Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Ruská armáda nakupuje nové pušky Kalašnikov AK-12

Datum přidání 19.09.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 14 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruská armáda v rámci programu vojáka budoucnosti Ratnik plánuje od příštího roku začít nakupovat nové palné zbraně pro své vojáky. Ruští vojáci se mohou těšit na nové útočné pušky AK-12, odstřelovací pušky, kulomety nebo pistole.

Kalašnikov AK-12

Foto: Kalašnikov AK-12 / Koncern Kalašnikov

 

Kalašnikov AK-12 z koncernu Kalašnikov

„V roce 2014 značne ruská armáda zavádět nové útočné pušky, pistole, kulomety a odstřelovací pušky, včetně 5,45mm a 7,62mm variant útočných pušek Kalašnikov AK-12,“ řekl v pondělí pro rádio Echo Moskva místopředseda Vojensko-průmyslové komise při vládě Ruské federace Oleg Bočkarev.

 

Nový Kalašnikov AK-12 vyvíjel od roku 2011 ruský výrobce zbraní Ižmaš ve městě Iževsk. V současné době však podnik nese jméno koncern Kalašnikov, který sdružuje jak firmu Ižmaš, tak i další výrobce zbraní.

 

V novém koncernu Kalašnikov ve městě Iževsk bude koncentrován celý výrobní cyklus nové pušky AK-12 – od objednávky až po expedici. Jak u původní AK-47, kterou Michail Kalašnikov navrhl v roce 1948 právě ve městě Iževsk, má i nová AK-12 ctít nejlepší předností těchto legendárních ruských zbraní.

 

„Kvůli zvláštnostem Ruska, jeho rozloze, se mohla zbraň ocitnout jak ve čtyřicetistupňovém asijském horku, tak i ve čtyřicetistupňovém arktickém mrazu. A to v rukou velmi různých a často nezkušených vojáků. Proto byly vždy hlavními požadavky spolehlivost, jednoduchost a schopnost fungovat prakticky v jakýchkoliv podmínkách,“ říká při příležitosti zavádění pušky AK-12 do ruské armády expert na palné zbraně Maxim Popenker.

Kalašnikov AK-12

Foto: Foto: AK-12 je vyvíjená jako univerzální platforma pro více než 20 modifikací zbraní. Počítá se nejen s vojenskými a policejními modifikacemi, ale i loveckými/sportovními. / Koncern Kalašnikov

 

Podle Jeleny Filatové, tiskové mluvčí koncernu Kalašnikov, si i budoucí zbrojní projekty zachovají nejlepší vlastností zbraní Kalašnikov. „V současné době se v konstrukčním centru projektuje přes šedesát vzorů moderních střeleckých zbraní, a to jak bojových, tak i civilních,“ nastiňuje ambice koncernu Kalašnikov Filatová.

 

V současné době prochází AK-12 ověřovacími státními zkouškami. Konec zkoušek je naplánován na podzim letošního roku. Poté již nové AK-12 nebude stát nic v cestě, aby vstoupila do služeb ruské armády.

Kalašnikov AK-12 vs. krize ruského vojenského průmyslu

Otázkou však zustává, zda nová zbraň dokáže uspět i na zahraničních trzích, kde je aktivní hlavně západní konkurence. Jak uvedla ruská tisková agentura RIA Novosti, jeden z vedoucích úředníků ministerstva obrany před časem poznamenal, že ruský vojenský průmysl je zastaralý a zaostává desítky let za konkurencí.

 

Generálporučík Alexandr Ševčenko začátkem záři rovněž uvedl, že mnoho ruských zbrojních podniků není připraveno pro sériovou výrobu high-tech zbraní. Podle Ševčenka je řada ruských vojenských technologií ještě na úrovní 80. let minulého století.

 

Ostatně na zaostávání ruského vojenského průmyslu upozornil i Vladimir Putin, jenž včera navštívil koncern Kalašnikov. „Naše minulé úspěchy nejsou důvodem k tom, abychom seděli a relaxovali,“ řekl Putin během návštěvy výrobního závodu. „Musíme se neustále snažit, abychom byli na vrcholu současných požadavků.“


Putin také bez obalu dodal, že v současné době řada legendárních ruských zbraní „již není schopna uspět“ v boji s konkurencí.

Zdroj: RIA Novosti, Hlas Ruska

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
lukas.karlik.lkar@gmail.com Datum: 22.10.2013 Čas: 21:57

Veterán to píše přesně tak, jak to je a nekouká na zprávy tv NOVA!
Před nedávnem jsem měl možnost si tu naší "žijící legendu" - BREN , vzít do ruky. Do té chvíle jsem se seznámil se systémem zbraně pouze teoreticky a tak jsem si chtěl vše detailně prohlédnout v praxi...

