Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Ruské schizma: Zahraniční politika vs. vojenský průmysl

Datum přidání 28.01.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 139 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Podle ruského Vojensko-průmyslového kurýru (VPK) existuje mezi ruskou zahraniční politikou a průmyslem velké schizma. Na jedné straně se Vladimír Putin snaží posílit mocenské postavení Ruska na světové scéně, na druhé straně ruská ekonomika a průmysl takové snahy nedokáží podporovat.

Foto: Suchoj Su-34 provádí přesné bombardování pomocí neřízených bomb FAB-500. O přesné zasažení cíle se stará důmyslný letecký zaměřovací systém SVP-24. / Mil. ru; CC BY 4.0

Foto: Suchoj Su-34 provádí přesné bombardování pomocí neřízených bomb FAB-500. O přesné zasažení cíle se stará důmyslný letecký zaměřovací systém SVP-24. / Mil. ru; CC BY 4.0

 

V neklidné době

Od anexe Krymu ruská zahraniční politika směřuje sebevědomě k posílení mocenského postavení Ruska na světové scéně. Jednou z oblastí posilování ruského vlivu je Sýrie a obecně Střední východ.


Autor článku Constantine Sivkov na VPK soudí, že zvyšování vojenské přítomnosti Ruska v Sýrii nenechá NATO bez povšimnutí. V návaznosti na ruské kroky mohou země NATO dodávat zbraně “umírněným” povstalcům nebo se odhodlat k pozemní invazi do Sýrie. Podle Sivkova možná turecký tankový prapor v Iráku funguje jako “průzkum” s cílem zjistit reakci Ruska.


“Rusko přijalo výzvu a rozhodlo se posílit vojenskou přítomnost v Sýrii tím, že začalo urychleně stavět další leteckou základnu na jihu Homsu, čímž zvýší bojovou sílu v Sýrii na sto letadel, možná více. Tyto síly budou mít významný dopad na průběh války,” píše Sivkov.

 

Podle Sivkova se proto Rusko může dostat do hlubšího ozbrojeného střetu s radikálními extrémistickými skupinami na Středním vychodě podporovanými USA, státy Perského zálivu a Tureckem. Taková situace údajně může přerůst v přímou konfrontaci s členskými státy NATO.


Je na podobnou situaci Rusko připravené?


“Poselství prezidenta naší země k Federálnímu shromáždění pozorně sledovali političtí a vojenští analytici, odborníci a významná část našich krajanů. Tolik pozornosti je pochopitelné: koneckonců závisí na tom jednání naší země ve velmi kritickém období. Jeho úspěch si vyžádá obětování blahobytu každého z nás. Nicméně, soudě podle poněkud kritických připomínek odborníků a rychle ukončené diskuze v médiích, ruské naděje se nepotvrdily v plné výši,” uvedl Sivkov

 

Ruské letectvo v Sýrii

Ruská zahraniční politika, jasně stanovená Vladimírem Putinem, nezávisle a aktivně bojuje za ochranu ruských zájmů ve všech klíčových oblastech světa, včetně “horkých” míst. Vladimír Putin varoval “partnery”, že v případě neuvážených akcí Rusko nebude reagovat jen v ekonomické sféře.


Rusko již “partnerům” předvedlo okřídlenou střelu X-101 vypálenou na cíle v Sýrii ze strategických bombardérů Tu-160 nebo střelu s plochou dráhou letu Kalibr vypouštěnou z ponorky ve Středozemním moři. Stejně tak lze k ruským varováním zařadit “nechtěný únik” nákresu jaderného torpéda Status-6.


Podle Sivkova použití podobných zbraní na rebely nemá příliš vojenský smysl. Šlo o jednoznačnou demonstrací síly a vzkaz Západu, že Rusko má dostatečné prostředky k “nehospodářským” odpovědím.


Avšak každá vojenská akce, a to i ruská operace v Sýrii, potřebuje ke svému úspěšnému fungování velké finanční, technické a lidské zdroje. Bez dostatečně robustní podpory průmyslu není sebevědomá zahraniční politika možná. Podle Sivkova je zdrojem obav například ruská letecká kampaň v Sýrii.


