskevského Centra pro analýzu strategií a technologii (CAST), však ruská armáda nakonec přeci jen vozidla BMPT Terminátor odebere.

 

Důvodem jsou zkušenosti z nasazení ruských pozemních sil v syrské válce, kde právě mobilní protitankové týmy povstalců s reaktivními granátomety a PTŘS způsobují syrským obrněným jednotkám těžké ztráty. První BMPT mají dorazit k elitní 2. gardové motostřelecké tamanské divizi v roce 2018 a následně být odeslány do Sýrie.

 

Video: BMPT Terminátor v akci. / YouTube

 

Konfigurace vozidel BMPT Terminátor pro ruskou armádu má odpovídat vozidlům, které v letech 2011 až 2013 nakoupil Kazachstán. Právě Kazachstán je jediným uživatelem BMPT Terminátor. Tato varianta prošla totiž státními zkouškami a k dispozici je veškerá projektová dokumentace. Ruská armáda údajně odebre celkově deset kusů vozidel.

 

Posádku BMPT Terminátor (ve verzi pro ruskou armádu) tvoří pět osob a vůz je vybaven dvojicí 30mm automatických kanónů 2A42, 7,62mm kulometem PKT, 4 PTŘS Ataka-T (s pancéřovou ochranou) a dvojicí 30mm granátometů AG-17D.

 

Kanón 2A42 má dvě kadence - nízkou 180 až 240 ran/min a vysokou 550 až 800 ran/min. Efektivní dostřel je 2000 m. Vozidlo pojme 850 nábojů ráže 30 mm, z nichž polovina je tříštivo-trhavá (proti živé síle) a polovina podkaliberní (proti obrněným cílům).

 

PTŘS Ataka-T používá poloautomatické navádění - střelec tedy musí až do zásahu udržovat cíl v zaměřovači. Dostřel raket systému Akata-T je téměř 6000 m. Bojová hlavice raket je buď kumulativní (průraznost 800 mm válcované oceli RHAe) nebo termobarická proti živé síle. Dvojice granátometů má celkovou zásobu 600 ks munice.

 

Dlužno dodat, že UVZ nabízí i moderní a levnější verzi BMPT-72 „Terminator 2, která postrádá nejvíce kritizované čelní granátomety, takže stroj má pouze tříčlennou posádku. Vozidlo může být také vybaveno bloky dynamické ochrany Relikt. BMPT-72 je však soukromým projektem UVZ a zatím neprošlo státními zkouškami - nelze jej tedy zařadit do výzbroje ruské armády a spustit sériovou výrobu.

 

Zdroj: bmpd.livejournal.com

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
pjek Datum: 27.06.2017 Čas: 19:49

Testování v Sýrii již probíhá, ideální vysoce realistické zkušební prostředí pro systém, který jistě prověří své schopnosti na zbytku teroristů, kteří ještě ze Sýrie jako chudáci uprchlíci neuprchli do Evropy, kde jsou tak nadšeně vítáni... Místo misí v rámci poněkud nekredibilní NATO by se naše vojsko mělo rychle přeorientovat na obranu vlasti před každým, kdo ji chce vykrádat a ničit po dobrém či po zlém. Přijít, vysát a po čase zahodit - také tak někdo podnikáte?

avatar
Lukyi Datum: 27.06.2017 Čas: 16:46

Tak Rusové už terminátora v Sýrii mají !!!
https://pp.userapi.com/c638622/v638622323/491f6/0noRWphmLRo.jpg

avatar
dante1 Datum: 21.06.2017 Čas: 18:01

Podle mě naprosto logický krok,ruská armáda odebere 10kusů a následně je pak ostestuje v ostrém boji a pokud se osvědčí tak se teprv případně rozjede sériová výroba s tím že nově vyrobené stroje už budou zřejmě upraveny podle zkušeností s jejich nasazením v Sýrii a navíc to bude reklama pro zahraniční zákazníky .