Přítomný rotný proti rozborce nic nenamítal a ochotně mi nabídl svou instruktáž, o které jsem se domníval, že nebude třeba. Bohužel v zápětí jsem zjistil, že na obdobnou jednoduchost rozborky, jako tomu je u 58 mohu zapomenout. Ze zvyku jsem uchopil zbraň do pravé ruky a levačkou chtěl začít s rozebíráním. (u 58 to tak lze) Bohužel k mému sklamání následovala asi desetiminutová anabáze, při které jsem zbraň převracel z jednoho boku na druhý, následně postavit na hlaveň, demontovat pažbu poté zase otočit a vysunout závěr, poté položit zadní částí pouzdra závěru na stůl a demontovat plynové ústrojí, zase otočit aby vypadl píst, no když bylo vše rozebráno byl jsem složitostí rozborky znechucen. To jsem však ještě neměl za sebou opětovné složení zbraně, což bylo hotové martirium na jehož konci jsem si jen domýšlel utrpení našich vojáků, kteří budou muset tuto zdlouhavou anabázi podstupovat pravidelně. A závěr z toho je, že dám raději přednost jednoduché ikdyž morálně zastaralé kose, než této super moderní zbrani! A to mohu hovořit o zkušenosti bez možnosti střelby, vážně bych si chtěl udělat obrázek i o tom, jak spolehlivá zbraň to v praxi je...

avatar
veterán Datum: 26.09.2013 Čas: 08:35

Pro vojáka je nejdůležitější vlastnosti zbraně její SPOLEHLIVOST, jako voják v AZ mám možnost srovnání staré pušky vz.58 a Brenu. Jsem schopný se smířit s tím, že je nová zbraň o čtvrtinu těžší při slabším výkonu, že má ostré hrany, které znepříjemňují držení. Jako vojáka mě nemusí ani zajímat že jeden Bren má cenu dvacítky vz.58. Zajímá mě, jen jestli mám nástroj se kterým můžu plnit své úkoly. To mi pak připomínky o zastaralosti vz.58 připadají úplně mimo. Ano nová puška používá lehčí štřelivo, ale ta stará splnila stejný úkol s třetinou munice. V armádě je teď nový postup při nabíjení zbraně, kdy se paranoidně musíte přesvědčovat, zda v Brenu opravdu drží zásobník, zda Bren opravdu dorazil náboj do nábojové komory. Tohle jsem dle některých z Vás u zastaralé zbraně nezažil, považovalo se za standart, že zbraň funguje, pokud ne, bralo se to jako závada, nepočítalo se s ní automaticky. Ano voják musí bojovat s tím co má, nejsem akcionář CZ UB tak to vidím prostě jinak.

avatar
Serža Datum: 24.09.2013 Čas: 10:59

tak asi ne...
http://czech.ruvr.ru/2013_09_24/Ruske-ministerstvo-obrany-zamitlo-novy-samopal-Kalasnikova/

avatar
CerVus Datum: 22.09.2013 Čas: 13:43

To je ale strašně šeredný kvér. Vedle toho je i stará dobrá sa58 modelka. Úroveň dílenského zpracování je v Rusku očividně na příšerné úrovni.

avatar
Voodoo Datum: 20.09.2013 Čas: 13:34

Ale pokud je stále kvalitnější než její nástupce, tak se někde stala chyba. Navíc i vzhledem k neustále se tenčícímu rozpočtu MO by byla varianta modernizace 58 vhodnější.

Mimochodem důvod proč se USA rozhodlo ponechat si M4 byl ten, že zbraně účastnící se tendru nejsou oproti M4 natolik pokrokové, aby to stálo za nákup. U VZ58 a CZ805 to vidím naprosto stejně.

avatar
Matesaax Datum: 20.09.2013 Čas: 07:29

že byla Sa-58 kvalitní zbran neznamená,že je nutné ji mít dalších 20 let ve výzbroji.

avatar
shal Datum: 19.09.2013 Čas: 21:58

kubo4747: Pochybuju, že Michail Kalashnikov se podílí na vývoji. A ikdyby se podílel, tak to nic nemění na tom, že RUský vojenský průmysl je zastaralý a s Americkými, Německými, Izraelskými a dalšími západními zbrojovkami nemůže soupeřit.

Když budou hodně investovat, tak snad za dalších 20 let je doženou, ale nebude to přes noc.

avatar
lukas.karlik.lkar@gmail.com Datum: 19.09.2013 Čas: 21:51

Osobně si myslím, že se jedná bezpochyby o nejpovedenější pušku z řady AK. Celková koncepce je přesně to, co bych si představil pokud se řekne armádní puška... Velice se mi líbí nové ovládání režimu střelby, které bylo u starých verzí vážně neprakticky umístěno v předu... Dále stojí za zmínku oboustranná napínací páka závěru, která se posunula více dopředu, je tedy v lepším dosahu ruky, která drží předpažbí. Jak můžete vidět u verze s bubnovým zásobníkem, přibyl systém změny těžiště díky závaží, které se synchronizované s pístem pohybuje vpřed a vzad při každém výstřelu, čímž se mění těžiště zbraně a je tak ještě více utlumen zdvih a zpětný ráz zbraně. Je jasně vidět, že systém prošel spíše účelnými, než vzhledovými změnami o čemž svědčí i fakt, že se pro výrobu stále používají lisované části namísto dnes tolik oblíbených duralových... Popravdě, v čem je dural "vyspělejší", než plech, když ve finále je puška z moderních materiálů těžší a kvůli nutnosti zachování určité síly materiálu objemnější, než je tomu u morálně zastaralých zbraní?! Dále je na místě také ocenit fakt, že se zbraň standardně vyrábí ve 3 rážích a já věřím, že se v budoucnu půjde ještě dál, prakticky vzato jediným nedostatkem této nové pušky bude nejspíš jen nemoschopnost závěru zůstat v zadní poloze, když střelec vystřílí celý zásobník. Onen pověstný výstřel na prázdno by v budoucnu mohli eliminovat...

