Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Ruská armáda získá 70 tanků T-14 do konce roku 2019

Datum přidání 12.09.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 29 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Podle ruské tiskové agentury TASS ruská armáda získá do konce roku 2019 pouze 70 tanků T-14 Armata. Firma UralVagonZavod (UVZ), výrobce tanků Armata, přitom mluvil před několika lety o dodávce 2300 tanků T-14 do roku 2020.

T-14

Foto: T-14 Armata; větší foto /  Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 4.0


Hrátky s čísly

V roce 2013 vedení firmy UVZ předpovědělo zahájení sériové výroby T-14 na rok 2015. Do roku 2020 pak měla ruská armáda podle vedení firmy obdržet 2300 tanků. Naopak ve stejném roce ruské ministerstvo obrany předpovědělo zahájení státních zkoušek T-14 v roce 2014.

 

Jaké jsou nejnovější plány? V dubnu letošního roku náměstek generálního ředitele UVZ Vjačeslav Chalitov oznámil, že první várku 100 tanků T-14 ruská armáda obdrží mezi roky 2017 a 2018.


Podle agentury RIA Novosti, která citovala náčelníka Hlavní správy obrněné techniky ruského ministerstva obrany generálporučíka Alexandra Ševčenka, budou státní zkoušky tanku T-14 ukončeny v roce 2017.


“Byla zakoupena pilotní várka T-14 Armata, kterou jsme viděli v průvodu (na Rudém náměstí v roce 2015 - pozn. red.). Tanky procházejí zkušebním provozem u tankových jednotek ruské armády. Vojenští odborníci tank studují u vojenských jednotek, které tanky testují v polních podmínkách a vše, co není v souladu, je okamžitě oznámeno konstrukční kanceláři nebo továrně. Státní zkoušky budou dokončeny příští rok a následně budou tanky zavedeny do provozu,” uvedl před několika dny Ševčenko.


Co je hromadná výroba?

UVZ neustále mluví o připravenosti zahájení sériové výroby. Není na škodu si připomenout, co vlastně seriová, nebo také hromadná či masová výroba ve skutečnosti znamená.


Wikipedie nám říká:”Sériová výroba nebo také masová výroba je výroba velkého množství stejných produktů s použitím zaměnitelných standardizovaných součástek a dílů (též zvaných modulů). Významným způsobem se zapojují moderní technologie, automaty, roboty, montážní linky. Vyžaduje velmi přesné řízení a plánování výroby včetně navazující logistiky, toto je dnes velmi často zajišťováno pomocí počítačů a specializovaného software.”


Tank T-14 Armata, jako každý jiný moderní tank, je nesmírně komplexní zbraňový systém s velkým počtem složitých dílů. Připravit vhodnou technologii sériové výroby je nesmírně složité, a především drahé - je třeba propojeně zapojit velký počet výrobních zařízení, vybudovat montážní linky, vyvinout přípravky a obslužné mechanismy, vyškolit pracovníky, zajistit dodávky součástek a polotovarů od subdodavatelů, zajistit kontrolu kvality výroby, atd. atd.


Otázkou je, jak má firma UVZ zvládnutou výrobu a kolik tanků T-14 je schopna ročně vyrábět a podporovat v provozu (dodávkami náhradních dílů) a zda výrobu několika desítek tanků ročně lze označit jako "hromadnou výrobu". Připomeňme, že mezi roky 1974 až 1990 UVZ vyrobil 20 544 tanků T-72, tj. průměrně 1284 tanků ročně. Samozřejmě lze vyrábět moderní tanky T-14 tzv. “na koleně”, ale v takovém případě je jednotková cena velmi drahá a výroba velmi pomala.


Příkladem nezvládnuté hromadné výroby je ukrajinský tank T-84 “Oplot-M”. V roce 2011 Thajsko podepsalo smlouvu na dodávku 49 tanků Oplot-M. Až v roce 2014 Ukrajina poslala do Thajska prvních pět T-84 a na začátku roku 2015 dalších pět tanků.


Rychlost výroby a dodávek T-84 Oplot je tristní a navíc není jisté, kdy Thajsko dostane další tanky. Je však pravdou, že podle ukrajinské strany se dodávka zdržela kvůli konfliktu na východě Ukrajiny. 