Ruská letecká technika je v Sýrii přetěžována, což na jedné straně ukazuje na velké nasazení pilotů a leteckého personálu, na druhé straně to vede k rychlému opotřebovávání letecké techniky a riziku technické poruchy.


Sivkov odhaduje, na základě veřejně dostupných zdrojů, že poslední dva měsíce každé ruské letadlo denně provedlo 1,8 - 2 vzlety. V posledních dekádách přitom letecké ofenzívy trvaly průměrně čtyři až pět dní, kdy každé letadlo provedlo denně 1,4 vzletu.


V minulosti, při podobně dlouhých leteckých kampaních, přitom každé letadlo obvykle provedlo denně 0,8 až 1,1 vzletu. “Naše letectvo proto pracuje s nadpozemskou intenzitou,” soudí Sivkov. Ruská letecká síla v Sýrii odpovídající velikostně pluku provádí operace s intenzitou odpovídající divizi.


Takové intenzivní nasazení leteckých sil ukazuje na nedostatečnou kapacitu ruského letectva.


Podle Sivkova může být problémem nedostatečná kapacita syrských letišť, ale ruské letectvo mělo údajně dostatek času na rozšíření kapacity letiště nedaleko města Lázikíja.


Ruské letectvo malou leteckou kapacitu řeší omezeným použitím dálkových bombardérů Tu-22M3. Právě tyto bombardéry jsou vybaveny střeleckým systémem SVP-24 schopným přesně zasahovat cíle “hloupými” bombami.

 

Přesných zbraní nemá Rusko dostatečné množství a všechna další taktická letadla se systémem SVP-24 jsou již v Sýrii. Podle všeho byly v posledních dvou měsících instalovány další SVP-24 do bojových letadel, což umožnilo zvýšit počet ruských letadel v Sýrii.


Dalším důvodem je jednoduše nedostatečný počet vycvičených pilotů. Sivkov upozorňuje, že to je důvod, proč nebyly do akce nasazeny letadla z ruské letadlové lodě Admiral Kuzněcov. Současná palubní letadla mají navíc velmi omezené možnosti při útocích na pozemní cíle.


Pozemní jednotky potřebují munici

Sivkov však zdůrazňuje, že letectvo nedokáže porazit povstalecké síly, k tomu jsou nutné pozemní síly. Hlavním nástrojem pozemních sil jsou pak dělostřelecké a raketové jednotky.


Například 7. října provedla syrská armáda ofenzivu do hloubky 50 až 70 km. Hluboký průlom umožnilo především masivní nasazení polního dělostřelectva a raketových jednotek. Spotřeba munice však byla enormní.


Palebný průměr raketometu Grad je dle článku 80 raket, které dokáže raketomet vyslat ve dvou salvách. Palebný průměr samohybné (nebo tažené) houfnice je 40 až 50 dělostřeleckých granátů, které dokáže poslat na cíl během 7 až 12 minut. V návaznosti na to, houfnice dokáže při 20 až 40 minut trvající dělostřelecké podpoře využít 1,5 až 2 palebné průměry, tj. asi 60 až 100 granátů.


Sivkov dává příklad z druhé světové války, kdy sovětské dělostřelectvo muselo na proražení 1 km široké nepřátelské obrany nasadit 100 až 120 děl, v kritických místech pak až 300 děl. To znamená, že v případě 10 km dlouhé fronty by mělo být nasazeno alespoň tisíc děl a 100 000 dělostřeleckých granátů.


Jurij Šabalin, další z autoru VPK, upozorňuje, že Rusko musí vyrábět minimálně 1 milion dělostřeleckých granátů ročně. V opačném případě při větším konfliktu ruské armádě rychle dojde munice. Sivkov však spekuluje, že při podobném tempu ruské dělostřelectvo při útoku na 10 km širokou frontu spotřebuje měsíční výrobní kapacitu dělostřeleckých granátů.


