Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Ruské bezpečnostní síly zlikvidovaly v Tatarstánu radikální islamisty

Datum přidání 25.10.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 2 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Teroristické útoky radikálních islamistů nehrozí jen západní Evropě a Spojeným státům, ale i Rusku. Jednomu z nich se jednotkám ruského ministerstva vnitra a federální bezpečnostní služby podařilo na poslední chvíli zabránit tuto středu. Vyplývá to z informací, které zveřejnila ruská média.

tat

Foto:  Příslušníci bezpečnostních sil před útokem proti radikálním islamistům / mvd.ru

 

Podle nich jednotky ruského ministerstva vnitra a Federální bezpečnostní služby během zásahu v tatarstánském hlavním městě Kazani zlikvidovaly dva teroristy, kteří na pátek 26. října, na který připadá jeden z významných muslimských svátků Íd al-Adhá, plánovali v tomto městě sebevražedný teroristický útok.

 

Pokus o zadržení osob podezřelých z terorismu však neproběhl hladce. Došlo k přestřelce a zásah si vyžádal i život jednoho z příslušníků ruských bezpečnostních sil, když jeden z teroristů v okamžiku svého zadržení odpálil bombu, kterou měl připevněnou na těle.

 

tatFoto: Příslušníci bezpečnostních sil se připravují na zásah v Kazani - mvd.ru


 „Příslušníci speciální jednotky se pokusili zadržet pravděpodobné zločince. Ti se však postavili na ozbrojený odpor. Došlo i k výbuchu, v jehož důsledku zahynul jeden příslušník speciálních jednotek“, řekl v souvislosti se středečními událostmi v Kazani mluvčí ruských vyšetřovatelů Vladimír Markin.

 

Zabití radikální islamisté byli podle internetového vydání deníku Věsti identifikováni, jako jistý Kašapov a Valejev (křestní jména ani Věsti, ani jiná ruská média neuvádějí). Oba ruské bezpečnostní síly podezíraly z toho, že mají na svědomí zastřelení vedoucího oddělení vzdělávání Duchovního vedení muslimů Tatarštinu Valiulla Jakubova a odpálení bomby v autě tatarstánského ministra Iulduse Fajzova letos v červenci. Na Valejeva byl dokonce vydán mezinárodní zatykač.

 

Video: Záznam akce, při které zahynul jeden z členů FBS / YouTube 

 

Zabránit pátečnímu teroristickému útoku se ruským bezpečnostním silám podařilo proto, že vyšetřování těchto vražd je přivedlo právě na stopu obou radikálních islamistů. „V této souvislosti byl vydán příkaz k neodkladné domovní prohlídce bytu, v němž oba bydleli,“ uvedl k důvodu středeční operace ruských bezpečnostních sil zástupce vedoucího tatarstánských vyšetřovatelů Marat Zaripov.

 

tat

Foto: Tatarstán leží v evropské části Ruska - Wikipedie

 

Podle informací ruských sdělovacích prostředků se současné vedení tatarských muslimů zdálo radikálním islamistům příliš umírněné, a proto vypracovali plán na jeho likvidaci. Součástí tohoto plánu měl být právě i páteční sebevražedný útok. V bytě, kde oba radikální islamisté žili, se našly zbraně a také součástky, potřebné k výrobě bomb.

 

Problémy s radikálními islamisty může mít přitom Tatarstán i v budoucnosti. Jak řekl ruské tiskové agentuře Rosbalt vedoucí Povolžského centra regionálních a etnicko-náboženských studií Rais Sulejmanov, na půdě 14 kazaňských vysokých škol, včetně Kazaňské federální univerzity, působí islamistické buňky, hlásící se k radikální formě islámu - vahábismu.

 

Zdroj: RIA, Věsti, Rosbalt, Baltinfo

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 18.12.2012 Čas: 11:07

Ať si všichni ti mírumilovní multikulturalisté ochutnají, jak si vahábisté představují "mír"... Zasahující důstojník byl zákeřně zavražděn ve službě. Doufám, že Rusko se o jeho rodinu rozumně postará a vzdá mu zasloženou čest.

avatar
Gungr Datum: 25.10.2012 Čas: 12:02

Zde videozáznam z této události:
http://youtu.be/Q7hhcJYkJwg
http://youtu.be/D_-OVDP0KqM
5. padlý příslušník FSB tento rok ... R.I.P.

arr