Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Pozemní technika

Ruská armáda testuje výsadková vozidla BMD-4M

Datum přidání 10.07.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruská vzdušná výsadková vojska (VDV) testují 8 obrněných pásových vozidel BMD-4M (Bojevaja Mašina Desanta 4M). Jedná se o nejnovější verzi výsadkového vozidla BMD-4. Modernizovaná verze BMD-4M odstraňuje kritizovanou nízkou bojovou hodnotu původního modelu.

Foto: BMD-4M /  Kurganský strojírenský závod

Foto: BMD-4M /  Kurganský strojírenský závod

 

Ruská výsadková vojska mají ve výzbroji kolem 1800 bojových vozidel, většinou starších BMD-1 (od 1969) a BMD-2 (1985). Výsadkáři také používají 123 vozidel BMD-3 (1990).

 

Nejnovějším bojovým vozidlem ruských výsadkových vojsk je model BMD-4. Vývoj začal v roce 1997 a první vozidlo se dostalo k výsadkářům v roce 2004. Vyrobeno bylo ale pouze 60 kusů.

 

V průběhu posledního roku se navíc objevily informace, že vozidla BMD-4 výsadkáři vyřadí z výzbroje. Důvodem je skutečnost, že oproti BMD-1/2, a zejména proti jejím modernizovaným verzím, BMD-4 nepřináší žádné podstatné bojové výhody.

 

Video: BMD-4M / YouTube

 

V roce 2008, z důvodu kritiky modelu BMD-4, představil Kurganský strojírenský závod hloubkově modernizovanou verzi BMD-4, označovanou jako BMD-4M. Oproti svému předchůdci má především o něco menší hmotnost, výkonnější motor a uveze více výsadkářů.

 

Posádku vozidla BMD-4M tvoří řidič a velitel. V zadní částí je místo pro 6 výsadkářů. Původní BMD-4 dokázal přepravit jen 5 výsadkářů.

 

BMD-4M získal nový trup z lehkých slitin o nízké hmotnosti umožňující plavbu a hlavně výsadek na padáku. Upravený trup také zlepšil nautické schopnosti vozidla. Rychlost plavby ve vodě je 10 km/h.

 

Pohonná soustava je převzatá z vozidla BMD-3, což snižuje nároky na servis a logistiku. Dieselový motor UTD-9 o výkon u 367 kW (500 koní) má o 36 kW větší výkon než původní verze. Vozidlo díky výkonnějšímu motoru, nižší hmotnosti 13,5 t (BMD-4 13,6 t) a upravenému podvozku získalo lepší jízdní vlastnosti, ovladatelnost a jízdní parametry. Maximální rychlost je téměř 70 km/h.

 

Video: Výsadek BMD-4M / YouTube

 

Impozantní výzbroj BMD-4M převzal po svém předchůdci. Ve věži Bachča-U je koaxiálně vedle sebe umístěn 100mm kanon, 30mm rychlopalný kanon a 7,62mm kulomet. BMD-4M dokáže také odpalovat protitankové řízené střely Konkurs nebo Arkan.

 

Původní plán počítal s nákup 1000 vozidel BMD-4M do roku 2020. Avšak ani BMD-4M se nevyhnula kritika. V roce 2012 tehdejší náměstek ministra obrany Alexander Sukhorukov odmítl zařadit BMD-4M do výzbroje výsadkových vojsk kvůli jeho údajně slabé protiminové ochraně.

 

Nicméně v důsledku tlaku výsadkářů a zejména jejich velitele Vladimíra Šamanova, ministerstvo obrany v roce 2013 objednalo 10 vozidel BMD-4M. Testování vozidel ukazuje, že BMD-4M se vrací do přízně zainteresovaných a brzy můžeme čekat rozjetí sériové výroby.

Zdroj: Defence24, Global Security

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr