Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Ruské bojové vozidlo pěchoty BMP-3 pro Saudskou Arábii a Irák

Datum přidání 30.09.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 25 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Saudská Arábie plánuje nakoupit 950 ruských bojových vozidel pěchoty BMP-3 a Irák 500 vozidel BMP-3. Informaci oznámil ruské tiskové agentuře TASS Albert Bakov, viceprezident koncernu Traktorové závody.

BMP-3

Foto: BMP-3 pro Spojené arabské emiráty; větší foto / Public Domain

 

Ruské bojové vozidlo pěchoty BMP-3 je v oblasti Perského zálivu mimořádně úspěšné. Již v roce 1993 Spojené arabské emiráty objednaly 402 vozidel BMP‑3. Od základní varianty se liší infračerveným senzorem Namut, který vyvinula francouzská firma SAGEM a běloruský podnik Peleng.

 

Téměř totožné provedení objednal Kuvajt. Malý ropný stát si u ruského výrobce Kurganmašzavod (součást koncernu Traktorových závodů) zamluvil 212 vozidel. Finální várka vozidel (70 kusů) je modernizovaná verze BMP-3M. Poslední vozidlo získal Kuvajt před několika dny.

 

Vozidla BMP-3 v počtu 250 kusů objednala v letech 1992 až 1994 také Saudská Arábie. Dlužno dodat, že jednotlivé zdroje se v počtech BMP-3 dodaných zemím Perského zálivu značně rozcházejí. Armádní noviny vycházely z databáze Stockholmského mezinárodního institutu pro mírový výzkum SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute).

 

Jisté je, že vozidla BMP-3 se objevila v Jemenu, kde Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty vyslaly své pozemní jednotky.

 

Video: BMP-3 promo. / YouTube

 

V Perském zálivu se pro ruský vojenský průmysl rýsuje další úspěch. Saudská Arábie a Irák projevují zájem o 1450 vozidel BMP-3. "Máme žádost na 500 vozidel BMP-3 z Iráku a 950 vozidel ze Saudské Arábie," uvedl Bakov.

 

Výzvou však bude uspokojení všech zákazníků v dohledné době. Jen ruská armáda si v letošním roce objednala 200 vozidel. Jak uvedl Bakov pro agenturu TASS, musí být "nastavená rovnováha mezi domácím trhem a exportem". Kromě zemí Perského zálivu si přibližně 80 vozidel BMP-3 zamluvilo Maroko a Barma.

 

Výroba vozidel BMP-3 pro ruskou armádu bude probíhat až do masového zavedení nových pasových bojových vozidel pěchoty Kurganěc-25. S uspokojením poptávky po BMP-3 pomůže také od roku 2016 nová výrobní linka.

 

"V roce 2016 spustíme novou výrobní linku, abychom splnili všechny objednávky na čas. Nicméně spuštění linky si vyžádá hodně práce s plynulým zásobováním komponentů," uvedl pro agenturu TASS Bakov.

 

BMP-3 vstoupilo do služby v ruské armádě před více než 25 lety a dodnes patří mezi špičku ve své kategorii. Bojová hmotnost vozidla je pouze 18 tun, osádku tvoří tři osoby a výsadek sedm osob.

 

Video: BMP-3 lze upravit jako nosič protitankových řízených střel 9K123 Chrizantema s dostřelem až 6000 m. / YouTube

 

BMP-3 je vybaven 100mm dělem s automatickým nabíjením, umožňující střílet klasické náboje nebo řízené střely. S dělem je spřažen 30mm rychlopalný kanón se zásobou 500 nábojů a 7,62mm kulomet se zásobou 2 000 nábojů. Silná výzbroj dokonce ze začátku (počátek 90. let) zmátla západní analytiky, kteří BMP-3 považovali za lehký tank.

 

Tělo a věž BMP-3 jsou vyrobeny z hliníkových slitin. Přední část je doplněná o další vrstvu pancíře. Dodatečné přední pancéřování a zkosení pancíře (včetně spodní části) dokáže odolat běžným 30mm projektilům vypálených na vzdálenost větší než 200 metrů. Pro zlepšení přežití na bojišti jsou nádrže s palivem umístěné v podlaze vozidla.

 

Pohon BMP‑3 zajišťuje vidlicový desetiválcový dieselový motor UTD‑29 o výkonu 368 kW (500 koní), který umožňuje vozidlu dosáhnout maximální rychlost na silnici 70 km/h.

