Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Ruská jaderná ponorka Kazaň třídy Jaseň spuštěna na vodu

Datum přidání 13.04.2017    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 28 komentářů    autor autor: Michael Myklín

Ponorka Kazaň třídy Jaseň (projekt 885M) byla po 8 letech stavby spuštěna na vodu. Víceúčelové útočné ponorky na jaderný pohon třídy Jasaň vynikají tichým provozem a rozsáhlou výzbrojí skládající se ze střel s plochou dráhou letu a torpéd.

Foto: Ponorka Kazaň v suchem doku. / Sergej Mamontov / TASS

 

Ničitel lodí i základen

K-561 Kazaň se vyznačuje pláštěm z nízkomagnetické oceli a rychlostí pod vodou až 35 uzlů (65 km/h).


Ponorka disponuje vysokou mírou automatizace a díky tomu k obsluze stačí 90 námořníků. Pro srovnání, podobné americké ponorky třídy Virginia mají posádku 135 námořníků.

 

Kromě 10 torpédometů (8x 650 mm a 2x 533 mm) má Kazaň k dispozici 8 vertikálních sil, které mohou být použity proti hladinovým i pozemním cílům. Jde například o střelu 3M-54 Kalibr s dosahem až 2000 km nebo protilodní střelu P-800 Oniks s uváděným dosahem 600 km.

 

Konstrukce prvního zástupce třídy Jaseň, ponorky Severodvinsk, začala v loděnicích Sevmaš již v roce 1993, ale kvůli kombinaci technických a finančních důvodů byla na vodu spuštěna až v roce 2010. Do služby vstoupila o 4 roky později. Všechny další ponorky vyrobené po Severodvinsku mají označení 885M a budou oproti původním návrhům výrazně modernizovány.

 

Na rozdíl od Severodvinsku by Kazaň (a všechny následující ponorky stejné třídy) měla být vybavena moderním jaderným reaktorem 4. generace KTP-6-185SP s výkonem 200 MW. Ten se proti svým starším protějškům (OK-650V na Severodvinsku) vyznačuje mnohem nižší úrovní hluku a vyšší energetickou efektivitou.

 

V pořadí třetí ponorka Novosibirsk navíc dostane nejnovější sonarový systém, který bude moci nepřátelská plavidla odhalovat při mnohem vyšší vlastní rychlosti, než tomu bylo u předešlých ponorek.

 

Video: Slavnostní spuštění ponorky Kazaň na vodu. / YouTube

 

Profesionalizace ruské Severní flotily

Jedním z důvodů vysoké úrovně automatizace na ruských ponorkách je skutečnost, že ještě nedávno posádky z části tvořili odvedenci, kteří sloužili jen 2 roky a nedostalo se jim adekvátního výcviku. V březnu tohoto roku však viceadmirál Nikolaj Evmenov v tiskovém prohlášení uvedl, že v Severní flotile budou sloužit již jen profesionální vojáci. Kromě výrazného zvýšení platu mají jednotlivé posádky přejít na mnohem intenzivnější výcvikový režim.

 

V neobvykle informačně bohatém tiskovém prohlášení Evmenov zhodnotil také celkový výkon ponorkové složky Severní flotily.

 

Pro představu, v roce 2016 došlo v rámci flotily k 75 ponorkovým nasazením a plavidla urazila celkem 184 tisíc námořních mil (340 tisíc km). Průměrný čas strávený na moři je 40 dní a celkem bylo uskutečněno 350 výcvikových misí.

 

Provedeno bylo také 30 bojových cvičení zahrnující raketové testy a odpalování torpéd.


Za nejlepší ponorku roku 2016 bylo zvolena raketonosná K-51 Verchoturje (třída Delta IV).

 

Video: Odpal střely 3M-54 Kalibr z ponorky Severodinsk. / YouTube

 

Velké plány ruského námořnictva vs. realita

I když lze ponorkovou flotilu považovat za absolutní prioritu ruského námořnictva, nelze se nepozastavit nad finančními a technickými možnostmi.

 

Pokud pomineme útrpně dlouhou stavbu Severodvinsku (17 let), jejímž důvodem byla paralýza bývalého sovětského loďařského průmyslu a problém transferu technologického a výrobního know how z Ukrajiny, stále se nad ruskými plány postavit 8 ponorek třídy Jaseň vznáší otazník. V současnosti jsou dokončeny 2 ponorky, dalších 5 se staví a je možné, že s konstrukcí osmé se nikdy nezačne.

