Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Ruská zbraň proti dronům: mikrovlnné "dělo"

Datum přidání 16.06.2015    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 15 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruská Spojená korporace na výrobu přístrojů vyvinula mikrovlnou zbraň schopnou na vzdálenost několik kilometrů vyřadit nechráněné elektronické přístroje. Informaci přinesla ruská tisková agentura TASS.

Foto: Protiletadlový systém Buk. / Vitalij V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0

Foto: Protiletadlový systém Buk; ilustrační foto / Vitalij V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0

 

Rusko jako cela řada dalších států s pokročilým vojenským průmyslem pracuje na mikrovlnných zbraních schopných vyřadit elektronické přístroje na velké vzdálenosti. Ve Spojených státech běží například projekt střely s plochou drahou letu CHAMP (Counter-electronics High-powered Microwave Advanced Missile Project), která je schopna přesně „střílet" svazky mikrovln.


Spojená korporace na výrobu přístrojů nyní skrze tiskovou agenturu TASS oznámila vývoj vlastní ruské mikrovlnné zbraně. Podle informací z ruských novin dokáže výkonný mikrovlnný emitor vyřadit nechráněnou elektroniku až na vzdálenost 10 km – vysloveně se zmiňují drony, letadla nebo přesně naváděná munice.

 

„Mobilní komplex mikrovlnného záření vyvinutý naší společností - Moskevským radiotechnickým institutem ruské Akademie věd, je určen pro potlačení elektronických přístrojů nízko letících objektů a útočících prvků přesných zbraní," řekl zástupce Spojené korporace na výrobu přístrojů agentuře TASS. Nový přístroj veřejnost poprvé uvidí na fóru Armáda 2015 začínající v těchto dnech.

 

Zdroj neupřesnil technické parametry systému. Mikrovlnná zbraň, jako další linie obrany, je určená pro instalaci na protiletetadlové a protiraketové systémy. „Díky svým technickým charakteristikám není znám ve světě analogický přístroj," uvedl dále zdroj z firmy.


„Nový systém, který je vybaven vysoce výkonným relativistickým generátorem, anténním reflektorem, řídícím a kontrolním systémem, přenosovou soustavou, je umístěn na podvozku protiletadlového raketového komplexu Buk. Při montáži na speciální plošinu je schopen zajistit pokrytí v rozsahu 360°," cituje agentura TASS zástupce firmy Spojené korporace na výrobu přístrojů.


Mikrovlnná zbraň je další z řady ambiciozních ruských zbraňových systémů. Spolu s dalšímí novými zbraněmi plánuje ruská armáda obměnit do roku 2020 až 70 % své výzbroje.

 

Zdroj: Business Insider

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 20.06.2015 Čas: 00:36

Pepek: Děkuji za informaci!

avatar
Pepek Datum: 19.06.2015 Čas: 15:32

KOLT:
Trvá to asi 1 milisekundu až 1 mikrosekundu, což by se dalo nazvat "instantní". Právě vysoká rychlost zvýšení napětí je např pro mikroprocesory naprosto smrtící. Některá zařízení už z logiky věci nelze zatím dostatečně ochránit. Typicky ty s anténou, radary apod.

avatar
KOLT Datum: 17.06.2015 Čas: 22:55

Pokud to uškvaření elektroniky nebude "instantní", nabízí se několik scénářů, jak se tomu bránit (platí pochopitelně pro všechny obdobné zbraně). I s ohledem na to, jak z logiky věci funguje CHAMP (nemá na svoji práci moc času), bych čekal, že to poměrně instantní bude. Ale je to jen domněnka, nic o tom reálně nevím!

avatar
lorgarius Datum: 17.06.2015 Čas: 19:44

zdravim blake, o tomto zariadeni na crowd control som uz cital, myslim ale ze pokryvalo relativne sirsiu oblast a ziarenie, aspon teda myslim by bolo slabsie. Mna zaujima, ci specializovane zariadenie, ktore vysle impulz schopny "uskvarit" na niekolko kilometrov eletroniku v uav v relativne ohranicenej oblasti, ma silu na to, aby pri nahodnom zasahu uskvarila cloveka.
To ze mikrovlne vyzarovanie nie je zdraviu prilis prospesne si kazdy domysli, staci prejst okolo silnejsieho vysielaca niektoreho z mobilnych operatorov a bolest hlavy je zarucena.

avatar
Blake Datum: 17.06.2015 Čas: 14:10

Logarius v Amerike (ze to bolo v Amerike je nepodstatny udaj, prosim, nerozoberajte ho) vyvijali mikrovlnne ziarice na crowd control, ktore u cloveka sposobovali neznesitelny pocit palenia. Vykon a sposob "dorucenia" vln porovnat neviem, ale ocakaval by som skor vyssi vykon pri ziarici urcenom proti elektronike, hlavne ked ma ist zbran urcenu na protivzdusnu obranu - vysoko pohyblivy ciel treba upiect co najrychlejsie.

Ako pise Shania, instantne upecenie sa zrejme konat nebude, ale nasledky to rozhodne mat bude.

avatar
m164 Datum: 17.06.2015 Čas: 10:34

Treba podotknúť, že OBSE postrácala na Ukrajine zopár UAV, pričom niektoré boli nájdené bez známky poškodenia strelnými zbraňami a so spálenou elektronikou. Môžeme teda predpokladať, že systém, resp jeho prvé iterácie, funguje, aspoň proti malým, pomalým, nechráneným nízko letiacim objektom s pravidelnou dráhou letu, ktorá je dopredu oznámená zainteresovaným stranám, pri ktorom na operátora spravidla dohliada predstaviteľ strany, nad ktorej územím dron prelieta.