Dříve vedení ukrajinského státního konsorcia Ukroboronprom, pod kterou patří firma Malyšev, mluvilo o rychlosti výroby až 40 tanků Oplot-M ročně, s cílem zvednout výrobu na 100 až 120 tanků ročně. Nyní ale vedení připouští výrobní tempo pouze 20 tanků Oplot-M ročně.


Kdy ruská armáda získá tanky T-14?

Jak je to tedy s výrobou tanků T-14 Armata? Podle ruské tiskové agentury TASS ruské ministerstvo obrany podepsalo s firmou UVZ smlouvu na dodávku 70 tanků T-14 Armata do konce roku 2019.


"Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu v hodnotě několik miliard rublů pro výrobu první výrobní šarže tanků, v počtu 70 jednotek do konce roku 2019,” citovala agentura TASS nejmenovaný zdroj z ruského vojenského průmyslu.


Podle téhož zdroje sériová výroba probíhá od letošního roku. První tanky zamíří k 1. gardové tankové armádě na západě země. Rozpor mezi 100 tanky, o kterých mluvil Chalitov je zřejmě dan tím, že ruská armáda má k dispozici cca 30 testovacích prototypů T-14 (některé zdroje mluví o 20 prototypech).


Vtírá se otázka, zda počet 70 tanků odráží možnosti hromadné výroby firmy UVZ, nebo ekonomickou situaci Ruska. 

 

Je také jednoduše možné, že oproti mediálním chválozpěvům UVZ, jde prostě o přirozený vývoj zavádění nového složitého zbraňového systému do výzbroje. Podle anglosaské terminologie je nákup prvních 70 tanků jednoduše počáteční malosériovou výrobou LRIP (Low-Rate Initial Production).


Zákazník (v našem případě ruská armáda) na malém vzorku počáteční produkce LRIP v reálu otestuje, zda zboží (T-14) odpovídá dohodnutým technickým parametrům (např. životnost, poruchovost, atd).

 

Naopak výrobce v rámci LRIP zdokonaluje technologii výroby a připravuje se na masovou výrobu. LRIP je jednoduše přechodnou fázi, od většinou ručně vyráběných prototypů k masové výrobě.

 

V současné době je firma UVZ pravděpodobně schopná vyrábět max několik desítek tanků T-14 ročně. Pro potřeby přezbrojení ruské armády požadovaným počtem 2300 tanků T-14 (+ další stovky vozidel využívající pásovou platformu Armata) je třeba ale vyrábět stovky tanků ročně.

 

Zdroj: RIA NovostiTASS


Udělte článku metály:

Počet metálů: 2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Laci Datum: 18.09.2016 Čas: 18:25

Díky T-14 může Rusko být konečně v něčem první a originální a to tím, že může zavést světově unikátní novou kategorii tanku a to MPT - Main propaganda tank.

avatar
JiriR Datum: 16.09.2016 Čas: 22:38

Ano Carl G- 30 ks ke každému bojovemu praporu kromě 601 a vys praporu, tzn. včetně 45. a 601. Comando podpora.

avatar
Gloton Datum: 16.09.2016 Čas: 02:45

David:
vzhledem k té nové zakázce na 20 tisíc vagonů v příštích letech, se uralvagonzavod i věřitelé slušně zahojí. Na bankrotu nemá především největší věřitel zájem, na tom by prodělal ranec.
Takže do bankrotu to nepůjde, ale restrukturalizace nejspíše proběhne v režimu nucené správy¨....a spokojeni budou všichni.

