Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

Ruské bezpečnostní síly zlikvidovaly v Tatarstánu radikální islamisty

Datum přidání 25.10.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 2 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Teroristické útoky radikálních islamistů nehrozí jen západní Evropě a Spojeným státům, ale i Rusku. Jednomu z nich se jednotkám ruského ministerstva vnitra a federální bezpečnostní služby podařilo na poslední chvíli zabránit tuto středu. Vyplývá to z informací, které zveřejnila ruská média.

tat

Foto:  Příslušníci bezpečnostních sil před útokem proti radikálním islamistům / mvd.ru

 

Podle nich jednotky ruského ministerstva vnitra a Federální bezpečnostní služby během zásahu v tatarstánském hlavním městě Kazani zlikvidovaly dva teroristy, kteří na pátek 26. října, na který připadá jeden z významných muslimských svátků Íd al-Adhá, plánovali v tomto městě sebevražedný teroristický útok.

 

Pokus o zadržení osob podezřelých z terorismu však neproběhl hladce. Došlo k přestřelce a zásah si vyžádal i život jednoho z příslušníků ruských bezpečnostních sil, když jeden z teroristů v okamžiku svého zadržení odpálil bombu, kterou měl připevněnou na těle.

 

tatFoto: Příslušníci bezpečnostních sil se připravují na zásah v Kazani - mvd.ru


 „Příslušníci speciální jednotky se pokusili zadržet pravděpodobné zločince. Ti se však postavili na ozbrojený odpor. Došlo i k výbuchu, v jehož důsledku zahynul jeden příslušník speciálních jednotek“, řekl v souvislosti se středečními událostmi v Kazani mluvčí ruských vyšetřovatelů Vladimír Markin.

 

Zabití radikální islamisté byli podle internetového vydání deníku Věsti identifikováni, jako jistý Kašapov a Valejev (křestní jména ani Věsti, ani jiná ruská média neuvádějí). Oba ruské bezpečnostní síly podezíraly z toho, že mají na svědomí zastřelení vedoucího oddělení vzdělávání Duchovního vedení muslimů Tatarštinu Valiulla Jakubova a odpálení bomby v autě tatarstánského ministra Iulduse Fajzova letos v červenci. Na Valejeva byl dokonce vydán mezinárodní zatykač.

 

Video: Záznam akce, při které zahynul jeden z členů FBS / YouTube 

 

Zabránit pátečnímu teroristickému útoku se ruským bezpečnostním silám podařilo proto, že vyšetřování těchto vražd je přivedlo právě na stopu obou radikálních islamistů. „V této souvislosti byl vydán příkaz k neodkladné domovní prohlídce bytu, v němž oba bydleli,“ uvedl k důvodu středeční operace ruských bezpečnostních sil zástupce vedoucího tatarstánských vyšetřovatelů Marat Zaripov.

 

tat

Foto: Tatarstán leží v evropské části Ruska - Wikipedie

 

Podle informací ruských sdělovacích prostředků se současné vedení tatarských muslimů zdálo radikálním islamistům příliš umírněné, a proto vypracovali plán na jeho likvidaci. Součástí tohoto plánu měl být právě i páteční sebevražedný útok. V bytě, kde oba radikální islamisté žili, se našly zbraně a také součástky, potřebné k výrobě bomb.

 

Problémy s radikálními islamisty může mít přitom Tatarstán i v budoucnosti. Jak řekl ruské tiskové agentuře Rosbalt vedoucí Povolžského centra regionálních a etnicko-náboženských studií Rais Sulejmanov, na půdě 14 kazaňských vysokých škol, včetně Kazaňské federální univerzity, působí islamistické buňky, hlásící se k radikální formě islámu - vahábismu.

 

Zdroj: RIA, Věsti, Rosbalt, Baltinfo

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 18.12.2012 Čas: 11:07

Ať si všichni ti mírumilovní multikulturalisté ochutnají, jak si vahábisté představují "mír"... Zasahující důstojník byl zákeřně zavražděn ve službě. Doufám, že Rusko se o jeho rodinu rozumně postará a vzdá mu zasloženou čest.

avatar
Gungr Datum: 25.10.2012 Čas: 12:02

Zde videozáznam z této události:
http://youtu.be/Q7hhcJYkJwg
http://youtu.be/D_-OVDP0KqM
5. padlý příslušník FSB tento rok ... R.I.P.

arr