Souhlasím s Voodoo...
Je vážně s podivem, že si stále spousta lidí myslí, jak moc moderní mají Američani zbraně, přitom je to přesně tak, jak píše Voodoo... Pokud budeme chronologicky srovnávat systémy AK, 58 a M16, dojdeme k následujícímu: AK zkonstruován v roce 1947, První verze Sa vz. 58 v roce 1956 a M16 přišla na svět v roce 1957. Kam se nám vytratila ta moderna přátelé? Rozdíl v těchto zbraních je asi následující: Kalašnikov a M16 během let ve službě procházely modernizacemi a postupným vývojem. Fakt, že na samotný systém sa 58 se prakticky nesáhlo od jeho zkonstruování a že samotná puška vydržela v armádě v původním stavu až do roku 2003 svědčí o jejích kvalitách, které jsou i v současné době jak v Americe, tak v Rusku velice kladně hodnoceny. Osobně jsem měl možnost a tu čest prohlédnout a vyzkoušet celou řadu upravených pušek z dílny společnosti Gunexpert, kdy pušky od této firmy vykazují nejen precizní materiálové zpracování, ale především se zvýšily kvality zbraně a stojím si za názorem, že takto modernizovaná útočná puška Expert Assault svými vlastnostmi a parametry překonává současné nejmodernější zbraňové systémy, právě díky léty odzkoušenému systému, spolehlivost a robustnosti celé konstrukce a to vše za zlomek ceny ve srovnání s nově zavedenou CZ 805...

avatar
kubo4747 Datum: 19.09.2013 Čas: 20:19

Poryv: Michail Kalashnikov dobre vie čo robí....

avatar
Poryv Datum: 19.09.2013 Čas: 20:09

Určitě to má smysl tenhle nákup? Oproti AK47&74 to má navíc lišty a o něco vyšší přesnost. Vypadá to, že je to opět vyráběno z lisovaných plechů, nejspíš moderní plasty nemají rusové zvládnuty a jsou si toho vědomy. Pokračovat ve vývoji nových materiálů a modernizace výroby by bylo pro budoucnost jejich výroby lepší volba.

avatar
Voodoo Datum: 19.09.2013 Čas: 19:37

Nevidím důvod, proč když je to perspektivní např. v USA, kde se taktéž pracuje s prakticky stejně zastaralým zbraňovým systémem, to nemohlo fungovat i u nás. Není to tak dlouho, co se zde objevil článek o tendru na novou útočnou pušku ozbrojených složek USA. Výsledkem je, že se tendr nakonec zrušil a rozhodlo se ponechat si M4 a ty pouze dál modernizovat. My jsme akorát zase potřebovali objevit "ameriku" a namazat pár kapes.

Navíc, nějak nevidím v čem je CZ 805 oproti 58 tak pokroková, pořád se jedná o zbraň použivající nábojnicové střelivo nijak převratných ráží, pořád se jedná o zbraň fungující na stejném principu. Jediný rozdíl je v možnosti osazení zbraně doplňky, ale to v případě 58 řeší "pár railů" za třetinovou cenu. Doporučuju navštívit tyhle stránky:

www.sa58.cz

Nemluvě o tom, že co se spolehlivosti a odolnosti týče, tak CZ 805 kvalit 58 nedosahuje. CZ 805 možná jednou bude dobrou zbraní, ale za ty peníze, které to bude stát nás všechny, to opravdu nestojí.

avatar
Matesaax Datum: 19.09.2013 Čas: 18:46

Pro Českou zbrojovku by nebylo do budoucna moc perspektivní místo vývoje nových zbraní se jen vrtat ve staré Sa-58,která sebevíc vylepšená bude pořád poměrně zastaralá zbran.

avatar
Voodoo Datum: 19.09.2013 Čas: 17:14

Škoda, že se Česká Zbrojovka ve spolupráci s AČR nevydala podobnou cestou modernizace VZ58 místo vývoje předraženýho bazmeku CZ 805 Bren. V zásadě ani nebylo třeba cokoliv vyvíjet a stačilo nakoupit modernizační sety od GunExpertu.

avatar
kubo4747 Datum: 19.09.2013 Čas: 16:19

Že by Rusi konečne dostali nástupcu za Ak-47 a Ak-74? No, ale vyzerá to tak, že by sa mohol stať slávny ako Ak-47

arr