Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Ruská účast na veletrhu zbrojního průmyslu Expodefensa

Datum přidání 08.01.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Buchar

K veletrhům vojenské techniky, jichž se účastní ruští výrobci, přibyla latinskoamerická Expodefensa. Desátý ročník této výstavy proběhl začátkem loňského prosince v Bogotě, hlavním městě Kolumbie. Ruská exportní společnost Rosoboronexport v průběhu akce představila potenciálním zákazníkům stovky druhů zbraní a vojenského vybavení. Zastoupení českých firem na veletrhu zajišťovala agentura CzechTrade.

Víceúčelový vrtulník Mi-17-1B (EJC-3375 číslo trupu, jméno Libertad-1 - "Freedom-1"), 3. leteckého praporu letectví letecká útočná divize Kolumbijští pozemní jednotky na výstavě "Ekspodefensa-2017"

Foto: Kolumbijská armáda na výstavě Expodefensa ukázala víceúčelový vrtulník Mi-17-1B; větší foto / Rosoboronexport

 

Vojensko-technická spolupráce mezi Kolumbií a Ruskem má více než dvacetiletou historii. Navazování a prohlubování vzájemných kontaktů vedlo k růstu vzájemné obchodní výměny.  Za poslední dvě desetiletí vyvezly ruské společnosti do Kolumbie vojenskou techniku v hodnotě 500 milionů amerických dolarů. Kolumbijské ozbrojené síly v současné době využívají dvě desítky vrtulníků Mi-17.


„Kromě toho pozorujeme, že roste zájem o budoucí spolupráci a o další druhy ruských výrobků pro všechny složky ozbrojených sil. Včetně speciálních jednotek a policie, uvedl Aleksandr Denisov, obchodní ředitel společnosti Rosoboronexport.


Největší šanci na úspěch má v Latinské Americe ruská letecká technika. Kromě cvičného letounu Jak-130 by v regionu mohly uspět i víceúčelové stíhací letouny Su-35, Su-30MK či MiG-29M. K dlouhodobě atraktivním výrobkům patří vrtulníky Mi-17, Mi-26T2 či Kazan Ansat a systémy protivzdušné obrany jako Pacir-S1, Tor-M2KM či Buk-M2E.


Latinskoamerické země se navíc začínají rozhlížet po nové technice pro pozemní síly. Pokud dojde k uzavření obchodní dohody s Ruskem, místní speciální jednotky pro boj s drogovou mafií a teroristy možná získají bojová vozidla pěchoty BMP-3, obrněná vozidla BTR-80A a BTR-82A či obrněné automobily Tiger a Tajfun-K.


Premiérová účast Ruska na veletrhu Expodefensa 2017 byla dobře načasovaná, protože se kolumbijské síly v blízké budoucnosti chystají modernizovat své zastaralé letectvo a systémy protivzdušné obrany. Zástupci firem Suchoj a MiG, jež se veletrhu zúčastnili, poskytli všem případným zájemcům podrobné informace o svých produktech. Bogota nedávno vypsala dva tendry v oblasti letectví, jichž se účastní několik ruských společností.  


Zástupce ředitele společnosti Specialní technologické centrum Jevgenij Muravjev v Kolumbii představil víceúčelový bezpilotní letoun Orlan-10E. Toto zařízení dokáže dlouhodobě sledovat cíle na zemském povrchu a vodní hladině, a navíc dokáže určit jejich zeměpisné souřadnice. Orlan-10E je vybaven přístroji pro denní i noční vidění a systémy pro rádiovou komunikaci.   


Rusové v průběhu kolumbijského veletrhu aktivně propagovali také svou produkci pro civilní sektor. Představitelé společnosti Azimut se pokoušeli zaujmout navigačními přístroji pro letiště a řízení letového provozu. Ruský obranný průmysl již delší dobu upozorňuje, že k udržení pracovních míst bude nutné se zaměřit právě na civilní výrobu, neboť (ruský) domácí i zahraniční trh s vojenským materiálem začíná být nasycen.

 

Video: Expodefensa 2017 / YouTube

 

Některé ruské podniky se v Bogotě objevily z důvodu atraktivity tamního trhu. Řadí se mezi ně například Bee Pitron, který se zabývá komunikačními technologiemi. Bee Pitron je jedna z prvních společností v postsovětském prostoru, jež svou činnost zahájila po reorientaci části vojenské produkce na civilní.


„Navrhujeme, vyrábíme a opravujeme kabelové sítě, popsal činnost společnosti Bee Pitron zástupce generálního ředitele Sergej Lazovskij. „Kabelová síť může být součástí letadla, pozemní bojové techniky nebo vesmírného zařízení. Často spolupracujeme s ruskými zbrojními společnostmi a 50 % našich zakázek tvoří práce pro stát. Uzavřeli jsme smlouvu s koncernem Almaz-Antěj, pro jehož S-500 Triumfator vyvíjíme kabelové systémy. Pro společnost Novator vyrábíme kabelové svazky. Máme také smlouvu s Výzkumným ústavem inženýrství radiových přístrojů v rámci projektu Něbo. V loňském roce jsme začali s vývojem systému pro přenos dat v Su-30.”