 

BMP-3 lze vybavit i aktivním obranným systémem ERA, elektro-optickým rušičem Štora, jenž působí proti poloautomaticky naváděným protitankovým střelám. Pro svou obranu je BMP-3 schopen odpalovat dýmové granáty, nebo vytvářet dýmovou clonu pomocí vstřikování paliva do výfukového potrubí.


Kurganmašzavod navíc zahraničním zájemcům BMP-3 umožňuje nechat si sestavit vozidla podle přání s různými věžovými komplety a s různým vnitřním uspořádáním.

 

Zdroj: TASS

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
dusan Datum: 04.10.2015 Čas: 08:12

BMP-3 má jeden základný vrodený nedostatok a to komplikované vysadzovanie výsadku ....

Výsadok musí ísť "tunelom" nad motorom resp. si otvoriť poklopy nad ním čo značne zvyšuje zraniteľnosť výsadku .. ale i samotného vozidla ...

V tomto pre BMP dôležitej veci je BMP-3 i za staršími vozidlami BMP-1 a 2.

V promo videách je otvorenie zadnej rampy na BVP-čkách základným prvkom .... v tomto prípade to radšej Rusi "decentne" vynechali ... a radšej predviedli palebnú silu ....

avatar
semtam Datum: 03.10.2015 Čas: 00:10

BMP-3 nemá nádrž na dně, ale v přední části vozidla. Je vlastně hned za vlnolamem. Saúdská Arábie nevlastní žádné BMP-3. V Jemenu je nasadili SAE.

avatar
lorgarius Datum: 02.10.2015 Čas: 14:26

Vacsina techniky saudskej armady najme tej leteckej je made in USA, ale pri zvysku sa slusne sa cinili aj francuzi a nemci, ti dostali teraz riadnu objednavku na hliadkove clny. A myslim ze maju aj nieco z Brazilie. Hovorilo sa ja o nakupe ruskych T90, ale ci ich maju to neviem. V kazdom pripade vela krasy zatial nepredvadzaju. Mozno len potrebuju nabrat skusenosti v boji, ale za tie sa plati zivotmi.

avatar
Kozlus Datum: 02.10.2015 Čas: 13:59

Charlie: Nad jednim tim M1A1 je videt, jak jim do veze hazou nejakou trubkovou bombu skrz otevrenej poklop. Pak je videt i kour z hlavne, takze otevrenej zaver a tedy i dvirka k munici kdyz to bouchlo.

avatar
Rase Datum: 02.10.2015 Čas: 12:49

ratataarmata:
Saudi toho ruského opravdu moc nemají (až na AKčka), ale musíš si k "ose zla" přidat čínu, která jim dodala houfnice. Ruskou techniku mají hlavně Spojené Arabské Emiráty (mají BMP-3 už od roku 1992, BM-30 a BM-21)

avatar
ratataarmata Datum: 02.10.2015 Čas: 11:14

Netušil jsem, že Rusové takhle vyzbrojují Saudy. Podle mnohých je Sudská Arábie v pozadí veškerého terorismu a když se s nima Američani paktují, tak jsou spolupachatelé a teď tady čtu, že jim zbraně dodává i Rusko a koukám, že pěkně dlouho. Navíc zbraně který by mohly dobře sloužit ISIS a podobným organizacím. To je snad nějaká blbost ne? O ruských zbraních pro Saudskou Arábii jsem teda v českých médiích jaktěživ neslyšel.

avatar
Charlie Datum: 02.10.2015 Čas: 08:04

Saudi a Emiráti dostávaj v Jemenu celkem kotel, ale není to technikou. Na začátku přišli o pár Bradleyů a ono provařené video zničeného Abramsu ukazuje na NAPROSTOU diletanci a nedostatky ve výcviku i v disciplíně.

Pokud M1A1 dostane zásah, kterej zapálí vezenou munici a my vidíme, že plameny šlehají řidiči z poklopu, znamená to dvě věci - buď osádka vezla větší množství munice a měla jí v bojovém protoru, nebo nabíječ nezavřel panceřovou přepážku mezi zásobníkem munice a bojovým prostorem. Oboje je na přesdržku a celé to svědčí o úrovni posádek. Myslím, že naši tankáni v T-72 by si je dali k snídani. Nejspíš i naši záložáci ve starých eMkách.

