Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Status-6: Rusko opět vyvíjí zbraň posledního soudu?

Datum přidání 09.12.2016    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 35 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Rusko otestovalo podmořský dron Status-6 schopný doručit k pobřeží jadernou nálož. První zprávy o novém ruském jaderném torpédu/dronu unikly do médií na konci roku 2015. Informace o posledních testech přinesl americký deník The Washington Free Beacon, který se odvolává na svůj zdroj v Pentagonu.

Foto: Ponorka Vladimír Monomach třídy Borej (zavedená do služby 2014); ilustrační foto / Public Domain

 

Podmořský jaderný dron

O vývoji nové ruské podmořské jaderné zbraně informoval již v záři v úvodu zmíněný americký deník. Následně se v listopadu 2015 nákresy jaderného podmořského dronu Status-6 objevily v televizní reportáži odvysílané ve dvou ruských státních televizích.

 

Pravost tajných materiálů potvrdil i mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov. “Je pravda, že do záběrů se dostala i některá tajná data,“ potvrdil mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov.


Na obrazovce ruských televizí se na několik sekund objevily přísně tajné dokumenty zbraňového systému s názvem Status-6. Jde o jadernou zbraň, kterou by podle dokumentů mohla vyrábět petrohradská společnost Rubin, přední konstruktér jaderných ponorek.


Status-6 je v podstatě “podmořská ICBM” - tedy podmořská verze mezikontinentální balistické střely, která je schopná na vzdálenost několika tisíc kilometrů doručit jadernou nálož. Podle The Washington Free Beacon má Status-6 dosah až 10 000 km, potopí se do hloubky 1000 m a dokáže plout rychlostí až (!) 100 km/h.


Podmořský dron s jaderným pohonem na cíl může doručit jadernou nálož o síle až několika megatun (současné ruské jaderné hlavice). Horní hranici jaderné nálože, vzhledem k obecnému dostatku prostoru a nosnosti v podmořském dronu, se ale “meze nekladou”.


Takto silná jaderná nálož dokáže zničit pobřežní města, přístavy, loděnice nebo námořní základny. Mezi civilní cíle patří města jako Washington, New York nebo Los Angeles, mezi vojenské pak především přístavy amerických jaderných ponorek a letadlových lodí.

 

Foto: Záběr z videa ukazující tajný ruský podmořský jaderný dron. / YouTube

 

“Status-6 je podmořský dron s jadernou výzbroji a s jaderným pohonem. Jedná se o nejvíc nezodpovědný program ve vývoji jaderných zbraní, s kterým mohlo putinovské Rusko přijít,” myslí si Mark Schneider, bývalý úředník Pentagonu a nyní člen think-tanku NIPP (National Institute for Public Policy). “Status-6 je navržen tak, aby zabíjel civilisty a vytvářel masivní spad.”

 

Podle informací z ruských médií, např. vládního deníku Rossijskaja gazeta, může být Status-6 vybaven kobaltovou jadernou bombou určenou k trvalému jadernému zamoření území. Po výbuchu kobaltové jaderné bomby rozsáhle území zamoří nebezpečný radioaktivní izotop Kobalt-60 - ten znemožní život na území po dobu 100 let.

 

“Ruský vládní deník Rossijskaja gazeta uvedl, že pro dosažení trvalého jaderného zamoření může zbraň použít tzv. kobaltovou bombu - jadernou bombu navrženou k produkci zvýšeného jaderného spadu, oproti klasickým jaderným hlavicím,” uvedl Schneider.

 

“Kobaltové bomby jsou zbraně pro “konec světa”, které byly navrženy během studené války, pravděpodobně ale nebyly nikdy vyrobeny,” dodal Schneider.

 

Podle uniklých zpráv z listopadu 2015 měl být prototyp jaderného podmořského dronu hotový v roce 2019, ve stejném roce mělo dojít k testování. Nicméně podle The Washington Free Beacon první testy této nové jaderné zbraně proběhly již minulý měsíc.

 

O vývoji podobné zbraně ale oficiální místa mlčí. “Budeme pozorně sledovat vývoj ruských podmořských zbraní, ale nebudeme žádnou z nich komentovat,” reagoval na zprávy o Status-6 kapitán Jeff Davis, mluvčí Pentagonu.