 

Zatímco náklady na stavbu Severodvinsku se pohybovaly kolem 50 miliard rublů (1,6 miliardy dolarů), Kazaň stála 110 miliard rublů (3,5 miliardy dolarů). Letos byl ruský obranný rozpočet proti roku 2016 snížen z 65 na 48 miliard dolarů a vzhledem k cenám ropy a zemního plynu není jeho výrazné navýšení pravděpodobné.

 

Kvůli vysoké ceně Rusko údajně pracuje na návrhu útočné ponorky páté generace, která má být menší a levnější než zástupci třídy Jaseň.

 

Zdroj: SpaceWar

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Beld Datum: 22.04.2017 Čas: 19:25

Logik : Tolik kravin . Ach jo . Libra vazne neklesa kvuli brexitu , klesa kontinualne ( A vubec ji to nevadi , naopak ji to prospiva ). Ruzne uroky na dluhopisy v domacich menach se orientuji podle nejake tve virtualni "bezpecnosti" jen minimalne . Hlavne jde o odhady vyvoje kurzu a inflacni ramec. Cr nemela zaporne uroky kvuli nejake stabilite , ale kvuli tomu ze investori veri na posileni koruny .

btw: Nic z tech tvych dlouhych kecu nemeni nic na tom co jsem psal v prvnim prispevku . Ze PPP je ten nejdulezitejsi prepocet . A v tom o cem se diskutovalo mame proste pravdu .

avatar
logik Datum: 16.04.2017 Čas: 12:49

Beld: jasně, vyhoď mě od SKOUŠKY. Sorry, ale když děláš chytrýho, tak se aspoň nauč pravopis. Sorry, že odpovídám takto, ale jelikož jsi svoje tvrzení ničím neodůvodnil, ani jsi se nijak ani nepokusil vyvrátit moje, ani odkaz, kterým jsem já to svoje tvrzení podložil, tak fakt nevím, jak jinak bych měl odpovědět. Polemizovat se dá s argumenty.


Jinak ano, Libra díky brexitu ztratila část své stability a jen to, že je to velká a vyspělá ekonomika, které ekonomové i tak věří, nevedlo ještě k většímu průšvihu, protože "se" věří, že šlo o jednorázový výkyv a tedy ne o projev déle trvající vážnější nestability. Přesto i tak po referendu o brexitu a následném prudkém propadu měny šly výnosy z dluhopisů nahoru skoro dvojnásobně
http://cloud.highcharts.com/embed/idyzibo

A když se bavíme o tom, kdo je komu ochoten půjčovat, tak opravdu nemyslím sazby centrální banky. Myslím úroky, se kterými se prodávají dluhopisy v dané měně na zahraničních trzích. Tedy to, za kolik jsou ochotni ostatní půjčovat, ne to, kolik tiskne centrální banka "papírků".

A Tvůj protipříklad s českou korunou se Ti fakt nepovedl: ta naopak ukazuje, jak je nestabilita a úrok svázaný (přesněji řečeno nestabilita směrem DOLŮ). Jelikož předchozí podhodnocování koruny ČNB naprosto minimalizovalo možnost propadu měny, tak se tím česká koruna stala velmi bezpečnou měnou a tedy lákavou pro zahraniční investory. Proto si také ČR půjčovala na zahraničních trzích i za záporný úrok.

Takže máš trochu pravdu, že mezi stabilitou a úrokovou mírou není vztah úplně přímý, je tam vztah, že stabilita měny ovlivňuje její "bezpečnost" a "bezpečnost" měny ovlivňuje úrok, ale vazba tam je zcela jasná. Není to samozřejmě jedinej prvek ovlivňující "bezpečnost investice" (nebo spíše vnímání bezpečnosti investice) a tedy potažmo úrokovou míru (respektive tu část úrokové míry, která je platbou za riziko), ale je to jeden z nezanedbatelných prvků.

avatar
Beld Datum: 15.04.2017 Čas: 17:17

logik : Jak rikam , wiki ekonom . Nic o problemu nevite . A rict ze "" GDP (PPP) mluví o životní úrovni v dané zemi, zatímco klasické GDP o výkonnosti ekonomiky. "" Je na okamzity vyhazov z fakulty , ne jen od skousky .

btw: Libra je taky nestabilni mena , kdyz behem 3 let ztratila oproti dolaru 1/3 sve hodnoty ?