avatar
David Datum: 15.09.2016 Čas: 14:09

Pro Dušan a gloton - samozřejmě, Rusko je v tomto směru poněkud jiné. Ale i v Rusku funguje vojensko-průmyslový komplex, stejně jako kdysi v Sovětském svazu, ale stejně jako v USA a dalších. Jeho jednotlivé části, tj. politická reprezentace, armáda a průmyslové podniky se navzájem potřebují, rozhodně se nechtějí zlikvidovat.
Takže podle mne dojde ke dvěma možným scénářům. Jedním bude, to, co částečně popisujete - ruská vláda bude tlačit cenu tanků dolů. (svého času obdobně V. Putin usiloval o nižší cenu ponorek 885 a 955 - a to celkem úspěšně). Současná situace jim to hodně usnadní. Ale půjde to jen do určité míry, žádná firma nebude dodávat. I když možné je, že nějakou dobu výroba bude ztrátová, ale pak si to výrobce nějak kompenzuje. Možností je celá řada.
Anebo proběhne to, co jsem již naznačil. Firma UVZ zbankrotuje. Ale fabrika jako taková fyzicky pochopitelně bude stát dále. Neperspektivní, ztrátová výroba bude zrušena. A onu výrobu tanků převezme stát - nejspíš vytvoří novou firmu, řízenou státem, resp. příslušným ministerstvem. Ale to by podle mého názoru projektu Armata jen prospělo

avatar
dusan Datum: 15.09.2016 Čas: 13:55

tom75

Porovnávajte neporovnateľné ....

Kontrola celého štátu v rátene všetkých dôležitých sektorov ekonomiky je základnou črtou dnešného Ruska ... takže by som Vám odporúčal si trochu prejsť reálie dnešného ruského režimu ...

Samozrejme to nerobí Putin osobne .... ale jeho administratíva si vie "ustrážiť" svoje zájmové sféry. Zas tých veľkých podnikov až také kvantum nie je .... a hlavne sú pod kontrolou štátu priamo, alebo cez spriaznených oligarchov. Tí "ostatní" sú už za hranicami ... meno Chodorkovský Vám hadam niečo hovorí ....

Ja tu nerozvíjam fantasmagórie ako jeden človek i keď miliardár všetko ovláda ....

avatar
tom75 Datum: 15.09.2016 Čas: 06:48

Dusan

čtenář, JirkaM

Ak sa chcete venovať komicky naivným sprisahanecký bájkami ... nájdite si na to príslušné weby ... tam ocenia vaše "objavy" ...

Pznavas svuj prispevek?
Vis ty vubec kolik je v rusku velkych podniku jak byto asi vladimir vsechno stihl a to musi jeste s husama zabit medveda a zapas v judu samozrejme vyhrat

avatar
dusan Datum: 14.09.2016 Čas: 23:28

David

Uvažuje správne ... ale v našom svete. V tom ruskom platia úplné iné pravidlá. Všetky veľké podniky sú pod kontrolou Putina a je úplne jedno či sú štátne, alebo súkromné. V Rusko sa to veľmi nerozlišuje. I formálne súkromné firmy si nedovolia urobiť nič dôležité bez požehnania Kremla. Preto nebude žiadne jednanie o cene, bude dohoda oligarchov s politikmi. A cene bude stanovená politicky.

Clanek to okomentoval celkom dobre ....

avatar
Gloton Datum: 14.09.2016 Čas: 18:25

David: hodnověrnější informace o kdejaké ruské firmě, třeba právě o Uralvagonzavodu,
těžko kde jinde najdeš, než na tom ekonomické portále mfd.ru, či jiném obdobném.
Samozřejmě není nikdy vše 100%, ale to ani informace o "západních" firmách, jak jsi napsal.
Ale když věřit nějakým informacím, tak právě takovým z takovýchto ekonomických portálů.

avatar
pjek Datum: 14.09.2016 Čas: 18:17

Čísla opticky klamou. Nelze zapomínat na průběžnou modernizaci T-90 na úroveň současné schopnosti dominance nad obdobně vybaveným protivníkem. Dále, procesy vyvolané protiruskými sankcemi stále probíhají a finanční zdroje nelze vyhazovat oknem tam, kde je strategický zájem o zdrojovou stabilitu státu. Armata jako platforma bude zařazována postupně a současně dále vyvíjena dle zkušeností z prvních bojových nasazení. Tohle je to, co zlevňuje celý proces vývoje a produkce a současně průběžně jej zefektivňuje z hlediska vojenské účinnosti.