avatar
Arianus Datum: 21.06.2017 Čas: 16:38

RiMr71

Řekněme typická situace v Sýrii:
- jede téčko jede do hor, orat brambor
- v sutinách pár km (2-3?) opodál je skryté družstvo towkařů
- téčko vyjede kam nemá, towkaři odpálí TOW, očeše senzory téčka
- Terminator spusti varhany (aka vypali tam cely zasobnik z autokanonu, granatometu a raket), dokud ten barak kde bylo druzstvo, bude stat (ty tubusy na strely Ataka se daji vymenit za MRO-A)
- Pro jistotu tam dopadne jeste baraz z nedaleke baterie TOS-1(A)
-Prijede nakladak, odveze tecko na ostrojeni novou varkou senzoru, terminator se dojede prezbrojit.
- Posadky tecka a terminatora jdou na cigo a placat se po zadech
- A zitra nanovo.

avatar
Kozlus Datum: 21.06.2017 Čas: 15:59

Ja bych ty 30mm granatomety zase tak nezatracoval. V otevrene krajine je to sice mrtva vaha (hodne vahy), ale ve meste si urcite vyuziti najdou. Jen teda by to chtelo montaz s podstatne sirsim palebnym polem, aby mohlo platit, ze "kazdy hlida svuj sektor". Prave situacni povedomi ve meste, kde je vic oci na hlidani okoli a hlavne vic ucinnych zbrani schopnych okamzite strelby, by mohla byt velka vyhoda.

avatar
Polemik Datum: 21.06.2017 Čas: 11:42

Tí čo to vypisujete o nelogičnosti výzbroje, že by bol lepší podvozok T-15, kanon kal. 57 mm apd apd... uvedomte si, že uvedené veci nie su odskušané, zavedené, nevyrabajú sa. A asi ťažko bude niekto racionálne uvažujúci posielať takéto niečo do ostrého boja!

A nie, čakať na Terminatora-3 nemožno - predsa Rusi to potrebujú nasadiť hneď teraz, nie zajtra, popozajtra, ani o 2 roky.

Potrebovali vozidlo teraz a v modifikácii ktorá prešla vojskovými skúškami, je k nej vypracovaná výr.dokumentácia apd. Stojí to aj v článku, neviem čo je na tom nelogické.

A ďalšia vec si myslím sú aj náklady na muníciu - je zbytočné páliť na hadráka v žabkách a rozheganým Kalachom na pleci drahou programovateľnou muníciou a najlepšími PTRS, na to stačia aj tie 2 kanóny 2A42 + Ataka. Netvrdím že je to ideálna výzbroj, ale uvedomte si, že toto vozítko je de-facto unikát, 1.vé svojho druhu a nie sú zatiaľ žiadne skúsenosti ... až prax ukáže aká výzbroj je najvhodnejšia a tie poznatky potečú rovno do Terminatora-2/3 ktorý tým pádom bude už vychytanejší. A myslím že aj Rusi to takto pragmaticky berú. Takto to treba teraz brať a netreba moc meditovať a nariekať...čas ukáže.

avatar
fenri Datum: 21.06.2017 Čas: 10:09

Lorgarius: domnívám se, že přesně to samé zajímá i Rusy, proto si nechají dodat deset kousků (zdaleka ne ideálních) na zkoušky a budou si testovat různé formy nasazení.

avatar
Safi Datum: 21.06.2017 Čas: 08:59

Moc bych za to nedal, ze jde spise o "tank do mesta", kde hlavnim benefitem bude namer te tricitky. Pro mistni tankisty jsou rakety v podstate jedine ohrozeni, kteremu se mohou branit (minam ne), takze po nich patraji a T90 pokud vim nema nejak horsi senzory nez terminator, takze i pravdepodobnost odhaleni obsluhy ma vicemene stejnou a 125mm kanon bude urcite na zahaneni pesaku ve volnem terenu vhodnejsi....

avatar
Robaizz Datum: 20.06.2017 Čas: 22:03

No nevím mno... Verze s 5 člennou posádkou a granátomety je dle mého naprostý nesmysl, nemající na bojiš moc smysl. Drahá hračka pro fajnový videjka na youtube...

