Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Ruská letoun Su-24 u amerického torpédoborce USS Donald Cook

Datum přidání 17.04.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 53 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před pár dny se "střetlo" v Černém moři ruské letadlo s americkou lodí. Ruský letoun Su-24 provedl několik manévrů v blízkosti amerického torpédoborce USS Donald Cook. Pentagon proti akci protestoval, ruská strana incident nekomentovala.

Foto: Su-24 / Autor: Alexander Mishin

Foto: Su-24 / Autor: Alexander Mishin

 

Harašení se zbraněmi

„Nálety“ nebo přelety letadel nad loďmi mocenských oponentů nejsou žádnou zvláštností. V roce 2010 například takto „vystrašil“ americkou fregatu USS Taylor ruský námořní letoun Il-28. Podobné akce se dají využít nejen k propagandistickým cílům, ale také jako určitě "sdělení" oponentovi nebo dokonce k testování obranných schopností daného plavidla.

 

Kreml manévry ruského letadla Su-24 nad americkým torpédoborcem nekomentoval. Ruská média však dávají akci ruských letadel u amerických lodí do souvislosti s porušováním námořní Konvence z Montreux. Konvence definuje délku pobytu cizích válečných lodí v Černém moři. Právě americké lodě se v Černém moři zdržují déle, než konvence dovoluje.

 

Podle Pentagonu ruský letoun Su-24 dvanáctkrát provedl manévr „v nízké výšce“ poblíž amerického torpédoborce USS Donald Cook. Podle vyjádření Pentagonu však ruský stroj nebyl ozbrojen. Pozorován byl rovněž druhý letoun Su-24 ve větší vzdálenosti od lodi.

 

Letoun se měl u plavidla pohybovat 90 minut. Stroj údajně létal ve vzdálenosti 914 metrů (1000 yardů) od lodi a ve výšce 150 metrů (500 stop). Ruský letoun však nad lodí nepřeletěl.

 

Posádka se údajně snažila spojit s ruským pilotem a požadovala vysvětlení pro manévrování v blízkosti lodě. Americká loď měla také vydat varování, aby se letoun nepřibližoval. Ruský pilot však nereagoval.

 

"Tyto provokativní a neprofesionální ruské akce neodpovídají jejich (ruským - pozn. redakce) předpisům a předchozím dohodám o profesionální součinnosti mezi našimi vojáky,"  řekl mluvčí amerického ministerstva obrany Steve Warren. 

 

USS Donald Cook (DDG-75) Foto: USS Donald Cook (DDG-75) / US Navy

 

Konvence z Montreaux

Americká loď USS Donald Cook se v Černém moři připojila k torpédoborci USS Truxtun, který připlul na cvičení s bulharským a rumunským námořnictvem. USS Truxtun je v Černém moři již od začátku března.

 

USS Truxtun tak porušuje dohodu z Montreaux, která cizím válečným lodím omezuje pobyt v Černém moři na 21 dnů. Ostatně stejnou dohodu porušila již fregata USS Taylor. Americká fregata se v Černém moři zdržela 33 dnů.

 

Pikantní na celé věci je, že americké lodě se nemohou v Černém moři zdržovat bez vědomí a svolení Turecka. Pravě Turecko spravuje dodržování konvence a drží klíče k přístupu do Černého moře.

 

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov obvinil NATO z porušení konvence. „Americké válečné lodě několikrát v poslední době prodloužily své nasazení za hranici stanovených podmínek," řekl Lavarov.

 

"Turecko nás neinformovalo o překročení délky povoleného pobytu. Vyjádřili jsme naše obavy turecké a americké stráně ve verbální notě," stojí v prohlášení na internetových stránkách ruského ministerstva zahraničí. Americká strana obvinění nekomentovala.

 

Podle amerického ministra obrany mají americké lodě v oblasti ujistit spojence v oblasti o americkém odhodlání plnit alianční závazky. "Dokazuje to (přítomnost lodí – pozn. redakce) náš závazek vůči našim ... spojencům pro zvýšení bezpečnosti, připravenosti a kapacit,"  řekl Warren.

 

Zdroj: Strars and Stripes, Russia Today

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
JiriTintera Datum: 28.04.2014 Čas: 21:28

Vážený pane Grohmanne,
děkuji za vysvětlení a toleranci s kterou jste řešil moji výtku.

avatar
Jan Grohmann Datum: 27.04.2014 Čas: 08:32

Pro JiriTintera. Odkaz na iDnes jsem neodstranil, ale na jiný web (Hlas Ruska), fabulující o údajném kolapsu elektronických systémů lodě a hromadné panice a rezignaci amerických námořníků. Propagandu - tedy informací, mající za cíl ovlivňovat kýženým směrem myšlení lidí (tentokráte o nadřazenosti ruských zbraní) - nebudeme v diskuzi přecházet bez povšimnutí.

avatar
JiriTintera Datum: 26.04.2014 Čas: 19:47

Pro liberal shark
Děkuji za odkaz na článek.