Ruský průmysl zaostává

Není to však jen o dělostřeleckých granátech, ale i o dostatečném počtu protitankových zbraní, munice pro tanky a pěchotu. Pro dlouhodobé vedení méně či více závažného konfliktu musí ruský průmysl generovat miliony kusů munice měsíčně. V Rusku podle expertů takové výrobní kapacity nyní nejsou.


Západní sankce navíc zpomalily výrobu ruských přesných zbraní, protože ruský průmysl je stále závislý na dodávkách špičkových technologií, především mikroelektroniky, ze zahraničí. Ale také výroba dostatečného počtu dělostřeleckých granátů vyžaduje obrovské množství nových digitálně řízených obráběcích strojů, které ruský průmysl nedokáže v dostatečné výši vyrábět.


Sivkov proto upozorňuje, že výroba řízených střel všeho druhu je o dva řády pomalejší, než ve Spojených státech.


“Je třeba si uvědomit, že bez rozsáhlé obnovy průmyslového potenciálu naší země na novou technologickou úroveň a znovuvytvoření celých průmyslových odvětví od úplných základů (high-tech elektronika - pozn. red.), je nemožné podporovat prezidentovy zahraniční politické požadavky,” píše ve svém článku Sivakov.


“K zásadním změnám by muselo dojít i v řídících složkách a lidech, taktéž v obchodních a subdodavatelských vztazích i ve smýšlení a přístupu obyčejných pracovníků, neboť bolestí, s níž se ruská společnost nevypořádala, jsou hospodářská kriminalita, dodržování zákonů i rozsáhlá korupce úředníků,” dodává Sivkov.


Ve spojení s problémy ve školství a vědě Sivkov soudí, že vektory domácí a zahraniční politiky jsou naprosto odlišné. “V dějinách Ruska už taková situace nastala a neskončila příliš slavně,” uzavírá Sivkov.


Zdroj: VPK

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KYRYS Datum: 03.02.2016 Čas: 09:54

sanityangel1 - no veď, médiá manipulujú všade a ruské správy nie sú jediné klamstvo na svete, no vylhané sú totálne, to je snáď jasné každému.

avatar
premyslcz Datum: 03.02.2016 Čas: 00:24

sanityangel1 Koukal jsem na to přes webovou verzi youtube, jsou tam vložené francouzské titulky > automatický překlad, jde tomu rozumět.
Prakticky je to shrnutí od novináře, který žil na ukrajině od roku 2011, dnes ho obvinují že je placený kremlem :), protože si nikdo nepřipouští, že ten euromajdan zpískala americká klika za pomoci dolarů. V tom dokumetu není ani nějaká časová posloupnost, prostě jenom ukazuje jak to na ukrajině funguje-lo.
Je tam potvrzena ta pro-ruská rétorika, že tu Ukrajinu ovládají fašisti(doslova) a mafie.
USA si stoho udělalo přípravné bojiště proti Rusku, jestli někde začne třetí světová bude to tam nebo v Sýrii.

"Carter chce v rámci vojenského rozpočtu zvýšit ze současných 789 milionů dolarů na 3,4 miliardy dolarů ( v přepočtu 84,3 miliardy Kč) náklady na program, který Pentagon nazývá European Reassurance Initiative. Cílem programu je podle agentury AP demonstrovat odhodlání Spojených států bránit své evropské spojence NATO, kteří mají po ruské invazi na Ukrajině stále větší obavy z dalších záměrů Ruska."

avatar
sanityangel1 Datum: 02.02.2016 Čas: 21:34

To Kyrys:
Myslim, ze se da na webu dohledat, jak byla jedna redaktorka v show jana krause a popisuje zapadni valecne zpravodajstvi:

https://www.youtube.com/watch?v=i--Q7M5_GnE

avatar
sanityangel1 Datum: 02.02.2016 Čas: 21:29

To KYRYS: Ruskou televizi nesleduji a ani me nezajima, ale asi neda velkou praci najit na lidovkach clanek o sefredaktorovi jednech z nejvetsich nemeckych novin, jak praskl, ze skoro vsichni nemecti novinari jsou na vyplatnich paskach americkych agentur, aby podstatne vylepsili PR USA + nepousteli mezi lid zpravy, jenz by mohly negativne ovlivnit nahled na USA a jejich spojence.