 

Foto: V únoru 2016 ruský deník Národní obrana přinesl fotografie (z roku 2008) testovaného ruského podmořského dronu Skif. Na obrázku je zatím maketa, prototyp má být testován mezi roky 2019 až 2023. Podle ruského deníku je Skif víceúčelový podmořský dron, který může posloužit také k nesení jaderné nálože. / Národní obrana

 

Ruská hra na konec světa

Na každé podobné zprávy o vývoji ultimativních zbraní je nutno pohlížet ze širšího hlediska. Pokud se Rusku podaří vývoj jaderného podmořského dronu dokončit - a je to v jeho technických silách - tak bojová hodnota bude relativně nízká.

 

Půjde o velmi drahé zbraně s účinností omezenou pouze na pobřeží. Avšak i několik málo jaderných dronů Status-6 postačí k vedení velmi efektivní propagandistické, politické a ekonomické války - tedy k vedení hybridní války.

 

Nasazení Status-6 vystraší civilní obyvatelstvo (a především média) v cílové zemi, které následně vyvine tlak na své vládnoucí představitele - buď s cílem donutit vládu investovat značné prostředky do armády (ekonomicky se vyčerpávat) nebo donutit vládu k vstřícnějšímu jednání s Ruskem.

 

V souvislosti se zprávami o ruském podmořském jaderném dronu tak nabývá na aktuálnosti a významu článek Rusko osamoceno: Proč nikdy neopustilo hru na “třetí světovou” ruského autora Vadima Štěpa. Podle ruského autora Kreml přiživuje možnost vypuknutí třetí světové války jako součást strategie zahraniční politiky.

 

Zdroj: The Washington Free Beacon

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Cpt. Morgan Datum: 11.12.2016 Čas: 01:18

Na Brookings Institute a aj inde na US stránkach píšu, že rýchlosť je 100 uzlov, teda 186 km/h a nie 100km/h, čo je dosť blízko bežnej rýchlosti klasických torpéd. Východné pobrežie USA by to podľa nich dosiahlo za 40 hodín. Detekcia bude problém. Deliace vrstvy vody s rôznou teplotou a hustotou od hĺbky 1 km budú pre sonary asi problém aj pri hlučnosti zariadenia. Ani Poseidony nebudú mať dobrú šancu, lebo veľkosťou je to miniponorka / veľké torpédo. Ak ho aj zdetekujú, bude plávať v hĺbke 1000 metrov a v očakávanej zóne odhalenia bude pravdepodobne aj manévrovať. Kým do tej hĺbky klesne hlbinná bomba, pri jeho rýchlosti bude mimo dosahu. Museli by ich loviť niečím naozaj veľkým, asi až jadrom. Ani to by asi problém neriešilo. Ak by pre Status-6 chceli zabezpečiť ničivý účinok, asi by ho navrhli tak, aby došlo k spusteniu nálože aj pri tlakovej vlne bômb, ktoré sa ho snažia uloviť. Kobaltu 60 by sa tak možno nevyhli ani pri "úspešnom" zasiahnutí tohto divnoláska vehiklu. Ak by nejako hrozila operácia Unthinkable, toto zariadenie by bolo skvelý odstrašujúci prostriedok. Na primárny útok je to však nepoužiteľné. Rus sa asi naozaj obáva scenára Unthinkable a myslí si, že keď na to príde, USA sú ochotné vyobchodovať milióny civilov za porážku globálnych súperov. Možno je to iba politická technológia, prípadne dokonca z každého kus..

avatar
Blake Datum: 10.12.2016 Čas: 16:15

Keby bola Europa silna a jednotna, bez ohladu na vztah s USA, neverim tomu, ze by sa k nej Rusko chovalo ustretovo, ak by na svojich hraniciach udrziavala strategicke zbrane. Myslim si, ze by Ruski vladcovia spali spokojnejsie, keby mali naraznikovu zonu aj na hranici s Cinou.

no a strasit jadrovu velmoc... ak je jadrova velmoc naozaj velmoc, tak by nemala moc ist vystrasit - hlavne nie vojensky.

avatar
JirkaM Datum: 10.12.2016 Čas: 15:58

Blake: Ten první odstavec není reakce na to co jsem napsal, že?

