Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Letecká technika

Ruské letectvo dostane 400 modernizovaných Mi-8

Datum přidání 29.08.2012    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Michal Polák

Ruské letectvo by mělo podle posledních zpráv obdržet do roku 2020 na čtyři stovky modernizovaných víceúčelových vrtulníků typu Mi-8. Modernizace mají částečně vycházet z u nás dobře známého Mi-171. Navíc je však plánována implementace dalších zbraňových systémů rozšiřujících možnosti stroje pro útoky na pozemní cíle a blízkou podporu pozemních vojsk.

Mi-8

Foto: Mi-8 po nouzovém přistání, jež následovalo po zásahu nepřítelem v Čečensku / Wikipedia, Mikhail

Mi-8/17 se představuje

Vrtulník Mil Mi-8 byl vyvinut jako víceúčelový vrtulník střední velikosti na základě zkušeností s Mi-4, jež vznikl už v 50. létech v reakci na úspěšné nasazení amerických vrtulníků v Koreji.

 

Zatímco první prototypy Mi-8 měly ještě jediný motor, konečná verze, v kódu NATO vedená jako Hip-B, již disponovala dvojicí motorů. Později vznikla celá řada variant buď modernizovaných, nebo uzpůsobených vrtulníků ke konkrétním účelům. Za zmínku stojí například dopravní provedení Mi-8T, salónní Mi-8S nebo bitevní Mi-8TB.

 

mi-8

 Foto: Mi-8 Mi-8AMTSh (vlevo nahoře) se účastní Dne oslav vítězství / Wikipedia, Alex Beltyukov

 

V sedmdesátých letech pak vznikla první modernizovaná verze Mi-8M známá později jako Mi-17. Základní parametry a zůstávaly podobné. Na délku měří například Mi-17-1V 18,47 metrů a na výšku 4,76 metrů. Hmotnost Mi-8/17 se pohybuje zhruba od 7 489 kg při prázdné hmotnosti až do maximální vzletové hmotnosti 13 tun. Jednotlivé varianty přitom vychází ze stejné konstrukce, a proto vznikla celá řada různých provedení a modernizací - bez nutnosti výroby zcela nového typu vrtulníku.

 

Prodloužení životnosti oblíbeného typu

A to je i případ nedávných zpráv o modernizaci údajně více než 400 vrtulníků dále neupřesněného typu Mi-8 na Mi-8AMTSh, respektive Mi-8MTV5-1. Prvních padesát strojů přitom mají dostat ruské vzdušné síly ještě do konce tohoto roku. Modernizací by tak měly minimálně povýšit stávající vrtulníky Mi-8 na úroveň Mi-17(1).

 

Vrtulník bude schopný přepravovat vedle posádky až 37 parašutistů, náklad do hmotnosti 4 000 kilogramů nebo 12 zraněných osob na zdravotnických nosítkách. Vedle toho bude schopen podporovat palbou vlastní výsadky. Mezi další schopnosti pak patří přímá podpora pozemních vojsk a útoky na pozemní cíle – hlavně tanky, obrněná vozidla a chráněné úkryty.

 

mi-8

Foto: Mi-8AMTSh v bližším pohledu / www2.uuaz.ru 

 

K tomu budou také modernizované vrtulníky Mi-8MTV5-1 vybavené střelami vzduch-země Šturm-V. Zachována by samozřejmě měla zůstat i schopnost nést kulomety a neřízené raketomety.

Probíhající modernizace v ruském letectvu

Modernizace vrtulníků řady Mi-8 není v ruském letectvu ani armádě jako takové v současné době ničím výjimečná. Po dlouhé době totiž započala celá řada modernizací a dokonce i nákupů zcela nových strojů.

 

V případě letectva lze zmínit například modernizace stíhacích letounů Su-27, bitevních Su-25 nebo těžkých stíhacích MiGů-31. Pořizují se však i nové stíhací útočné letouny Su-34 a víceúčelové stíhací Su-35. V případě vrtulníků navíc hodlají Rusové údajně nakoupit nové Mi-24/35, i když základním bitevním vrtulníkem se má stát Mi-28M. Taktéž těžké vrtulníky Mi-26 se mají modernizovat.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr