Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Rusko v Sýrii dokazuje nárůst svých vojenských schopností

Datum přidání 18.11.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 127 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruská letecká kampaň v Sýrii je poměrně malého rozsahu, avšak ukazuje na významný pokrok ve schopnostech ruské armády za poslední roky. Operační tempo ruského letectva v Sýrii je vysoké a zlepšila se také komunikace mezi složkami a jednotkami ruské armády. Své postřehy o ruské vojenské misi v Sýrii přinesl Dmitry Gorenburg v článku Russia's Syria operation reveals significant improvement in military capability.

Su-24M

Foto: Suchoj Su-24M ruského letectva; ilustrační foto / Alexander Mishin, CC BY-SA 3.0

 

Oproti válce s Gruzií v roce 2008 prokazuje ruské letectvo v Sýrii významné zlepšení. Kromě zmiňovaného většího operačního tempa (objem leteckých operací za jednotku času), lepší spolupráce mezi jednotlivými útvary a složkami, ruská armáda ukázala schopnost provést organizačně a logisticky náročnou expediční operaci a předvedla nejnovější zbraňové systémy.


Počáteční ruské letecké údery vedly proti skladům zbraní a zařízením syrské arabské armády SyAA (Syrian Arab Army) Bašára Asada, kterých se opoziční síly zmocnily na začátku konfliktu. V současné době ruské letecké síly koordinují své akce se syrskými a íránskými jednotkami na zemi s cílem zničit opoziční síly v severozápadní části země.


Během syrského bombardováni ruské letectvo vůbec poprvé v ostré akce použilo přesně naváděnou munici. Avšak pouze 20 % útoků je vedeno pomocí přesné munice, zbytek připadá na klasické neřízené bomby. Malý podíl přesných zbraní je způsoben nejen velkou cenou za přesnou munici, ale také nedostatkem přesných zbraní v ruském letectvu. Ruští velitelé proto nepoužívají přesnou munici, pokud to není vysloveně nezbytné.


Pro ruské letectvo je syrská operace rovněž vítanou příležitostí k otestování svých schopností, otestování nových zbraní a k demonstraci síly potenciálním protivníkům.


Stejné důvody lze přiřadit k raketovém úderu malých ruských lodí z Kaspického moře. Šlo především o demonstraci schopností ruského námořnictva potenciálním protivníkům. Raketový útok z lodí v Kaspickém moři nebyl nezbytný, protože stejnou akci mohla bez problémů provést ruská letadla.


Zajímavá byla reakce "Západu". CNN přispěchala následně s tvrzením, že několik ruských raket spadlo v Íránu. Takovou neověřitelnou zprávu však lze s úspěchem zařadit do nelítostné informační války zuřící mezi Ruskem a Západem, ve které “účel světí prostředky”.  


V Sýrii Rusové nasadili 34 letadel a 16 vrtulníků. Operační tempo ruských letadel a vrtulníků v Sýrii je poměrně vysoké, průměrně 45 bojových letů za den. Navíc operační tempo se zvýšilo z 20 bojových letů na začátku akce až po 60 bojových letů denně na konci října.


Od té doby počet bojových letů klesá, zřejmě proto, že nejednoduší a nejviditelnější cíle již byly zasaženy a opoziční síly se přizpůsobily ruským akcím - neoperují tak otevřeně jako v záři a říjnu.

 

Video: Reportáž Russia Today o ruské letecké operaci v Sýrii. / YouTube


Gorenburg v článku uvádí, že vysoké operační tempo bylo překvapivé vzhledem k sérii leteckých nehod ruských letadel v roce 2015. Nehody údajně mělo na svědomí vysoké pracovní tempo ruského letectva a stárnoucí flotila letadel.


Operace v Sýrii ukázala také na zlepšující se spolupráci mezi jednotlivými složkami ruské armády - letectvem, námořnictvem a pozemními jednotkami - a také se zahraničními silami.


Ruské námořnictvo neslouží jen k dopravě zboží do oblasti, ale poskytuje protivzdušnou obranu pomocí námořních systémů S-300 z raketového křižníku Moskva ve Středozemním moři. Dosah systému S-300 je 90 km.


