Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Ruská armáda získá nové útočné zápalné zbraně

Datum přidání 21.11.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruská Vojska radiační, chemické a biologické obrany (RCHBO) získají v nejbližší době nové útočné zápalné zbraně. Informace o pořízení nových zápalných zbraní přinesl šéf ruských vojsk RCHBO generálmajor Eduard Čerkasov.

Foto: Verze TOS-1 Buratino má v hlavňovém svazku 30 raket. / Wikimedia Commons/Goodvint

Foto: TOS-1 Solncepjok má v hlavňovém svazku 24 raket. / Wikimedia Commons/Goodvint

 

Vojska radiační, chemické a biologické obrany jsou speciální jednotkou Ozbrojených sil Ruské federace. Úkolem jednotky je ochrana civilního obyvatelstva a vojenských jednotek před radiačním, chemickým a biologickým nebezpečím, a to v době míru i ve válečném stavu.


V době míru řeší vojáci jednotky také rozsáhle průmyslové havárie při kterých hrozí zasažení obyvatelstva rizikovým radiačním, chemickým nebo biologickým materiálem.


Speciálním úkolem jednotky jsou útoky zápalnými zbraněmi, včetně zápalných aerosolových (termobarické). Ve výzbroji jednotky tak najdeme těžké aerosolové útočné zbraně TOS-1 Buratino a novější TOS-1A Solncepjok umístěné na podvozku tanku T-72. Podle odhadů ruská RCHBO vlastní 15 těchto těžkých zbraní.

 

Video: TOS-1A Solncepjok v akci. / YouTube

 

TOS-1A Solncepjok má v raketometu umístěno 24 raket ráže 220 mm. Střela je vybavená 100kg termobarickou hlavicí s dostřelem 400 až 6000 metrů. Při jedné salvě se pokryje prostor o velikosti 1 km2.


Ve výzbroji jednotky najdeme také ruční termobarický ruční raketomet RPO-A "Šmel-M" ráže 90 mm, včetně původní verze RPO-A „Šmel". V ruské terminologii je RPO-A označován jako „reaktivní plamenomet".


Hmotnost zbraně je 8,8 kg, efektivní dostřel je 600 m, maximální 1700 m. Účinek termobarické hlavice je údajně srovnatelný s výbuchem dělostřeleckého granátu kalibru 155 mm.


Podle Čerkasova plánují vojska RCHBO nákup dalších zápalných zbraní. Čerkasov plán představil tiskové agentuře Sputnik International, bez uvedení bližších podrobností o počtu nebo typu pořizovaných zbraní.

 

Video: RPO-A “Šmel”, předchůdce nejnovějšího Šmel-M. / YouTube

 

„Pro budoucí použití jsme vytvořili speciální munici, která dokáže zasáhnout vysoce odolné obrané konstrukce. Brzy získají pěchotní jednotky určené k provádění zápalných útoků nové zbraně s vyšší přesností a penetrací před samotnou explozí, díky čemuž mohou ničit opevněná stanoviště, obrněnou techniku a personál v zákopech," říká Čerkasov.


Např. TOS-1A Solncepjok se používá k prorážení těžkých obranných linií (bunkry, zákopy, kulometná hnízda) protivníka. Po samotném útoku pak nasleduje útok tanků a pěchoty.


Podle Čerkasova účinnost zápalných zbraní značně vzrostla a mají destruktivní účinek na protivníka na krátkou vzdálenost. „Zápalné zbraně jsou velmi účinné v boji na blízko a nejsou jen fyzicky destruktivní, ale mají i psychologický efekt na nepřítele," říká šéf ruských RCHBO.


Zdroj: Sputnik International

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Nikdo Datum: 22.11.2014 Čas: 07:40

jedna se o TOS-1A

avatar
sokol.vojtech@gmail.com Datum: 21.11.2014 Čas: 14:56

chybka u popisu prvniho obrazku - TOS-1 nema 30 ale 24 raket

arr