Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Ruské projekty bojových bezpilotních letadel

Datum přidání 02.06.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruský vojenský průmysl pracuje na nové generaci bojových bezpilotních letadel. Vývoj bojových dronů začne v tomto roce a prvních prototypů se dočkáme údajně již v roce 2017.

Suchoj T-50

Foto: Na základě stíhačky Suchoj T-50 vznikne bojový bezpilotní letoun. / Alex Beltyukov

 

Rusko dohání vývoj bezpilotních letadel

Vývoj bojových bezpilotních letadel probíhá ve všech průmyslově vyspělých zemích. Prim hrají Izrael a Spojené státy. Evropské země se snaží neztratit kontakt projekty jako nEUROn nebo Taranis. Velká Británie a Francie rovněž plánují vývoj společného bojového bezpilotního letounu.

 

Snaží se také Čína. V polovině minulého roku „unikly“ do médií fotky čínského bojového bezpilotního letadla "Ostrý meč".

 

Rusko, které na tomto poli očividně zaspalo, se snaží nyní ostatní země dohnat. Podle informací z roku 2012, měl první ruský bezpilotní bojový stroj vzlétnout již v tomto roce. Avšak podle nejnovějších informací tomu bude až o několik let později.

 

"Z hlediska teorie, inženýrských a projektových nápadů, nejsme na posledním místě na světě,“ řekl minulý rok Vladimír Anochin, viceprezident Ruské akademie pro geopolitické otázky, deníku Pravda.

 

Máme skvělé týmy, které na tom (bezpilotní letadla – pozn. redakce) pracovaly desítky let,“ pokračuje Anochin. „Ale nemáme dostatek volných rukou. Nemáme průmyslovou základnu, nemáme kvalifikované pracovníky, kteří by mohli vyrábět obrovské množství dronů, které potřebujeme.“

 

"V současné době se ruské ministerstvo obrany snaží situaci napravit tím, že zahájilo a financuje programy, které vytvoří řadu dronů různých typů a tříd," řekl deníku Pravda Denis Fedutinov, ruský expert na bezpilotní letadla.

 

Dva ruské projekty bojových bezpilotních letadel

Do ruskojazyčných médií prosákly informace o dvojici připravovaných projektů. Prvním má být pětitunový bojový dron vyvíjený leteckou firmou Sokol z Nižného Novgorodu.

 

Druhým je velký dvacetitunový stroj, odvozený od stíhačky T-50 a vyvíjený firmou Suchoj. Obě firmy jsou součástí holdingu Spojené letecké korporace leteckých výrobců OAK (Obyedinyonnaya Aviastroitelnaya Korporatsiya).

 

Jako prvního se s největší pravděpodobností dočkáme bezpilotního letadla od firmy Sokol. Zahájíme vývojové práce (bezpilotního letadla firmy Sokol – pozn. redakce) v letošním roce. Plán je dokončit vývoj a přejít na úřední zkoušky nebo experimentální vojenské využívání budoucího zařízení v roce 2017," řekl ruský náměstek ministra obrany Jurij Borisov.

 

Vývoj nového komplikovaného zbraňového systému však není jednoduchou záležitostí. Podle Borisova si firma Sokol dříve od ministerstva vyslechla kritické poznámky o technické vyspělosti konceptu letadla. Podle Borisova však firma Sokol za poslední rok a půl udělala velký pokrok.

 

"Jsem přesvědčen, že všechny komponenty pro budoucí projekt a výsledky výzkumných prácí, které jsou již téměř hotové, nám umožní začít vývoj letadla s minimálním rizikem. Už jsme se rozhodli, že začneme naši práci v letošním roce," prohlásil Borisov.

Nezávisle na projektu firmy Sokol běží v Rusku ještě vývoj 20 tunového bezpilotního letadla - bezpilotního derivátu stíhačky 5. generace Suchoj T-50. Projekt poprvé viděla veřejnost na loňské moskevské letecké výstavě MAKS 2013.

Podle Olega Bočkareva, náměstka předsedy Vojensko-průmyslové komise při ruské vládě, se prototyp bezpilotního T-50 dostane do vzduchu v roce 2018.

 

Zdroj: RIA Novosti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Bivoj Datum: 20.06.2014 Čas: 18:53

Fakt ze jsou rusove v tomto ohledu pozadu povazuji za dobrou zpravu. Ale co nemaji sami si kupuji prave od izraelcu..

avatar
Nemo Datum: 07.06.2014 Čas: 15:09

Něco na tom bude, někde jsem četl že mají obrovský problém i se sériovou výrobou obyčejný SU-27 a prý se dokonce zvažuje přesun výroby do Číny neboť nejsou k dispozici kvalifikovaní dělníci. Zakázky jsou, ale na větší výrobu prý jaksi nejsou požadovaní pracovníci....

avatar
Smirnov Datum: 03.06.2014 Čas: 15:07

Tak je vidět, že po přerušení Skat projektu vrátili k nižší evoluční příčce UAV strojů.

arr