Protivzdušný systém dlouhého dosahu S-300 kryje ruské letectvo před případnými nepřátelskými akcemi západního letectva. Umístění výkonného protivzdušného systému na moře navíc uklidňuje Izrael, který je nepochybně proti jakémukoliv rozmísťování výkonných protivzdušných systémů v Sýrii.


Ruské pozemní síly hrají v syrském konfliktu omezenou roli a prakticky se omezují pouze na ochranu ruských základen a zařízení v Sýrii. Ruské letectvo však ukázalo schopnost koordinovat své akce se syrskými a íránskými pozemními jednotkami, které zahájily pozemní ofenzívu proti opozičními silám za přímé letecké podpory ruských letadel.


Až do záři si většina analytiků myslela, že ruská armáda není schopna provádět vojenské operace dále, než v bezprostřední blízkosti svých hranic. Důvodem byly pochyby o tom, zda ruská armáda dokáže přepravit a zajistit dostatečný počet lidí a techniky na dlouhou vzdálenost.


Ruská armáda však přepravila potřebný personál a techniku většinou svých dopravních letadel a také pomocí všech nákladních lodí dislokovaných v Evropě. Kromě toho ruská armáda “převlajakovala” pro potřeby přepravy několik tureckých obchodních lodí a zařadila je pod ruské námořnictvo.


Přestože stále platí, že Rusko zůstává téměř zcela závislé na své železniční síti pro dopravu vojenského materiálu a personálu, operace v Sýrii ukázala, že má dostatečnou kapacitu a schopnosti provést vojenskou operaci menšího rozsahu daleko od svých hranic.


Kromě (mimo) geopolitických cílů, Rusko využilo operaci v Sýrii k otestování svých vojenských schopností, po sedmi letech vojenských reforem a upozornilo své potenciální protivníky na své nové schopnosti.


Zatím je brzy hodnotit, jak moc ruské vojenské angažmá pomáhá syrské vládě vypořádat se se svými oponenty. Každopádně operace v Sýrii ukazují, že ruská vojenská reforma má za následek výrazné zvýšení vojenských schopností Ruska.


Zdroj: Russian Military Reform

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Trener Datum: 28.11.2015 Čas: 15:48

Turci mají na své straně hranice protiopatření:
http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/zive-svet-po-teroristickych-utocich-28-11/r~b226f196944111e5b745002590604f2e/?utm_source=centrumHP&utm_medium=newsbox&utm_content=A&utm_term=position-1

avatar
RiMr71 Datum: 26.11.2015 Čas: 16:19

"Oficiální mluvčí ministerstva zahraničí USA Mark Toner prohlásil, že jeho rezort nevylučuje, že střelba syrských Turkmenů na ruské piloty, kteří se katapultovali ze sestřeleného Su-24, byla z jejich strany obranou.
„Když na turkmenské síly zaútočilo ruské letectvo, mohly se bránit", prohlásil Toner, když odpovídal na otázku, jak hodnotí akce syrských Turkmenů, kteří stříleli na piloty ruského Su-24 po tom, co se katapultovali.
Maria Zacharovová rovněž upozornila na to, jak mluvčí ministerstva zahraničí USA odpověděl na otázku, jestli lze pokládat za sebeobranu, když se střílí na bezbranné piloty, kteří se katapultovali.
„Toner odpověděl, že „nemáme přesnou představu o tom, co se tam ve skutečnosti stalo", napsala Zacharovová"

No, jestli to ten TOner fakt řekl a opravdu s tímto významem (protože zpráva je z Ruska a ti taky umí vrtět psem, ne že ne), tak potěš...
Pak by totiž když VietKong rozšlehal am. pilota na padáku, tak to byla obrana a ne válečný zločin?

avatar
premyslcz Datum: 25.11.2015 Čas: 19:19

To Shania: Zkus si prosim nastudovat nejaka fakta ( mimo ct24), jses demagog. Pan Goebbels by mel s tebe radost ...

avatar
Luky Datum: 25.11.2015 Čas: 19:07

Shania:
Já se bavím o tom, co je tam teď. Vládní postupují do IS území. Na východ u Aleppa získávají cenná území a postupují i do Palmyry u středu. Kolem Damašku se to taky čistí, kolem DairEz-Zoru se taky rozšiřují. Hodí se rafinerie a ropná pole ovládaná IS, mají zájem jim to sebrat.
FSA má s IS společnou frontu tak na severu (kdoví jak jsou tam ty frakce promíchané v 48 odstínech černozelené...).