To premyslcz:
Uz to mam stazene, nez to smazou. Moje francouzstina je prachbidna nejsou nekde titulky?

avatar
crusader Datum: 02.02.2016 Čas: 20:47

KYRYS
A myslíte, že by byl velký problém stejným způsobem natočit jak BBC a CCN (dosaďte si jakoukoliv televizi) vyrábí zprávy o imigrantech?
Vezmu fotku z vysílání dané televize a natočím rozhovor na jakékoli téma.
Jestli tomu věříte tak jste opravdu ideálním cílem pro jakoukoli propagandu (nenakupujete náhodou v TV shopu?)

avatar
KYRYS Datum: 02.02.2016 Čas: 18:45

Maroš, médiá samozrejme klamú, tu je video ako ruská televízia vyrába správy o imigrantoch v Nemecku. Za 500 EUR čokoľvek.
https://www.youtube.com/watch?v=fVPIyhfp0RQ

avatar
premyslcz Datum: 02.02.2016 Čas: 08:04

Už je to celé na youtube Ukraine, masks of the revolution - zatím Francouzsky
http://youtu.be/JwbbxrtNoaU

avatar
premyslcz Datum: 01.02.2016 Čas: 18:54

To sanityangel1: dokument se má vysílat dnes od 19:15, ukázky jsou zde
http://m.canalplus.fr/?vid=1356027

Zkracena nemecka verze je zde
https://youtu.be/P0lxAPlWqEA

avatar
flanker.jirka Datum: 01.02.2016 Čas: 17:53

Pepusak: nehledejt mraky dolarů, lidi byli rádi za to, že je zaměstnavatel nevyhodil a brali mzdu jen ne za práci, ale za účast na majdanu. Když zmiňujete střelbu, tak to je taky oříšek, který už tu niko nevyšetří, našlo se pár novinářů, kteří upozornili i na to, že stromy z náměstí se rychle pokácely než aby se někdo podíval odkud tam kulky přílétly.

Jo, to se dělo na východě je divoký východ. Ale vůbec se jim nevidím, pokud by se v Praze na václaváku začalo střílet, navážet hromadně pneumatiky a pálit je tam při pokojné demonstranci, tak bych se nedivil, když by se Ostraváci začali shrocovat a ozbrojovat.

avatar
sanityangel1 Datum: 01.02.2016 Čas: 16:49

Heledte se,

driv nez se to uplne zvrhne. Dnes na channel + francouzke televizi maji vysilat dokument o Ukrajine, ktery chlapci na Ukrajine tezce rozdychavaji:

http://www.unian.info/society/1251224-ukraine-asks-french-canal-not-to-broadcast-anti-ukrainian-propaganda.html
http://www.tagthebird.com/us/tweet/7465689

ma se jmenovat: Ukrajina, masky revoluce
http://www.pltv.fr/en/ukraine-masks-of-the-revolution/

Nevite, kde by se dal zkouknout?

avatar
Pepusak Datum: 01.02.2016 Čas: 13:35

flanker.jirka

Jasně, to jak funguje Rada bezpečnosti je spíše výsměch. No představte si uvalit sankce na USA.

Můžete mi vysvětlit jak to probíhalo, to jako chodili dům po domu a říkali: Hele, sice máš svého prezidenta strašně rád, ale tady máš 1000 dolarů běž na Majdan svrhnout ho. Tomu by se dalo věřit, do doby, než začali protestující umírat. V tu chvíli by všichni bez přesvědčení prostě zdrhli. Stačí se podívat na revoluci na Kubě a slavné vylodění v Zátoce sviní, tam taky byli zaplacení revolucionáři a jak to dopadlo. No, porovnávat protesty proti dostavbě Temelínu a svržení prezidenta je trochu mimo.

