Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Ruské bombardéry Tu-160 nad Jižní Amerikou

Datum přidání 01.11.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruské bombardéry Tu-160 Blackjack pokračují v patrolování nad územím Jižní Ameriky a Karibiku. Podle vyjádření ruského ministerstva obrany spadá mise do „linie“ výcvikového programu ruského strategického letectva.

Tu-160 Blackjack

Foto: Tu-160 Blackjack / Wikipedia

 

Jihoamerická mise dvojice ruských bombardérů Tu-160 Blackjack začala v pondělí po příletu na základnu Maiquetia ve Venezuele. Ruská letadla startovala z letecká základny Engels v jižním Rusku (Povolží). Během 13 hodin dlouhého non-stop letu překonala více než 10 000 kilometrů.

Aby letouny nenarušily vzdušný prostor žádné země, letěly nejprve k severu, kde se stočily kolem norského pobřeží směrem k jihu. V tomto okamžiku sledovala ruské bombardéry také dvojice norských stíhaček F-16.

Z Venezuele bombardéry Tu-160 zamířily ve středu do Nikaraguye, kde dosedly po třech hodinách letu (2500 km). Podle ruského ministerstva obrany jaderné bombardéry „letěly nad neutrálními vodami Karibského moře, vstoupily do vzdušného prostoru Nikaraguye a provedly plánované přistání.“

Ruské ministerstvo zatím příliš informací o misi ruských bombardérů neposkytuje. "Posádky nyní odpočívají a připravují se nové mise. Plánují další patroly nad celým regionem, " řekl ve čtvrtek velitel ruského dálkového letectva, generálporučík Anatolij Žicharev.

 

Připomeňme, že ruské strategické bombardéry provedly podobnou misi již v roce 2008. Šlo o první podobné dálkové cvičení ruských bombardérů od rozpadu Sovětského svazu. Bombardéry v roce 2008 navázaly na návštěvu ruského námořnictva, které s venezuelským námořnictvem provedlo společné cvičení.

Zajímavostí je, že ruské bombardéry nad Jižní Amerikou v současné době nevyvolávají příliš velký zájem západních médií. Taktéž americká vláda se oficiálně k ruskému cvičení nevyjadřuje. Přitom před pěti lety o nasazení „barvitě“ informovala jak západní, tak především česká média. Dokonce se spekulovalo o tom, že Rusko chce bombardéry Tu-160 trvale umístit na Kubu.

Tu-160 Blackjack je nadzvukový strategický bombardér, jenž má schopnost měnit geometrii svých křídel. Tu-160 je určen k útokům na strategické cíle v hloubce nepřátelského území s jadernými a konvenčními zbraněmi.

 

Původně mělo být vyrobeno 100 kusů bombardéru Tu-160. Avšak Gorbačov, v období končící studené války, zredukoval objednávku na 35 kusů. Nyní Rusko provozuje šestnáct strojů s tím, že několik dalších má být zavedeno do výzbroje.

 

Zdroj: RIA Novosti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Adanedhel Datum: 03.11.2013 Čas: 23:43

A až se jim něco posere, bude to vina NSA, CIA, FBI US Army, a prostě všech.

avatar
David Datum: 03.11.2013 Čas: 08:11

Příště těch letadel bude třeba víc, budou mít ostrou munici, zamíří o něco severněji...

avatar
Adanedhel Datum: 02.11.2013 Čas: 19:53

Tak o ruské přítomnosti v JA nemá nikdo pochyby ani bez Chavéze. Tak se kluci proletěli v krásném letadýlku a co dál...

avatar
David Datum: 02.11.2013 Čas: 17:38

Tak ona to přece demonstrace síly byla - a to docela efektní. A řekl bych, že cílem bylo mimo jiné ukázat, že Rusko i po smrti Cháveze má zájem o Venezuelu a celou Jižní Ameriku

avatar
Adanedhel Datum: 01.11.2013 Čas: 17:42

Letadlo je to pěkné, ale pokud toto není demonstrace síly, tak pak je to plýtvání a je to trapné. USA dělají dobře že to nekomentují.

avatar
Ultramarinus Datum: 01.11.2013 Čas: 16:14

Klasika - rusko a jižní amerika si honí triko, ačkoliv zatím oproti číně ještě poměrně mírumlovně. Jenom bombardérama s atomovejma bombama... :D

arr