Podstatné je však ako dlho musí pôsobiť, s akou presnosťou, ako efektívne dokáže terč vyhľadať a sledovať a s akým výkonom musí pôsobiť. Rovnako je otázna cenová relácia a záťaž na produkciu. Už teraz Rusi nestíhajú vyrábať požadované množstvo protileteckých kompletov a rozšírenie stávajúcich batérií o nové vozidlo so všetkými jeho špecifickými logistickými nákladmi navyše im rozhodne život neuľahčí.

avatar
Shania Datum: 17.06.2015 Čas: 09:53

lorgarius: stejně jako ostatní vysoce výkonné radary tohle zařízení vysílá mikrovlny, nejspíš tě to nezabije hned, ale pokud ho na někoho zaměří, nebude to pro jeho zdraví nic moc.


Moderní AESA radary dokáží podobné věci, jak rušit tak přímo usmažit elektroniku úzkým paprskem. Dále pak jsou schopny provést kybernetický útok.

avatar
lorgarius Datum: 17.06.2015 Čas: 09:10

zdravim, zbran je sice urcena na iny ucel, ale chcel by som sa spytat, co by sa stalo keby impulz z takého kanona zasiahol cloveka? Je vyzarovanie z takýchto systemov dost silne na to aby cloveka popalilo, pripadne uvarilo ako parok v mikrovlnke?

avatar
Charlie Datum: 17.06.2015 Čas: 08:01

No, sice se mi nepovedlo dohledat přesně tu fabriku "Spojená korporace atd.", ale vzhledem k tomu, že to je na BUKu, tak tam zodpovídal za vývoj Tichomirovův NIIP a radar vyvíjela NIIIP. Obě tyhle fabriky mají OBROVSKÉ zkušenosti s vývojem vysokovýkonných radarů (zejména NIIIP, který dělal velké radary pro S-300 a S-400, radar P-40 - pulzní výkon 1,7MW už tehdy), takže bych se nedivil, kdyby nějakou tu mikrovlnu uklohnili - zejména když moderní AESA radary mohou za určitých podmínek rušit cizí radary.

Navíc tohle je nejspíš jen prototyp, který má ukázat "že to umíme" - proto vzali existující strojový podvozek. Finálová verze může vypadat úplně jinak. Navíc bych se ani nedivil, kdyby se postupem času nepokusili naintegrovat tuhle funkci do některých radarů existujících PL systémů. Bylo by to jen logické, střílet drahou raketu na miniaturní dron s malou odraznou plochou a ninimální IR stopou je drahé a není zaručen zásah, ale takováhle mikrovlnná zbraň může doplnit schopnosti PL prostředků právě v oblasti působení proti malým, obtížně zasažitelným cílům.

Je to jen logické, doba beztrestného "promenádování" dronů ve vzdušném prostoru musí zákonitě někdy skončit, zejména pokud jde o pomalé MALE a HALE stroje.

avatar
HonzaH Datum: 17.06.2015 Čas: 06:41

No je mi jasny,ze oproti CHAMP to ma i radar,musi to fungovat mnohem delsi dobu,taky u toho asi bude muset sedet operator a ridic a tak. Ale presto mi to prijde jako desny monstrum. Zvlast prihledneme-li k nedavnemu clanku,kde se popisuji obdobne systemy vyvyjene treba Francii a VB a kde se pise,ze to bude mit vyuziti predevsim v dobe miru. Neprijde mi moc prakticky privezt tuhle masinu treba na rudy namesti,aby to zabezpecilo projev prezidenta.

avatar
Gloton Datum: 17.06.2015 Čas: 02:01

Ta střela CHAMP se s tutím přece nedá prakticky srovnávat.
CHAMP je odpálena na předem vybrané cíle, které při průletu "zlikviduje", dosah bude max ve stovkách metrů.
Tato zbraň bude daleko výkonější a proto s o mnoho větším dosahem a bude fungovat v podstatě jako jiné protiletadlové systémy....zaměří a zničí pohyblivý cíl.
Jsou to dvě diametrálně odlišné věci.

avatar
Pekuc Datum: 16.06.2015 Čas: 23:34

Adanedhel: Zítra začíná Army-2015 EXPO. kde mají rusové mino jiné i předvést demonstraci schopností této nové zbraně, tak se uvidí.

Jeden nikdy neví, obezřetnost je na místě, co když je to jen maketa a Ruská propaganda s cílem zastrašit západ.:)

avatar
Adanedhel Datum: 16.06.2015 Čas: 22:52

Asi nebudu u zdejšího admina a ruské kliky oblíben, ale je tedy jisté, že to funguje ? ¨

avatar
HonzaH Datum: 16.06.2015 Čas: 19:46

Spíš by mne zajímalo, jaký je rozdíl v technologiích a parametrech. USA elektromagnetickou zbraň vměstná na palubu střely s plochou dráhou letu, Rusové to mají na pásovém podvozku. Pokud mají Rusové dosah 10 km, kolik tedy bude mít CHAMP? Tušíte někdo?

avatar
RiMr71 Datum: 16.06.2015 Čas: 17:50

"„Díky svým technickým charakteristikám není znám ve světě analogický přístroj," "


...tedy obvyklé "neřekneme o čem to je, ale je to nejlepčí, ale úplně nejlepčí na celém světě, stejně jako naše nejrychlejší hodinky a největší trpaslíci"

A o tom co umí třeba radar už nevyráběné F-22 taktně pomlčíme. Protože oni mají jen radar a elektromagnetické vlny, ale my, my máme mikrovly. Ty největší na celém světě! :D

arr