K tomu druhému odstavci, pokud vynakládám na zbrojení 10x víc než Rusko a stěhuju jednotky přes půl zeměkoule k Ruským hranicím, vyvolám tím logicky u Rusů strach a strašit jadernou velmoc není úplně chytré.

A vážně si nemyslím, že by Rusko vyrábělo doomsday device kvůli svým sousedům.

avatar
Blake Datum: 10.12.2016 Čas: 15:44

JirkaM, ze sa niekto citi napadnuty/boji napadnutia este neznamena, ze je napadany/bude napadnuty. A rovnako nejde nazvat odplatu obranou. Su to dve dost jasne definovane veci a jasne su aj ich implikacie.

a teda tiez si nemyslim, ze zvysit vydaje na obranu a chovat sa ustretovo k Rusku sa vylucuje. Co sa vylucuje je akakolvek silna entita v bezprostrednom okoli Ruska, ku ktorej by Rusko bolo ochotne sa spravat ustretovo. V najlepsom pripade to moze byt ako dnesny vztah Ciny a Ruska.

avatar
JirkaM Datum: 10.12.2016 Čas: 15:11

Chtělo by to rozhodnout se, jestli je cílem zvýšit zbrojení, nebo podpořit vstřícné chování k Rusku, protože tyhle věci jdou docela proti sobě.

Doomsday device je zjevně zbraň toho kdo se bojí, že by mohl být napaden. Útočníci spíš potřebují něco co by jim umožnilo vyhnout se odplatě, něco "protiíránský" radar v Brdech. Jinými slovy, prezentovat doomsday device jako agresivní záležitost, je hodně bulvární.

avatar
Pepek Datum: 10.12.2016 Čas: 14:25

Já si myslím, že to tady trochu přibarvujete. Jediná skutečně OP vlastnost, mi připadá ten dosah 10 000km.
100km/h není nějáká extra rychlost. I konvenční torpéda dosahují těchto rychlostí. A není to o moc víc, než druhoválečná torpéda. A i tak po spatření torpéd mohli kapitáni lodí učinit protiopatření pro vyhnutí se/ minimalizaci poškození. Typicky natočit se proti salvě torpéd čumákem nebo zadkem.
Dále, nedetekovatelnost? 1000m , to je asi 2x tolik, než normální ponorky? Co já vím, tak čerpadla a další srandy okolo jaderného reaktoru jsou na jaderných ponorkách to nejhlučnější. Tady to máme v o dost menším těle + velká rychlost a máme tu jako výsledek obrovský hluk.
Co já vím, tak USA mají oceány okolo svého území prošpikovány "systémem podmořských hydrofonů", a to hlavně oblasti jako Severní moře, Island, Gronsko, východní pobřeží USA, západní pobřeží USA, Havaj, oblasti jižně a východně od Japonska, severní Pacifik,........něco málo dokonce v jižním Atlantiku a Indickém oceánu. Dále patroly P3 Orion, vlastní ponorky a lodě,.....
Dal jsem si tu práci a našel, jak se to jmenuje, říkají tomu SOSUS a byť se po studené válce tato síť zmenšila, tak nevěřím, že by z čista jasna přestali monitorovat Ruské ponorky...

avatar
Robaizz Datum: 09.12.2016 Čas: 23:33

Takovej decánko bulvár...

avatar
Olivav Datum: 09.12.2016 Čas: 21:51

Mrtvá ruka je zajímavá, ale MOKV by to mohlo pokrýt.

No a největši proti atomový kryt je prý samotné moskevské metro nehledě na Gluchovského knihy.