O zákazu ruštiny apod. se mluvilo v parlamentu asi tak 5 minut. Všechny ty návrhy se nedostaly ani k hlasování.
O akcích na východě Ukrajiny, se toho hodně dozvíte tady:
http://zpravy.idnes.cz/strelkov-a-popravy-v-donbasu-diq-/zahranicni.aspx?c=A160125_104244_zahranicni_ert
a tady:
http://zpravy.idnes.cz/zacharcenko-donbas-vesnice-stalin-dru-/zahranicni.aspx?c=A160128_150843_zahranicni_ert

Já jsem si ty informace hledal a nenašel jsem nic o tom, že by to bylo placené.

avatar
flanker.jirka Datum: 01.02.2016 Čas: 10:44

Beld: s tím návratem staré ústavy to bylo taky zajímavé, EU, která celou dobu jednala s Janukovyčem jako s hadrem o vzájemné spolupráci při dohodách starou ústavu ani nezmínila a najednou mu má diktovat její přijetí zpět? To bude to "nevměšování se." Přitom nikdo nikomu v EU nebránil investovat na Ukrajině, bohužel, taky nikdo nechce investovat podíly do jejich polostátních firem, když si můžeme vymoci, že budou "naše" a ne ukrajinské. ..privatizace tamnějších firem totiž nic jiného nepřinese.

avatar
flanker.jirka Datum: 01.02.2016 Čas: 10:37

Pepusak: jo to chápu, ohledně toho, že mocnosti si vždy budou dělat jen to co chtějí, jinak by hlasování v RB OSN musela být organizována jinak a musely by fungovat sankce, ale zkuste uvalit sankce na USA :-D

S tím ukrajinským "lidem" to myslím vážně, Majdan byl organizovaný z venku, proto urychleně Putin nechal schválit zákon o povinné registraci všech "neziskovek" ze zahraničí a původ jejich příjmů v Rusku.Na Ukrajině tyto "neziskovky" nasypaly spřáteleným oligarchům a šlo se, jejich zaměstnanci ve firmách dostávali nařízeno jít demonstrovat, jinak by si museli hledat jinou práci, tak že o svobodě jednání se moc mluvit nedá, je to samé jako když se organizují akce na podporu Putina v Rusku, v tomto ohledu se tam nic od roku 1989 nezměnilo :-D
Ale nemusíme chodit tak daleko, Rakousko taky pořádalo financované akce pro zemědělce, kteří dostávali zaplaceno od státu, za to, že postaví na den traktor k blokádě hranic kvůli Temelínu, dokonce tam organizovali i návštěvy základních škol, tak jako u nás komunisté organizovali prvomájové pochody.

Sjeďte si chronologicky akce jak na Ukrajině probíhaly, na východě začaly problémy až když se v Kyjevě začalo mluvit v parlamentu o rusky mluvících jako v Hitlerově hlavním stanu. Do té doby byl všude klid. V současné době jsou lidé na západu a středu Ukrajiny rukojmím oligarchů v Kyjevě a na východě zase rukojmím zdejších oligarchů.
Někteří diskutéři tu zmiňují i informace o tom co vše se provalilo z řečí představitelů USA. Myslíte si, že mluvili do větru?

avatar
Beld Datum: 01.02.2016 Čas: 10:31

Pro me "revoluce" na ukrajine stratila legitimitu ve chvili , kdy se Janukovic po debatach se zastupci opozice a EU zavazal , ze prijme zpetne starou ustavu a do 3 mesicu vyhlasi predcasne volby dozorovane EU . A "demokrate" na majdanu se tomu vysmali a obsadili s kalachama parlament a jeho vilu .

Neco mi rika , ze se bali , protoze volby by stejne asi vyhral prorusky kandidat .

avatar
crusader Datum: 01.02.2016 Čas: 10:05

Petres
Vy asi budete velký demokrat, podle té vaší poslední věty.

Hrozně mi připomíná takové ty začátky dopisů " My pracující .... požadujeme"
nebo také " Já občan, který je si vědom nelehkého boje Velkoněmecké říše proti nepřátelům nových pořádků bych vám chtěl oznámit"

arr