avatar
Clanek Datum: 14.09.2016 Čas: 14:52

Vojenska technika patri k nejziskovejsim jen kdyz kupec pristoupi na cenu.
T-14 ma zatim jedineho zakaznika, Ruskou vladu, a nikde neni psano ani dano ze ta bude nakupovat za cenu, ktera bude generovat zisk. Co na tom, ze to bude spickovy produkt, kdyz vyroba bude stat treba 6mil USD / kus a Ruska vlada se rozhodne platit jen tohle, nebo jeste min za kazdy vyrobeny kus tak se zadny zisk konat nemusi. O odporovat vladni masinerii se v Rusku nevyplaci, takze to co by zapadni firmu potkalo jen tezko je v Rusku klidne mozne.
Nehlede na to ze ty prvni serie nebude jednotkova cena takhle nizka, ale klidne dvojnasobna... to teprv nemuze byt o nejakem zlepsovani ek. situace ani rec.

avatar
David Datum: 14.09.2016 Čas: 13:37

Tak samozřejmě, zprávy z Ruska je třeba brát s určitou rezervou. Je tam vidět velký vliv státní propagandy atd. Ale podobně se nadsazují i mnohé západní firmy.
A k T-14. Já myslím, že od začátku bylo jasné, že ruské plány jsou přehnané. Ale upozorňoval jsem jen na to, že výroba může nabíhat postupně.
Otázka ziskovosti - obecně vojenská technika patří k těm nejziskovějším. A Armata rozhodně nebude zadarmo. Jenže - já osobně si myslím, že ruská armáda využije současné situace k tomu, aby stlačila jednotkovou cenu. A možná to bude znít jen jako fantazie, ale moc bych se nedivil tomu, že by UVZ byla dovedena ke krachu (což do jisté míry už je), její zdravá část (tedy právě výroba tanků) by byla vyvedena a převzata státem , případně by došlo k vytvoření nové, státem řízené společnosti. Ostatně, takovéto postátňování je typické pro celou Putinovu éru

avatar
Gloton Datum: 14.09.2016 Čas: 00:38

Pro všechny, kdož chtějí informace o firmě Uralvagonzavod a vývoji jejich dluhů, případně insovlence, další výroby atd.
https://mfd.ru/news/company/view/?id=2614

A speciálně pro Jakub2: ne na "sputniku" jsem to nečetl, ale v článcích z tohoto odkazu.
Asi tě to potěší, ale extra kvůli tobě jsem se podíval na web, co je to ten stále dokola zde zmiňovaný "sputnik"......a nevím tedy, co tě na něm tak zaujalo. Mě nic :))

avatar
Kozlus Datum: 13.09.2016 Čas: 22:22

Zase neblaznete. Tak, jak popisuje clanek, se postupne prodluzuje a prodrazuje vyvoj veskere moderni vojenske techniky a stejne tak jsou media plna velkohubych prohlaseni ze vsech stran.

avatar
SeaWolf Datum: 13.09.2016 Čas: 15:23

Gloton
Než zas někoho vyzveš, aby si něco přečetl :-)

Uralvagonzavod je korporace.

Vagony která zmiňuješ vyrábí dceřiná společnost UralTrac a od té je kupuje v podstatě výhradně jiná dceřiná společnost Uralvagonzavodu a to UVZ Logistic až na cca 4% produkce která jde jinam. Tedy mateřská firma kupuje výrobky přes dceřinou společnost od jiné dceřiné společnosti :-D

Že se nejedná o nějaký krátkodobý problém je jasné z článku z roku 2009 http://archiv.ihned.cz/c1-37579490-obri-rusky-obchod-ma-potize

Vývoj Armaty neplatil Uralvagonzavod, ale Ruský stát který poskytl peníze ještě v dobách konjunktůry ( Ropa = 100USD /1bbl )

avatar
Jakub2 Datum: 13.09.2016 Čas: 15:04

Yannu: To je jen plán, který ještě projde revizemi. Další úpravy plánu budou probíhat ve stylu:
1/ dohnat a předehnat,
2/ držet krok,
3/ neztratit stopu.

Ony totiž opravdu docházejí státní rezervy - ruští důchodci letos zase nedostanou valorizaci důchodů podle inflace, ačkoliv to přikazuje ruský zákon. Nejsou prachy.

arr