 

Státy Latinské Ameriky v posledních letech zpřísnily své požadavky na poprodejní servis u zbrojních zakázek. Expodefensa 2017 tento trend potvrdila. Před rozhodnutím o nákupu zbraní a vojenského vybavení se zákazníci snaží získat výhodné podmínky pro jejich údržbu a prodejci na to odpovídajícím způsobem reagují.  


„Stojíme před úkolem zviditelnit naši techniku v latinskoamerickém regionu, ačkoliv chápeme, že se jedná o území pod vlivem USA, řekl Anatolij Punčuk, zástupce ředitele ruské Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci. Kolumbii bychom chtěli prodávat leteckou techniku, systémy protivzdušné obrany včetně její celé organizace a obrněná vozidla.”

 

Video: Expodefensa 2017 / YouTube


„Účastníme se kolumbijského tendru na dodávku letounů s MiG-29 a Su-30MKI. Obecně ale nabízíme celou řadu vybavení a speciálních zbraní. Uzavření obchodu ovšem často omezuje politická orientace země. V jedné zemi regionu jsme neuspěli s nabídkou vybavení pro mírové síly čistě z politických důvodů, přestože jsme navrhovali lepší podmínky než konkurence, dodal Punčuk.


„Pokud jde o hospodářství a HDP, Rusko není ani v první desítce, ale je na druhém místě na světě v prodeji zbraní, uvedl Ruslan Puchov, ředitel ruského Centra pro analýzu strategií a technologií (CAST). Zvyšování kvantity obchodů je obtížné, protože trhy jsou již nasycené.  Kornet (ruská protitanková střela - pozn. red.) patří k výzbroji poloviny zemí světa, letadla ,Su’ se dostala až do Ugandy, a ani sankcím se to nedaří zastavit. K udržení druhého místa (objemu prodaných zbraní - pozn. red.) ovšem potřebujeme nové přístupy.”


„Jsou dvě možnosti. První z nich je snaha získat zakázky mimo ministerstva obrany, např. pro ministerstva mimořádných situací, policii a pro pohraniční stráž. Tu druhou představuje boj o zakázky v zemích, kam jsme ještě vojenské vybavení nedodávali. Jednou takovou zemí je Kolumbie, jež se tradičně orientovala na americkou techniku, vysvětlil úkoly ruského zbrojního průmyslu Puchov-                   


Zdroj:  CzechTrade, Expodefensa, NVO

Udělte článku metály:

Počet metálů: 1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Rase Datum: 09.01.2018 Čas: 13:56

Kolumbie řeší možnost odkupu ojetých Eurofighterů od Španělska, nebo různé další možnosti jako Mirage 2000, Gripen, F-16 atd. Tam bych na ruské letouny nevsázel. Můžou ale zase dát nějaké Migy Venezuele - třeba za pomeranče (vtípek)

avatar
David Datum: 09.01.2018 Čas: 13:25

Pro dusan - ony peruánské Mig-29 pocházejí z přebytků běloruského letectva, byly vyrobené v osmdesátých letech. A přestože nyní prochází modernizacemi, je jasné, že nemohou sloužit do nekonečna. Přirozenou náhradou za ně by mohl být MiG-35 - ovšem až řekněme za 10 let.
Stejně tak ale nové stíhačky bude brzy potřebovat i Ekvádor. Malý, ale relativně movitý stát. I zde by ruské stíhačky, případně lehké bitevníky jako Jak-130 mohly uspět.
O nákupu ruských letadel svého času usilovaly i menší, chudší státy, jako Bolívie
( která nakonec koupila jen čínské cvičné K-8) či Uruguay. Postupně to vyšumělo, to ale neznamená, že by se k tomu nemohly vrátit.
Souhlasím, že v případě Kolumbie ruské letouny nemají šanci na úspěch . Ale přesto si myslím, že i jihoamerický kontinent má pro ruské zbrojovky velký potenciál. Nemusí se navíc jednat jen o letadla, mnohem víc šancí vidím v oblasti pozemní techniky

avatar
fenri Datum: 09.01.2018 Čas: 07:09

Grippen je mor českého mediálního prostoru. Není to chřipka, je gryf, sakra. S jedním P.

avatar
dusan Datum: 08.01.2018 Čas: 17:58

Vrtuľníky, obrnená technika a systémy PVO ... majú šancu uspieť.

S tými Suchojmi a MiG-mi to tak ružové nevidím. Okamžite môžeme odpísať tých čo na to nemajú .... v rátane napr. veľkej Argentíny ... a už nám toho veľa neostane. Čile je naviazané dosť na USA, Brazília má Grippeny ... a tak už ostáva Peru a Kolumbia a teoreticky Mexiko. Peru má už "staré" MiG-y ktoré modernizuje a sotva bude chcieť niečo iné .... takže zostáva už len tá Kolumbia. Ale nechce sa mi veriť, že by Amíci "pustili" do Kolumbie ... stačí aby pohrozili "obmedzením podpory v boji s narkomafiou" ... a Rusi to prebijú dosť ťažko ....

Ak si niekto myslí, že som zabudol Venezuelu, tak tu je problém skôr opačný ... je možné, že časť svojich strojov Su-30 ponúkne na predaj pre katastrofálnu ekonomickú situáciu a kto bude chcieť kúpiť ruské stroju kúpi v "akcii" tam.

arr