Pro šéfredaktora (admina)
Od které doby je iDnes konspiračním webem? Pokud vím, tak i vy jste na iDnes konspiroval několika svými příspěvky.

S úctou Jiří Tintěra

avatar
Reakce Datum: 26.04.2014 Čas: 12:12

Nějak tomu nerozumím. Žádné fantasy konstrukce nevytvářím. Pouze jsem vložil odkaz na článek a ještě jsem ten článek v plném znění vložil sem a to v reakci na liberal shark viz. http://zpravy.idnes.cz/propaganda-v-ukrajinske-krizi-dk8-/zahranicni.aspx?c=A140422_125610_zahranicni_jw. Kde berete tu schopnost určovat co je fantasy web a co ne, co je špatné a co ne?

avatar
Reakce Datum: 26.04.2014 Čas: 09:09

Myslím, že níže jsem se vyjádřil celkem jednoznačně - neodkazujte na konspirační weby a nevytvářejte fantasy konstrukce. Alespoň né na diskuzi Armádních novin. Děkuji. Admin

avatar
liberal shark Datum: 25.04.2014 Čas: 21:19

A jak to nakonec všechno bylo :
http://zpravy.idnes.cz/propaganda-v-ukrajinske-krizi-dk8-/zahranicni.aspx?c=A140422_125610_zahranicni_jw

avatar
Vrata Datum: 24.04.2014 Čas: 08:38

To Jan Grohman: existuje rada teorii o datu konce prace trpasliku - napr. r. 666, 1000, 2000, 2012 ...

avatar
Ezekyl Datum: 23.04.2014 Čas: 15:01

caslaval : Pan Grohman je autorem článku (a většiny ostatních) a proto všichni v rámci mezí respektujeme autorova pravidla.

Pokud se to komukoliv z nás, nebo vám nelíbí, internet posyktuje ohromné množství otevřených diskuzních platform.

A nebo se sám zabývejte publikační činností, pod kterou si korigujte diskuzi dle svého.

Já sám oceňuji tuto formu "napomenutí" oproti jiným, tichým autoritativním"banům. Važme si toho. A respektujme, byť i třeba nepsaná, pravidla této diskuze :-)

avatar
Jan Grohmann Datum: 23.04.2014 Čas: 13:29

Pane Čáslovo, na AN se držíme tohohle:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Occamova_b%C5%99itva

Pokud pro nějaký jev existuje vícero vysvětlení, je lépe upřednostňovat to nejméně komplikované.

nebo

Pokud nějaká část teorie není pro dosažení výsledků nezbytná, do teorie nepatří.

Occamova břitva řeší problém nekonečné rozmanitosti teorií, které vedou ke stejným výsledkům. Například k Newtonovu gravitačnímu zákonu lze formulovat alternativní teorii, která říká, že gravitační síla je ve skutečnosti poloviční než podle Newtonova zákona, a zbytek způsobují jinak neviditelní a neměřitelní trpaslíci, kteří tělesa postrkují tak, aby se zdánlivě chovala podle Newtonova zákona. Trpaslíci ovšem s postrkováním přestanou v roce 2042, což bude znamenat konec známých fyzikálních zákonů. Occamova břitva z nespočetného množství takových alternativních teorií vybírá právě Newtonův zákon, který žádné trpaslíky nepotřebuje

Této zásady se držíme a bude držet navzdory tomu, že to nemusí být všem po chuti.

avatar
caslaval Datum: 23.04.2014 Čas: 12:59

2 GROHMANN :Pánové, utínám tuhle bizarní diskuzi o "rezignacích" mariňáků a o supertjané ruské vojenské technice, která likviduje elektronické přístroje protivníka.
Pokud se chcete poplacávat o tom, jak "mocné" ruské zbraně vyřadily americké systémy, doporučuji si k diskuzi najít jiné místo. Na českém internetu je dost míst, kde Vás ostatní čtenáři ocení.

Také Vás žádám, aby jste zde nedávali odkazy na kospirační a spekulativní weby.

Děkuji

...............................