Jinak barvičky jsou fajn, ale taky zavádějící. Není černá co přišla a vytlačila zelenou. Ona se tak trochu ta zelená na černou přeměnila. Jsou to často ty samý lidi.

avatar
skelet Datum: 25.11.2015 Čas: 18:53

ISIS by vzniklo i bez Asada. Isis vznikla díky mocenskému vakuu, které by nastalo tak jako tak.
Zásadní problém je v tom, že Západ nemá žádnou vizi. Za starých dob si vytvořilo sobě přátelský režim, který podporovalo. Dneska svrhne nepřátelský režim, který nesplňuje demokraticko-humanistické normy, ale nechá tomu volný průběh. No a díky tomu je tu bordel jaký je. Bohužel tohle vše jde na vrub Bílému domu a Bruselu.
Moskva je drsná, ale taky je poučená z Čečny. A hlavně jsou ji ukradené všechny nátlakové organizace typu AI a HRW. Je tedy efektivnější, byť hodně drsná.

avatar
Shania Datum: 25.11.2015 Čas: 18:33

Luky: chce to trochu vrátit se v čase aby jsi viděla jaký vliv mělo ISIS na zastavení postupu FSA hlavně na severu. Celé uzemí ISIS v Syrii bylo původně v držení FSA a jiných rebelů.

https://www.youtube.com/watch?v=TyHkSEs6dAM

Skelet: nemám nic proti podpoře Asada, jen poukazuji na to, že ISIS je defakto jeho spojenec, protože bojuje s jeho nepřáteli, proto je logické pro Asada a rusy zlikvidovat rebely a až pak se vypořádat s ISIS. A to je taky přesně to co dělají... likvidace ISIS je teď i pro Rusy jen na efekt, pro PR a jak je vidět funguje to.

To že západ nemá žádnou vizi je naprostá pravda.

Jinak k té tvé teorii jestli by byl Libyjský scénář lepší/horší než současná situace.

Kdyby k tomu došlo před vznikem ISIS, podařilo se rychle sesadit Asada a hlavně by byl nějaký zájem udržet zemi pohromadě jak u místních, tak USA a ostatních, tak by to asi bylo lepší. Minimálně pro nás (uprchlíci) Pokud by jen sesadili Asada a pak jsme je nechali řešit si to sami, situace by byla stejná.

Teď už neexistuje žádné dobré řešení.

avatar
skelet Datum: 25.11.2015 Čas: 18:04

"Proto nějak nechápu jásot lidí, kteří chtějí Asada u moci nad likvidací ISIS, když jim prakticky pomáhají ho udržet u moci víc jak jedním způsobem."

Možná to bude tím, že pro spoustu lidí je Asad (resp. režim který představuje) menším zlem z oněch nabízených zel.

Vyčítat Rusku, že ten konflikt prodlužuje.. no prodlužují ho všichni. Bez zavírání očí Západu, by to Asad už dávno rozprášil, bez veta Ruska by Západ dávno rozprášil Asada. A co je horší? Scénář, který měl Obama pro Sýrii vidíme v praxi v Libyi. Tedy žádná výhra, ale prohra s de facto zabetonovaným konfliktem.

Co si budeme povídat.. Západ nemá žádnou vizi o ničem, jen vizi humanismu. A na tu všichni prdí.

avatar
Luky Datum: 25.11.2015 Čas: 17:21

Se prosím koukni na nějakou mapu, kolik styčných ploch má s IS vládní armáda a kolik povstalci...

avatar
Shania Datum: 25.11.2015 Čas: 17:08

Luky: Pokud pod ISIS nehažeš kohokoliv kdo bojuje prosit Asadovi, tak likvidace nebo omezení ISIS akorát rozváže ruce FSA a ostatní rebelum s kterými ISIS bojuje a oni jsou teď v podstatě pod utokem z obou stran, jak tohle pomůže Asadovi a urychlí ukončení války?

