Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Ruská superlehká brigáda: Stepní a pouštní válečníci

Datum přidání 14.09.2017    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 10 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Podle webu Russian Defense Policy, který se odvolává na článek ruského vojenského deníku Krasnaja zvezda, v červenci poprvé cvičila nová ruská “superlehká” 30. nezávislá motostřelecká brigáda z Centrálního vojenského okruhu. Unikum brigády jsou militarizovaná vozidla SUV a pick-up značky UAZ.

Foto: Militarizovaný pick-up UAZ-3163 Patriot s minometem 2B11 (120 mm). / UAZ

 

Poprvé ruské ministerstvo obrany popsalo koncept lehké/superlehké brigády v roce 2011, ještě za působení bývalého ministra obrany Anatalije Serdjukova. Kromě lehké brigády byl připraven koncept i nové střední a těžké brigády.


Po příchodu Sergeje Šojga úvahy o vytvoření nových brigád ustoupily do pozadí. Nicméně velení Centrálního vojenského okruhu se myšlenky superlehké brigády nevzdalo.

 

Proč Centrální vojenský okruh má zájem o superlehké brigády?


V červnu 2015 americký zahraničně-politický komentátor Leslie H. Gelb, emeritní předseda Rady pro zahraniční vztahy CRF (The Council on Foreign Relations), napsal, že úkolem Centrálního okruhu je “řídit ruskou angažovanost v lokálních konfliktech Střední Asie, spravovat ruské základny v Tádžikistánu a Kyrgyzstánu a v případě války poskytovat své dvě armády na východ nebo západ” a “zabránit nestabilitám (ve Střední Asii - pozn. red.), aby se přelévaly do Ruska a připomínat všem (v tomto regionu - pozn. red.), že ruské síly v tomto regionu jsou silnější než ty čínské.”


30. motostřelecká brigáda se začala utvářet na konci roku 2016. Velení brigády spadá pod bojové velitelství 2. gardové tankové armády v Samaře.


Technika brigády je postavena pouze na kolových platformách – kromě obrněných vozidel řady BTR začala brigáda přijímat militarizovaná civilní vozidla na platformě UAZ-3163 Patriot (SUV a pick-up).


Podle deníku Krasnaja zvezda je brigáda určena pro operace v hornatém pouštním prostředí a při její výstavbě byly využity bojové zkušenosti ze Sýrie. Podle webu Russian Defense Policy jde také o uskupení určené pro boj v klasické poušti, městech nebo na rovinatých stepích.


1. motostřelecký prapor brigády získal prozatím jen 30 SUV/pick-upů řady UAZ-3163 Patriot, ale v nejbližší době dorazí další vozidla. Picky-upy jsou vybaveny kulomety (KORD ráže 12,7 mm), granátomety, protitankovými řízenými střelami a slouží také pro přepravu minometů.

 

Video: Vladimír Putin si prohlíží militarizované UAZy Patriot. / YouTube


“Brigáda má jedinečný motostřelecký prapor, který je vybaven pick-upy místo klasických těžkých obrněných transportérů,” uvedl v červenci Gennadij Židko, velitel 2. gardové tankové armády. “Brigáda přijala přibližně 30 těchto strojů a do konce měsíce budu kompletně osazeny posádkami. Mohou nést útočné pušky, kulomety, automatické granátomety AGS-17, ale také protitankové řízené střely schopné zasáhnout pohybující se bodové cíle na vzdálenost 5 km.”

 

2. prapor brigády naopak získal 40 “klasických” kolových bojových vozidel pěchoty BTR-82A. Celá brigáda dále přijala více než deset raketometů Grad, 20 velitelských vozidel P-149MA1 a více než 80 nákladních vozů Ural.

 

Ve výzbroji brigády se dále nacházejí minomety ráže 82 mm 2B14-1 Podnos a 2B9M Vasilek (tažný). Minomet 2B14-1 je přenositelný několika vojáky. Baterie palebné podpory jsou vyzbrojeny tažnými houfnicemi D-30A ráže 122 mm, zmíněnými raketomety BM-21 Grad a protitankovými kanóny MT-12 ráže 100 mm.


Foto: Infografika čtyřmístné verze UAZ-3163 / Izvestija

  

Ruská armáda nasadila pick-upy UAZ-3163 Patriot v Sýrii již počátkem roku 2016.  Militarizované UAZy se také mohou objevit i v Jižním vojenském okruhu, který má na starosti operace na neklidném Kavkaze a v Sýrii. Vozidla Patriot získala rovněž 14. brigáda Specnaz ve Východním vojenském okruhu.

 

Lehké nebo dokonce superlehké brigády jsou určeny především pro boj proti povstaleckým, lehce vyzbrojeným skupinám, které operují v pouštích, stepích, horách nebo ve městě. Také zvolená technika a výzbroj napovídá, že 30. brigáda není určena pro boj s vyspělým, těžce vyzbrojeným protivníkem, který má dokonce vlastní leteckou a/nebo dělostřeleckou podporu. 