""Koncept "stability měny" se pak odráží v úrokových mírách "" Dalsi naprosta blbost , pokud jste tedy myslel sazby , protoze ty zalezi na uplne necem jinem . Muzete mit menu s vysokou volativitou s minimalnimi sazbami . A to i dlouhodobe . btw. Ze na ceske korune ted kvuli predpokladane nestabilite vydelaji spekulanti miliardy eur , presto ze mame 0,05% je jen tecka na zaver .

avatar
pajo Datum: 14.04.2017 Čas: 23:42

pre Sprite: dokument o zivote na ruskej jadrovej ponorke s nazvom "Mission Invisible" najdes napriklad na youtube https://www.youtube.com/watch?v=dHOMRsHS6no

avatar
logik Datum: 14.04.2017 Čas: 22:27

beld: Ne, nejsou. Jsou stabilní měny, jako např. dolar, za které si jiné stabilní komodity se cenou koupíš v kratším časovém horizontu ₊- stejně. To je např. dolar. A pak jsou měny nestabilní (jako např. Rubl), které dovedou během pár let ztratit třeba polovinu hodnoty.
Koncept "stability měny" se pak odráží v úrokových mírách - u nestabilní měny je vyšší riziko ztráty díky poklesu hodnoty měny a proto půjčky v těchto měnách bývají značně dražší.

(PS: Samozřejmě, stabilní neznamená, že nijak nemění svoji hodnotu. Vlastně striktně vzato by se mělo hovořit o málo a hodně nestabilních měnách. Ale lidé nejsou stroje a běžně používají zjednodušení, takže místo měna s velmi malou mírou nestability prostě řeknou "stabilní měna").

To, že se v 99% HDP přepočítává je také s odpuštěním blbina. Nezbývá mi než zopakovat: GDP per capita a GDP per capita PPP jsou dva různé ukazatele, které hovoří o něčem jiném. GDP (PPP) mluví o životní úrovni v dané zemi, zatímco klasické GDP o výkonnosti ekonomiky.
viz např. https://simple.wikipedia.org/wiki/Purchasing_Power_Parity

V 99% případů to vždy přepočítávají jen na sputniku, který je určen pro jednodušší lidi, kterým zaměňování dvou rozdílných ukazatelů nevadí, a tak vždy používají ten, který pro Rusko dopadá příznivěji....

avatar
Polemik Datum: 14.04.2017 Čas: 21:14

dusan:
"Rusku by úplne stačilo mať 6-7 jadrových ponoriek"

jasne, to by západnym zločineckým "jestrábom" perfektne zapasovalo do kariet, aby mohli ešte viac vyskakovať a robiť samozvaného policajta všade po svete, však !? Zabudni !! :-)

avatar
Beld Datum: 14.04.2017 Čas: 17:59

Logik : Vy jste asi nestudoval ekonomiku :d . Stabilita měn se vzdycky meri v párech . Proto mužete jen težko hovorit o stabilite dolaru . Vsechny meny jsou nestabilni .

V 99% pripadu se proste HDP prepocitava . Z logickych duvodu vam totiz jeho absolutni hodnata nic nerekne , pouze vam doda obrazek o vyvoji v case bez jakychkoliv souvislosti se zbytkem ekonomiky . Ve VS statistice je celemu problemu prepocitavni men venovano "hodne" stranek...

avatar
Sprite Datum: 14.04.2017 Čas: 17:39

Zpět k ponorkám.
Docela by mě zajímalo, jak to třeba v takové jaderné ponorce vypadá. A kromě filmu Black Sea a Dr. Who jsem moc interiérů nenašel.
Nemáte třeba nějaké zajímavé weby, zdroje o nich, o které by jste se podělili? Díky.

avatar
logik Datum: 14.04.2017 Čas: 16:43

Beld: Kravina je nepřepočítávat HDP na stejnou jednotku. A jelikož dolar je hodně stabilní měna, tak je poměrně dobrou volbou té jednotky, protože např. u Rublu by si člověk musel zjišťovat, jestli jde o rubl z 2013, nebo dnešní.

Zbytek jsem už odpovídal fenrimu.

avatar
logik Datum: 14.04.2017 Čas: 16:41

1) Jenže to je HDP na hlavu přepočteno dle PPP. Tedy po zohlednění životních nákladů. To je ovšem něco úplně jiného než GDP na hlavu: není to indikátor výkonnosti ekonomiky, ale životní úrovně v daném státě.

2) A navíc ani v tom Tvém údaji nebyl rozdíl mezi španělskem a Ruskem v roce 2011 dvojnásobný...

Fakt, vraťme se radši k ponorkám...

avatar
Beld Datum: 14.04.2017 Čas: 16:33

Obecne je jakekoliv srovnavani cen veci , jeste pak prepocitavani na dolary kravina . Nechapu tedy proc to autori delaji . Do informaci o technice to nepatri . Staci , ze stim denne operuje vetsina nevzdelanych novinaru v Tv .

Logik: O GDP zeme se podle PPP v 99% pripadu informuje z nejakeho duvodu ....

avatar
fenri Datum: 14.04.2017 Čas: 07:46

Podle

http://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.PCAP.PP.CD?year_high_desc=true
Je to 35 vs 24,5 k$

avatar
logik Datum: 14.04.2017 Čas: 01:13

fenri:
"HPD per capita je ve Španělsku sice o asi třetinu vyšší, než v Rusku (mimochodem ještě 2011 byla dvojnásobná), ale Rusů je "o fous" víc a vyrábí levněji."

Odkud čerpáš? Já tady vidím trojnásobek a žádnou rapidní změnu poměru těchto čísel (padaly obě země) za posledních pět let...
http://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.PCAP.CD?locations=ES

nebo

http://www.tradingeconomics.com/spain/gdp-per-capita
http://www.tradingeconomics.com/russia/gdp-per-capita

avatar
logik Datum: 14.04.2017 Čas: 01:05

Argonaut.CZ: s odpuštěním ekonomické blbiny

- státní firmy jsou málokdy efektivní tak jako ty soukromé, protože je tam daleko větší prostor pro korupci. A nesnaž se prosím tvrdit, že ta v Rusku není

- marže skutečně vyrábějících firem nebývá nijak vysoká, jen málokdy přesahuje pár procent. Takže to, že jsou ruské zbrojovky státní jim žádnou výhodu nedává, rozdíl v ceně v procentech nikdo u zbraní neřeší.
Samozřejmě, pokud v tom není korupce - ale ta může být u státní i soukromé firmy.
Skutečným problémem je "efektivní" utrácení peněz na vývoj, ale tam ti to, že je firma státní, nijak nepomůže, spíše naopak - je menší tlak na efektivitu.

- výhoda ruských zbrojovek je v nízké ceně práce, oproti západnímu světu nízkým požadavkům na bezpečnost práce, a především garance státního odbytu. Tu poslední výhodu mají i některé zbrojovky USA (např. teď Lockheed), naopak některé ruské zbrojovky ji dost ztratili a jsou dosti v kopru (např. Mig dost živoří).

- USA si poslední rok půjčovali dráž než ČR. Znamená to, že koruna je také rezervní měnou? Asi ne, že. To, že si USA půjčují levně nijak s tím, že to je rezervní měna, nesouvisí. Je to proto, protože je to měna stabilní a důvěryhodná, protože USA ekonomika je stabilní. A mj, proto je rezervní měnou. Zaměňuješ příčinu a následek.

==

Nechcete se radši bavit o té ponorce? O technice tady v diskusích bejvaj zajímavé informace, ale když dojde na ekonomiku, málokdy se tu najde něco víc, než fakta tak odrbaná a zpoštělá tak, že jsou z toho nesmysly.

avatar
fenri Datum: 13.04.2017 Čas: 21:43

Dušan: ďábel se skrývá v tom detailu: "zachování i ostatnej ekonomiky". To se za války samozřejmě nekoná. Ve větší či menší míře. A ta míra je dána odolností obyvatelstva přestát (decentně řečeno) diskomfort a poradit si sami. A v tom dnešní nemalá část Evropy nebude mít moc rezerv.

arr