avatar
Rase Datum: 02.10.2015 Čas: 07:57

jj284b:
Hlavně v saudské armádě chybí saudové (ti jsou možná v těch gardových milicích - ty jsou pro ceremoniální účely). Nevím zda generálové jsou saudové, nebo taky cizinci, ale zdá se že to budou Saudové - podle neschopnosti. Vzhledem k tomu že pokud ztratí vojáka, stačí jen za ušetřené peníze koupit nového žoldáka. Tomu odpovídá i technika, kdy chtějí raděj levné BMP-3, kterých se dá za stejný peníz pořídit víc, než drahé západní IFV jejiž počty jsou mnohem omezenější. Je ale fascinující s jakým klidem odepisují techniku, lidi atd. Zkrátka mají armádu jen jako nástroj politických zájmů, něco jako rodiny po padlých řešit nemusí. Snadno poskládají novou armádu. Otázkou je jak dlouho jim to bude procházet, ale zdá se že ještě dlouho

avatar
Beld Datum: 01.10.2015 Čas: 21:46

Musite to brat tak , ze ta technika je PRIMARNE urcena k udrzovani poslusnosti na vlastnim uzemi a rozhaneni demonstraci . Pripadne proti opozici , na to je BMP-3 docela idealni . Na nic jineho armada SA nema ...

avatar
jj284b Datum: 01.10.2015 Čas: 16:51

no o Saudskych pilotoch toho po nete tiez vela dobreho nekoluje... pocas misiami nad Irakom Americky piloti museli doslova Saudskych pilotov "vodit za rucicku" lebo neboli schopni sami nic spravit... Piloti co s nimi cvicili popisuju Saudov ako tych najhorsich s akymi sa stretli (pre porovnanie, Jordanski piloti su vraj najlepsi (arabski) piloti v oblasti) celkovo je ich bojaschopnost na dost nizkej urovni...

avatar
vlasto Datum: 01.10.2015 Čas: 16:23

Treba vediet citat medzi riadkami. Rusko ide dodat 500 BMP-3 Islamskemu statu cez Irak (nebudu sa hadam ucit na chybach americanov) a Saudi potrebuju 950 novych BMP-3 aby mali nieco na prehliadky, ked skonci ich epopeja v Jemene :)

avatar
niko Datum: 01.10.2015 Čas: 15:48

Aale no chlapi. Saudi sice niesu ziadni vojenski lumeni ale zase az rusit armadu by som nesiel. Maju velmi dobre letectvo aj specialne jednotky. Pozemne vojsko, podla tych videi ktore su na nete (z ktorych predpokladam, ze chlapi vychadzate) bars jaku taktiku nema. Vid zniceny Abrams, alebo likvidacia prieskumnej kolony. Myslim ale, ze sa potrebuju trochu zocelit v boji. Bude to draho zaplatena lekcia. Ale pre Saudsku Arabiu nezaplatitelna.

avatar
jj284b Datum: 01.10.2015 Čas: 15:37

Saudi by spravili lepsie, keby armadu zrusili, a namiesto nej si platili cosi ako Cudzinecku Legiu, pocetne mensiu, no vybavenu modernou technikou... Prachova maju dost na to aby si vedeli zaplatit tych najlepsich na trhu...

avatar
radek3057 Datum: 01.10.2015 Čas: 15:07

jj284b

Tak tak ,kdo si naivně myslel že snad Saudská Arábie,papírově nejsilnější armáda v oblasti rychlle seřeže Iránské proxy v Jemenu a vydá se stabilizovat celou okolní oblast prozřel... jejich vojenské umění je až tristní,využití moderní západní techniky taky... myslím si že je úplně jedno jestli ty Befka koupí,nebo nekoupí v jejich rukou to všechno hoří a je zničeno,navíc jejich taktika využití například vozidel MRAP v první linii jasně ukazuje že tyto vozidla kromě přesunu z bodu A do bodu B k ničemu nejsou,ještě že AČR si žádné nekupuje. Co se BMP 3 týče tak proč ne,silná výzbroj z toho činí dobrej vozejk proti nepřátelům bez MBT

avatar
jj284b Datum: 01.10.2015 Čas: 14:53

niko: sposob akym Saudi nasadzuju obrnenu techniku v Jemene je dost strasidelny.. zvycajne odparkuju stroje v otvorenom terene bez zabezpecenia okolia, aby sa potom stavali statickymi tercami pre ATGM teamy.. pripadne sa pohybuju len po cestach, ktore Huutiovia nemaju problem zablokovat pomocou IED, na co celu kolonu ostreluju z ATGM ci RPG... Saudi sa ukazuju priblizne tak neschopni ako Iracka armada.. asi to bude v genoch alebo co...

arr