 

Uvedené povstalecké/teroristické/islamistické/džihádistické skupiny se rovněž pohybují na pick-upech a v podstatě používají taktiku lehké motorizované pěchoty  – tedy využívají schopnosti přesouvat se na obrovské vzdálenosti a provádět rychlé údery v týlu protivníka.

 

Ostatně i během v úvodu zmíněného červencového cvičení bylo úkolem brigády zničit imaginární kolonu džihádistů pohybujících se na pick-upech.

 

Zdroj: Russian Defence Policy

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Talvi Datum: 12.07.2018 Čas: 18:00

Malý příspěvěk AN k buranizaci češtiny. Český jazyk používá pro jednotky nezařazené do vyšších organizačních stupňů slovo samostatný/ samostatná, např. prapor nebo brigáda. Výraz nezávislý je pro označení zařazení jednotky ve vztahu k vojenskému prostředí nesmyslný, vznikl otrockým překladem z angličtiny.

avatar
dexnom Datum: 17.09.2017 Čas: 10:40

KZ described the brigade’s live fire training on the scrublands of Roshchinskiy training ground. Its artillery sub-units conducted unplanned barrage and concentrated fire on columns of “jihad-mobiles” armed with heavy machine guns, anti-aircraft guns, or ATGMs. The paper concludes the formation learned to operate without air support or missile strikes, but only artillery fire against a mobile, maneuvering enemy in his depth to prevent him from making fire contact with its sub-units.

https://russiandefpolicy.blog/2017/09/02/steppe-and-desert-warriors/

avatar
lorgarius Datum: 15.09.2017 Čas: 16:38

pre obasti ako povedzme stepi strednej azie ten koncept moze celkom fungovat. tam by mohli posobit ako sily rychlej reakcie pri nahanackach s miestnymi islamistami.

avatar
David Datum: 15.09.2017 Čas: 09:40

K těm protitankovým kanonům - ano, jsou zastaralé. Ale stačí se podívat na dnešní Ukrajinu, kde ony MT-12 úspěšně bojují na obou stranách. Rusové jich navíc mají spoustu a hodně mají i munice do nich I když pravda, podle mě jsou na lehkou brigádu až příliš těžké. Ale totéž -a ještě více - platí i pro zmíněná D-30 a BM-21. podle mě Rusům chybí cosi jako L-118 či LG-1, tedy lehké univerzální dělo. Ale napadá mě nedávno předvedené M-392, které by tento úkol mohlo plnit.
Celkově mi ale ruský koncept lehké brigády připadá jako velice zdařilý a vyrovnaný, vysoce hodnotím právě onu kombinaci BTR-82 a lehkých automobilů

avatar
Marthy Datum: 14.09.2017 Čas: 22:04

Myslel jsem že se protitankové děla už nikde nepoužívají pro taktickou zastaralost.
Ale pokud se bude ta superrychlá jednotka používat proti nepřátelům jako je islámský stát,který nemá vlastní letectvo a jen málo těžké techniky tak se ještě využít dají,jak píše PavoiR asi je měli ve skladech a počítají s tím že se budou používat jako podpůrné dělostřelectvo,ne jako protitankové.Hádám že ty superrychlé brigády budou mít taky vlastní průzkumné drony nebo budou spolupracovat s průzkumným letectvem?

avatar
Arthur Datum: 14.09.2017 Čas: 21:29

Bolo by zaujímavé ba až prospešné zistiť či sa na manévroch Západ 2017 zúčastňujú motostrelecké prápory brigády s militarizovanými civilnými vozidlami na platforme UAZ-3163 Patriot (SUV a pick-up).

avatar
Reedys Datum: 14.09.2017 Čas: 20:40

Je to určitě zajímavé, ale aby to nedopadlo jako toto:

https://www.youtube.com/watch?v=wHcs39pJImE

pořád to mám v živé paměti :D

avatar
PavolR Datum: 14.09.2017 Čas: 20:15

Možno pre váhu. Oproti povedzme Sprutu má MT-12 iba niečo cez 3 tony, je k tomu možné viesť viac kusov munície pri rovnakých transportných kapacitách a strieľa PTRS.
A mimo to - čo si budeme nahovárať, dostali zatiaľ z veľkej časti asi to, čo bolo aktuálne po ruke na sklade ...

avatar
GAVL Datum: 14.09.2017 Čas: 19:57

ten MT-12 je fakt podivná volba

avatar
Marthy Datum: 14.09.2017 Čas: 17:08

Velice zajímavé,hlavně to že ve výzbroji téhle brigády jsou i protitankové kanóny MT-12 ráže 100mm.Ty jsou přece konstrukčně dost zastaralé,k čemu je ta brigáda používá?Na boj s moderními tanky je určitě lepší PTŘS,jako palebná podpora bych čekal nějaký kanón ve věži kolového transportéru.

arr