Bez ISIS už by byl dávno Asad vytlačen do moře a nebyl by žádný problém s podporou povstalců ze západu atd.

Proto nějak nechápu jásot lidí, kteří chtějí Asada u moci nad likvidací ISIS, když jim prakticky pomáhají ho udržet u moci víc jak jedním způsobem.

avatar
Luky Datum: 25.11.2015 Čas: 16:35

No ale právě tím, že jsou spojeni s SAA a Iránci, tak vlastně pozemní ofenzivu provozují/podporují. Navíc IS konečně začíná trpět po stránce logistické a taky ztrácí zázemí. A to je asi nejdůležitější...

avatar
Shania Datum: 25.11.2015 Čas: 15:56

Luky: to máš pravdu, že otočili iniciativu, ale já tu mluvil o rychlém ukončení války a to je v nedohlednu.

Mě nevadí, že se rusové do toho vložili, měli se ale vložit podstatně víc, tzv zahájit pozemní ofenzivu.

avatar
Luky Datum: 25.11.2015 Čas: 15:19

Shania: Se mi zdá, že to moc nesleduješ nebo jenom ze zpráv na ČT a to ještě selektivně. Od chvíle ruské intervence se změnilo hodně a to i ve směru IS.

avatar
Shania Datum: 25.11.2015 Čas: 14:45

perunBB: rychlé řešení by chtěli všichni, to ale prakticky znamená, že se většina frakcí v konfliktu dokáže domluvit a to moc nehrozí. Silou se taky nic nevyřeší.

Za současné situace ani jedna strana nedělá dost aby se konflikt vyřešil.

Rusové akorát zamrazili konflikt na dalších pár let. Pokud se rozhodnou pro pozemní ofenzivu, tak to bude jiné, ale nic tomu nenasvědčuje a nezapomeň, co by to znamenalo pro místní, kdyby na ně útočila ruská, irácká, americká armáda...Rusové by měli další Afganistan.

Volby nevyhraje nikdo, protože žádné demokratické volby v Sýrii ještě dlouho nebudou, snad jste se ze západního prosazování demokracie v této části světa stihli poučit...a nezkoušet to znovu.

avatar
premyslcz Datum: 25.11.2015 Čas: 13:54

Pod to co napsal perunBB se mohu podepsat.
Jako mohu rici ze my je z toho opravdu spatně, jako cloveku, nikdy by jsem si nemyslel ze budu resit nejaky stredni vychod,.. A nevidim konec toho chaosu.

A nakonec me dostanou tady ty dve "osoby" *ovada

Pokud má dál fungovat schengenský prostor bez kontrol na vnitřních hranicích, bude nutné vytvořit trvalý mechanismus pro rozdělování běženců mezi země Evropské unie. Dnes to ve Spolkovém sněmu řekla německá kancléřka Angela Merkelová.

Schengenský systém volného pohybu upadl po teroristických útocích a kvůli migrační krizi do kómatu, proto je potřeba ho znovu vzkřísit. Dnes to na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku prohlásil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

A Porošenko to z Ukrajinou dorazil, kdo to zase bude platit ...
Nejhorší je že všechny tyto "krize" spolu nepřímo souvisejí.

avatar
perunBB Datum: 25.11.2015 Čas: 13:24

Shania...naivný som bol možno do 30tky.Pomaly budem mať raz toľko.Nikto tu nehovorý iba o bilej a ćiernej.Mňa zaujíma momentálne to kto tam spraví poriadok a to či je momentálne prioritne atakované IS alebo opozícia je mi jedno lebo to pojde rad radom všetko a hádam ani vy sám nepochybujete o tom že kedy boli v Sýrii voľby tak Assad je jasním výťazom.Samo NATO sa vyjadrilo že po tomto incidente Turecko z ničoho neobvinuje ale ho vyzíva aby sa zrieklo dalšej eskalácie.Hollande sa vyjadril jasne....čo najskor úplne uzavrieť hranicu Sýria Turecko...a konečne Ankara príde o možnosť akokoľvek ovplivniť chod sytuácie.

arr