Pokud jim tam teče jako do pražského tak mozná mají problém.

avatar
Fluidum Datum: 09.12.2016 Čas: 21:35

Zdravím, mám otázku: Proč by Rusko potřebovalo podobný systém "posledního soudu" když mají Dead Hand sytém který v případě překvapivého útoku odpálí všechny Ruské ICBM rakety? (což mimochodem není příliš ekologické)
https://en.wikipedia.org/wiki/Dead_Hand_(nuclear_war)

A když je ten pátek, můžeme si zakonspiračit. Nevíte zda se v posledních letech objevila nová informace o obřím krytu na Urale? http://www.viewzone.com/yamantau.html (na stavbě se podílelo podle Wiki 30 000 lidí)

A krytuje se prý dál (říjen 2016)
http://www.dailymail.co.uk/news/article-3773491/Is-Putin-planning-nuclear-war-Russian-leader-invested-secret-reinforced-bunkers-Moscow-say-experts.html

Konspiracím zdar:)

avatar
Sholva Datum: 09.12.2016 Čas: 20:29

Ohledně navádění - inerciálně? Tyhle systémy dneska fungují s ohromnou přesností na střelách s plochou dráhou letu, na letadlech atd. Myslím že by to zvládli implementovat na podmořskou kocábku. Možná. Satelitní navigace nepřipadá v úvahu, rozhodně v terminální fázi.
Jinak rychlost 100km/h je podle mě absurdita, která vede ke zbytečným nárokům prakticky na cokoliv - a je nemožné takhle rychle se pohybující těleso neodhalit, bo to prostě randál dělat bude. Mnohem větší smysl by mělo nechat to ploužit se pár uzlama a nenápadně se dokodrcat k cíli - odpadne s tím spousta konstrukčních problémů. Co se musí Rusům nechat, že ponorky do -1000m stavěli - teda Alfy byly do -900m, ale těch 100m dolů už zase takový problém nebude, zvlášť bez posádky ne.

avatar
Gloton Datum: 09.12.2016 Čas: 19:48

Jestli Rusko něco takového opravdu připravuje, je to naprosto přirozený proces a reakce k udržení rovnováhy.
Rovnováhu může do budoucna hodně narušit masivní protiraketová obrana na straně USA. Tyto další nové systémy tu rovnováhu do jisté míry i navzdory protiraketové obraně zajišťují.
Je to celkem přirozený a očekávatelný krok, že Rusko bude na protiraketovou obranu USA reagovat. Prozatím byly reakce jen na úrovni vývoje nových, hůře zničitelných střel a hlavic, do budoucna půjdou třeba i totuto cestou.
S vlastní masivní protiraketovou obranou na úrovni té v USA zřejmě do budoucna nepočítají, tak musí zajistit rovnováhu nějak jinak. To je celé.

avatar
Slavoslav Datum: 09.12.2016 Čas: 19:03

fenri

"Představa pár těhle mrch číhajících někde pod prahem šelfu možná i po dlouhé roky ovšem není povzbudivá."

tato predstava je najma znacne nerealna z dovody udrzby kontroly etc. Nezabudaj, ze by islo o hodne nicivu a hodne "spinavu" zbran posledneho sudu. A keby si ju chodil pravidelne kontrolovat tak skor ci neskor druha strana zmapuje polohu jednotlivych kusov.

avatar
loko Datum: 09.12.2016 Čas: 18:48

ubohe ideologicke clanky , an na viac nema , havloidny kabaret

avatar
baraka Datum: 09.12.2016 Čas: 18:08

takýto článok mi pripadá ako umýselné provokovanie rusofóbov...
je to supertajná zbraň ale už sa vie , že má dopraviť kobaltovú bombu na americký prístav. A to ju tam nevedia dopraviť ICBM? A zbraň prvého úderu? Na prístav? keď je všetka rozodovacia administratíva vo vnútrození?
A ak použijú na Boston takúto nálož - nevrátia im to američania na Moskvu?
To sú totálne kraviny takéto vývody preprané z bulváru.

Nebude to náhodou ruská verzia zbraňového systému ako je napr. Echo Voyager od Boeingu?

Stačí ísť aj na tejto stránke do histórie a môžete si o tom prečítať a každý rozumný si urobí záver.

avatar
Dunnk Datum: 09.12.2016 Čas: 16:48

Reaguje Čína nějakým způsobem na takovéto zbraně?

Není to spíše odpověď na Čínské nabídky na vytvoření aliance s Ruskem, kde by Rusko určitě nemělo hlavní slovo.

arr