ANEB. Povídejte si o čem chcete ale musí to být něco s čím já souhlasím. Jinak si jděte diskutovat jinam. Takto jste to myslel pane Grohmane ?? Já Vás obdivuji člověče. Vy víte naprosto přesně, kde se v dnešním světě informací a dezinformací nachází spekulace a kde je pravda. Vy musíte být nějaký génius. Navrhuji přejmenovat Váš web na: Grohmanova svatyně pravdy ;)

avatar
David Datum: 22.04.2014 Čas: 13:33

To Matesaax - ano, ale ta situace se v posledních letech zásadně zlepšila. Především proto, že stát v Rusku nyní hraje mnohem aktivnější roli - a není to jako v devadesátých letech, kdy stát nechal firmy na holičkách. A i ozbrojené síly začínají s moderním plánováním. Takže se dá předpokládat, že většina neduhů může být postupně odstraněna. Je ale otázkou, jak se do toho promítne zhoršení vztahů se Západem, který výrazně přispíval svými technologiemi při modernizaci, resp. vývoji celé řady zbraňových systémů.
A k samotnému incidentu - berme to tak, že to není nic nového, během studené války to byl relativně běžný jev. A lze předpokládat, že podobných situací bude čím dál víc

avatar
Ezekyl Datum: 22.04.2014 Čas: 09:05

Podobné "návštěvy" si USA a RF vyměňují cca od 50-tých let minulého století. Někdy na rozkaz, někdy ze zvědavosti zainteresovaných. Čas od času se taková událost dostane na veřejnost. A vztahy USA a RF(SSSR) už vydržely horší stavy (Kubánská krize, sestřelení letounů obou stran, ...)

Původní zprávu jsem nečetl, ale dle různých zdrojů se jako první zpráva o kolapsu námořníků objevila v ruském bulváru nejhošího kalibru. Pokud nevěříte teorii z Mužů v Černém, už tento fakt zprávu vyloučil. Ale dokonce je možné že i v bulváru šlo o propagandistickou nadsázku a další bulváry po vágním překladu přinesly senzaci (víme jak jsou na tom"redaktoři" některých serverů a plátků s překladem byť jenom z angličtiny, že?)

Pokud by to však hypoteticky byla pravda, nenastal by náhodou obrovský fučák na pozicích v US NAVY? Hmm? Neobvinilo by USA rusy s porušování Ženevyských konvencí z důvodu nejasnosti o tom, zda-li vyvolala hypotetické zhroucení námořníků samotná situace a nebo přímý psychologický efekt zbraně?

Než něčemu takovému uvěřím, tak se nad tím zamyslím...

Ano, věřím tomu, že došlo ke kontaktu mezi ruským letectvem a námořnictvem USA. Ano, chápu, že vzhledem k okolnostem to byla velmi ošemetná situace hodná pozornosti. Ano dokážu si představit, že by šlo o precedens vyvolávající otevřený konflikt a uvědomuji si jak blízko k tomu bylo.

Ale teď dost, žádné další zázraky nehledat. Ani na straně RF, ani na straně USA :-)

avatar
Matesaax Datum: 21.04.2014 Čas: 22:34

Rusové za poslední roky vyvinuli řadu zajímavých zbraní,ale vývoj a osud některých z nich je spíše smutný příběh.
Ideální ukázka je Mig-29,který každý rok předváděli v nějaké nové verzi,ale kromě pár kusů SMT se žádná nevyráběla a ted konečně nový Mig-35 přichází v době,kdy už jsou na trhu modernější konstrukce.
Kamov -60 jehož vývoj trval tak dlouho,že mezitím solidně zastaral.To samé dlouholetý vývoj Mi-28,který byl aspon zakončen seriovou výrobou,což se např.Mi-38 zatím říci nedá..

avatar
David Datum: 21.04.2014 Čas: 07:06

Omlouvám se za gramatické chyby, je ráno a nějak mi to ujelo

avatar
David Datum: 21.04.2014 Čas: 07:05

To Fenri - znalosti geografie mám. Venezuelu jsem zmínil především o tom, že rusové uvažují, že by si tam zřídily základnu. A Kuba, ta je od USA opravdu kousek.
Zbrojení Ruska - to opravdu fenomén. K počtům letounů - chce to také připočíst dodávky Su-30, poměrně rychle se rozvíjející sérii Su-34. K tomu dodávky nových Migů atd.
Ano, chybou Rusů je velké množství projektů, které často končí nerealizovány. Ale zejména od nástupu Putina je trend opačný. K těm novým systémům je ale třeba připočíst i ty starší, které bych také nepodceňoval - Mig-29, Su-27 či S-300 mají stále svou hodnotu, mohou také být snadno a rychle modernizovány.
Je také třeba nezaměřit se na toliko jeden segment (jako např.stíhačky), ale zkomat ozbrojené síly, příp. zbrojní průmysl jako celek. A v tomto směru Rusko po řadě omylů udělalo hodně práce - samozřejmě i díky zvýšeným výdajům na obranu

arr