Smysl Terrminátora vidím v tom, že to bude silně pancéřované vozidlo (na úrovni MBT) schopné se obstojně bránit proti čemukoliv jezdícímu a které bude mít především stanici pro 2 operátory (namísto granátníků... :D ) řídící např. Uran nebo jiné bezosádkové vozítko a tím zajišťovat skupině tanků včasné odhalování pozic nepřítele.

avatar
dusan Datum: 20.06.2017 Čas: 20:54

Strikehawk

To "statické bojisko" možno existuje na mape ... v realite ide skôr o čiary dotyku, kde na mnohých miestach sú len sem tam nejaké hliadky ...a nie je problém prenikať na územie protivníka. Pre obsluhy TOW je to ideálne ... stačí sa niekde "usadiť" na okraji línie či kúsok za ňou a vzhľadom na veľký dosah číhať na cieľ.

Samozrejme, že TOW nie je všemocná zbraň ... ale faktom je, že je mimoriadne účinná a v praxi na ňu nemá sýrska armáda odpoveď .... tie rušiče síce chvíľu fungovali, ale predpokladám, že povstalci jednoducho počkajú keď nie sú zapnuté, či sú mimo .... a obmedzuje ich to minimálne ... v poslednom čase (dosť dlhom) som nevidel jediné úspešné zarušenie strely TOW.

Okrem všetkého "bežného" na zemi zničila i mnoho lietadiel na stojánke ... jeden vrtuľník Gazelle priamo vo vzduchu ....

avatar
lorgarius Datum: 20.06.2017 Čas: 20:13

dost by ma zaujmalo ake by bolo nasadnenie terminatora. bol by zamiesany k tankom a pri ich presune by patral a likvidoval mozne hrozby, alebo bude pouzivany ala "stug" na podporu pechoty.

avatar
strikehawk Datum: 20.06.2017 Čas: 17:55

RiMr71

protože IS jaksi prohrává na všech frontách tak mě nepřipadá že by byl TOW zrovna zbraní která by držela vládní vojska v šachu....

pravděpodobný scénář je že s velkou pravděpodobností díky různým "Štora" rušičům, nízké kázni a vycvičenosti u obsluh TOW apod dokážou snížit riziko prvního zásahu na přijatelnou úroveň, případně díky absenci posádky ve věži a panceřování snížit fatální následky ... v ruským pojetí bych tak odhadoval na 20-30%
Odvetná palba - na větší vzdálenost Ataka na kratší kanon + kulomet a granatomet nedává příliš šanci na únik, obzvláště při použití termobarické hlavice jim jejich Allah Akbar pěkně zhořkne...:-)

avatar
Olivav Datum: 20.06.2017 Čas: 17:53

No zdroj uvádí Terminator1 nebude to nakonec Termintor2 http://www.armyrecognition.com/russia_russian_army_light_armoured_vehicle_uk/bmpt-72_terminator_2_tank_support_armoured_fighting_vehicle_technical_data_sheet_specifications.html

To by dávalo větší smysl.

avatar
Olivav Datum: 20.06.2017 Čas: 17:43

RIMre,

ty básníku jeden :-) Možná to použijí proti sebevražedným pickupům. Nevím? Možná to má a asi bude mít senzory pro detekcí kozo...ů a možná tam lupnou něco perspektivního z T-15 na testy.

avatar
strikehawk Datum: 20.06.2017 Čas: 17:38

Obzvláště frustrující je, platné typicky pro bojiště v Sýrii, že de facto nelze zasáhnout skutečný týl a finanční infrastrukturu IS a dalších teroristů aniž by se nebombardoval a nerozpoutal konflikt se Saudskou Arabií, Katarem, Bahrajnem a dalšími, slovy Donalda Trumpa, fantastickými spojenci USA -:) což by rozpoutalo konflikt nedozírných následků.

Porazit je jistě lze ale musí se na to inteligentně, s pečlivou přípravou a odhodlaně.... s nadsázkou neplýtvat drahou GPS munici (USA přístup) kam stačí hodit ruční granát

arr